شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نتیجه دیدار وزير دادگستري عراق و رژیم

فارس

وزير دادگستري عراق:

منافقين بايد تا پايان سال جاري ميلادي خاك عراق را ترك ‌كنند

خبرگزاري فارس: وزير دادگستري كشور عراق گفت: طبق مصوبه هيئت وزيران مقرر شده منافقين تا پايان سال ميلادي جاري خاك اين كشور را ترك ‌كنند.

به گزارش خبرنگار قضايي فارس، حسن حلبوص حمزه الشمري وزير دادگستري كشور عراق عصر امروز در ديدار با سيد مرتضي بختياري وزير دادگستري كشورمان با اشاره به اين مطلب كه بين ايران و عراق مشتركات فراواني وجود دارد، گفت: يكي از اين مشتركات دين اسلام است كه باعث شده پيوند عميقي بين مردم اين دو كشور وجود داشته باشد.

وي با اشاره به اين مطلب كه روابط تاريخي و پيوندهايي كه از گذشته به يادگار مانده، باعث شده اين دو كشور به يكديگر نزديك باشند، گفت: جغرافياي مشترك، انديشه‌هاي مشترك و اعتقادات مشترك باعث شده ملت ايران و عراق با يكديگر پيوندي ناگسستني داشته باشند.

وزير دادگستري كشور عراق با اشاره به اين مطلب كه يكي از مسائل اصلي در برنامه‌ دولت جديد عراق گسترش روابط با ايران است، گفت:‌در كنار گسترش روابط عمق‌ بخشيدن به نكات مشترك موجود ميان دو كشور و همچنين حل كردن مسائل احتمالي از طريق گفت‌وگو داراي اهميت است.

وي تصريح كرد: در كشور عراق زماني كه مجلس نمايندگان طرحي را تصويب مي‌كنند اين موافقت‌نامه اجرايي به حساب مي‌آيد و به اين ترتيب مي‌توان گفت با توجه به موافقت مجلس نمايندگان وزارت دادگستري عراق اختيار امضاي موافقت
نامه را با ايران دارد.

حمزه الشمري در پاسخ به سؤال يكي از خبرنگاران درباره جمع شدن پادگان اشرف و همچنين نظر دولت عراق درباره آن گفت: دولت عراق اخيراً جلساتي را تشكيل داده و نتيجه اين جلسات تصميم قاطع براي بيرون راندن منافقين تا پايان سال جاري ميلادي از خاك عراق است.

وي تصريح كرد: نخست‌وزير كشورمان مأمور شده است همان طور كه مجلس نمايندگان اين تصميم را تأييد كرده براي اجراي اين مصوبه با توجه به موازين حقوق بشري اقدام كند.

وزير دادگستري عراق تاكيد كرد: ‌البته به اين نكته بايد توجه داشت منافقين در طول اين سال‌ها با سازمان‌هاي حقوق بشري مختلفي ارتباط داشته‌اند كه همين ارتباط باعث شده به كشور عراق فشارهايي وارد كنند و ما در تلاشيم با مراعات مسائل حقوق بشري اين تصميم هيئت وزيران را به سرانجام برسانيم.

وي خاطرنشان كرد: برخي از اعضاي پادگان اشرف در طول ماه‌هاي اخير به دولت عراق مراجعه كردند و عنوان كردند كه در پادگان تحت فشار هستند و به آنها اجازه داده نمي‌شود به راحتي اين اردوگاه را ترك كنند.
اما دولت عراق تصميم گرفته به همه افرادي كه كمك خواسته‌اند، كمك كنند.

حمزه الشمري در پاسخ به سؤال يكي از خبرنگاران مبني بر اينكه دولت عراق براي رفع نگراني شهروندان ايراني نسبت به آسيب‌هايي كه آنها را در جريان سفر به اين كشور تهديد مي‌كند و همچنين نسبت به ريزگردهايي كه از خاك عراق به كشور ايران مي‌آيند و هواي كشورمان را آلوده مي‌كنند، چه اقداماتي انجام داده است، گفت: مسائل امنيتي فقط مربوط به زائران ايراني نيست بلكه مردم عراق نيز با آ‌ن دست و پنجه نرم مي‌كنند.

وي درباره ريزگردها نيز گفت: اين مناطقي كه ريزگردها از آن به سمت ايران مي‌آمد در اشغال گروهك منافقين بود كه اميدواريم با توجه به خروج آنها تا پايان سال بيابان‌زدايي در آن منطقه نيز انجام شود تا ديگر شهروندان ايراني نگراني نداشته باشند.

 

 

منبع: فارس، 3 اردیبهشت 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.