شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

چراغ سبز انگلیس به رژیم

بی بی سی

 
 
 
 

آلیستر برت، معاون وزیر امور خارجه بریتانیا در امور خاورمیانه و شمال آفریقا هشدار داد که ایران هسته ای در منطقه خاورمیانه تحمل نخواهد شد و ادامه تلاش ایران برای دسترسی به سلاح اتمی به تشدید تحریم ها علیه این کشور خواهد انجامید.

آقای برت روز شنبه ۱۴ اسفند (۵ مارس) در گفت و گوی اختصاصی با تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی گفت که ایران می تواند به تکنولوژی صلح آمیز هسته ای دست یابد، اما برای فعالیت صلح آمیز هسته ای نیازی به غنی سازی اورانیوم ندارد.

او با تأکید بر ضرورت ادامه مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ گفت که نتیجه مذاکرات اخیر در استانبول "بسیار ناامیدکننده" بود، اما فرصت برای گفت و گوی جدی هنوز وجود دارد.

آقای برت گفت: "ما طرفدار گفتگوهای بیشتر هستیم، ولی موضوع و هدف چنین گفت و گوهایی باید روشن باشد".

به گفته آقای برت، کمترین فایده ادامه دادن به گفت و گو برای ایران این است که تشدید تحریم ها را به تعویق می اندازد.

او گفت: "پیش از آغاز دور جدید مذاکرات، پیشنهاد گفت و گوی ما به مدت یک سال روی میز بود، ولی چون ایران پاسخی به این دعوت نداد تحریم های جدید وضع شد و فشارهای اقتصادی بیشتر شد و در نهایت حکومت ایران مجبور شد که به میز مذاکره باز گردد".

معاون وزیر امور خارجه بریتانیا گفت که اگر ایران به برنامه ساخت سلاح اتمی ادامه دهد "فاجعه ای برای همه، به ویژه برای منطقه" خواهد بود و معاهده منع گسترش سلاح های اتمی معنای خود را از دست خواهد داد.

او تحریم های اعمال شده علیه ایران را موثر خواند و به عنوان نمونه، گفت که آثار این تحریم ها در مبادلات مالی، وضعیت حمل و نقل و اوضاع عمومی اقتصاد ایران قابل مشاهده است.

نادر سلطانپور، خبرنگار بی بی سی از آقای برت پرسید: "عده ای می گویند که هسته ای شدن ایران اجتناب ناپذیر است و گروه ۱+۵ باید این واقعیت را بپذیرد، پاسخ شما چیست"؟

برای ما سئوال برانگیز است که رژیم ایران و رئیس جمهوری این کشور از تحولات مصر و سایر کشورهای عربی و اعتراض های خیابانی در آنها استقبال می کنند، اما وقتی همین موضوع در تهران اتفاق می افتد، معترضان را ظالمانه سرکوب می کنند.

آلیستر برت، معاون وزیر امور خارجه بریتانیا

آقای برت گفت: "گمان نمی کنم که هیچ یک از اعضای گروه ۱+۵ یا بقیه اعضای جامعه جهانی این موضوع را بپذیرد... فکر نمی کنم که ایران مسلح به سلاح اتمی در منطقه تحمل شود".

او گفت که بریتانیا در تلاش است پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی را در سطحی گسترده تر اجرا کند و امیدوار است که در کنفرانسی در سال ۲۰۱۲ با جامعه جهانی به این توافق برسد که نه تنها ایران، بلکه کل منطقه را عاری از سلاح های اتمی نگه دارند.

حقوق بشر در ایران

خبرنگار بی بی سی از معاون وزیر امور خارجه بریتانیا پرسید: "بسیاری از فعالان حقوق بشر معتقدند که گروه ۱+۵ و کشورهای غربی باید فشارهای خود را بر روی مسئله حقوق بشر در ایران متمرکز کنند نه پرونده هسته ای".

آقای برت در پاسخ گفت که به این دو موضوع باید به طور موازی و جداگانه نگاه کرد.

به گفته او، بریتانیا از کارنامه حقوق بشری حکومت ایران آگاه است و به این موضوع کاملا توجه دارد و کسانی که در ایران نگران وضعیت حقوق بشر هستند، باید بدانند که بریتانیا هم این موضوع را با نگرانی دنبال می کند.

او در مورد تحولات اخیر ایران و اعتراضات خیابانی مخالفان دولت در هفته های اخیر گفت: "برای ما سئوال برانگیز است که رژیم ایران و رئیس جمهوری این کشور از تحولات مصر و سایر کشورهای عربی و اعتراض های خیابانی در آنها استقبال می کنند، اما وقتی همین موضوع در تهران اتفاق می افتد، معترضان را ظالمانه سرکوب می کنند".

جوامع باثبات جوامعی هستند که اقتصاد آزاد دارند، آزادی تجمعات، آزادی بیان و نوعی دموکراسی در آنها وجود دارد.

آلیستر برت، معاون وزیر امور خارجه بریتانیا

او رفتار ایران را رفتاری "دوگانه" توصیف کرد و گفت که مردم ایران همان حقوقی را می خواهند که حکومت این کشور برای مردم کشورهای دیگر از آن استقبال می کند، ولی همان حقوق را برای مردم خود قائل نیست.

حمایت غرب از حکومت های غیر دموکراتیک

خبرنگار بی بی سی از معاون وزیر امور خارجه بریتانیا پرسید: "شما از دوگانگی در رفتار دولت ایران گفتید، اما عده ای می گویند که دوگانگی در رفتار کشورهای غربی از جمله بریتانیا هم وجود دارد. شما برای دهه ها از حکومت هایی در منطقه خاورمیانه حمایت می کردید که حقوق بشر را رعایت نمی کردند و حالا مردم این کشورها دارند این حکومت ها را تغییر می دهند".

آقای برت در پاسخ گفت: "قبول دارم که بریتانیا همیشه رابطه خوبی با حکومت های قانونی در سراسر منطقه داشته است. ولی این به معنای آن نبوده که در مورد کارنامه حقوق بشری این حکومت ها یا روند دموکراسی در این کشورها کاری نکرده باشد".

به گفته او، بریتانیا همیشه این عقیده را بیان کرده است که جوامع باثبات جوامعی هستند که اقتصاد آزاد دارند، آزادی تجمعات، آزادی بیان و نوعی دموکراسی در آنها وجود دارد، "البته نه لزوما نوعی از دموکراسی که ما در لندن داریم، ولی خواسته مردم باید در نظر گرفته شود".

معاون وزیر امور خارجه بریتانیا گفت که دولت متبوعش با همه دولت های قانونی رابطه دارد، ولی نگرانی های خود در مورد حقوق بشر را هم به آنها گوشزد می کند.

او گفت که دولت بریتانیا در حال حاضر می داند کدام کشورها در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به فکر اصلاح ساختار سیاسی خود هستند و ضمن احترام به حق حاکمیت آنها، می کوشد به آنها در اصلاح نظام سیاسی کشورشان کمک کند.

 

منبع: بی بی سی، 14 اسفند 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.