شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

درگیری با نیروهای های امنیتی و لباس شخصی

بی بی سی

درگیری های پراکنده در خیابان های مرکزی تهران

 

گزارشها از حضور گسترده نيروهاى امنيتى در مناطق مركزى شهر تهران حکایت دارد و شاهدان می گویند که درگیری هایی بین نیروهای های امنیتی و لباس شخصی با معترضان رخ داده است.

بنابر برخی گزارشها، در میدانهای امام حسین، انقلاب و فردوسی و چهار راه جمالزاده درگیری هایی رخ داده و نیروهای امنیتی برای پراکنده کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده کرده اند.

سحام نیوز سایت نزدیک به مهدی کروبی، گزارش داده که درگیری هایی در حوالی خیابان آزادی رخ داده و پلیس به سمت کسانی که شعار یا حسین، میرحسین و یا مهدی شیخ مهدی می دادند، حمله کرده است.

از فلکه صادقیه نیز گزارش شده که نیروهای ضد شورش با مردم درگیر شده اند و به سمت آنها گاز اشک آور شلیک کرده اند.

شاهدان عينى مى گويند تجمع هاى پراكنده اى از معترضان در مناطق مرکزی این شهر شكل گرفته است.

سايت كلمه كه ديدگاهها و نظرات ميرحسين موسوى را منتشر مى كند گزارش داده كه جمعيت زيادى قدم زنان در پياده روها به سمت خيابان انقلاب در حركتند.

بنابر اين گزارش، بيشترين تجمعات در محدوده دانشگاه پلى تكنيك و چهار راه ولى عصر گزارش شده است.

در ميدان ولى عصر، چهار راه ولى عصر، خيابان و ميدان انقلاب، ميدان امام حسين و ميدان آزادى مملو از نيروهاى امنيتى و گارد ويژه است.

به نوشته كلمه، در بزرگراه رسالت نيز نيروهاى ضد شورش مستقر شده اند و دليل آن ظاهرا به خاطر انتشار خبر انتقال آقاى موسوى و كروبى به زندان حشمتيه است كه در يكى از خيابانهاى منتهى به اتوبان رسالت واقع است.

برخى گزارشها از استقرار نفربرهاى شهرى تازه اى در برخى نقاط شهر تهران حكايت دارد كه تا پيش از اين ديده نشده بوده اين نفربرها به رنگ سياه اند و سقف مشبكى دارند.

يك شاهد عينى به بى بى سى گفته كه در برخى مناطق شهر به دليل وجود تعدادى زياد نيروى مسلح در خيابان امكان تشكيل تجمع را محدود شده و اتومبيل ها به شكل اعتراضی، بوق ممتد مى زنند.

پیش از این گزارش شده بود که از مغازه داران مناطق مركزى تهران از جمله از مغازه هاى اطراف دانشگاه تهران و خيابان كريم خان، خواسته شده تا امروز زودتر محل كسب خود را تعطيل كنند.

اين تجمع به درخواست "شوراى هماهنگى راه سبز اميد" در اعتراض به حصر و بازداشت ميرحسين موسوى و مهدى كروبى از رهبران مخالفان دولت برگزار مى شود.

شوراى هماهنگى راه سبز اميد از مردم خواسته بود كه در اين راهپیمایى كه از ساعت پنج بعدازظهر از ميدان امام حسين تهران به سوى ميدان آزادى برگزار مى شود، شركت كنند.

روز گذشته (نهم اسفند) سايت كلمه كه ديدگاههاى آقاى موسوى را منتشر مى كند گزارش داد كه آقايان موسوى و كروبى به همراه همسران خود زهرا رهنورد و فاطمه كروبى كه مدتى در حصرخانگى بودند، دستگير شده و به زندان حشمتيه تهران منتقل شده اند كه در نزديكى وزارت دفاع قرار دارد.

به گزارش اين سايت، بازداشت اين چهار نفر و انتقال آنها به زندان قطعى است، اما زمان دقيق انتقالشان به زندان مشخص نيست.

بعد از انتشار خبر بازداشت سران مخالفان دولت، مقامات رسمى ايران سكوت اختيار كرده و تاكنون واكنشى نسبت به آن نشان ندادند تا آنكه غلامحسين محسنى اژه اى سخنگوى قوه قضائيه در گفتگو با خبرگزارى دانشجويان ايران، گفت كه "اخبار منتشر شده از سوى برخى رسانه هاى معاند مبنى بر انتقال آقايان موسوى و كروبى به بازداشتگاه حشمتيه صحت ندارد."

رامين مهمانپرست سخنگوى وزارت خارجه ايران بازداشت رهبران مخالفان را مسئله اى داخلى خوانده و گفت كه "هيچ كشورى اجازه ندارد در آن دخالت كند."
به گفته آقاى مهمانپرست، "به مسائل مربوط به افراد در داخل كشور ما در چارچوب حقوقى و توسط مقامات قضايى رسيدگى مى شود و اين موضوع نمى تواند دستاويزى براى امريكا و برخى كشورهاى غربى باشد."

سخنگوى وزارت خارجه ايران قدرتهاى غربى را به "فرافكنى" متهم كرده و گفته كه اين كشورها سعى دارند با عوض كردن مسئله "توجه افكار عمومى را به موضوعات غير واقعى انحراف دهند."

منبع: بی بی سی، 10 اسفند 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.