شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۶ تير ۱۴۰۱ - ۲۷ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دادستان تهران: اينجا مصر نيست كه با 4 سر و صدا تكان بخورد

فارس

دادستان تهران:


جريان فتنه امروز به فاز براندازي وارد شده است


خبرگزاري فارس: دادستان عمومي و انقلاب تهران گفت: جريان فتنه به جريان ضد انقلاب تبديل شده و معلوم شده اينها به فاز براندازي وارد شده‌اند.


 


به گزارش خبرنگار قضايي فارس، عباس جعفري دولت‌آبادي عصر امروز در مراسم توديع و معارفه سرپرست جديد و قديم دادسراي ناحيه 2 تهران سعادت‌آباد با اعلام اين مطلب افزود: سياست مهار بزهكاري از سياست‌هاي همه دولت‌هاست و در رسيدن به اين نقطه معمولاً از دو روش يعني مقابله و پيشگيري استفاده مي‌شود.

وي ادامه داد: در برخي از نظام‌ها پيشگيري اهميت دارد و در برخي ديگر مقابله اما در كشور ما هر دو روش در قانون پيش‌بيني شده اما فرهنگ جامعه ما به مقابله عادت كرده است.

دادستان تهران با اشاره به اين مطلب كه سنت تاريخي پيشگيري ابتدا در طب ورود پيدا كرد و سپس به موضوع مسائل قضايي و مقابله با جرم رسيد، گفت: مبارزه با جرم امروز هزينه‌هاي گزافي دارد اما بهترين كار پيشگيري است.

وي با اشاره به اين مطلب كه مديريت پرونده‌هاي مهم در مراجع قضايي بايد در دست اقدام قرار بگيرد گفت: خطاب من به همه افراد اين است كه يكي از كارهاي اساسي آنها مديريت پرونده‌‌هاي مهم باشد.

وي افزود: مهم است كه جرمي رخ ندهد اما تجربه نشان داده است برخوردهاي خرد و كلان كاملاً منجر به مهار بزهكاري نمي‌شود و بايد موضوع مديريت پرونده‌ها مد نظر قرار بگيرد.

وي خطاب به دادستان‌ها گفت: يك دادستان بايد بداند كه در طول روز چند كيفرخواست، حكم و حتي اجراي احكام صادر مي‌شود، چند پرونده روي ميز وي مي‌آيد و سرنوشت پرونده‌ها چه مي‌شود، اين نكته مهمي است كه بايد با دقت به آن توجه كرد.

وي با اشاره به اين مطلب كه من مي دانم در يك دادسرا روزانه 100 پرونده وارد مي‌شود كه مي‌شود ماهي 2 هزار پرونده و رسيدگي به تمام آنها كاري مشكل است اما اگر بخواهيم منصفانه نگاه كنيم حداقل اين است كه پرونده‌هاي مهم مورد رسيدگي و مديريت قرار بگيرد.

دادستان تهران به رسيدگي فوق‌العاده سريع دستگاه قضايي به پرونده حادثه سعادت‌آباد اشاره كرد و گفت: در اين پرونده اين موضوع به ذهن مي‌رسد كه دستگاه قضايي اين قابليت را دارد كه با سرعت به برخي پرونده‌ها رسيدگي كند. اين حادثه براي ما تجربه خوبي بود، حواشي اين حادثه در مقطعي از اصل ماجرا پررنگ‌تر شده اما ما با ورود به موقع خودمان به اصل ماجرا توجه كرديم.

وي همچنين به پرونده عقرب سياه اشاره كرد و گفت: اين فرد مرد تبهكاري بود كه به ادعاي رسانه‌ها 30 زن را به نقطه‌اي كشانده بود و پس از مضروب كردن آنها و تعرض كردن به آنها اموال آنها را به سرقت برده بود.
اين فرد سوژه‌هاي خود را به دقت انتخاب مي‌كرد و از مسيري مي‌رفت كه نهايتاً به نقطه دلخواه خود آنها را مي‌كشاند.

دادستان تهران افزود: دادگاه بخش فشافويه از لحاظ ربايش براي اين فرد حكم تبرئه صادر كرده بود اما از بحث سرقت وي را محكوم كرده بود و در نهايت رسيدگي به بحث تجاوز به عنف وي در دادگاه كيفري مورد بررسي قرار گرفته بود كه دادگاه كيفري به اتفاق آراء براي اين فرد حكم اعدام در نظر گرفت اما پرونده به ديوان عالي كشور رفت و از آن جهت كه دادگاه فشافويه ربايش اين فرد را رد كرده بود ديوان عالي نيز به حكم نقص وارد كرده بود و به اين ترتيب پرونده بار ديگر به دادگاه كيفري آمد.

دادستان تهران افزود: براي بار دوم پرونده عقرب سياه مورد بررسي قرار گرفت اما اين بار تركيب آراء قضات باعث شد براي عقرب حكم تبرئه صادر شود.

وي افزود: اخيرا نيز در ورامين حادثه‌اي شبيه به همين مورد اتفاق افتاده كه در آن فردي كه رسانه‌ها نام سايه شيطان را بر آن نهادند 15 زن را مورد تعرض قرار دادند اما بايد پرسيد آيا ما نمي‌توانستيم بر اين پرونده‌ها مديريت كنيم؟ آيا نمي‌شد حكم دادگاه فشافويه خيلي بهتر صادر شود؟ و بايد پرسيد چگونه مي‌توان بردن يك زن به نقطه‌اي نامعلوم ربايش نباشد.

وي افزود: مواجه شدن با اينگونه مشكلات لزوم مديريت بر پرونده‌ها را پررنگ مي‌كند اما بايد گفت مديريت بر پرونده‌ها به منزله دخالت نيست بلكه ما به تصميمات قضات احترام مي‌گذاريم اما دادستان‌هاي ما بايد در رسيدگي به پرونده‌هاي اينچنيني حضور پيدا كنند. دادستان‌هاي ما بايد اين پرونده‌ها را رصد كنند و در عين حال كه قضات مستقل هستند بايد واقعيت‌ها را به آنها نشان داد.

دولت‌آبادي در بخش ديگري از سخنان خود از شخص رياست قوه قضائيه به واسطه ورودش به اين پرونده‌ها تشكر كرد و عنوان داشت: در چنين پرونده‌هايي كه باعث مي‌شود به خانم‌ها دغدغه پيدا كنند بايد با دقت بيشتري پرونده مورد رسيدگي قرار گيرد.

دادستان تهران در بخش ديگري از سخنان خود خطاب به دستگاه قانونگذار گفت: از قوه مقننه مي‌خواهيم مشكل قانوني ورود دادستان به پرونده‌هايي كه مستقيما به دادگاه كيفري مي‌رود را برطرف كند تا دادستان بتواند با ورود به چنين پرونده‌هايي نظارت بهتري بر پرونده داشته باشد.

* جريان فتنه مشكل اصلي‌اش با ولايت فقيه است

دادستان تهران در بخش ديگري از سخنان خود به موضوع جريان فتنه اشاره كرد و گفت: بعد از يكسال آرامش جريان فتنه در 25 بهمن تصميم به خودنمايي گرفت و اين تصميم نيازمند تحليل است.

وي ادامه داد: جريان فتنه خودش را تا روز عاشورا پشت تقلب و ادعاي دروغين تقلب پنهان كرد و مدعي بود در آراي مردم دست برده شده است اما اين نقاب دروغين در عاشورا از بين رفت و پرده رسوايي آنها از بام به زمين افتاد.

وي ادامه داد: همگان فهميدند اينها مشكلشان انتخابات و جمهوريت نيست بلكه مشكل اصلي‌شان با ولايت فقيه است و نمي‌خواهند ولايت فقيه باشد و به اين ترتيب ادعاي تقلب رنگ باخت و آنها شكست سنگيني خوردند و پس از آن حادثه 9 دي و 22 بهمن با حضور پرشور مردم رقم خورد.

جعفري دولت‌آبادي با اشاره اين مطلب كه بعد از عاشورا در سال 88 تا روز 25 بهمن امسال جريان فتنه به زعم ما زمين‌گير شد، گفت: 25 بهمن رسوايي ديگري براي آنها بود زيرا آنها صف خود را از حضور گسترده مردم در روز 22 بهمن جدا كردند و ملت ما در 22 بهمن ثابت كرد به آرمان‌ها وفادار است اما فتنه 25 بهمن عده‌ اندكي را به صحنه كشاند.

وي ادامه داد: جريان فتنه به جريان ضد انقلاب تبديل شده و معلوم شد اينها به فاز براندازي وارد شده‌اند. جريان غرب بي‌پرده به موضوع ورود پيدا كرده و آشكارا از جريان فتنه حمايت مي‌كند و بدين ترتيب نشان داده شد عقبه اين ماجرا به غربي‌ها مي‌رسد.

وي افزود: آنها فكر مي‌كردند با مشغول سازي نظام ما خسته مي‌شويم و با تبديل كردن اين شورش‌ها به صورت هفتگي سعي داشتند ما را از مسائل كلي غافل كنند و همچنين هزينه‌هايي را در بحث حقوق بشر به ما تحميل كنند اما هيچكدام اينها محقق نشد و آنها در روز اول اسفند و 10 اسفند نيز شكست خوردند.

دادستان تهران به بيداري اسلامي كشورهاي منطقه اشاره كرد و گفت: آمريكايي‌ها بر اين باورند كه تحولات منطقه حول كشور ايران شكل مي‌گيرد و به همين دليل سعي دارند تا كشور ما را ملتهب كنند تا به اين ترتيب تحولات منطقه شكل نگيرد اما يقين داشته باشيد كه مردم ما نمي‌گذارند چنين اتفاقاتي رخ دهد.

جعفري دولت‌ابادي همچنين با اشاره به اين مطلب كه امروز فتنه با غرب گره خورده است و مديريت فتنه به آن سوي مرزها منتقل شده است، گفت: به مردم عزيز مي‌گويم اگر قرار بود فتنه موفقيتي داشته باشد همان زمان بعد از انتخابات كه ادعاي دروغين تقلب را مطرح كردند پيروز مي‌شدند.

وي با اشاره به اين مطلب كه امروز آنها آن قدر مشكل دارند كه نخواهند توانست عليه ما كاري انجام دهند، گفت: البته مسئولان ما نيز بايد هوشيار باشند زيرا فتنه قصد دارد با كشته‌سازي به نظام لطمه وارد كند.

وي با بيان اين مطلب كه من به خانواده‌ها توصيه مي‌كنم كه مراقب رفتار فرزندان خود باشند زيرا امروز ديگر كسي نمي‌تواند بگويد ما به ماهيت جريان فتنه پي نبرده بوديم، گفت: البته به دستگاه‌هاي نظامي و انتظامي نيز توصيه مي‌كنم به محض دستگيري افراد در اينگونه حوادث موضوع را به خانواده دستگيرشدگان اعلام كنند تا بدين ترتيب هزينه‌اي به ما تحميل نشود.

وي ادامه داد: انقلاب ما يك انقلاب اسلامي است و جوانان انقلابي ما اجازه نخواهند داد كه پاي آمريكا و هيچ كشور ديگري به كشور ما باز شود، اينجا مصر نيست كه با 4 سر و صدا تكان بخورد


 


 

منبع: فارس، 17 اسفند 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.