شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

هشدار به عربستان

فارس

مشروح اولين نشست خبري رئيس جمهور در سال 90

احمدي‌نژاد: به فرمايش رهبري منبي بر عدم طرح عمومي اختلافات عمل مي‌كنيم

خبرگزاري فارس:رئيس جمهور در پاسخ به سوال فارس درباره سخنان رهبري مبني بر عدم طرح عمومي اختلافات، تاكيد كرد كه به آنچه رهبري فرمودند، عمل مي‌كنيم.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاري فارس، محمود احمدي‌نژاد رئيس‌جمهور كشورمان در اولين نشست خبري خود در سال جاري كه عصر امروز برگزار شد به سوالات متعدد خبرنگارن داخلي و خارجي پيرامون مسائل داخلي، منطقه و بين المللي پاسخ گفت.

وي در ابتداي اين نشست خبري از نوروز به عنوان يك عيد جهاني و عيد انسان، روز نو شدن، پاك كردن همه كدورت‌ها خود خواهي‌ها و بد خواهي‌ها و جايگزين كردن مهرباني‌ها، فداكاري‌ها و گذشت‌ها ياد كرد و بازيابي طراوات و اميد به آينده را از ويژگي‌هاي نوروز برشمرد.

احمدي نژاد افزود: گرچه "نوروز " جشني است كه اعماق تاريخ آمده است اما متعلق به آينده و نويد آينده و نشانه و اشاره به آينده پرشكوه بشيريت است؛ آينده‌اي كه در آن خبري از ظلم، بي عدالتي، كينه ورزي و خودخواهي نيست و سر تا سر روابط انساني و اجتماعي مالامال از عشق و محبت و دوستي است.

رئيس جمهور "نوروز " را يك هديه آسماني به بشريت خواند و گفت: امروز با همت جمعي از كشورها و تصويب يونسكو نوروز به يك عيد جهاني تبديل شده است.

احمدي نژاد ابراز اميدواري كرد در آينده نزديك روزي فرا برسد كه همه ملت‌ها به طور واقعي نوروز را جشن بگيرند و نوروز واقعي بشريت را پس از زمستان طولاني ظلم ستم و استكبار به شادي بنشيند.

وي با بيان اينكه ملت ايران سال گذشته را علي رغم بدخواهي‌ها پرشكوه پشت سر گذاشت، يادآور شد: سال گذشته گردنه‌هايي از علم و فناوري و بخش‌هاي گوناگوني از فرهنگ و اقتصاد طي شد و پيشرفت‌هاي فراواني به دست آمد.

* برنامه دولت در سال 90 براي اصلاح سيستم مالي و مالياتي و بانكي

رئيس جمهور سال 89 را سالي سرشار از موفقيت براي ملت ايران خواند و تاكيد كرد كرد كه سال 90 هم در ادامه سال 89 سال جشن‌هاي بزرگ در بخش‌هاي گوناگون خواهد بود.

احمدي نژاد پيشرفت‌هاي عظيم علمي و فناوري و سرمايه گذاري‌هاي گسترده صنعتي، خدماتي و كشاورزي و كارهاي بزرگ عمراني و تاسيسات زير بنايي را از جمله برنامه‌هاي دولت در سال 90 برشمرد و ادامه داد: ايجاد 2.5 ميليون شغل كه كمتر از نيمي از آن براي كساني است كه در نوبت اشتغال هستند افزايش بيش از 40 درصدي صادرات غير نفتي، گسترش برنامه مسكن مهر، بهسازي روستايي و عمراني شهري از برنامه‌هاي مهم دولت در سال جاري است.

پيگيري برنامه‌هاي گسترده فرهنگي مصوب سفرهاي استاني و كاهش هزينه‌هاي مصرفي و افزايش هزينه‌هاي سرمايه‌اي ديگر مواردي بود كه احمدي نژاد از آنها به عنوان برنامه‌هاي دولت در سال 90 نام برد و ضمن تاكيد بر پيگيري طرح تحول اقتصادي گفت: برنامه هدفمند كردن يارانه‌ها با گستردگي هر چه بيشتر ادامه پيدا مي‌كند و به لطف خدا اصلاح سيستم مالي و مالياتي و اصلاح سيستم بانكي امسال آغاز خواهد شد.

وي پيش بيني كرد: سال 90 سالي سرشار از تلاش و كوشش براي آحاد ملت ايران و سر تا سر سرزمين خواهد بود.

رئيس جمهور با بيان اينكه در عرصه بين الملل ملت ايران آرمان‌هاي بلند انساني، عدالت محبت برادري و رفع ظلم و ستم را با جديت پيگيري خواهد كرد، به مسائل روز جهاني اشاره كرد و مشكل اصلي جامعه بشري را مشكل مديريت دانست.

احمدي نژاد در اين زمينه همه فاصله‌ها، تبعيض‌ها، نابساماني‌ها، جنگ‌ها، تغيير‌ها، اشغالگري‌ها، تضييع حق‌ها و همه مشكلات جامعه بشري را ناشي از مديريت حاكم بر جهان دانست.

وي اظهار داشت: بيش از 300 سال است كه يك مديريت با نگاه صرف مادي و با هدف پر كردن سرمايه سالاران و اقليت سرمايه داران حاكم بر مراكز قدرت و ثروت جهاني بر جهان مديريت مي‌كند كه دوره طولاني برده داري، دوره تاريك و سياه استعمار و دوره فريب كاري و استعمار نو را بر بشريت تحميل كرد.

رئيس جمهور اضافه كرد: با بيداري ملت‌ها دوره برده داري پايان يافت اما دوره سياه استعمار جايگزين آن شد كه آن هم با خيزش ملت‌ها به پايان رسيد اما به دليل عدم همبستگي ملت‌ها و نبود رهبري آگاه و شجاع استعمار نو جايگزين استعمار سياه شد كه البته در دهه‌هاي اخير با بيداري عظيم انساني و حركت توده‌هاي مردم و گرايش گسترده ملت‌ها به عدالت آزادي و كرامت انساني دوره زشت استعمار نو نيز به پايان خود نزديك شد.

* استعمارگران جديد همان برده‌داران سابق و سرمايه‌داران بي فرهنگ هستند

رئيس جمهور استعمارگران را همان برده داران سابق و عده‌ي معدودي سرمايه دار بي فرهنگ و ضد انسان توصيف كرد و گفت كه آنها براي نجات خود و سرمايه‌ها و منافع نامشروع خود در جاي جاي جهان طراحي كردند.

"دولت قبل آمريكا با هدف نجات سرمايه داران و نظام سرمايه داري و با بهانه ساختگي 11 سپتامبر به منطقه ما لشكر كشي كرد و منطقه را به خاك و خون كشيد و به طور مشخص 2 كشور تاريخي و بزرگ و 2 ملت بزرگ را آماج سنگين ‌ترين حملات انساني قرار داد و همه سلاح‌هاي خود را در آنجا آزمايش كرد و انواع كشتار را به نمايش گذاشت و فجايعي در عراق و افغانستان اتفاق افتاد كه روي همه جنايتكاران تاريخ را سفيد كرد. "

احمدي نژاد با تاكيد بر اينكه موج بيداري انساني طراحي زشت و ضد انساني سرمداران آمريكا را نقش بر آب كرد، افزود: ديري نپاييد كه چهره رئيس جمهور سابق آمريكا به عنوان منفورترين چهره عالم معرفي شد.

وي اضافه كرد: دست اندركاران پشت صحنه نظام سرمايه داري تصميم گرفتند مهره‌هاي سوخته را از صحن بيرون و مهره‌هاي جديد با شعارهاي جديد وارد صحنه كنند و در اين راستا شعار تغيير و همراهي با ملت‌ها و دفاع از حقوق ملت‌ها سر دادند. اما در پس اين نقاب به ظاهر زيبا همان جنايتكاران و دزدان حرفه‌اي و برده داران و استعمارگران پنهان شدند و هدف آنها اين بار نيز نجات سرمايه داران و نظام سرمايه داري و نجات پايگاه اصلي و مهم نظام سرمايه داري در قلب خاورميانه يعني رژيم صهيونيستي است.

رئيس جمهور با اشاره به اينكه خيلي زود معلوم شد كه منظور آنها از تغيير، تغيير ملت‌ها و انسا‌ها به نفع آنها است، تصريح كرد: خيلي زود معلوم شد كه منظور آنها از تغيير، تغيير مناسبات بر آمده از بيداري انسان‌ها به نفع سرمايه داران بي فرهنگ است البته رژيم قبلي آمريكا بي پرده و عريان و با سلاح توپ، تانك و مسلسل و با كلام زور به ميدان آمد اما جانشينان آن كه با شعار تغيير آمدند در يك دست سلاح و زور و در دست ديگر فريب كاري و رياكاري به دست گرفتند.

* "اوباما " ننگين‌تر از بوش صحنه سياست را ترك مي‌كند

احمدي نژاد خطاب به سرمداران آمريكا و نيز ملت‌هاي جهان خاطرنشان كرد: دوره تاريخي چپاولگري و تحميل به ملت‌ها به پايان رسيده و دوره تاريخي آنها تمام شده و با اين ترفندها و جنايت‌ها نجات پيدا نخواهند كرد.
"اگر رئيس جمهور قبلي آمريكا نام نيكي برد جانشين او هم به نوايي خواهد رسيد. باور دارم اگر او با ننگ صحنه سياست را ترك كرد جانشين او ننگين‌تر و زشت‌تر صحنه سياست را ترك خواهد كرد چرا كه هم با زور و هم با فريب آمد. "

وي با بيان اينكه امروز روز بيداري ملت‌ها است، بر لزوم هوشياري ملت‌ها تاكيد كرد و گفت كه برخي به دنبال مصادره مطالبات مردمي به نفع سرمايه داران و حفظ ساختارها و مباني و اصول نظام سرمايه داري با تغيير مهره‌ها هستند؛ يكي با شعار گردن كلفتي به ميدان آمد و يكي به شعار تغيير اما هر 2 يك هدف را دنبال مي‌كنند.

رئيس جمهور به نحوه برخورد كشورهاي غربي با خيزش‌هاي مردمي منطقه اشاره كرد و گفت: برخوردهاي دوگانه و چند گانه نقاب فريب را از چهره آنها دريده است؛ آنها آمده‌اند تا يك بار ديگر استعمارگران و برده داران را از چنگال عدالت خواهي ملت‌ها نجات دهند اما نخواهند توانست. چرا كه اين دور، دور آخر است و به لطف خدا ملت‌ها پيروز خواهند شد و بساط ظلم و ستم از جهان برچيده خواهد شد و مديريت عادلانه و انساني جايگزين نظم ضد انساني و ضد بشري موجود خواهد شد.

* عربستان مراقب باشد؛ آمريكا براي همه دولت‌هاي منطقه نقشه كشيده است

شبكه تلويزيوني العالم در ادامه نشست خبري رئيس جمهور با اصحاب رسانه از احمدي نژاد درباره بيانيه اخير شوراي همكاري خليج فارس كه بر اساس آن ايران متهم به دخالت در امور داخلي كشورها شده است پرسيد كه وي در پاسخ به اين سؤال گفت: البته ما براي اين مصوبه ارزش حقوقي قائل نيستيم، بسيار روشن است كه اين مصوبه تحت فشارهاي سياسي آمريكا و متحدانش به تصويب رسيد.

وي با تأكيد بر اينكه روابط ما با ملت‌ها و دولت‌ها خوب است، افزود: البته بايد اين نكته را هم اشاره كنم كه برخي دولت‌ها در يك دوره تحت فشار آمريكا و متحدانشان مخالفت و مقابله با ايران را تجربه كردند، نتيجه اين گونه اقدامات مشخص است و ما دست دوستي دراز كرده‌ايم.

رئيس‌جمهور با تاكيد بر اينكه همه بايد هوشيار باشند چرا كه آمريكايي‌ها براي نجات رژيم صهيونيستي نيازمند ايجاد تفرقه در بين ملت‌هاي منطقه هستند، تصريح كرد: آمريكايي‌ها به دنبال ايجاد درگيري ميان ملت‌ها با ملت‌ها و دولت‌ها با دولت‌ها هستند. لذا همگان بايد هوشيار باشند.

احمدي‌نژاد ادامه داد: اميدوارم كه بعضي خطاهاي بزرگ دوباره تكرار نشود چرا كه آمريكا و طراحي‌هاي اين كشور رفتني هستند؛ من قول قطعي مي‌دهم كه مديريت آمريكايي امروز رسواتر و ننگين‌تر از مديريت قبلي صحنه سياسي دنيا را ترك خواهد كرد.

وي افزود: امروز هر كس سرنوشت خود با آمريكا گره بزند رفتني است، دولت‌ها با ملت‌هايشان بايد ارتباط برقرار كنند؛ كشورها نبايد به بحرين لشكر كشي كنند و كشورهايي كه اين كار را كرده‌اند كار زشتي كرده‌اند.

رئيس قوه مجريه با اشاره به حمله رژيم صدام به برخي از كشورها از جمله ايران گفت كه قبلا صدام اين كارها را كرده است. وي به ايران و كويت حمله كرد اما امروز صدام كجاست و چه منفعتي از لشكر كشي به كشورهاي همسايه ‌برد كه حالا برخي قصد دارند اين تجربه را تكرار كنند؟

احمدي‌نژاد ادامه داد: برخي نبايد فريب آمريكا را بخوردند، آمريكايي‌ها بي وفا‌ترين دوستان هستند. در اكثر جنگ‌ها آمريكايي‌ها با دوستان قبلي خود جنگ كرده‌اند. اما امروز صحنه منطقه را نگاه كنيم مي‌بينيم كه صدام از دوستان بسيار صميمي آمريكايي‌ها بود و صحنه اقتصاد و استقلال كشورش را در بازي آمريكايي‌ها هزينه كرد اما به محض اينكه منافع آمريكايي‌ها براي نجات سرمايه داران اقتضاء كرد در يك چشم به هم زدن صدام حسين را نابود كردند.

" همان صدامي كه وقتي شهرهاي ايران را بمباران شيميايي مي‌كرد غرب از اين اقدام او ابراز خوشحالي مي‌كرد، را به يك چهره سياه و خطرناك تبديل كرده و سپس حذفش كردند. "

وي در ادامه سخنان خود تاكيد كرد: چنين سرنوشتي در انتظار همگان است و بايد توجه داشت كه بازي آمريكا و متحدانشان يك بازي بزرگ است چرا كه آنها به دنبال يك خاورميانه بزرگ جديد هستند، خاورميانه‌اي كه رژيم صهيونيستي در آن مستقر و فارغ از خطر بوده و همچنين سلطه آمريكا عميق و پايدار باشد.

رئيس جمهور اضافه كرد: بايد مراقب باشند تا كاري نكنند كه در نقشه آمريكا بازي كنند. اما بنده به طور قاطع مي‌گويم كه آنها و ملت‌ها به دنبال خاورميانه جديدي هستند اما با يك تفاوت؛ و آن اينكه به لطف خدا در آينده نزديك خاورميانه جديد بدون رژيم صهيونيستي، بدون سلطه استكبار و بدون حضور نوكران آمريكايي خواهد گرفت.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه سيستم كنوني دنيا، تمام شده است، يادآور شد: ما خبر داريم كه آمريكا براي تمام دولت‌هاي منطقه نقشه كشيده است. اما قصد دارد كه برخي از نقشه‌هاي خود را توسط برخي اجرا كند. آنها بايد مراقب باشند كه در دام آمريكا نيفتند.

وي اضافه كرد: زشت است كه شما به كشور ديگري لشكر كشي كرده‌ايد. لشكر‌هاي خود را بيرون ببريد؛ البته دولت بحرين كار زشتي كرد كه مردم خود را كشت؛ مردم مطالباتي دارند لذا دولت اين كشور بايد به حرف‌هاي آنها گوش داده و به آنها احترام گذاشته و با مردم خود همكاري كند.

رئيس جمهور در ادامه سخنان خود اظهار داشت: اين دخالت در امور ملت‌ها نيست؟ آمريكايي‌ها 300 هزار نيروي نظامي به عراق وارد كرده‌اند و سپس ايران را متهم به دخالت در امور داخلي اين كشور كرده‌اند. ما چند كشور همسايه هستيم و بايد با يكديگر زندگي كنيم از اين رو ما امنيت و پيشرفت همگان را خواستار هستيم.

* نقشه ايران را جلوي خود بگذاريد و ببيند با چه كسي صحبت مي‌كنيد

احمدي نژاد همچنين گفت: بايد نقشه ايران را جلوي خود بگذارند و ببينيد با چه كسي صحبت مي‌كنند. هم آمريكايي‌ها و هم ديگران بايد به نقشه ايران نگاه كرده و نقشه را جلوي خود بگذارند و ببينيد وقتي قصد سخن گفتن دارند مشاهده كنند كه با چه كسي مي‌خواهند حرف بزنند.

وي افزود: دوستي با ايران به نفع همه است لذا برخي بايد مراقب باشند كه در دام آمريكا گرفتار نشوند. آناني كه نيروي نظامي آوردند، بيرون بروند و دولت و ملت‌ بحرين هم با يكديگر گفت و گو كنند. اگر مي‌خواهند سر كار بمانند بايد حرف بزنند و اين يك دلسوزي و نصحيت دوستانه است چرا كه ما شما را دوست داريم.

رئيس قوه مجريه تاكيد كرد: با متهم كردن ايران مشكلي حل نخواهد شد. باز هم مي‌گويم كه آمريكا و متحدان اين كشور در اروپا هم رفتني هستند و آمريكا تكيه گاه مناسبي براي هيچ كس نيست.

در ادامه اين نشست خبري خبرنگار روزنامه خراسان با اشاره به شاخص‌هاي جهاد اقتصادي از منظر رهبر انقلاب كه همان كاهش نرخ بيكاري و رشد اقتصادي است از رئيس‌جمهور پرسيد آمارها در اين زمينه در سال‌هاي اخير چه رشدي داشته‌اند؛ احمدي‌نژاد در پاسخ گفت: رشد اقتصادي كشور به خوبي قابل مشاهده است، البته رشد داراي 2 بخش است، يك بخش آن است كه ما در آن دخيل هستيم و با آن كار مي‌كنيم و بخش ديگر ناشي از تحولات جهاني همانند قيمت نفت است.

وي افزود: آن بخش از رشد كه مربوط به كار ملت ايران است رشد شتاباني دارد، نرخ بيكاري هم در سال‌هاي اخير رو به كاهش بوده و در سال جاري هم با ايجاد 2.5 ميليون شغل كاهشي اساسي پيدا خواهد كرد.

رئيس جمهور اضافه كرد: سال گذشته يك ميليون و 100 هزار شغل هدف گذاري شده بود اما با بسيجي كه در كشور اتفاق افتاد اين عدد از يك ميليون و 600 هزار شغل فراتر رفت لذا اين مسئله ما را اميدوار كرد كه در سال بعد يعني امسال 2.5 ميليون شغل را هدف گذاري كنيم امري كه به آن خواهيم رسيد.

* نمايندگي ايران در آمريكا آزادي "شهرزاد ميرقلي‌خان " را‌ پيگيري مي‌كند

احمدي نژاد در ادامه نخستين ‌كنفرانس خبري خود با مطبوعات و رسانه‌هاي داخلي و خارجي در سال 90 اظهار داشت: برنامه‌هاي دولت در سال جاري ‌بسيار گسترده‌‌ است كه در برنامه‌هاي مستقل‌ اين موضوعات را به استحضار مردم خواهم رساند.

وي از برنامه‌هاي دولت در بخش اقتصاد، علم و فناوري، فرهنگ، سياست خارجي و ... خبر داد و سال جاري را سال جهش علمي و اقتصادي عنوان كرد.

رئيس جمهور در خصوص روابط ايران و مصر و چشم‌اندازهاي اين روابط كه محور سؤال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان بود، تصريح كرد: ما هميشه علاقمند به رابطه با همه دولت‌ها و ملت‌ها به جز ‌رژيم صهيونيستي ‌هستيم. اميدواريم تحولاتي در اين زمينه صورت بگيرد، چرا‌كه چشم‌اندازهاي آينده چشم‌اندازهاي روشني است.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه موج بيداري ملت‌ها در راه است، افزود: همه قالب‌هاي مصنوعي كه بين ملت‌ها فاصله ايجاد كرده است، در هم خواهد شكست.

وي در خصوص شرط دولت مصر نيز خاطرنشان كرد: روابط بين ملت‌ها شرط ندارد چراكه ملت‌ها بايد با يكديگر ارتباط و همكاري داشته باشند و روابط فيمابين را جلو ببرند.

رئيس جمهور در پاسخ به سؤالي درباره سرنوشت دو آمريكايي بازداشت شده در ايران كه مورد سؤال خبرنگار آسوشيتدپرس بود، خاطرنشان كرد: آنها در اختيار دستگاه قضايي كشورمان هستند و دستگاه قضايي نيز پس از رسيدگي وضعيت آنها را مشخص مي‌كند، اما ما از اينكه افرادي در بند باشند، خوشحال نيستيم، البته ‌اگر تخلفي صورت بگيرد، دستگاه قضايي برخورد مي‌كند.

احمدي‌نژاد ‌در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاري زنان پيرامون شرايط بد و نابسامان شهرزاد ميرقلي‌خان زن بازداشت شده ايراني در زندان‌هاي مخوف آمريكا گفت: نمايندگي ما در آمريكا اين موضوع را دنبال و پيگيري مي‌كند كه از لحاظ حقوقي نيز حمايت‌هايي به عمل خواهد آورد.

وي ‌زندان‌هاي آمريكا ‌‌را در شرايط بسيار سخت و فجيع دانست و افزود: بيش از 3.5 ميليون نفر انسان در زندان‌هاي آمريكا و در شرايط بسيار سخت و بدي در حال زندگي هستند كه در سفر به آمريكا برخي از اين افراد در تشريح زندان‌هاي آمريكايي، ما را به ياد زندان‌هاي قرون وسطي مي‌انداختند.

رئيس جمهور ادامه داد: در مورد همه ايرانيان از جمله اين خانم، ‌با همه توان اين موضوع را دنبال مي‌كنيم كه انشاءالله بتواند از حقوق خود استفاده كند و آزاد شوند.

احمدي‌نژاد در ادامه اين نشست خبري در تشريح تحولات امور بانكي در سال جهاد اقتصادي كه مورد سؤال خبرنگار شبكه خبر بود، اظهار داشت: برنامه تحولات بانكي در حال نهايي شدن است چرا‌كه در سيستم بانكي ما با دو مشكل اساسي روبرو هستيم؛ اولاً مشاركت‌ها ‌واقعي نيست و در واقع بانك به وكالت از همه سپرده‌گذاران وارد شده و طرف حساب سرمايه‌گذاران مي‌شود و از آنجا كه بانك نمي‌تواند گروه‌هاي كارشناسي كافي براي اين مأموريت بزرگ تدارك ببينند، مشكلاتي از جمله ارزيابي‌هاي غلط بوجود مي‌آيد.

وي تصريح كرد: مشكل دوم نيز اين است كه منابع بانكي به طور مناسب و عادلانه در سرتاسر سرزمين و در بين بخش‌هاي گوناگون چرخش ندارد چرا‌كه اين چرخش‌ها محدود است كه اين طرح تحول بانكي اين دو نقيصه را برطرف خواهد كرد.

رئيس‌ جمهور با بيان اينكه با اجراي طرح تحول اقتصادي مشخص خواهد شد كه سپرده‌‌گذاري مردم براي چه پروژه‌اي است، چقدر سود دارد و چقدر سهم سپرده‌گذار خواهد شد، تصريح كرد: بانك ‌طرف حساب سرمايه‌گذاري نيست و به عنوان نماينده و واسطه محسوب مي‌شود، اما اصل سود طبق قرارداد بين سرمايه‌گذاران تقسيم خواهد شد و حسن دوم اين موضوع نيز آن ‌است كه منابع بانكي كه سپرده‌هاي مردمي است، يك چرخش عادلانه و مناسبي در سرتاسر سرزمين خواهد داشت.

احمدي‌نژاد در پاسخ به سؤالي درباره حوادث و تحولات منطقه كه با سركوب حاكمان مستكبر خود همراه است، خاطرنشان كرد: اتفاق و حوادثي در حال رخ دادن است كه مبناي حوادث بيداري انساني است، چرا‌كه ملت‌ها در حال بيدار شدن هستند، البته اين بيداري انساني متحول كننده مناسبات انساني در راه است و اين موضوعات مقدمه‌‌‌ است.

وي با بيان اينكه ما شاهد دخالت گسترده سرمايه‌سالاران و استعمارگران در حوادث منطقه هستيم، افزود: حق ملت‌ها است كه آزاد باشند چرا‌كه تعيين سرنوشت حق ملت‌ها است كه عزيز، ‌محترم و با كرامت زندگي كنند. دولت‌ها و ملت‌ها بايد در تعامل سازنده با يكديگر باشند چرا‌كه دولت‌ها بايد از ملت‌ها نشأت بگيرند و دولت‌ جدا‌ از ملت، بي‌معناست و دولت‌ها تبلور اراده ملت‌ها هستند.

رئيس جمهور دخالت آمريكا و همكارانش در منطقه را ادامه سياست‌هاي قبلي عنوان و خاطرنشان كرد: آنها مي‌خواهند نظام سرمايه‌داري ‌و ‌‌رژيم صهيونيستي كه در آستانه فروپاشي است ‌را نجات دهند.
" همه امروز مي‌دانند كه رژيم صهيونيستي شانسي براي ادامه حيات در منطقه ‌ندارد و همه ملت‌هاي منطقه بالاتفاق عليه رژيم صهيونيستي و خواهان آزادسازي كليه سرزمين‌هاي اشغالي هستند. "

احمدي‌نژاد با تأكيد بر اينكه رژيم صهيونيستي پايگاه تاريخي استعمارگران در قلب مهمترين نقطه جهان است، تصريح كرد: در 600 سال اخير هر كس كه اراده كرده است، بر جهان حاكم شود، اعمال اين اراده با تسلط بر خاورميانه صورت مي‌گيرد، يعني اگر كسي بخواهد در دنيا حاكم شود، بايد بر خاورميانه حاكم شود.

وي با اشاره به ظرفيت‌هاي فرهنگي، اجتماعي و استعدادهاي منطقه خاورميانه تأكيد كرد: بعد از تجربيات طولاني رژيم صهيونيستي را با عنوان پايگاه محكم در منطقه ما تحميل كردند كه به واسطه تسلط بر منطقه خاورميانه بتوانند بر دنيا حاكم شوند.

رئيس جمهور افزود: همه برنامه‌ها را جلو بردند تا شرايط زيست رژيم تحميلي صهيونيستي را عادي كنند كه با وقوع انقلاب اسلامي اين طراحي بزرگ در هم شكست و بعد از 30 سال امروز رژيم صهيونيستي فلسفه وجودي خود را از دست داده ‌و قادر نيست منافع غرب را تأمين كند، به همين دليل هدف آنها نجات رژيم صهيونيستي است و بايد همه بيدار باشند.

احمدي‌نژاد با تأكيد بر اينكه آنها گره‌اي كه با دست باز مي‌شود را عمداً با دندان باز مي‌كنند، افزود: اوضاع را به گونه‌اي مديريت مي‌كنند كه بتوانند با حمله نظامي ‌حركت‌هاي مردمي را سركوب كنند، چرا‌كه آنها به دنبال نجات رژيم صهيونيستي بوده و با هر جرياني در منطقه ‌به دنبال پيگيري مطالبه به حق ملت‌ها براي برچيدن رژيم صهيونيستي است، ‌مخالف هستند و بر عليه آن قيام مي‌كنند‌.

وي ضمن تأكيد بر هوشياري ملت‌ها و دولت‌ها خاطرنشان كرد: متأسفانه برخي‌ها ناهوشياري كردند كه در همين راستا با رئيس سازمان ملل در مورد دخالت برخي كشورها در تحولات منطقه صحبت كردم.

"‌قطعنامه‌اي ‌صادر مي‌كنند و ابزاري ‌به دست آمريكا و متحدانش مي‌دهند كه هر كاري دلشان مي‌خواهد، انجام دهند؛ گرچه ظاهر قطعنامه اجازه دخالت نظامي را نداده است ".

رئيس جمهور برخورد با مردم را محكوم عنوان كرد و گفت: ما از روز اول برخورد با ‌مردم و انقلاب‌هاي مردمي را محكوم كرده‌ايم و از دولت‌ها خواسته‌ايم كه بنشينند، گفت‌وگو كنند و خواسته‌هاي ملت‌هاي خود را برآورده سازند. آن دولتي كه ملت خود را سركوب مي‌كند، شانس حيات دوباره ندارد.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه براي آنكه چهره خود را پنهان كنند، ناتو را جلو فرستادند، تأكيد كرد: ‌به آقاي دبير‌كل گفتم كه آيا بهتر نبود شوراي امنيت يك گروه واقعا بي‌طرف و مورد اعتماد دو طرف درگيري ‌را انتخاب مي‌كرد تا وارد گفت‌وگو شود و مسائل را با تفاهم حل و فصل كند، در‌حالي‌كه امروز در يمن، ليبي، مصر، پشت صحنه اين درگيري‌ها آمريكا و متحدانش هستند و تصور مي‌كنند مي‌توانند ملت‌ها را فريب دهند.

وي تصريح كرد: هر كسي كه با بمب‌ها و موشك‌هاي ناتو به خاك وخون مي‌افتد، به حساب آمريكا و متحدانش نوشته خواهد شد و به زودي در دادگاه عدالت ملت‌ها محاكمه خواهند شد.

رئيس جمهور خطاب به مستكبرين اعلام كرد: دوره فريب‌كاري گذشته است و ديگر تأثيري ندارد، چرا‌كه ملت‌ها بيدار شده‌اند ‌و موج عظيم بيداري انساني در جهان در راه است.

احمدي‌نژاد گفت: مي‌شود مشكلات را با توجه به قانون حل كرد چرا‌كه بدون خونريزي هم مي‌توان اصلاحات را انجام داد و امروز هر كسي با تحريك دشمنان به دنبال درگيري است، حتما به ضرر ملت خودش كار خواهد كرد و در عين حال دولت‌ها بايد تابع ملت‌ها بوده و حقوق آنها را محترم بشمارند.


*من از پادشاه اردن براي سفر به ايران دعوت كردم

احمدي‌نژاد در پاسخ به سئوالي درباره عدم ارائه سوخت به هواپيماهاي مسافربري ايران در برخي كشورها گفت: ما حتما با اين كار مقابله به مثل مي‌كنيم.

وي افزود: كساني كه اين كارهاي بچه‌گانه را مي‌كنند بايد بدانند كارشان درست نيست،‌اينها مي‌‌گفتند اگر ملت ايران را تحريم كنيم، فلج كننده خواهد بود و ايران سال 89 با چالش جدي مواجه مي‌شود اما همه ديديم كه در سال 89 هدفمند‌كردن يارانه‌ها كه نيازمند ثبات سياسي واقتصادي است انجام شد.

احمدي‌نژاد در ادامه گفت: اگر از ايراني‌ها درباره تحريم‌ها براي اين كه مشخص شود چند درصد از مردم تحريم‌ها را متوجه شده‌اند سئوالي پرسيده شود، قطعا جواب نزديك صفر خواهد بود؛ اين مثل همان پشه‌اي مي‌ماند كه روي درخت نشسته‌است، اين پشه هنگام بلند شدن به درخت مي‌گويد محكم بنشين مي‌خواهم بلند شوم و درخت مي‌گويد آمدنت را متوجه نشده بودم حالا كه مي‌خواهي بلند شوي.

رئيس‌جمهور ايران در پاسخ به سئوالي درباره انتقادات از جشن جهاني نوروز و اتهام ملي‌گرايي به دولت گفت: نوروز جشن جهاني است و معناي ملي‌گرايي ندارد. محبت و احترام مگر ملي‌گرايي است. ما مي‌گوئيم احترام و محبت كنيد. به ديدار دوستان و آشنايان برويد. اميد به آينده داشته باشيد. اميد به برپايي عدالت. دل‌ها را از كينه خالي كنيد. اگر اين‌ها نام‌آن ملي‌گرايي است پس ما ملي‌گراي افراطي هستيم.

وي افزود: اين كه ما به همه احترام بگذاريم نه‌تنها ملي‌گرايي بلكه انسان‌گرايي و عدالت‌گرايي است. همه بايد جشن بگيرند. نوروز نقاط مشترك كل بشريت است. البته خوشحاليم كه خواستگاه اين جشن عظيم در ايران است.

احمدي‌نژاد در پاسخ به سئوال ديگري درباره سفر پادشاه اردن كه پيش‌تر رسانه‌ها از لغو اين سفر به دليل قيام‌هاي مردم منطقه خبر داده بودند، گفت: من از پادشاه حكومت اردن براي سفر به ايران دعوت كردم و ايشان اظهار تمايل كرد. اما سفر را به دلايلي عقب انداخت و عقب‌نشيني در كار نبوده است. ما اگر مي‌خواستيم عقب‌نشيني كنيم اين‌همه فحش نمي‌خورديم.

وي افزود:‌ اين كه برخي مقاله بنويسند و احساس كنند عقب‌نشيني شده است، عقب نشيني نبوده است. چرا كه برنامه بين‌المللي دولت تنظيم شده است. البته بايد بگويم ما با همه دولت‌ها جز يك دولت دوست‌هستيم.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه دولت تصميمات خود را به صورت سنجيده، پخته و بر اساس برنامه‌هاي بين‌المللي ملت ما انجام مي‌دهد، گفت: ما بر مبناي اصول خود جلو مي‌رويم و مستحكم حركت مي‌كنيم و با همه ملت‌ها و دولت‌ها به جز يك دولت دوستيم، البته مناسبات داخلي ملت‌ها به خودشان ربط دارد و ما نظر خود را درباره روابط ملت‌ها و دولت‌ها داريم. ما معتقديم در همه جا بايد نظر اكثريت بر مردم حاكم شود و دولت‌ها احساس نوكري نسبت به مردم داشته باشند، اما اينها به معناي دخالت در مسائل داخلي ملت‌ها نيست.

رئيس‌جمهور با تاكيد به اين كه كشورها به ميزان نزديكي به رژيم صهيونيستي از ملت ايران فاصله‌ مي‌گيرند گفت: ما به جز رژيم صهيونيستي با همه ملت‌ها دوست هستيم.

احمدي‌نژاد در پاسخ به سئوال خبرنگاري كه درباره بازخورد هدفمند كردن يارانه‌ها و به طور مشخص افزايش قيمت گاز پرسيد،‌ گفت: شما بگوييد مصرف‌گازتان چقدر بوده است. شما بهتر است مصرف خود را معتدل كنيد. ميزان شعله‌ها را كم كنيد و نهايتا اگر مشكلي پيش آمد دولت در كنار ملت است.

وي در پاسخ به سئوال به خبرنگار خبرگزاري فارس كه درباره راهكارهاي دولت براي تحقق مطالبه مقام معظم رهبري مبني بر عدم طرح گلايه‌ها و اختلافات ميان سه قوا در افكار عمومي پرسيد گفت: ايشان فرمودند كاري نكنيد خوب ما هم كاري نمي‌كنيم.

احمدي‌نژاد در اين باره گفت: مقام معظم رهبري فرمودند كاري نكنيد و پاسخ سئوال روشن است ما هم كاري نمي‌كنيم. يعني اين كه وقتي تريبون در اختيار گرفتند شمشير بكشند همه دولت را بزنند.

رئيس جمهور در پاسخ به سئوال ديگري مبني بر راهكارهاي دولت براي تحقق نقش زنان در جامعه گفت: انسان براي حركت دو بال دارد يك بال جلال و ديگري بال جمال كه همان اقتدار، عشق و محبت است. خداوند زنان را كانون عشق و محبت قرار داده است اين‌هايي كه آدم مي‌كشند علتش اين است كه محبت مادري را مي‌ديدند آدم‌كش نمي‌شدند. بمب‌اتم ساز نمي‌شدند.زن در جامعه نقش مهم و پر رنگي دارد.كانون خانواده به نقش زن اهميت داده است. در جامعه ايراني نيز نقش زنان در حد بالايي حفظ شده است اما بايد كامل شود و آسيبي نبيند.

وي افزود: اگر ما كاري كنيم و برنامه‌اي براي بهتر شدن سازوكار خانواده داشته باشيم. به مديريت و نقش زن در جامعه كمك كرده‌ايم.ما تلاش داريم بار سنگين مسكن را از دوش خانواده برداريم و به لحاظ فرهنگي آن را مطلوب كنيم و اين برنامه و سياست دولت است.

* صهيونيست‌ها و حاميانشان رفتني هستند

رئيس جمهور در پاسخ به سؤال خبرنگار فونكس چين كه از وي درباره نظر برخي از تحليل‌گران مبني بر اينكه تحولات منطقه به نفع ملت ايران است پرسيده بود، گفت: همه چيز به نفع ايران است، هر تحول انساني در جهان به نفع همگان است. بيداري انساني به نفع همگان است، البته ما از اينكه امروز درگيري و كشتار در عراق،‌ افغانستان و كشورهايي كه جديداً درگيري در آنها رخ داده به شدت ناراحت هستيم و همه توان خود را به كار گرفته و خواهيم گرفت كه درگيري به كشتار نباشد.

"هر يك نفري كه كشته مي‌شود، اولاً قابل جبران نخواهد بود و ثانياً شرايط را سخت‌تر خواهد كرد؛ بنده ديشب به دبير كل سازمان ملل هم گفتم كه اي كاش سازمان ملل نقش سازمان مللي خود را در زمينه تحولات منطقه ايفا مي‌كرد و ما هم آماده كمك هستيم. "

وي خاطرنشان كرد: چرا بايد كشتار، درگيري، زور، موشك، ناتو، آمريكا و انگليس در ميان باشد؛ معلوم است آمريكا و انگليس به فكر جيب‌هاي خود هستند، آنها به خاطر خدا هم به هيچ كس سلام نمي‌كنند و اگر سلام هم كنند توقع دارند كه بعد از آن جيب انسان را خالي كنند.

رئيس قوه مجريه با تاكيد بر اينكه 50 سال است كه پشتيبان و روي كار آورنده اصلي و نگه‌دارنده ديكتاتورهاي جهان‌ همين دولت‌هاي آمريكا و اروپايي هستند، گفت: ما يك ديكتاتوري هم حتي سراغ نداريم كه مورد حمايت اين كشورها نباشند همانطور كه اگر به آمريكاي جنوبي توجه كنيم مي‌بينيم كه هر جا كودتايي صورت گرفته و ديكتاتوري روي كار آمده اين كشورها پشت آن بوده‌اند و هر جا خشن‌ترين ديكتاتورها روي كار بوده‌اند اين كشورها از آنها پشتيباني كرده‌اند.

احمدي‌نژاد اضافه كرد: امروز نيز شرايط همانطور است، در ظرف چند ساعت توافق كرده، قطعنامه را نيز صادر كرده و موشك‌ها و اداوات نظامي را آماده كرده و حمله مي‌كنند و مردم را مي‌كشند.

وي افزود: ما فكر مي‌كنيم كه هر جا بيداري انساني اتفاق بيفتد همه پيروز هستنتد، ملت ايران چون طرفدار ملت‌ها است هر جا حركتي انساني اتفاق بيفتد خود را شريك دانسته و هر جا كه ملتي پيروز باشد ملت ايران خود را پيروز مي‌داند.

رئيس‌جمهور تصريح كرد: ما فكر مي‌كنيم بهترين گزينه براي دولت‌هاي آمريكايي همكاري و رابطه عادلانه با ايران است. اما متاسفانه دولت‌هاي آمريكايي اختيار ندارند و بهتر است مردم بدانند دولت‌هايي كه در صحنه آمريكا وارد مي‌شوند تصميم‌گير نيستند بلكه يك گروه اصلي پشت صحنه وجود دارد كه مهره‌ها را جابه‌جا مي‌كند.

احمدي‌نژاد همچنين گفت: آن گروه اصلي پشت صحنه روزي اقتضا مي‌كند كه چهره‌اي ديو صفت روي كار بياورد و اين كار را مي‌كند. روز ديگر لازم مي‌داند كه چهره همراه با لبخند روي كار باشد لذا چهره‌اي پر از لبخند را روي كار مي‌آوردند؛ آنها روزي لازم مي‌بييند كه چهره‌اي با موشك روي كار بيايد لذا چهره‌اي با موشك روي كار مي‌آيد. روزي هم لازم است كه چهره‌اي با شعار حقوق بشر روي كار بيايد لذا با آن چهره صحنه را تغيير مي‌دهند.

وي تاكيد كرد: صهيونيست‌هاي حاكم بر نظام آمريكا اجازه كاري نخواهند داد، رئيس‌جمهور آمريكا با شعار "تغيير " روي كار آمد و اگر صداقت وجود داشت بهترين فرصت براي تغيير چهره و سياست‌هاي ضدانساني براي آمريكا بود اما چون كساني كه روي كار مي‌آيند وابسته به پشت صحنه هستند، نمي‌توانند خارج از اراده آنها عمل كنند.

رئيس‌جمهور اظهار داشت: رئيس‌جمهور فعلي آمريكا هم مجبور به خشونت و فريب كاري شد لذا به همين خاطر ننگين‌تر از رئيس جمهور قبلي به تاريخ خواهد رفت. البته هنوز هم دير نشده است.

احمدي‌نژاد با اشاره به پيام اوباما به ايرانيان گفت: واقعا انسان تاسف مي‌خورد كه انگار حقيقتاً عقلي در آن طرف وجود ندارد. آنها انگار نمي‌فهمند كه چه مي‌گذرد و خيال مي‌كنند كه اگر به ملت ايران توهين كنند ملت‌هاي منطقه از آنها خوش‌شان مي‌آيد؛ ممكن است كه برخي از مردم با ما هم مخالف باشند. اما قطعا هيچ يك از مردم ايران موافقت دولت آمريكا نيستند.

وي خاطرنشان كرد: برخي با توهين به ملت و دولت ايران فكر مي‌كنند كه شرايط برايشان بهتر خواهد شد؛ آنها از موضع غرور به ملت‌ها و دولت‌ها دستور مي‌دهند و فكر مي‌كنند كه اين كار به نفع آنها است اما بدانند كه اين مرگ و سقوط آنها را نزديك‌تر خواهد كرد.

رئيس‌جمهور اضافه كرد: تنها شانس دولت كنوني آمريكا اين بود كه مناسبات خود را با ايران اصلاح كند تا فرصتي براي ادامه حيات داشته باشد. ما هم اين فرصت را در اختيار آنها قرار داديم اما آنها از اين فرصت استفاده نكردند چرا كه اختياري از خود ندارند، آنها ابتدا بايد ببينيد كه سران صهيونيست چه فرمايشي دارند و بعد عمل كنند. صهيونيست‌ها هم كه دشمن اساسي ملت‌ها و ملت ايران هستند و تكليفشان هم روشن است. اما صهيونيست‌ها و حاميانشان رفتني هستند.

* نام 250 متخلف اقتصادي را به رييس قوه قضاييه دادم

احمدي‌نژاد در پاسخ به سؤال خبرنگار برنامه تهران 20 (شبكه 5 سيما) درباره برنامه‌هاي فرهنگي دولت در سال جهاد اقتصادي،‌ گفت: كار اقتصادي و جهاد اقتصادي در يك بستر فرهنگي شكل مي‌گيرد و وضعيت امروز دنيا نتيجه كار اقتصادي بدون توجه به فرهنگ است.

وي افزود: حاكمان جهان چون فرهنگ را كنار گذاشتند و گفتند كه فقط بايد به اقتصاد توجه شود، حاصل كار آنها چپاولگري و وضعيت نامناسب امروز دنيا شده است.

رئيس جمهور گفت: اگر ‌مي‌خواهيم كار اقتصادي كنيم، بايد در فضاي فرهنگي و با اهداف فرهنگي انجام ‌دهيم.‌

احمدي‌نژاد افزود: اگر ‌مي‌خواهيم پيشرفت كنيم، معتقديم كه بايد بر پايه عدالت باشد و به مهرباني و همبستگي و همدلي بيشتر منجر شود.

وي اضافه كرد: ‌نمي‌خواهيم پيشرفت اقتصادي كنيم كه فاصله طبقاتي به وجود آيد و بين مردم دوري بيفتد و نامهرباني پديد آيد و همبستگي كم شود و معني اين‌ها كار فرهنگي است.

رئيس جمهور با بيان اينكه رسانه‌ها و نهادهاي فرهنگي در فرهنگ‌سازي نقش اوليه و مهم ايفا مي‌كنند، تصريح كرد: اگر حتي مي‌خواهيم رفتارهاي اقتصادي را تغيير دهيم، نقش اصلي بر عهده رسانه‌هاست.

احمدي‌نژاد در پاسخ به بخش دوم سؤال خبرنگار مذكور درباره عملكرد دولت در حوزه فرهنگ در سال 89 گفت: كار فرهنگي كار مستمري است كه تا رفع همه نواقص اخلاقي و رفتاري ادامه دارد.

وي تصريح كرد: هدف كار فرهنگي رسيدن به نقطه‌اي است كه انسان‌ها بي‌نقص باشند و به انسان كامل نزديك‌تر شوند، اما در سال گذشته حجم كارهاي فرهنگي متناسب با انتظارات ما نبود كه دليل آن محدوديت در بودجه بود.

رئيس جمهور گفت كه در سال گذشته 20 درصد درآمد نفتي كشور براي صندوق توسعه ملي بلوكه شد و در طول سال به دولت اجازه استفاده از اين ميزان ذخيره داده نشد كه اين موضوع خود را در بودجه عمراني و فرهنگي نشان داد.

احمدي‌نژاد با تأكيد بر اينكه رقم پيش‌بيني شده دولت براي جهش فرهنگي در سال گذشته به صورت كامل و متناسب تخصيص نيافت، در عين حال ابراز اميدواري كرد كه اين مسئله امسال جبران شود.

خبرنگار آنا از رئيس جمهور در خصوص افشاي اسامي مفسدين اقتصادي دانه‌ درشت سؤال كرد كه احمدي‌نژاد پاسخ داد: اواخر سال گذشته به رئيس قوه قضائيه نامه نوشتم و حدود 250 نفر كه در بخش‌هاي مختلف خارج از قوانين عمل كرده بودند را معرفي كردم.

وي افزود: در اين نامه از رئيس قوه قضائيه درخواست كردم كه به اين موضوع رسيدگي قضايي كند و البته بسياري يا برخي از اشخاص هم داراي پرونده‌هايي بودند كه دولت از آنها شكايت كرده بود كه با توجه به اطاله دادرسي خواستار تسريع در رسيدگي به پرونده آنها شديم.

رئيس جمهور گفت كه در اين نامه خواستار آن شده تا هرجا حقوق بيت‌المال توسط هر شخصي تضييع شده، احيا شود و اين نكته را هم متذكر شد كه منتظر اقدام رئيس قوه قضائيه در اين خصوص است.

احمدي‌نژاد در پاسخ به سؤال خبرنگار الجزيره انگليسي كه نظر جمهوري اسلامي درباره حوادث سوريه و انتصاب نخست‌وزير را در اين كشور جويا شده بود، گفت كه اين موضوع مربوط به سوريه است و ايران در امور داخلي اين كشور دخالت نمي‌كند.

احمدي‌نژاد افزود: دولت سوريه دوست صميمي ما و خط مقدم مقاومت است و ملت سوريه نيز دوست ما هستند و در خط مقدم مقاومت در مقابل توسعه طلبي صهيونيست‌ها قرار دارند و دولت و ملت اين كشور مي‌توانند با تدبير مسائل را حل كنند.

وي تصريح كرد: از اهداف توسعه‌طلبي آمريكا، متحدانش و صهيونيست‌ها درهم شكستن خط مقاومت است و آنها نمي‌خواهند ملت و دولت سوريه در آرامش و تفاهم با همديگر زندگي كرده و مسائل را حل كنند و امور را پيش برند.

رئيس جمهور گفت: از نظر ما فقط يك معيار وجود دارد و آن هم آزادي ملت‌ها است و هيچ كس نمي‌تواند آزادي مردم دنيا را در هيچ كجاي دنيا مخدوش كند كه البته اين آزادي در راي اكثريت متبلور مي‌شود.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه راهي جز پذيرش حاكميت رأي اكثريت از سوي حكومت‌ها وجود ندارد، ابراز اميدواري كرد‌ روزي برسد كه در آمريكا و اروپا هم رأي اكثريت حاكم باشد و مردم اين مناطق فرصت انتخاب واقعي را داشته باشند.

وي تصريح كرد:‌ در انتخابات اخير آمريكا مردم مجبور بودند كه يا به ادامه بوش رأي دهند و يا فردي غير از بوش كه احزاب معرفي مي‌كنند را برگزينند كه دلسوزان آمريكا غير از بوش را انتخاب كردند كه البته معناي اين وجود آزادي انتخاب در آنجا نيست.

رئيس جمهور ابراز اميدواري كرد كه همه مردم آمريكا و اروپا از آزادي انتخاب برخوردار شوند و دولتمردان در اين كشورها هم در سوريه دخالت نكنند.

احمدي‌نژاد خاطرنشان كرد: دولت آمريكا وقتي ديد در سوريه اعتراضي بوجود آمده، سراسيمه شد و كآنه جشن گرفت اما مردم سوريه هوشمندند و دولت نيز حتما در تعامل با مردم مسائل را حل مي‌كند.

وي در پاسخ به سؤال خبرنگار شبكه مركزي چين (
CCTV
) درباره زمان راه‌اندازي نيروگاه بوشهر در آستانه برگزاري جشن فنآوري هسته‌اي گفت: نيروگاه بوشهر در آستانه راه‌اندازي قرار دارد.

رئيس جمهور تصريح كرد: بعد از نصب تجهيزات در نيروگاه، در دوره آزمايش در يكي از قطعات داخلي نقص فني پيدا شد كه كارشناسان در حال رفع آن نقص هستند.

احمدي‌نژاد خاطرنشان كرد كه بر اساس تماس تلفني مدودف رئيس جمهور روسيه با وي و اطمينان خاطري كه داده است، نيروگاه اتمي بوشهر در موعد مقرر راه‌اندازي شده و به بهره‌برداري خواهد رسيد.

* مراودات با ايران قطع شود تمامي شبكه‌ها دچار اخلال مي‌شوند

رئيس جمهور در پاسخ به خبرنگار خبرگزاري پانا كه پرسيد آقاي لاريجاني دولت را متهم به تخلف كرده است و آيا نمي‌خواهيد به آنها جواب دهيد، گفت: چه جوابي بدهم؛ آنها ما را در آستانه انتخابات متهم كردند كه دولت يك ميليارد دلار تخلف كرده است و تمامي دستاويز رقباي ما در انتخابات "گشت ارشاد " و ديگري يك ميليارد دلار آقاي لاريجاني بود.

وي افزود: ما همان موقع هم گفتيم كه آقايان اشتباه مي‌كنند چون دولت كارش دقيق است. در شب عيد غدير خم نيز آنها اين مسئله را در بوق كردند اما سپس مشخص شد كه اين اشتباه شده است. اكنون اين موضوع را به گونه‌اي ديگر تكرار كرده‌اند

احمدي‌نژاد در پاسخ به اين سؤال كه نمي‌خواهيد در اين خصوص پيگيري خصوصي انجام دهيد، تصريح كرد: حالا پيگيري حقوقي مي‌كنيم. بالاخره از كدام رئيس قوه به كدام رئيس قوه شكايت كنيم؟ آقا ما را به دردسر نيندازيد!

رئيس جمهور در پاسخ به اين سؤال كه همواره علي‌رغم حمايت‌هاي رهبر انقلاب برخي اصرار دارند كه دولت و ياران رئيس جمهور را تخريب كنند، نظر شما در اين رابطه چيست؟ پاسخ داد: شايد آنها كار ديگري بلد نيستند، ما اميدواريم كه آنها كارهاي خوب بكنند.

وي در پاسخ به سؤال خبرنگار روزنامه مردم مبني بر اينكه شما چه برنامه‌اي براي ادامه اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها داريد، گفت: طرح هدفمندي يارانه‌ها اهداف متعددي را دنبال مي‌كند‌ كه يكي از آنها عدالت است و ما گام‌هايي در اين جهت برداشته‌ايم.

رئيس جمهور درباره اهداف ديگر هدفمندي يارانه‌ها تأكيد كرد: اصلاح ساختارهاي توليد كشور يكي ديگر از اهداف اجراي اين قانون است كه در اين زمينه برنامه‌‌ريزي‌هاي فراواني صورت گرفته و خوشبختانه توليدكنندگان نيز از اين طرح استقابل بسيار خوبي كرده‌اند.

احمدي‌نژاد اضافه كرد: اميدوارم كه در 3 سال آينده قريب به اتفاق ‌‌سيستم‌هاي توليد كشور اصلاح شود، البته هدف ديگر اين طرح اصلاح رفتارهاي اقتصادي است؛ به اين معنا كه اولويت‌هاي اقتصادي مردم بايد تغيير كند كه اين مسئله زمان‌بر است اما با اين وجود تحقق اين هدف را نيز آغاز كرده‌ايم.

وي افزود: در يك نگاه كلي ما در اوايل هدفمندي يارانه‌ها هستيم،‌ چرا‌كه تغيير رفتار و تغيير تكنولوژي‌ها هنوز انجام نشده و نيازمند زمان هستيم.

رئيس جمهور در خصوص برنامه‌هاي دولت براي ايرانيان خارج از كشور نيز اظهار داشت: ما بارها با ايرانيان خارج از كشور جلسه داشتيم و تاكنون 26 انجمن در 26 كشور از ايرانيان تشكيل شده كه اين انجمن‌ها مرتبا با شوراي عالي ايرانيان در ارتباط هستند.

احمدي‌نژاد ادامه داد: تشكيل صندوق ايرانيان و صندوق حمايت از ايرانيان خارج از كشور اقدام ديگري است كه در اين زمينه انجام داده‌ايم، البته اصلاح برخي از مقررات براي همكاري ايرانيان علاقمند نيز انجام شده است.

وي در پاسخ به ‌سؤال خبرنگار روزنامه همشهري كه پرسيد دولت براي اجراي طرح باغ‌شهرها چه برنامه‌هايي دارد؟ گفت: تهران چندين مشكل اصلي دارد كه يكي از آنها آلودگي هوا و شرايط معكوس آب و هوايي در فصل زمستان است كه علت اصلي اين پديده روشن شدن سيستم‌هاي گرمايشي است، البته برخي اين امر را مربوط به سيستم حمل و نقل مي‌دانند.‌

رئيس جمهور اضافه كرد: اگر بتوانيم سيستم‌هاي گرمايشي را اصلاح كنيم، پديده آلودگي هوا برطرف خواهد شد. در عين حال اين مسئله نافي توسعه حمل و نقل عمومي نيست چرا‌كه توسعه حمل و نقل عمومي به‌خاطر اتلاف وقتي است كه اتفاق مي‌افتد، نه به خاطر آلودگي هوا.

احمدي‌نژاد خاطرنشان كرد: طرح باغ‌شهرها طرح ويژه‌اي است كه در آينده در مورد آن توضيح مفصلي خواهم داد.

وي در خصوص دعوت برخي شبكه‌هاي فارسي‌زبان از وزير خارجه آمريكا براي سخن گفتن با مردم ايران تأكيد كرد: هرچه خانم كلينتون بيشتر صحبت كند، بهتر است، چرا‌كه وي هرچه بيشتر صحبت كند، مشخص مي‌شود كه چيزي ‌نمي‌داند.

رئيس جمهور ادامه داد: ما نمي‌توانيم مانع اين اقدام شويم چرا‌كه در سيستم‌هاي ارتباطي كسي نمي‌تواند مانع شود اما ما براي دنيا حرف داريم. ما براي حل مشكلات جهان و سعادت، رفع اختلاف و فقر برنامه و تئوري منسجم داريم كه بايد آن‌را عرضه كنيم.

احمدي‌نژاد ادامه داد: دولت آمريكا به‌ روشي كه ما برخورد مي‌كنيم، برخورد نمي‌كند، چرا‌كه سنگين‌ترين سانسور در آمريكا است. شبكه‌هاي فارسي‌ زبان فكر مي‌كنند كه اگر خانم كلينتون را بياورند، مي‌تواند عليه دولت و ملت ايران كاري كنند اما ما از اينكه بيشتر صحبت كنند، استقبال مي‌كنيم.

وي در پاسخ به سؤال خبرنگاري درباره ادعاي كويت مبني بر كشف شبكه جاسوسي ايران در اين كشور و واكنش جمهوري اسلامي به اين ادعا گفت: ‌اينكه گفته مي‌شود عده‌اي در كويت جاسوسي مي‌كنند، جاسوسي چه چيزي را مي‌كنند؟ كويت چه چيزي دارد كه ايران بخواهد جاسوسي كند.

رئيس جمهور افزود: اگر منظور مردم كويت هستند كه با ما دوست هستند و اگر هم منظور دولت است، دولت كويت نيز دوست ماست و اين حرف‌ها معنايي ندارد؛ مشخص است كه دست‌هاي بيگانه مي‌خواهند اختلاف افكني كرده و مشكل درست كنند اما همانطور كه قبلا گفتم، اينها به نتيجه نخواهند رسيد. اينها حمايت كردند و خودشان را درگير يك جنگ نظامي در ليبي كردند.

احمدي‌نژاد گفت: اگر فرض كنيم با يك جنگ نظامي بتوانند دولت ليبي را ساقط كنند، وارد يك منطقه‌اي شده‌اند كه مردم ‌سابقه مبارزه سنگين با استعمار دارند و براي آنها فرش قرمز پهن نخواهند كرد. ‌اينها موجوديت ملت‌ها را زير موشك و تانك مي‌برند و ما هرچه فرياد مي‌زنيم، گوش نمي‌كنند.

وي در پاسخ به سؤال خبرنگار رويترز درباره ميزان دقيق بدهي‌هاي دولت ‌اظهار داشت: دولت به جايي بدهي ندارد؛ يعني دولت كاري نكرده كه بدهي ايجاد كند. وقتي مي‌گوييم دولت بدهي دارد، يعني دولت ‌قرض و يا درخواستي كرده و كسي براي آن كاري كرده و دولت پول آن‌را نداده اما اينطور نبوده است.

رئيس جمهور با تأكيد بر اينكه آنچه تحت عنوان بدهي دولت مطرح مي‌شود، تعهداتي است كه ديگران براي دولت ايجاد كرده‌اند.

احمدي‌نژاد به عنوان نمونه به كمك‌هاي دولت به تأمين اجتماعي اشاره و تصريح كرد: دولت بدهكار نيست، بلكه به دولت گفته‌اند به ما كمك كن و ما هم كمك كرده‌ايم و باز هم كمك خواهيم كرد.

وي با تأكيد مجدد بر اينكه دولت به هيچ‌كس بدهكار نيست، متذكر شد: اينكه تعهدي براي دولت در نظر مي‌گيرند، به معناي بدهكاري دولت نيست و اگر دولت بتواند، آن‌‌را تأمين مي‌كند، اما ممكن است ما خدماتي را از يك سازمان بگيريم كه در ازاي آن بايد پولي بپردازيم و اين مي‌شود بدهي دولت؛ در حاليكه دولت هيچ‌كدام از اين كارها را نكرده است.

رئيس جمهور افزود: آنها مي‌نشينند و لابي يا رايزني كرده و براي دولت تعهد ايجاد مي‌كنند و اين عددها كه اعلام مي‌شود، هيچ‌كدام درست نيست اما ما هر چقدر متعهد باشيم، آن‌را مي‌پردازيم.

احمدي‌نژاد در پاسخ به سؤال خبرنگار تركيه مبني بر اينكه اگر كشورهاي اسلامي متعهد شوند و تحولات منطقه را كنترل كنند، چه نتايجي خواهد داشت، اظهار داشت: اگر دولت‌هاي اسلامي با هم متحد بودند، اين مسائل پيش نمي‌آمد و اگر متحد شوند، به راحتي مي‌توانند اين مسائل را حل كنند. مشكل اين است كه دشمن اجازه نمي‌دهد متحد شوند و دشمن تفرقه مي‌كند.

وي ‌دخالت ناتو در ليبي ‌را ادامه جريان برده‌داري استعمار دانست و گفت: معلوم است كه اينها خودشان نقشه كشيدند و صحنه‌سازي كردند كه حمله كنند. همان بازي كه سر افغانستان درست كردند، سر عراق درست كردند و همان‌ها هستند و چيزي عوض نشده است.

‌رئيس جمهور خطاب به كساني كه در افغانستان و عراق ماجراجويي كرده‌اند، گفت: اين دفعه مثل دفعه‌هاي گذشته نيست. ديشب به دبيركل سازمان ملل هم گفتم كه شما در كنار مرزهاي ما دو منطقه را ناامن كرديد و همه كشورها آسيب ديدند. ما مي‌فهميم كنار يك كشور آسيب‌ديده زندگي كردن چقدر سخت است.

" ناتو و آمريكا حماقت كردند و ناامني را به كنار مرزهاي خود بردند. چطور اينها مطمئن هستند كه ناامني به داخل اروپا سرايت نمي‌كند؟ خودشان با دست خودشان، خودشان را انداختند به معركه. ما نگران نيستيم البته آنها به زودي شروع به غرغر و سر و صدا كردن عليه ايران مي‌كنند‌، اما من به شما مي‌گويم كه اين چرخ آخر دوره استعمار است و همه اينها رفتني است. خيال مي‌كنند كه در عالم فريادرسي نيست، اما هست و بزودي يقه آنها را خواهد گرفت. "

خبرنگاري از احمدي‌نژاد خواست پيش‌بيني و تحليل خود را درباره احتمال حمله مجدد رژيم صهيونيستي به غزه ارائه كند كه وي پاسخ داد: رژيم صهيونيستي خودش وجودي ندارد، بلكه اين موضوع را سردمداران صهيونيستي كه بر آمريكا و اروپا حاكمند، براي ‌منافع خود درست كرده‌اند و منافع آنها اكنون به خطر افتاده است.

رئيس جمهور با بيان اينكه هدف اينها نجات رژيم صهيونيستي است، افزود: آنها مي‌گويند تنها راه نجات ‌تشكيل دو دولت است و من شنيدم برخي‌ها را هم براي تشكيل دو دولت راضي كرده‌اند، ‌اما مقدمه اين دو دولت يك حركت تند رژيم صهيونيستي است كه يك حركت تند انجام دهد و با اين كار ‌هم اينها را بترساند و هم اينكه آنها وارد شوند و بگويند چرا اين كار را كرده‌ايد دو دولت تشكيل بدهيد و كار را تمام كنيد.

احمدي‌نژاد اضافه كرد: سناريوي آنها اين است ‌كه بخشي از اردن را جدا كنند و دو دولت تشكيل دهند اما فكر مي‌كنم كه اين‌ها خيالات است چرا‌كه دوران رژيم صهيونيستي به پايان رسيده ‌و اين رژيم رفتني است.

وي گفت: نگويند اينها مي‌خواهند حمله كنند. ما نيازي به حمله نداريم، مناسبات تاريخي منطقه به جايي رسيده است كه اين رژيم ديگر فرصت ماندگاري ندارد. حتي اگر دو دولت تشكيل بدهند، آغاز سقوط است.

رئيس جمهور با بيان اينكه اهداف صهيونيست تمام نشده و آنها از اهدافشان كوتاه نيامده‌اند، گفت: آنها به دنبال حركات تاكتيكي هستند. در اين مرحله شكست خورده‌اند و مي‌گويند فعلا دو دولت تا كارمان را ادامه بدهيم. در واقع يك كلوني ميكروبي است كه مرض صعب‌العلاج درست مي‌كند و اين‌ها مي‌خواهند كلوني را حفظ كنند و ملت‌هاي منطقه مي‌خواهند اين كلوني را متلاشي كنند و من فكر مي‌كنم كه اراده ملت‌ها كه اراده خداست، محقق خواهد شد.

رئيس جمهور كشورمان در پاسخ به سؤال خبرنگار
NHKژاپن كه پرسيد قرار است به زودي نيروگاه اتمي بوشهر آغاز به كار كند و در فاجعه سونامي ژاپن نيروگاه فوكوشيما دچار مشكل شد، با توجه به زلزله‌خيز بودن ايران آيا اقداماتي را در خصوص نيروگاه اتمي بوشهر انديشيده‌ايد؟ تاكيد كرد: از جانب ملت ايران با ملت و دولت ژاپن همدردي مي‌كنيم. هنگامي كه اخبار و تصاوير حادثه‌ سونامي و زلزله را در كشور ژاپن مي‌بينيم، همدردي كرده و نگران ملت ژاپن هستيم. اميدواريم با همبستگي بيشتر، مردم ژاپن به سرعت بر شرايط غلبه كنند. گرچه خسارت‌هاي انساني قابل جبران نيست.

احمدي‌نژاد در ادامه اظهار داشت: نيروگاه فوكوشيماي ژاپن بر اثر زلزله آسيب نديده است بلكه بر اثر موج آب منهدم شده است.

رئيس جمهور كشورمان خاطرنشان كرد: نيروگاه فوكوشيماي ژاپن در برابر سونامي كه با ارتفاع 14 متر و سرعت 800 كيلومتر بوده است، منهدم شده است. البته بايد توجه داشت كه در منطقه خليج فارس زمينه سونامي وجود ندارد اما تمامي استانداردهاي ايمني دنيا را در نيروگاه اتمي بوشهر رعايت كرده‌ايم.

وي در ادامه گفت: بايد توجه داشت ساخت نيروگاه اتمي فوكوشيماي ژاپن مربوط به 50 سال گذشته است اما آنچه كه در ايران و نيروگاه اتمي بوشهر به كار گرفته شده، تكنولوژي روز دنيا است و طبق مصوبات آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ساخته شده است.

احمدي‌نژاد در پاسخ به سؤال خبرنگار روزنامه جوان كه پرسيد اخيراً برخي رسانه‌ها اعلام داشتند كه بانك فدرال آلمان براي ارتباط اقتصادي ايران با هند واسطه شده است، گفت: تحريم دو وجه سياسي و اقتصادي دارد و بايد مراودات ميان كشورها برقرار باشد. اگر مراودات با ايران قطع شود، تمامي شبكه‌ها دچار اخلال مي‌شوند.

رئيس جمهور كشورمان در ادامه بيان داشت: تقريبا تمامي تجار و بازرگانان دنيا به دنبال توسعه اقتصادي با ايران هستند و هيچ كس نمي‌تواند از عدم مراوده اقتصادي با ايران چشم‌پوشي كند چون ضرر خواهد كرد.

وي با اشاره به اينكه آمريكا سرمدار تحريم‌ها عليه ايران است، به اين دليل كه با كشورمان رابطه اقتصادي ندارد، گفت: اگر شرايط ايجاد شود، آمريكا خود سعي دارد كه وارد عمل شود. آمريكا فكر مي‌كند كه ايران براي مراوده با اين كشور خواهش و تمنا مي‌كند. اما ما هرگز از آمريكايي‌ها خواهش نخواهيم كرد.

احمدي‌نژاد با تاكيد بر اينكه آمريكا قطعنامه‌هاي متعددي را بر عليه ايران صادر كرده است اما تاكنون موفق نبوده است، تصريح كرد: دولت آلمان علاقمند به رابطه با ايران است و در حال حاضر بسياري از تجار ايراني با كشور آلمان رابطه اقتصادي دارد و مطمئنا اين كشورها به خاطر حضور يك گروه صهيونيست در آمريكا رابطه خود را با ايران قطع نخواهند كرد.

رئيس جمهور كشورمان با بيان اينكه تمامي بانك‌ها در دنيا با يكديگر در ارتباط هستند، تاكيد كرد: هنگامي كه ما با يورو معامله مي‌كنيم اين پول در بانك‌هاي اروپا به چرخش درمي‌آيد و هر گاه با دلار معامله مي‌كنيم اين پول در بانك‌هاي آمريكا به چرخش درمي‌آيد.

احمدي‌نژاد در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاري موج كه پرسيد، مقام معظم رهبري امسال را به عنوان سال "جهاد اقتصادي " نام گذاري كرده‌اند و با توجه به اينكه دشمنان كشورمان اقداماتي را بر عليه ما انجام داده‌اند، آيا ايران نقاط ضعف اقتصادي دشمنان را شناسايي كرده كه بتواند مقابله به مثل كند، پاسخ داد: پاسخ شما در صحنه‌اي كه سال گذشته اتفاق افتاد روشن است.

وي افزود: آمريكا و كشورهاي غربي ايران را تحريم اقتصادي كردند. اما اين آمريكا و اروپا بود كه با مشكل برخورد كرد و آنها نتوانستند به اقتصاد ايران ضربه وارد كنند.

رئيس جمهور در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاري قدس كه پرسيد با توجه به قيام‌هاي مردم منطقه، همچنان محاصره نوار غزه ادامه پيدا كرده است، گفت: در جلسات مكرر اعلام داشته‌اند كه هدف آمريكا نجات رژيم صهيونيستي است.

احمدي‌نژاد خاطرنشان كرد: در حال حاضر دو اتفاق روي داده است، يكي اينكه رژيم صهيونيستي تندروي كرده و خشونت خود را بيشتر كرده است و فشارهاي مضاعفي را بر نوار غزه وارد كرده است. مطمئنا اين رفتارهاي رژيم صهيونيستي پذيرفته شده نيست، همانطور كه حمله به غزه را كسي نپذيرفت.

وي در ادامه اظهار داشت: حمله به غزه از سوي رژيم صهيونيستي عملي شد تا رئيس جمهور آمريكا به رژيم صهيونيستي اخم كند و قيافه بي‌طرف بگيرد تا رژيم صهيونيستي را نجات داده و ميانجي باشد.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه آمريكا با اين ترفندها قصد دارد تا رژيم صهيونيستي را نجات دهد، گفت: از 10 سال گذشته آمريكا سعي داشته تا رژيم صهيونيستي را تثبيت كند و بنابر اين بر روي پروژه تشكيل دو دولت فلسطيني و صهيونيستي برنامه‌ريزي كرده است.

وي اظهار داشت: آمريكا قصد دارد دو دولت را بر سر كار بياورد اما مشكل سرزمين دارد. آنها به دنبال اين هستند كه بخشي از اردن را تجزيه كرده و به نام سرزمين فلسطين و دولت فلسطيني نام‌گذاري كنند.

رئيس جمهور كشورمان با تاكيد بر اينكه اين برنامه‌ريزي توطئه آمريكا و رژيم صهيونيستي است و ملت‌هاي منطقه در اين خصوص بايد هوشيار باشند، خاطرنشان كرد: برخي دولت‌ها و گروه‌ها نيز با اين برنامه‌ريزي هماهنگ شده‌اند. اما بايد توجه داشت اين توطئه خنثي شدني است و آنها نمي‌توانند بخشي از اردن را جدا كنند و به نام سرزمين فلسطين نام‌گذاري كنند.

احمدي‌نژاد يادآور شد: آمريكا و رژيم صهيونيستي قصد دارند دو دولت فلسطيني و صهيونيستي را تشكيل دهند اما به جاي اينكه مناطقي اشغال شده توسط رژيم صهيونيستي را تخريب كند، تصميم دارد بخشي از اردن را تجزيه كند و اين امر يك توطئه و طرح فريب است.

وي با اشاره به اينكه اين طرح از سوي رژيم صهيونيستي مزورانه است، گفت: من به ملت‌هاي منطقه اطمينان مي‌دهم كه مانند هميشه تير رژيم صهيونيستي به سنگ خواهد خورد.

* كويت چه چيزي دارد كه ايران از آن جاسوسي ‌كند؟

رئيس جمهور كشورمان در ادامه نشست خبري خود با اصحاب رسانه در پاسخ به اين سؤال كه همواره علي‌رغم حمايت‌هاي رهبر انقلاب برخي اصرار دارند كه دولت و ياران رئيس جمهور را تخريب كنند، نظر شما در اين رابطه چيست؟ پاسخ داد: شايد آنها كار ديگري بلد نيستند، ما اميدواريم كه آنها كارهاي خوب بكنند.

وي در پاسخ به سؤال خبرنگار روزنامه مردم مبني بر اينكه شما چه برنامه‌اي براي ادامه اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها داريد، گفت: طرح هدفمندي يارانه‌ها اهداف متعددي را دنبال مي‌كند‌ كه يكي از آنها عدالت است و ما گام‌هايي در اين جهت برداشته‌ايم.

رئيس جمهور درباره اهداف ديگر هدفمندي يارانه‌ها تأكيد كرد: اصلاح ساختارهاي توليد كشور يكي ديگر از اهداف اجراي اين قانون است كه در اين زمينه برنامه‌‌ريزي‌هاي فراواني صورت گرفته و خوشبختانه توليدكنندگان نيز از اين طرح استقابل بسيار خوبي كرده‌اند.

احمدي‌نژاد اضافه كرد: اميدوارم كه در 3 سال آينده قريب به اتفاق ‌‌سيستم‌هاي توليد كشور اصلاح شود، البته هدف ديگر اين طرح اصلاح رفتارهاي اقتصادي است؛ به اين معنا كه اولويت‌هاي اقتصادي مردم بايد تغيير كند كه اين مسئله زمان‌بر است اما با اين وجود تحقق اين هدف را نيز آغاز كرده‌ايم.

وي افزود: در يك نگاه كلي ما در اوايل هدفمندي يارانه‌ها هستيم،‌ چرا‌كه تغيير رفتار و تغيير تكنولوژي‌ها هنوز انجام نشده و نيازمند زمان هستيم.

رئيس جمهور در خصوص برنامه‌هاي دولت براي ايرانيان خارج از كشور نيز اظهار داشت: ما بارها با ايرانيان خارج از كشور جلسه داشتيم و تاكنون 26 انجمن در 26 كشور از ايرانيان تشكيل شده كه اين انجمن‌ها مرتبا با شوراي عالي ايرانيان در ارتباط هستند.

احمدي‌نژاد ادامه داد: تشكيل صندوق ايرانيان و صندوق حمايت از ايرانيان خارج از كشور اقدام ديگري است كه در اين زمينه انجام داده‌ايم، البته اصلاح برخي از مقررات براي همكاري ايرانيان علاقمند نيز انجام شده است.

وي در پاسخ به ‌سؤال خبرنگار روزنامه همشهري كه پرسيد دولت براي اجراي طرح باغ‌شهرها چه برنامه‌هايي دارد؟ گفت: تهران چندين مشكل اصلي دارد كه يكي از آنها آلودگي هوا و شرايط معكوس آب و هوايي در فصل زمستان است كه علت اصلي اين پديده روشن شدن سيستم‌هاي گرمايشي است، البته برخي اين امر را مربوط به سيستم حمل و نقل مي‌دانند.‌

رئيس جمهور اضافه كرد: اگر بتوانيم سيستم‌هاي گرمايشي را اصلاح كنيم، پديده آلودگي هوا برطرف خواهد شد. در عين حال اين مسئله نافي توسعه حمل و نقل عمومي نيست چرا‌كه توسعه حمل و نقل عمومي به‌خاطر اتلاف وقتي است كه اتفاق مي‌افتد، نه به خاطر آلودگي هوا.

احمدي‌نژاد خاطرنشان كرد: طرح باغ‌شهرها طرح ويژه‌اي است كه در آينده در مورد آن توضيح مفصلي خواهم داد.

وي در خصوص دعوت برخي شبكه‌هاي فارسي‌زبان از وزير خارجه آمريكا براي سخن گفتن با مردم ايران تأكيد كرد: هرچه خانم كلينتون بيشتر صحبت كند، بهتر است، چرا‌كه وي هرچه بيشتر صحبت كند، مشخص مي‌شود كه چيزي ‌نمي‌داند.

رئيس جمهور ادامه داد: ما نمي‌توانيم مانع اين اقدام شويم چرا‌كه در سيستم‌هاي ارتباطي كسي نمي‌تواند مانع شود اما ما براي دنيا حرف داريم. ما براي حل مشكلات جهان و سعادت، رفع اختلاف و فقر برنامه و تئوري منسجم داريم كه بايد آن‌را عرضه كنيم.

احمدي‌نژاد ادامه داد: دولت آمريكا به‌ روشي كه ما برخورد مي‌كنيم، برخورد نمي‌كند، چرا‌كه سنگين‌ترين سانسور در آمريكا است. شبكه‌هاي فارسي‌ زبان فكر مي‌كنند كه اگر خانم كلينتون را بياورند، مي‌تواند عليه دولت و ملت ايران كاري كنند اما ما از اينكه بيشتر صحبت كنند، استقبال مي‌كنيم.

وي در پاسخ به سؤال خبرنگاري درباره ادعاي كويت مبني بر كشف شبكه جاسوسي ايران در اين كشور و واكنش جمهوري اسلامي به اين ادعا گفت: ‌اينكه گفته مي‌شود عده‌اي در كويت جاسوسي مي‌كنند، جاسوسي چه چيزي را مي‌كنند؟ كويت چه چيزي دارد كه ايران بخواهد جاسوسي كند.

رئيس جمهور افزود: اگر منظور مردم كويت هستند كه با ما دوست هستند و اگر هم منظور دولت است، دولت كويت نيز دوست ماست و اين حرف‌ها معنايي ندارد؛ مشخص است كه دست‌هاي بيگانه مي‌خواهند اختلاف افكني كرده و مشكل درست كنند اما همانطور كه قبلا گفتم، اينها به نتيجه نخواهند رسيد. اينها حمايت كردند و خودشان را درگير يك جنگ نظامي در ليبي كردند.

احمدي‌نژاد گفت: اگر فرض كنيم با يك جنگ نظامي بتوانند دولت ليبي را ساقط كنند، وارد يك منطقه‌اي شده‌اند كه مردم ‌سابقه مبارزه سنگين با استعمار دارند و براي آنها فرش قرمز پهن نخواهند كرد. ‌اينها موجوديت ملت‌ها را زير موشك و تانك مي‌برند و ما هرچه فرياد مي‌زنيم، گوش نمي‌كنند.

وي در پاسخ به سؤال خبرنگار رويترز درباره ميزان دقيق بدهي‌هاي دولت ‌اظهار داشت: دولت به جايي بدهي ندارد؛ يعني دولت كاري نكرده كه بدهي ايجاد كند. وقتي مي‌گوييم دولت بدهي دارد، يعني دولت ‌قرض و يا درخواستي كرده و كسي براي آن كاري كرده و دولت پول آن‌را نداده اما اينطور نبوده است.

رئيس جمهور با تأكيد بر اينكه آنچه تحت عنوان بدهي دولت مطرح مي‌شود، تعهداتي است كه ديگران براي دولت ايجاد كرده‌اند.

احمدي‌نژاد به عنوان نمونه به كمك‌هاي دولت به تأمين اجتماعي اشاره و تصريح كرد: دولت بدهكار نيست، بلكه به دولت گفته‌اند به ما كمك كن و ما هم كمك كرده‌ايم و باز هم كمك خواهيم كرد.

وي با تأكيد مجدد بر اينكه دولت به هيچ‌كس بدهكار نيست، متذكر شد: اينكه تعهدي براي دولت در نظر مي‌گيرند، به معناي بدهكاري دولت نيست و اگر دولت بتواند، آن‌‌را تأمين مي‌كند، اما ممكن است ما خدماتي را از يك سازمان بگيريم كه در ازاي آن بايد پولي بپردازيم و اين مي‌شود بدهي دولت؛ در حاليكه دولت هيچ‌كدام از اين كارها را نكرده است.

رئيس جمهور افزود: آنها مي‌نشينند و لابي يا رايزني كرده و براي دولت تعهد ايجاد مي‌كنند و اين عددها كه اعلام مي‌شود، هيچ‌كدام درست نيست اما ما هر چقدر متعهد باشيم، آن‌را مي‌پردازيم.

احمدي‌نژاد در پاسخ به سؤال خبرنگار تركيه مبني بر اينكه اگر كشورهاي اسلامي متعهد شوند و تحولات منطقه را كنترل كنند، چه نتايجي خواهد داشت، اظهار داشت: اگر دولت‌هاي اسلامي با هم متحد بودند، اين مسائل پيش نمي‌آمد و اگر متحد شوند، به راحتي مي‌توانند اين مسائل را حل كنند. مشكل اين است كه دشمن اجازه نمي‌دهد متحد شوند و دشمن تفرقه مي‌كند.

وي ‌دخالت ناتو در ليبي ‌را ادامه جريان برده‌داري استعمار دانست و گفت: معلوم است كه اينها خودشان نقشه كشيدند و صحنه‌سازي كردند كه حمله كنند. همان بازي كه سر افغانستان درست كردند، سر عراق درست كردند و همان‌ها هستند و چيزي عوض نشده است.

‌رئيس جمهور خطاب به كساني كه در افغانستان و عراق ماجراجويي كرده‌اند، گفت: اين دفعه مثل دفعه‌هاي گذشته نيست. ديشب به دبيركل سازمان ملل هم گفتم كه شما در كنار مرزهاي ما دو منطقه را ناامن كرديد و همه كشورها آسيب ديدند. ما مي‌فهميم كنار يك كشور آسيب‌ديده زندگي كردن چقدر سخت است.

" ناتو و آمريكا حماقت كردند و ناامني را به كنار مرزهاي خود بردند. چطور اينها مطمئن هستند كه ناامني به داخل اروپا سرايت نمي‌كند؟ خودشان با دست خودشان، خودشان را انداختند به معركه. ما نگران نيستيم البته آنها به زودي شروع به غرغر و سر و صدا كردن عليه ايران مي‌كنند‌، اما من به شما مي‌گويم كه اين چرخ آخر دوره استعمار است و همه اينها رفتني است. خيال مي‌كنند كه در عالم فريادرسي نيست، اما هست و بزودي يقه آنها را خواهد گرفت. "

خبرنگاري از احمدي‌نژاد خواست پيش‌بيني و تحليل خود را درباره احتمال حمله مجدد رژيم صهيونيستي به غزه ارائه كند كه وي پاسخ داد: رژيم صهيونيستي خودش وجودي ندارد، بلكه اين موضوع را سردمداران صهيونيستي كه بر آمريكا و اروپا حاكمند، براي ‌منافع خود درست كرده‌اند و منافع آنها اكنون به خطر افتاده است.

رئيس جمهور با بيان اينكه هدف اينها نجات رژيم صهيونيستي است، افزود: آنها مي‌گويند تنها راه نجات ‌تشكيل دو دولت است و من شنيدم برخي‌ها را هم براي تشكيل دو دولت راضي كرده‌اند، ‌اما مقدمه اين دو دولت يك حركت تند رژيم صهيونيستي است كه يك حركت تند انجام دهد و با اين كار ‌هم اينها را بترساند و هم اينكه آنها وارد شوند و بگويند چرا اين كار را كرده‌ايد دو دولت تشكيل بدهيد و كار را تمام كنيد.

احمدي‌نژاد اضافه كرد: سناريوي آنها اين است ‌كه بخشي از اردن را جدا كنند و دو دولت تشكيل دهند اما فكر مي‌كنم كه اين‌ها خيالات است چرا‌كه دوران رژيم صهيونيستي به پايان رسيده ‌و اين رژيم رفتني است.

وي گفت: نگويند اينها مي‌خواهند حمله كنند. ما نيازي به حمله نداريم، مناسبات تاريخي منطقه به جايي رسيده است كه اين رژيم ديگر فرصت ماندگاري ندارد. حتي اگر دو دولت تشكيل بدهند، آغاز سقوط است.

رئيس جمهور با بيان اينكه اهداف صهيونيست تمام نشده و آنها از اهدافشان كوتاه نيامده‌اند، گفت: آنها به دنبال حركات تاكتيكي هستند. در اين مرحله شكست خورده‌اند و مي‌گويند فعلا دو دولت تا كارمان را ادامه بدهيم. در واقع يك كلوني ميكروبي است كه مرض صعب‌العلاج درست مي‌كند و اين‌ها مي‌خواهند كلوني را حفظ كنند و ملت‌هاي منطقه مي‌خواهند اين كلوني را متلاشي كنند و من فكر مي‌كنم كه اراده ملت‌ها كه اراده خداست، محقق خواهد شد.

* قيمت نفت تا حدود 150 دلار افزايش خواهد يافت

احمدي‌نژاد در خصوص كمك دولت به مترو كه محور سؤالي بود، اظهار داشت: كمك‌‌هاي دولت‌ نهم و دهم به متروي تهران حدود 5 برابر كل دولت‌هاي قبلي است و اين روند ادامه پيدا خواهد كرد.

وي با بيان اينكه دولت به متروي تهران هم كمك نقدي مي‌كند و هم 50 درصد وام‌هاي خارجي كه اين شركت براي ساخت تاسيسات مي‌گيرد را پرداخت مي‌كند، تصريح كرد: فكر مي‌كنيم اين رقم، رقم بسيار بالايي است؛ چرا كه اگر سهم جمعيتي كشور را محاسبه كنيم، سهم بسيار بالايي را به خود اختصاص مي‌دهد در حاليكه اميدوارم مديران مترو در هزينه‌ها مديريت كنند تا بتوانند از آن بهره بيشتري ببرند.

رئيس جمهور در عين حال از افزايش كمك‌هاي دولت به شبكه حمل و نقل ريلي پايتخت خبر داد و ابراز اميدواري كرد كه اين شبكه با كمك‌هاي دولت تكميل شود.

احمدي‌نژاد در پاسخ به ادعاي خبرنگار روزنامه دنياي اقتصاد مبني بر حركت اقتصاد ايران به سوي ركود، تصريح كرد: در كشوري كه يك ميليون و 200 هزار واحد مسكوني ساخته مي‌شود، صادرات غير نفتي از 7 ميليارد دلار به 30 ميليارد دلار افزايش پيدا مي‌كند، ورودي نيروي كار سالانه بيش از يك ميليون و 200 هزار نفر است و شاخص بورس حجم معامله بسيار بالايي دارد، چگونه مي‌توان گفت روكود اقتصادي وجود دارد؟

"اگر حجم معامله بورس بالا نبود اما شاخص بالا مي‌رفت، معناي آن اين بود كه در بورس حباب شكل گرفته در حاليكه حجم معاملات در كشور ما بالاست و روزانه 80 ميليارد تا 120 ميليارد سهام معامله مي‌شود و حجم واگذاري‌هاي دولت هم نزديك به 25 برابر كل 17 سال قبل از اين دولت است و همه آن در بورس تجميع مي‌شود ".

رئيس جمهور با تاكيد بر پويايي اقتصاد كشور و با اشاره به حجم خريد نوروزي مردم، گقت: ما در يك دوره فعال و شكوفايي اقتصادي به سر مي‌بريم؛ چرا كه سياست‌هاي دولت ضد تورمي است.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه ما به دنبال كاهش سود بانكي هستيم، افزود: برنامه‌هاي دولت در حوزه مسكن و توليد آن در سال جاري هم ادامه پيدا خواهد كرد و انشاء‌الله در سال 90 صادرات غير نفتي كشورمان رشد بيش از 40 درصدي را تجربه خواهد كرد كه اين امر يك جهش بزرگ محسوب مي‌شود.

وي با بيان اينكه هيچ نشانه‌اي در ركود اقتصاد ايران وجود ندارد، متذكر شد: فعاليت‌هاي اقتصادي ايران در سال جاري افزايش پيدا خواهد كرد.

رئيس جمهوري در پاسخ به خبرنگار
CBSآمريكا كه پرسيد آيا تحولات اخير منطقه باعث مي‌شود روزنه‌اي در روابط ايران و آمريكا به وجود آيد، گفت: فرصت و روزنه براي آمريكا هست اما آنها به دليل آنكه در تصميم‌گيري مستقل نيستند، اين فرصت‌ها را از دست مي‌دهند.

احمدي‌نژاد خاطرنشان كرد: ايران حاضر است كه در شرايط عادلانه و احترام با تمامي كشورها به جز رژيم صهيونيستي رابطه برقرار كند.

وي در عين حال تصميم‌گيران اصلي در دولت آمريكا را صهيونيست‌ها دانست و گفت: آنها [صهيونيست‌ها] فكر نمي‌كنم به دنبال رابطه با ايران باشند اما اگر دولت آمريكا تصميم بگيرد كه با تعهد به عدالت و احترام با ايران رابطه برقرار كنند، ايران كشور بازي است.

رئيس جمهور با بيان اينكه اگر آنها بخواهند با ايران رابطه برقرار كنند، بايد رابطه خود را با رژيم صهيونيستي تقليل دهند، خاطرنشان كرد: اين موضوع همانند يك ترازو محسوب مي‌شود؛ يعني اگر آمريكايي ها به سمت ايران مي‌آيند، بايد آن طرف ترازو را سبك كنند اما بايد ديد‌ آنها مي توانند اين امر را انجام دهند؟

احمدي‌نژاد با تاكيد بر اينكه مشكلي براي رابطه با آمريكا نداريم، از بي ثباتي تصميم‌گيري در آمريكا سخن گفت و تصريح كرد: آنها خيال مي‌كنند كه منطقه را اداره مي‌كنند اما پس از آنكه در افغانستان با مشكل مواجه شدند، جيغ‌شان بالا رفت كه ايران در حال دخالت در امور منطقه است.

رئيس جمهور در پاسخ به خبرنگاري كه از او خواست با توجه به تحولات منطقه قيمت نهايي نفت را پيش بيني كند، با بيان اينكه قيمت نفت در حالت صعودي خواهد ماند، تصريح كرد: اگر بخواهيم بگوييم چه زماني قيمت نفت واقعي مي‌شود، بايد به واقعي شدن مناسبات توجه كنيم؛ چرا كه اينها رابطه مستقيمي با هم دارند.

"نفت با قيمت 108 دلار وارد بازار اروپا مي‌شود اما دولت‌هاي اروپايي حدود 170 دلار از اين ماليات اخذ مي‌كنند كه اين ماليات‌ها به فروشندگان نفت تحميل مي‌شود؛ آيا اين مناسبات واقعي است؟ "

احمدي‌نژاد با بيان اينكه زماني قيمت نفت واقعي مي‌شود كه مناسبات نيز واقعي شود، افزود: در حال حاضر مناسبات اقتصادي يك سويه است و هم پول آمريكا و اروپا بر ديگران حاكم است؛ بنابراين با مناسبات پولي سود و ضرر‌ها تغيير خواهد كرد.

وي خاطرنشان كرد كه "بايد دو طرف معامله خارج از هر گونه قيد و شرطي بنشيند و با شرايط بازار، قيمت‌گذاري كنند در حاليكه در حال حاضر شرايط سياسي قيمت‌ها را تعيين مي‌كند ".

احمدي‌نژاد تاكيد كرد كه تصور مي‌كند افزايش قيمت نفت در يك بازه زماني تا حدود 150 دلار در هر بشكه افزايش پيدا كند.

رئيس جمهور در خصوص خروج نيروهاي آمريكايي از كشور عراق كه محور سؤال يكي ديگر از خبرنگاران بود، اظهار داشت: رابطه ايران با عراق رابطه‌اي ديرينه و مردمي است؛ چرا كه برخي از چهره‌هاي شناخته شده ايران متولد عراق بوده‌اند و همچنين‌ عراقي‌هايي هستند كه در ايران متولد شده‌ و در كشورمان ساكن هستند.

وي با تاكيد بر اينكه ما از همان ابتدا در كنار ملت عراق بوده‌ايم، افزود: هر كمكي كه ملت عراق و مسئولان برآمده از راي مردم خواسته اند، دولت ايران دريغ نكرده است؛ چرا كه در يك دوره‌اي فرآوردهاي نفتي را به تقاضاي مردم عراق به آن كشور فرستاده‌ايم و در حال حاضر نيز چندين مرز باز است.

احمدي‌نژاد حجم مبادلات تجاري ميان ايران و عراق را بيش از 5 ميليارد دلار اعلام كرد و گفت: ما در كنار دولت و ملت عراق براي صيانت از منافع و استقلال خودشان ايستاده‌ايم كه معناي اين كار دخالت در امور آنها نيست.

وي با بيان اينكه ملت ايران بيشترين فشار سياسي را براي خروج آمريكا از عراق وارد كرد و همچنان به اين فشار ادامه خواهيم داد، اضافه كرد: آنها مي‌آيند كشوري را اشغال مي‌كنند و مي‌خواهند يك قراردادي را به عراق تحميل كنند تا با قواي مسلح اهداف خود را به دولت برآمده از راي مردم عراق تحميل كنند كه اين اقدام مردود است.

رئيس جمهور در پاسخ به سؤال خبرنگار واحد مركزي خبر كه برنامه‌هاي دولت براي بهبود وضعيت معيشتي مردم در سال جهاد اقتصادي را جويا شد، گفت: ما فكر مي‌كنيم در سال 1389 يك كاهش قابل توجه فاصله برخورداري داشته‌ايم؛ چرا كه ضريب جيني كاهش پيدا كرد و در سال جاري هم اين كاهش ادامه پيدا خواهد كرد و اميدواريم كه ظرف 2 سال هدف برنامه پنجم را محقق كنيم.

احمدي‌نژاد با اشاره به ايجاد 2 ميليون و 500 هزار شغل در كشور، گفت: براي ايجاد 2 ميليون و 500 هزار شغل بايد بخش صنعت، كشاورزي و غيره فعال بشوند تا شغل ايجاد شود و ايجاد شغل بيانگر درآمد و همان رفع فقر است.

وي در پاسخ به خبرنگاري كه پرسيد چرا بودجه 90 با تاخير به مجلس تقديم شد، گفت: بودجه 1390 كل كشور حواشي ندارد؛ چرا كه اين بودجه بسيار خلاصه و شفاف است.

"ما بايد بودجه را بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه تنظيم مي‌كرديم در حاليكه قانون برنامه روز 30 بهمن رسميت پيدا كرد و ما هم روز اول اسفند لايحه بودجه 90 را تقديم مجلس كرديم و به همين دليل فكر نمي‌كنم كه كار را زودتر از اين مي توانستيم انجام دهيم؛ البته مجلس مي توانست در يك ماه بودجه را بررسي كند اما به زمان ديگري موكول كرد ولي اين موضوع براي ما مشكلي به وجود نياورده و نخواهد آورد ".

رئيس جمهور درباره مذاكرات ايران با 1+5 كه محور پرسش سؤال يكي از خبرنگاران بود، گفت: ما همواره از مذاكره استقبال مي‌كنيم كه گمان مي‌كنم آن طرف آمادگي لازم را ندارند؛ در حاليكه ما آماده مذاكره هستيم.

احمدي‌نژاد با اشاره به افزايش حقوق كارگران و كارمندان در سال 90 كه محور سؤال خبرنگار يكي از اصحاب رسانه بود، اظهار داشت: فكر مي‌كنم طي سال‌هاي اخير افزايش حقوق‌ها خيلي خوب بوده كه يارانه‌هاي نقدي نيز در كنار آنها بر اين امر نيز افزوده و وضعيت را بهتر كرده است اما در عين حال كافي نيست و ما مي‌خواهيم تك تك مردم در رفاه كامل زندگي كنند.

رئيس جمهور با اشاره به افزايش 6 درصدي حقوق همه كارگران و بازنشستگان بر اساس قانون بودجه، ابراز اميدواري كرد كه تورم امسال به كمتر از 9 درصد برسد.

احمدي‌نژاد همچنين در پاسخ به سؤالي درباره نقش دولت در ارتقاي سطح فرهنگي در عرصه بين‌الملل گفت: با گسترش ارتباطات فرهنگي روابط هم گسترش پيدا مي‌كند چرا كه مرزهاي مصنوعي قطع كننده ارتباطات برداشته مي‌شود.

وي خاطرنشان كرد: فرهنگ حركت مي‌كند و هر چقدر غل و زنجير باز مي‌شود، اين فرهنگ پرواز مي‌كند كه رشد فرهنگي ملت ايران منعكس خواهد شد و به همين دليل ما فكر مي‌كنيم ملت ايران مي‌تواند پيشتازي ارتقاي فرهنگي را حفظ كند كه برنامه‌ ريزي‌هاي دولت نيز در همين راستاست.
انتهاي پيام/ص

منبع: فارس، 15 فروردین 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.