شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بحران بحرین

بی بی سی

در تظاهرات دهها هزار معترض در بحرین تیراندازی شد

 

در حالی که هزاران معترض مخالف دولت در بحرین بار دیگر با نیروهای امنیتی در منامه، پایتخت، زد و خورد داشته اند، روز جمعه شاهد آشوب و آشفتگی بوده است.

تازه ترین گزارش ها حاکی است که سربازان به سوی تظاهرکنندگان آتش گشوده اند؛ تظاهرکنندگانی که تلاش داشته اند بار دیگر کنترل میدان لؤلؤ را که روز پنجشنبه توسط نیروهای امنیتی از آن بیرون رانده شده بودند، در دست بگیرند.

بنا به گزارش ها، به سمت تظاهرکنندگان گاز اشک آور پرتاب شده و در یک وهله، واحدهای ارتشی دیده شده اند که بالای سر جمعیت تظاهرکننده سلاح های ضد هوایی شلیک کرده اند تا آنها را وادار کنند از حصارهای امنیتی فاصله بگیرند.

گفته می شود که تعداد زیادی از معترضان مجروح شده اند.

یکی از گزارشگران بی بی سی در منامه می گوید که نیروهای امنیتی زمانی به سوی مردم هجوم آوردند که آنها علیه خاندان سنی مذهب آل خلیفه که بیش از دویست سال است در بحرین حکومت می کند، شعار سر دادند.

گزارش شده که رهبران مخالف دولت تظاهرات ضد دولتی را که برای روز شنبه (نوزدهم فوریه)، برنامه ریزی شده بود، به تعویق انداخته اند.

تشییع جنازه

دهها هزار نفر از مردم بحرین در مراسم تشییع جنازه سه تظاهرکننده ای که روز پنجشنبه (هفدهم فوریه)، در جریان حمله نیروهای امنیتی به اردوی طرفداران دموکراسی در مرکز منامه، پایتخت این کشور، کشته شدند، شرکت کردند.

مراسم سوگواری سه قربانی در یک محله فقیر شیعه نشین برگزار شده است.

کارولین هولی، گزارشگر بی بی سی که در محل یکی از خاکسپاری ها حضور داشته، می گوید تنش بار دیگر در بحرین رو به فزونی گذاشته و به خاطر کشتاری که رخ داده است، درخواست های اولیه معترضان برای اصلاح قانون اساسی به درخواست برای بیرون رانده شدن خاندان سنی مذهب "خلیفه" از قدرت در بحرین، تبدیل شده است.

خاندان "آل خلیفه" بیش از دویست سال است که در بحرین حکومت می کنند.

شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه، شاه کنونی بحرین، وعده داده اصلاحاتی که در سال ۲۰۰۲ حکومت این کشور را به یک نظام سلطنتی مشروطه تبدیل کرد، ادامه دهد.

در حالیکه مردم سوگوار پلاکاردها را بالای سر خود تکان می دهند و علیه دولت بحرین شعار سر می دهند، برخی می گویند آنها نیز اکنون حاضرند برای ایجاد تغییر در کشورشان جان خود را فدا کنند.

زنان سر تا پا سیاه پوش شعار می دهند: "انقلاب، انقلاب تا پیروزی."

گزارشگر بی بی سی می گوید به او لباس خونین "علی منصور"، ماهیگیر پنجاه و دو ساله ای که در بامداد روز پنجشنبه در میدان لؤلؤ به دست نیروهای امنیتی کشته شد، نشان داده اند.

سه معترض در عملیات یورشی ماموران پلیس که به قصد پاکسازی چادرهای هواداران دموکراسی در میدان لؤلؤ، انجام گرفت، کشته و صدها تن دیگر زخمی شدند.

در نقاط استراتژیک خیابان های منامه، تانک مستقر شده است.

روز گذشته وزارت کشور بحرین گفت که سربازان از تمام تدابیر لازم برای حفظ نظم استفاده خواهند کرد.

منبع: بی بی سی، 29 بهمن 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.