شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ -  ۹ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

12گام‌ تحقق جهاد اقتصادي به قلم وزير بازرگاني

ایسنا

با مبنا قرار دادن دستورات مقام معظم رهبري مبني بر جهاد اقتصادي، کشور در تمامي شاخص‌هاي اقتصاد کلان و اقتصاد خرد جامعه، نتايج چشمگيرتري را در مقايسه با گذشته کسب خواهد کرد و در مباحثي نظير جمع درآمد سرانه، کاهش ضريب جيني و فاصله طبقاتي، بهبود رفاه اقتصادي و اجتماعي جايگاه برتري را به دست خواهد آورد.

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، مهدي غضنفري - وزير بازرگاني، در مقاله‌اي پيرامون نام‌گذاري سال 1390 از سوي مقام معظم رهبري با عنوان "جهاد اقتصادي" كه در پايگاه اطلاع‌رساني دولت درج شده، افزوده است: در سايه جهاد اقتصادي، کشور مي‌تواند در افزايش اشتغال و کاهش بيکاري موفقيت‌هاي گسترده‌تري را به دست آورد و در يک منحني، مجموعه تلاشها منجر به حصول نتايج بهتري شود.

به نظر مي‌رسد آنچه که سبب شده مقام معظم رهبري، امسال را به نام سال جهاد اقتصادي بنامند، توفيقات حوزه اقتصادي و اجتماعي و نيز استحکام نظام جمهوري اسلامي ايران در الگوسازي موفق، بوده است.

تجاري سازي تحقيقات صنعتي و نتايج موفق پژوهشهاي علمي، توجه بيش از پيش به توسعه صادرات غيرنفتي و اجراي طرح آمايش تجاري، سرمايه‌گذاري گسترده در حوزه‌هاي مختلف اقتصادي با بکارگيري موثرتر توان تمامي بانک هاي تجاري کشور و فعال کردن صندوق توسعه ملي و استفاده از منابع آن براي سرمايه‌گذاري بيشتر از جمله اين گام‌ها هستند.

در ادامه اين مقاله آمده است: تمرکز بيش از پيش به جذب سرمايه‌گذاران خارجي به ويژه ايرانيان مقيم خارج کشور، تکميل اجراي اصل 44 قانون اساسي و توسعه بيشتر حضور بخش خصوصي در فعاليتهاي توليدي، اقتصادي و تجاري و نيز خروج دستگاههاي دولتي از حوزه کار تصدي‌گري راهکارهايي است که مي‌تواند ما را به موفقيت در جهاد اقتصادي برساند.

بهبود بيش از گذشته فضاي کسب و کار و ايجاد فضاي رقابتي و برندهاي توليدي و تجاري براي حضور گسترده‌تر در بازارهاي هدف را از جمله کاتاليزورهاي جهاد اقتصادي است و توجه بيش از پيش به بهبود بهره‌وري در حوزه‌هاي اقتصادي نيز بايد مدنظر قرار گيرد.

دولت‌ دهم در خلال دهه سوم انقلاب اسلامي که دهه پيشرفت و عدالت نام گرفته، قرار دارد و توانسته قواعد حکمراني خوب و شايسته را به تدريج کسب کرده و هم اکنون دولت دهم، در نقطه اي از شناخت، آگاهي و توانمندي در اجراي طرحهاي اقتصادي و اجتماعي قرار گيرد.

فرمايشات مقام معظم رهبري مبني بر جهاد اقتصادي، در واقع ضمن تائيد اين توانمندي، فرمان پرواز به اوج و فراز بيشتر را دارد و با اجراي دستورات ايشان در مورد جهاد اقتصادي، اين اطمينان به وجود آمده است که زودتر از آنچه که پيش‌بيني شده، ايران به اهداف سند چشم‌انداز بيست ساله نظام دست يابد و گامهاي فراتري برداشته شود.

دستيابي به اين اهداف، با اطاعت از دستورات رهبر فرزانه انقلاب اسلامي و همراهي و همدلي مسئولان، سران قوا و بخش خصوصي دست‌يافتني است و البته حمايت همه جانبه و هوشمندانه مردم را نيز طلب مي‌کند.

انتهاي پيام

منبع: ایسنا، 2 فروردین 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایسنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.