شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۴ تير ۱۴۰۱ - ۲۵ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

پسر فلان تاجر و کارخانه دار 100 میلیون داده تا در یک تیم عضو شود

 علیپور دبیر ستاد منشور اخلاقی پرده از مافیای فوتبال برمی دارد

پسر فلان تاجر و کارخانه دار 100 میلیون داده تا در یک تیم عضو شود

 "گروه ورزش" دبیر ستاد منشور اخلاقی می گوید که امسال شرایطی را فراهم کرده اند تا دست بسیاری از مافیای فوتبال ایران را رو کنند.

علیرضا فلاحی- گفت و گو با حجت السلام علیپور در قیاس با دیگر مسئولان فدراسیون فوتبال یک تفاوت ویژه دارد. او همیشه در گفت و گوهایش یک چیز تازه رو می کند. امکان ندارد حرف هایش را پنهان کند و اگر قرار باشد مقابل کسی بایستد، صریح پاسخش را می دهد. این روزها که بحث از حضور مربی داخلی یا خارجی در فوتبال ایران است، توضیحات زیادی می دهد و در نهایت می گوید: «مربی خارجی بهتر است.» او درباره مافیای فوتبال هر روز یک داستان تازه دارد. به عنوان کسی که تمام پرونده های تخلف فوتبال زیر دستش تلنبار می شود، پرده از این مافیا برمی دارد و نکته های تازه ای می گوید.

 

یک روز قرار است سرمربی تیم ملی خارجی شود، یک روز ایرانی. شما چه نظری دارید؟ فکر می کنید سرمربی تیم ملی باشد خارجی باشد یا داخلی؟

 

باید توضیحاتی در این باره بدهیم. به نظرم در شرایط فعلی مقدمات کار فراهم است. ما لیگ نسبتا خوبی داریم و برای بازیکنان یک لیگ حرفه ای محسوب می شود چون شغلی غیر از فوتبال ندارند. قدیم ها فوتبالیست ها علاوه بر فوتبال مجبور بودند بروند کارگری کنند یا با ماشین کار کنند اما الان اینطور نیست و فوتبالیست ها دغدغه دیگری ندارند. مسابقات لیگ هم خیلی خوب برگزار می شود و در آسیا معمولا دوم یا سوم هستیم و در بعضی موارد اول.

 

فدراسیون فوتبال هم حمایت های لازم را انجام می دهد. شما اگر نگاه کنید قبل از بازی های جام ملت های قطر تدارک لازم برای تیم ملی دیده شد. زمین خوب در اختیار بازیکنان قرار گرفت، بازی های خوب برگزار شد و خلاصه فدراسیون حمایت های لازم را انجام داد. هم برای دایی این شرایط وجود داشت هم برای قطبی. بحث دیگر درباره تکنیک فردی تیم است که ما این عامل را هم داریم. خیلی از بازیکنان ما در سطح آسیا از این نظر حرف اول را می زنند. اما درباره تاکتیک تیمی ایران مشکل دارد. در راه جام جهانی مساوی با کره جنوبی در سئول یا شکست در آزادی مقابل عربستان در دقایق آخر اتفاق افتاد. این نشان می دهد فوتبال ما از نظر تاکتیکی یا همان ساختار تیمی مشکل دارد.

 

اما نگفتید که مربی ایرانی بهتر است یا خارجی....

 

ببینید منصور ابراهیم زاده ذوب آهن را به فنیال لیگ قهرمانان برد اما در بازی آخر شکست خورد. اگر منصفانه نگاه کنیم در کار ابراهیم زاده ظرافت های خاصی وجود دارد ولی در این شرایط مربیان فوت کوزه گری را به رخ می کشند.

 

با توجه به احترامی که برای مربیان داخلی قایلم اما می گویم آنها لحظه های آخر کم می آورند. به اعتقاد من اگر در مقدماتی جام جهانی ما کلمنته را داشتیم یا یکی مثل گاس هیدینگ ،به جام جهانی می رفتیم. این مربیان قبلا امتحان پس داده اند و می شد با آنها نتیجه گرفت. حتی اگر ما بعد از دایی مایلی کهن را به حای قطبی می گذاشتیم دوباره شانس بیشتری داشتیم که متاسفانه عده ای شیطنت کردند. قطبی فقط گفت دو کره را مثل کف دستش می شناسد. اشتباه بعدی ما این بود که دوباره قطبی را انتخاب کردیم. انصافا تیم ما از نظر بازیکن چیزی کم نداشت و خیلی هماهنگ بود.

 

پس در شرایط فعلی شما انتخاب سرمربی خارجی را توصیه می کنید.

 

من یک نکته ای به شما بگویم که شاید از آن با خبر نداشتید. کشورهای آمریکای لاتین و اروپایی لیسانس مربیگری خود را در اختیار کشورهایی مانند ایران قرار نمی دهند. شما شک نکنید اگر بهترین مربی اروپا یا آمریکای جنوبی هم به ایران بیاید تمام فن های مربیگری را به کار نمی گیرید چون آنها قبل از کار در کشورهای جهان سومی تعهد می دهند که از تمام دانش خود استفاده نکنند. شما در جام جهانی هم می توانید این را ببیند. مثلا کره در جام جهانی 2002 علیرغم میزبانی می رود به ترکیه می بازد و این نشان می دهد حتی بین فوتبال شرق آسیا و اروپا فاصله هست و آنها هم عقب هستند. در حال حاضر که بدون کمک کشورهای اروپایی در حال پیشرفت در خیلی مسایل مانند نانوتکنولوژی هستیم می توانیم در فوتبال نیز به پیشرفت هایی برسیم اما نیاز به یک برنامه 10 ساله داریم که ساختارسازی کنیم. متاسفانه ما در برنامه ریزی ثبات نداریم و با عوض شدن هر دولت، کلا برنامه ها هم تغییر می کند. در دوره آقای سعیدلو هم داشت کار خوبی صورت می گرفت که متاسفانه وزرات ورزش پیش آمد و یکسری اتفاقات افتاد. ما الان باید مانند لیگ بزرگسالان برای جوانان، نوجوانان و امیدها هم لیگی تعریف کنیم.

 

البته قبول کنید با این ساختار سنتی که فوتبال دارد برنامه ریزی خیلی سخت است. مدیران واقعا این کارها را می کنند و دنبال برنامه ریزی هستند؟

 

پارسال با کمک ستاد منشور اخلاقی باندهای مافیای فوتبال را اذیت کردیم و حلقه اتحاد آنها را شکستیم. البته هنوز این باندها منهدم نشده اند ولی ما نیاز به ساختار جدید داریم. ما نگذاشتیم امسال ایوویچ در این فوتبال کار کند. متاسفانه در 20 سال گذشته حلقه مربیان ما بسیار محدود بوده و یک عده مدیر با یک عده مربی خاص کار کرده اند. ماخیلی تلاش کردیم این حلقه را بشکنیم. الان فوتبال ما نیاز به مربیان صاحب سبکی مانند کرش یا هیدینگ دارد. برای کوتاه مدت ما باید از این مربیان استفاده کنیم و در دراز مدت و در رده های پایه فرصت را در اختیار مربیان ایرانی قرار دهیم.

 

پس شما موافق مربی خارجی هستید.

 

البته این موضوع یک تبصره هم دارد و آن است که اگر می خواهند ویچ های درجه دو، سه را بیاورند همان بهتر که مربی داخلی روی نیمکت بگذارند. مثلا ابراهیم زاده نشان داد از نظر فنی مربی خوبی است چون به اعتقاد خود من سطح لیگ قهرمانان آسیا از جام ملت ها بالاتر بود. ولی در کل مربی خوب و صاحب سبک خارجی در این شرایط اورژانسی فوتبال ما خیلی مناسب است.

 

شما درباره مافیای فوتبال گفتید. الان پرونده ای در اختیار شما هست و این مسایل که می گویید مستند شده؟

 

بله، برای ما مستند نبود که نمی گفتیم و اینقدر جلوی این آدم ها نمی ایستادیم. آدم هایی بودند که برای گرفتن مجوز از ما از مجلس، استانداری و یکسری مسئول خاص به فدراسیون فشار آوردند که ما ایستادیم جلویشان و نگذاشتیم کار کنند. به نظر ما اگر هزینه در فوتبال زیاد است و بازدهی کم به خاطر این مافیا است. از همین تهران من می توانم 100 صفحه مطلب مافیا به شما بدهم، البته اگر جرات چاپ داشته باشید. در تیم های پایه لیگ برتر شکایت هایی رسیده که از فلان بازیکن 50 میلیون گرفته اند تا برایش کارت بازی صادر کنند. پدر این بنده خدا به ما مراجعه کرده و الان کپی تمام چک ها و حواله ها موجود است. متاسفانه باشگاههای ما در رده پایه سرمایه گذاری نمی کنند و تازه عده ای پول خوب هم به جیب می زنند. یک مربی پول ندارد و می خواهد تیم بچیند.

 

مستند داریم رفته پسر فلان تاجر و کارخانه دار را آورده و او هم گفته 100 میلیون پرداخت می کند و اشکالی هم ندارد، فقط دور زمین بدود!از آنطرف یکی که حقش حضور در همین تیم است مجبور است گاری دستش بگیرد و برود در بازار کارگری کند و همان آدم بعدها معتاد شود. چرا ما این استعدادهای خودمان را می کشیم؟ چون پول ندارد باید برود معتاد شود،  به حقش نرسد؟ اما یکی که پول دارد بدون اینکه بازی بلد باشد در تیم قرار بگیرد. اینها پرونده هایی است که مستند شده و ما داریم جدی پیگیری می کنیم.

 

ظاهرا در لیگ برتر هم این این اتفاق ها افتاده...

 

خب، قبلا از این موارد زیاد بود اما الان به جرات می گویم در یک سال اخیر موردی مشاهده نشده است. الان بیشتر حساسیت ما در تهران است و جرم ها را اعلام می کنیم.

 

جریان مربیان و بازیکنی که در پارتی حضور داشته به کجا رسید؟ آیا فدراسیون حکمی درباره آنها صادر کرده است؟

 

والا فعلا حکم قضایی به صورت قطعی اعلام نشده و در مرحله تجدید نظر است. ولی ما طبق آیین نامه در صورت هتک حرمت و زیر سوال بردن جامعه فوتبال، یک جریمه سنگین برای آنها در نظر خواهیم گرفت. فعلا منتظر اعلام رای نهایی هستیم.

 

ظاهرا یک مربی دیگر هم در پارتی دستگیر شده است.

 

خب ما الان مشغول بررسی این پرونده هستیم.

 

پس واقعیت داشته است.

 

اول باید بررسی کامل را صورت بدهیم.

 

http://rajanews.com/detail.asp?id=80520

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.