شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

حضور مشاوره‌اي، بحثي، صحبتي روحانیت

فارس

آيت الله مهدوي كني رئيس مجلس خبرگان:

ولي فقيه زمان ستون خيمه انقلاب است

خبرگزاري فارس: آيت الله مهدوي كني گفت: هدف اصلي ما حفظ انقلاب و نظام است كه امام فرمود حفظ نظام از اوجب واجبات است و حفظ نظام وابسته به حفظ ستون آن است و ستون خيمه آن ولايت فقيه و ولي فقيه زمان را بايد حفظ كرد.

به گزارش خبرگزاري فارس، آيت‌الله مهدوي كني رئيس مجلس خبرگان و دبير كل جامعه روحانيت مبارز در ديدار با برخي مسئولان حزب موتلفه اسلامي اظهار داشت: همه اصولگراها و تمامي علما و روحانيت با هم متحد باشند و من توصيه كردم كه در اين جرياناتي كه براي انتخابات واقع مي‌شود اين ارتباط حفظ شود؛ انگيزه مهم است.

رئيس مجلس خبرگان رهبري افزود: هميشه دغدغه حقير به راهنمايي بنيانگذار انقلاب، اين بود كه روحانيت در مسائل سياسي حضور داشته باشد.

آيت‌الله مهدوي كني با اشاره به اينكه گاهي اوقات به دليل بعضي از حوادث و شكست‌هاي ظاهري بعضي مي‌گفتند دوره روحانيت گذشته و بي مصرف شده است، يادآور شد: ولي بنده از همان ابتدا عرض مي‌كردم كه اينطور نيست؛ ممكن است نوساناتي در مسائل سياسي پيش بيايد امّا نبايد اصول را فراموش كنيم.

وي با اشاره به حضور خود در جلسه‌اي در خصوص بحث تشريح منشور دوازده گانه اصولگرايي، تصريح كرد: در اين جلسه اعلام كردم كه ما نبايد فقط براي مجلس و انتخابات بحث كنيم. بحث ما در منشور اصولگرايي اين نيست كه فقط در مجلس باشد؛ چون مجلس يكي از اركان انقلاب است. مسائل مختلف سياسي، اجتماعي، ديني، فقاهتي، همه اينها بايد همه باهم باشند و روحانيت را راهنما قرار بدهند.

دبير كل جامعه روحانيت مبارز يادآور شد: همچنين در اين جلسه گفتم كه يكي از نمادهاي حضور روحانيت در خود مجلس است . اگر كه به تدريج روحانيت هر دوره‌اي كم شود اين نشان مي‌دهد كه انقلاب دارد از مسير خودش منحرف مي‌شود.

وي افزود: بنده حتي در اين جلسه اعلام كردم كه نگوييد كه فلان روحاني از فلان شهر انتخاب مي‌شود، خيلي ممكن است در مجلس فعال نباشد، يك كلاهي تحصيل كرده امروزي ممكن است بتواند بيشتر فعال باشد لذا اينطور نبايد فكر كرد.

به گفته رئيس مجلس خبرگان رهبري فعاليت در مجلس يك فعاليت جمعي است كه راهنمايي آن به دست يك عده‌اي از نخبگان است. مجلس را نخبگان مي‌گردانند، امّا عده‌اي بايد باشند فعاليت اين نخبگان را تأييد كنند و اگر روحانيت نباشد يا باشد مخالفت كند چيز بدي مي‌شود.

آيت‌الله مهدوي كني گفت: بنا براين حضور روحانيت در همه نهادهاي انقلاب يكي هم مجلس براي بقاي انقلاب لازم است. همين طور كه روحانيت در اصل انقلاب رشد نموده و نمي‌شود انكار كرد در بقاء انقلاب نيز بايد حضور داشته باشد، اين موضوع را ما بايد هميشه با ظرافت، دقت و احترام به روحانيت حفظ كنيم.

دبير كل جامعه روحانيت مبارز همچنين تصريح كرد: روحانيت نمي‌خواهد خودش را تحميل كند. نبايد هم تحميل كند. اين معنايش اين نيست كه هر چيز كه ما بگوييم مردم گوش كنند. در مصاديق انتخاب ما اين را نمي‌گوييم ولي مي‌گوييم روحانيت حضور داشته باشد؛ مشاوره‌اي، بحثي، صحبتي.

رئيس مجلس خبرگان رهبري اعلام كرد: بعضي از اصولگراها در حضور خود من در يك جمعي اظهار كردند كه روحانيت نفوذ خودش را از دست داده و ديگر نمي‌تواند مردم را جمع كند. پس بايد چه كار بكنيم ؟ بايد يك كاري كنيم كه مردم را جمع كنيم. خوب حالا مردم را بخواهيم جمع كنيم چه كار كنيم؟ بايد شعارهاي روحاني و شعارهاي امام (ره) را عوض كنيم . شعارهاي اسلامي و انقلابي يا سنتي را حذف كنيم. يك شعارهايي بدهيم كه يك طبقه ديگري از مردم را جذب كنيم.

وي ادامه داد: اين مسئله ايران و اين حرف‌ها شايد معلول همين فكر است كه مرتب مي‌گويند ايران و حرفهايي كه مي‌زنند. اين مثل آن حرفي مي ماند كه در زمان رفراندوم جمهوري اسلامي امام (ره) فرمود جمهوري اسلامي. نگوييد دموكراسي اسلامي. اسلامي را با دموكراتيك قاطي نكنيد؛ كه مي‌گفتند اينها خلط با هم است.

دبير كل جامعه روحانيت مبارز با بيان اينكه هر نظامي فرهنگي و هر فرهنگي اصطلاحاتي داردگفت كه آن اصطلاحات نگهبان و حافظ آن انقلاب است. اينها نبايد حذف شوند. ما اصطلاحات و سنتهاي پيغمبر اكرم (ص) را نبايد به اعتبار گذشت زمان حذف كنيم. بگوييم آقا هزار و چهارصد سال گذشته ما اصلاً اصطلاحات را عوض كنيم. مثلا براي نماز اسم ديگري بگذاريم براي اينكه امروزي‌ها آن را بپسندند. جهاد را جور ديگري معنا كنيم؛ جهاد في سبيل الله را در راه مردم بگوييم كه مردم هم دنبال آن بيايند، در حالي كه في سبيل الله شد براي مردم هم هست چون خدا با مردم است.

* امام (ره) با سنت‌هاي اسلامي و اعتقادي توانست مردم را جمع كند

آيت‌الله مهدوي كني ادامه داد: اينهايي كه اين اصطلاحات را مي‌گويند من نمي‌خواهم بگويم غرضي دارند. اشتباه را در انتخاب فرهنگ مي‌بينم. حداقل اين طور است لذا به بعضي از آقاياني كه اين حرف‌ها را مي‌زنند، گفتم اصطلاحات را عوض نكنيد. اولين نقطه انحراف همين اصطلاحات است، فرهنگ است؛ اينها راه را عوض مي‌كند.

وي با تأكيد براينكه بايد روي سنت هايمان بايستيم خاطرنشان كرد: امام (ره) در انقلاب چه قبلش و چه در بعدش با چه اصطلاحاتي مردم را به ميدان كشيد؟ امام (ره) با سنت‌هاي اسلامي و اعتقادي توانست مردم را جمع كند. با شعارهايي كه ريشه محكم و ريشه فطري در دل ها ندارد در موقع خطر نمي‌توان مردم را نگه داشت.

دبير كل جامعه روحانيت مبارز يادآور شد: يك جوان ممكن است به اسم ايراني در يك راهپيمايي شركت كند اما وقتي خطر باشد خيلي از آنها فرار مي‌كنند؛ ولي وقتي پاي اسلام وسط باشد و به نام اسلام باشد با اعتقاد مي‌ايستند.

وي افزود: اينكه امام (ره) پير و جوان را به جبهه آورد و تا آخرين نفس هم بودند و تا آخرين نفس و آخرين روز حيات امام (ره) و بلكه بعد از حيات امام (ره) با امام (ره) بودند همين سنت‌هاي اسلامي بود.

*در منشور اصولگرايي بايد شعارهاي اصولي را حفظ كرد

آيت‌الله مهدوي كني با اشاره به عمل جراحي قلب خود در خارج از كشور و قبل از رحلت امام (ره) اشاره كرد و گفت: وقتي كه سال بعد براي معاينه رفتم دكتري كه من را عمل كرد گفت من تلويزيون را نگاه مي‌كردم كه مردم براي تشييع پيكر امام (ره) چه مي‌كردند، جوانان بر سرشان مي‌زنند، غش مي‌كردند، بعضي‌ها را شنيديم از دنيا رفتند. امام (ره) با آن استقبال آمد و با اين بدرقه هم رفت‌. هيچ وقت شعارش را عوض نكرد. پايه گذار انقلاب اينگونه بوده حالا بعد براي حفظ انقلاب بياييم يك شعارهاي ديگري بدهيم. اشتباه است اگر كسي با هرنيتي اين كار را بكند.

وي به گفته حكما اشاره كرد و افزود: موجد علت موجده است و علت مبقيه همان شيي مي‌شود. اين يك نگاه فلسفي است و هرچه كه چيزي را ايجاد كرد همان حفظش مي‌كند. ضدش يا يك نامتناسب با آن نمي‌تواند حفظش كند لذا در اين موضوعات و در منشور اصولگرايي ما اين شعارها را حفظ كنيم و لذا از بنده يا آيت الله يزدي سؤال كردند كه شما براي انتخابات اين حرف‌ها را مي‌زنيد؟ كه اعلام كردم نه بحث انتخابات نيست، براي بقاي انقلاب و در همه مسائل مربوط به آن اعم از اقتصاد، سياست، اخلاق، انتخابات مختلف مهم اين است كه شعارهاي اصولي را حفظ كنيم.

* مسائل اجتماعي و سياسي را نبايد در كوتاه مدت نگاه كرد

رئيس مجلس خبرگان رهبري تصريح كرد: در جلسه‌اي اعلام كردم كه آيا اين گفته‌ها را قبول داريد؟ همه اظهار نظر كردند و نهايتا به آن دوازده بند منشور رسيدند؛ بنابراين بنده مرتب توصيه كردم كه اين‌ها را به هم نزنيد. اين نكته را تكرار مي‌كنم كه اگر بخواهيم اصول را حفظ كنيم، انقلاب را حفظ كنيم بايد گذشت داشته باشيم. اين نمي‌شود كه بنده يك اصولي را بگويم قبول دارم ولي در مقام پياده كردن مصاديقش بگويم الا و لابد هميني كه من مي گويم بايد باشد.

وي در خصوص بحث نفوذ روحانيت اعلام كرد كه مسائل اجتماعي، سياسي را در كوتاه مدت نگاه نكنيد بلكه هميشه در دراز مدت به آنها نگاه كنيد. اگر در مشروطه اين اشتباه شد كه حتي بعضي از علماي بزرگ هم اشتباه كردند نگاه كوتاه مدت بود. همين كه ديدند يك مخالفتي شد و آن مخالفت ضعف جريان شد خود آقايان اشتباه كردند و جريان مخالف را تأييد كردند.

آيت‌الله مهدوي كني با بيان اينكه شهادت مرحوم شهيد شيخ فضل الله نوري نيز در همين راستا بود گفت: به يك معنا خود روحانيت هم تقصير داشت. بايد مي‌گفتند شيخ فضل الله يك مخالفتي كرده بايد با او راه آمد نه اينكه به دست دشمن رهايش كنند و دشمن هم محكمه تشكيل بدهد و يك عالم بزرگوار، مجتهد مسلم جامع الشرايط را با آن سوابق محكوم به اعدام كند بعد هم پاي دارش كف بزنند. چه اشتباه بزرگي كردند. ولي بعد فهميدند كه اين مسئله‌اي را حل نكرد و ضربه بزرگي به روحانيت زد. بعد مرحوم بهبهاني از بين رفت، بعد ديگران از بين رفتند.

دبير كل جامعه روحانيت مبارز ادامه داد: امروز ما مراقب باشيم اين اشتباهات را نكنيم. سرّ بقاء و رمز پيروزي امام (ره) همين بود كه اصولي كه داشت هميشه و حتي در در نوسانات و مشكلات هم حفظ مي‌كرد. در برابر مشكلات نمي‌آمد يك اصلي را تغيير بدهد و بگويد بياييد اصل را عوض كنيم. ممكن است تاكتيك را عوض كند ولي استراتژي و اصول را عوض نمي‌كرد.

وي ادامه داد: يك دوره هم ممكن است در يك انتخاباتي ما ببريم يا نبريم. اگر اصول را حفظ كنيم مي‌توانيم براي ادامه انقلاب كار كنيم و من اين مطلب را از نظر فلسفي از نگاه ملاصدرا مي‌گويم؛ ملاصدرا در حركت جوهري مي‌گويد عالم در حركت كمالي است ولي گاهي اشكال مي كنند و مي‌گويند آقا اين درخت كه خشك شد چه كمالي دارد ؟ وي مي‌گويد حركت مجموعه عالم را نگاه كنيد. تك تك نگاه نكنيد. حركت يك حركت زيگزاگي است. درخت خشك مي شود، تخمهايش مي ريزد، درخت ديگر مي آيد، چوبش باز ممكن است در خاك پوسيده بشود دوباره يك درخت ديگري بيايد؛ هيچ وقت حركت اين عالم توقف پيدا نمي‌كند منتها حركت زيگزاگي است، مي آيد پايين باز مي رود بالا . حركت مسائل انقلابي ، معنوي ، اسلامي هم اينطور بوده است.

*هدف اصلي ما حفظ انقلاب و نظام است

آيت‌الله مهدوي كني يادآور شد: در دورانهاي مختلف مسلمانان پيشرفت كرند و يا پايين آمدند اما آنهايي كه عاقل بودند اصول را حفظ كردند و به دست ما رساندند. حركت ائمه عليهم السلام را كه ببينيم؛ قبول كردن و قبول نكردن امير المومنين. صلح امام حسن(ع)، واقعه عاشوراي امام حسين(ع) و ... همه اينها حركات زيگزاگي است . يك روز بالا مي آيد يك روز پايين مي رود اما هيچ وقت قطع نمي شود . هيچوقت امام حسن (ع) تسليم معاويه نمي شود ممكن است يك به اصطلاح صلحي برقرار باشد.

رئيس مجلس خبرگان رهبري تصريح كرد: تذكر اين است كه دوستان راهي كه انبياء و ائمه عليهم السلام رفتند بعد هم امام (ره) رفت را فراموش نكنند. ما طرفدار انقلاب و امام (ره) هستيم، شاگردان او هستيم. بنا براين گذشت مي‌خواهد. يعني دوستان بايد همان طور كه در دوره گذشته انتخابات هم من گفتم كه شد . صد در صد مطلوب نبود ولي درصد قابل توجهي بود . الان هم در مجلس اختلاف سليقه هايي ديده مي شود ولي مجموعه حفظ انقلاب بالا تر از افراد است ، بالاتر از اين وكيل مجلس است، بالاتر از اين آقا است. بايد شجره انقلاب را حفظ كنيم در آن صورت شاخه هايش باقي مي‌ماند.

وي افزود: هدف اصلي ما حفظ انقلاب و نظام است كه امام فرمود حفظ نظام از اوجب واجبات است و حفظ نظام وابسته به حفظ ستون آن است و ستون آن ولايت فقيه و ولي فقيه زمان است. در راهپيمايي بيست و دوم بهمن بعضي ها مرگ بر آمريكا را مي گويند و بعد به ما هم كه مي رسند مي گويند حاج آقا اوضاع هم خوب نيست، يك فكري براي اوضاع بكنيد.

آيت الله مهودي كني ادامه داد: مردم ما كه انقلابي هستند قلبشان دو لايه دارد. لايه زيرين و لايه رويين؛ لايه رويين مشكلات را مي‌بينداما لايه زيرين وابسته به اسلام و انقلاب است. مثلا روز نه دي، همين مردم كه برخي از آنها شايد به جناح مخالف راي داده بودند وقتي ديدند مسئله اصل انقلاب و امام حسين(ع) مطرح است آمدند و از عمل مخالفان اظهار برائت كردند. اين فرهنگ را بايد حفظ كنيم و اين نمي‌شود الا اينكه كساني كه مسووليت دارند بايد گذشت داشته باشند يعني براي مصالح عاليه مصالح كوچكتر را فدا كنند.


دبير كل جامعه روحانيت مبارز خاطرنشان كرد كه اگر بنده در مقام رياست در جمهوري اسلامي باشم اگر يك وقت احساس كنم كه اگر الان بروم كنار به مصلحت است بايد بروم. مردم كه اين را ببينند مي‌گويند پس معلوم مي‌شود يك چيزي هست كه فلاني با همه اين امكانات و با همه اين چيزهايي كه داشته و كسي هم نمي توانسته او را بيرون كند ولي خودش رفت. اين است كه باقي مي‌گذارد در انتخابات خبرگان من به مصالح و تكليف شرعي خود نگاه كردم و لذا با برخورد اسلامي خود را نامزد رياست كردم بفهمند دو نفر روحاني باهم سر پست و قدرت و انتقال قدرت دعوا نمي‌كنند . اين را مردم بايد احساس كنند چراكه اين خيلي مهم است. اين كاري كه در خبرگان شد آبي بر روي آتش دشمن. يك عده فكر مي كردند كه جنجالها درست مي شود. من گويي خدا به زبانم آورد و گفتم جناب آقاي هاشمي اين جايگاه را تفويض كردند.
ولي به نظر من همين جمله اثرگذار شد. ما بايد اينطور رفتار كنيم. ما بايد نمونه باشيم ديگران هم بايد اين كار ها را بكنند.

وي خطاب به دوستان اصولگرا و حتي غير اصولگرا گفت: آنهايي كه واقعاً اين انقلاب را قبول دارند قدري فكر بكنند. بس است ديگر آدم كارهايي را بكند كه فقط آن چه كه به سليقه خودش خوب مي‌آيد انجام بدهد. بيايند ببينند چگونه مي‌توانند انقلاب را حفظ كنند . يك قدري گذشت مي خواهد . اگر اشتباهي رخ داده بايد آنرا با گذشت جبران كرد.با بودن اين دشمن هايي كه در خارج اند و دشمناني كه در اطراف ما هستند، همين حركت هايي كه در جوامع اسلامي و عربي واقع شد. همه مي‌بينيم كه خارجي ها دارند چه مي كنند. حركتي واقع شده كه مسلماً متأثر از حركت انقلابي ماست. ولي دشمنان كه رها نمي كنند هيچ انقلابي در دنيا دفعي و ارتجاعي نيست اگر ما بگوييم كه انقلاب ما متأثر از انقلابهاي پيشين بوده تحليل نادرستي نكرده‌ايم.

آيت الله مهودي كني تصريح كرد: شهداي ما چه كردند؛ وصيت‌هاي شهدا را نگاه كنيم. چه مي گفتند؟ بحث ايران و خاك و مرز جغرافيايي نمي كردند، مي‌گفتند اسلام، امام (ره)، گاهي بچه ها به مادرهايشان، خواهرهايشان سفارش مي كردند كه حجاب هايتان را حفظ كنيد ما براي اين داريم شهيد مي شويم . با قرآن جبهه مي رفتند. اينها بايد حفظ بشود . اينها را ما بايد حفظ بكنيم . همه چيز نبايد مطابق ميل ما باشد . بايد نگاه كنيم مجموعه كار به كجا مي كشد؟ اصل را حفظ كنيم و لذا توصيه من به برادران اصولگرا اين است كه بايد اين انقلاب را حفظ كنيم و بدانيم براي حفظ انقلاب گذشت لازم است و اينطور فكر نكنيم كه براي حفظ انقلاب بايد من باشم . اين يكي از اشتباهات است . امام (ره) هميشه توصيه مي كرد انقلاب را حفظ كنيد نمي گفت من را حفظ كنيد . بعضي ها فكر مي كنند واقعاً اگر بروند كنار هيچكس و هيچ چيز باقي نمي ماند . نه اينجوري نيست . بنده بروم كنار طوري نمي شود. ستون خيمه را بايد حفظ كرد.

وي افزود: انشالله همه برادران‌، همه اصولگراها و تمامي علما و روحانيت با هم متحد باشند و من توصيه كردم كه در اين جرياناتي كه براي انتخابات واقع مي شود اين ارتباط حفظ بشود . انگيزه مهم است. بايد بدانيم هدفي داريم. اگر هدف داشته باشيم خسته نمي شويم و اگر خسته هم شديم خستگي را تحمل كنيم. اما اگر انگيزه معنوي نداشته باشيم زود خسته مي شويم.

دبير كل جامعه روحانيت مبارز در توصيه‌اي خطاب به دولتي ها و رئيس جمهور اعلام كرد كه واقعاً يك وقت خداي ناكرده، خود آقاي رئيس جمهور را نمي گويم، اطرافيان كاري نكنند كه باعث جدايي بشود. اين همان اشتباهي است كه گاهي ممكن است بعضي بكنند، خيال كنند كه فعلاً كه ما مي توانيم يك كاري بكنيم و راه همين است . نه اشتباه است . راه كار جمعي با جمع است . نبايد كار جمعي را فردي كرد. من حتي در آن نطق اوليه خبرگان گفتم آقا ما به همه مردم ايران مي گوييم كه با شما هستيم و در خدمت شما هستيم و خبرگان هم براي همه است.رئيس جمهور هم براي همه است . دولت هم براي همه است . اينكه متعلق به همه است را بايد عملاً نشان داد كه براي همه است.

وي ادامه داد: انشاءالله شما و همه دوستان در سايه عنايات و هدايتهاي حضرت بقيه الله ولي عصر(عج)و رهبري مقام معظم رهبري و گذشت و فداكاري و مجاهدت بتوانيد در حفظ پرچم مقدس اين نظام ولايي و اسلامي موفق باشيد و روح بلند امام و شهداء از همه ما راضي باشد و در اين ايام فاطميه (س)سيره آنحضرت براي همه ما الگو و اسوه حسنه باشد.
انتهاي پيام/

منبع: فارس، 2 اردیبهشت 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.