شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۷ تير ۱۴۰۱ - ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

امام جمعه تهران:حمايت مردم از مسئولان مشروط به اطاعت آنها از رهبري است

فارس

خطيب موقت نماز جمعه تهران با تاكيد بر اينكه ستون فقرات، عزت و عظمت كشور بر پايه ولايت فقيه است، گفت: حمايت مردم از مسئولان مطلق نيست بلكه مشروط است و تا زماني برقرار است كه اطاعت از رهبري را در عمل ببينند.


به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، آيت‌الله سيد‌احمد خاتمي خطيب نماز‌جمعه تهران امروز در خطبه دوم نماز عبادي، سياسي جمعه در ابتدا ضمن توصيه خود و نمازگزاران به تقواي الهي، با يادآوري سالروز شهادت استاد شهيد مرتضي مطهري گفت: او در سياست، صاحب‌نظر و در فنون مختلف، ذخيره‌اي ارزشمند براي انقلاب اسلامي ايران بود.
خاتمي مرزباني دين و اصول انقلاب را بارز‌ترين ويژگي شهيد مطهري دانست و يادآور شد: زماني در اين كشور تفكر مادي‌گرايي، ماترياليستي و يا التقاطي رواج داشت، سخنان و كتاب‌هاي اين شهيد بزرگوار راهگشاي جوانان انقلاب بود؛ لذا امروز نيز كتاب‌هاي شهيد مطهري مي‌تواند اسلام ناب محمدي(ص) را به ما بياموزد.
وي همچنين با اشاره به هفته كارگر گفت: كارگران ستون فقرات جهاد اقتصادي هستند؛ خدمات فراوان قبل و بعد از انقلاب و دفاع مقدس توسط كارگران فراموش ناشدني است و امروز نظام اسلامي به دو قشر كارگران و معلمان عنايت ويژه‌اي دارد؛ بنابراين اميدواريم مشكلات معيشتي اين دو قشر نيز بيش از پيش توسط مسئولان خدمتگزار مرتفع شود.
خطيب موقت نماز جمعه تهران با بيان اينكه در عرصه اوضاع داخلي كشور مي‌خواهد به 6 مطلب كاملا بديهي اشاره كند، گفت: اين شش مطلب بسيار روشن است؛ اما بايد آنها را يادآوري مي‌كنم تا مورد غفلت و فراموشي قرار نگيرد.
خاتمي مطلب اول را "ولايت فقيه " عنوان كرد و گفت: ستون فقرات و عزت و عظمت اين كشور بر پايه ولايت فقيه است؛ لذا اصل اين انقلاب با هدايت و تدبير ولي فقيه زمان حضرت‌ امام خميني(ره) به سامان رسيد و بعد از پيروزي انقلاب و در دوران دفاع مقدس نيز اين ولايت فقيه بود كه با مديريت امام عظيم‌الشان توانست بحران را به فرصت براي كشور تبديل كند.
وي با برشمردن برخي دستاوردهاي انقلاب اسلامي از جمله پيشرفت‌هاي نوين علمي، هسته‌اي، هوا و فضا، اقتدار سياسي و فرهنگي به طرح هدفمند‌كردن يارانه‌ها اشاره كرد و گفت: اگر حمايت‌هاي رهبر معظم انقلاب حضرت‌آيت‌الله خامنه‌اي از اين طرح بزرگ نبود، قطعا اين طرح ارزشمند به بار نمي‌نشست.
خطيب موقت نماز جمعه تهران، تأكيد كرد: قطعاً همه موفقيت‌ها در كشور مديون و مرهون ولايت فقيه است؛ البته كسي منكر همكاري و زحمات مسئولان خدمتگزار كشور نيست اما حرف ما اين است كه تمام انقلاب مديون ولايت فقيه است.
خاتمي گفت: مطلب دوم اينكه طبق فقه اسلام و قانون اساسي، مشروعيت كل نظام به ولايت فقيه است؛ بنابراين سه قوه كشور زماني مشروعيت دارند كه امضاء مقام عظماي ولايت به پاي آن باشد در غير اين صورت هيچ قوه‌اي اعتبار و مشروعيت نخواهد داشت.
وي تأكيد كرد: بدون هيچ ترديدي اطاعت از ولي فقيه بر همه مسئولان هم تكليف شرعي و هم تكليف قانوني است.
خطيب موقت نماز جمعه تهران در ادامه متذكر شد: سومين مطلب اينكه حمايت‌هاي مردم در كشور از هر مسئولي و هر شخصيتي بي‌حساب و كتاب نيست. لذا شاخص حمايت مردم مسئله ولايت است و مردم نگاه مي‌كنند و مي‌بينند كه كدام مسئول به گفتمان ولايت نزديك‌تر است و لذا او را انتخاب و از او حمايت مي‌كنند.
خاتمي افزود: گفتمان عدالت و مبارزه با فساد گفتمان رهبر معظم انقلاب است؛ بنابر اين مردم زماني كه مي‌بينند مسئولي در كشور به اين گفتمان نزديك است به او اقبال نشان مي‌دهند.
وي خاطر نشان كرد: حمايت مردم از مسئولان مطلق نيست بلكه مشروط است و اين حمايت تا زماني برقرار است كه اطاعت از رهبري را در عمل آن مسئولان ببينند.
عضو هيئت رئيسه مجلس خبرگان ادامه داد: نكته چهار اينكه، دشمنان انقلاب شگردي را در دوره اصلاحات براي القاي حاكميت دوگانه در كشور در دستور كار داشتند و با بوق‌هاي تبليغاتي خود به آن مي‌دميدند اما امروز همان مطرود‌ها و سيلي خرده‌ها از ملت‌، مجدداً در رسانه‌هاي بيگانه به صحنه آمده‌اند و طوري القاء مي‌كنند كه گويا در نظام، حاكميت دو گانه است اما آنها بايد بدانند كه هم ديروز و هم امروز و هم به فضل الهي فردا، حاكميت جمهوري اسلامي ايران يگانه است و آن حاكميت ولايت فقيه است.
خاتمي خطاب به مسئولان كشور گفت: انتظار ما از مسئولان محترم اين است كه طوري عمل كنند كه ترفند‌هاي دشمنان را ناكام بگذارند.
وي در ادامه داد بيان داشت: مطلب پنجم اينكه آرامش، امنيت بستر هر پيشرفت است و پيش مقدمه پيشرفت‌هاي سياسي و فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي و نظامي آرامش و امنيت است و امروز به فضل الهي خداوند را شاكريم كه در منطقه نظام جمهوري اسلامي ايران امن‌ترين كشور است و اين يك واقعيت است.
خطيب موقت نماز جمعه تهران با بيان اينكه دشمنان ملت مي‌خواهند در كشور القا اختلاف كنند و محيط آن را ملتهب جلوه دهند، خطاب به برخي مسئولان گفت: دوستانه مي‌گويم كه در زمين دشمن بازي نكنيد و جدول دشمن را شما پر نكنيد چرا كه دشمنان از مشكلات ما خوشحال مي‌شوند لذا شما بايد با رفتارتان به دهان دشمن بزنيد.
خاتمي در بخش ششم مطالب خود گفت: ما دوست و دشمن خود را با رفتار دشمن مي‌شناسيم لذا اگر دشمن از جرياني حمايت كرد مي‌فهميم يك عيبي در اين جريان پيدا شده است و دشمني كه به خون ملت تشنه است امروز از آن حمايت مي‌كند.
وي با اشاره به فتنه 88 گفت: يكي از دلايل مخالفت ما با فتنه‌گران همين نكته بود چرا كه مي‌بينيم منكران خدا و پيغمبر، منافقين، سلطنت‌طلب‌ها و رقاصه‌ها پشت سر فتنه قرار گرفته‌اند و مردم در مقابل آنها ايستاده‌اند؛ بنابراين هر كس و هر جرياني كه دشمن از آن حمايت كند مردم او را جريان انحرافي مي‌دانند و به ضرر او خواهد بود.

* شوراي همكاري خليج فارس به شواري همكاري با جلادها تبديل شده است
خاتمي با اشاره به حوادث اخير منطقه و كشتار بي‌رحمانه مردم، ميدان‌دار اين حوادث خونبار را آمريكاي جنايتكار دانست و اظهار داشت: در ليبي آمريكايي‌ها و اروپايي‌ها جنگ را فرسايشي كرده‌اند تا هيچ‌يك از طرفين پيروز نشده و در نهايت وابسته به آنها باشند.
وي ادامه داد: در يمن نيز به صراحت آمريكا ميدان‌داري مي‌كند و شوراي همكاري خليج‌فارس كه شوراي همكاري با جلادها و ديكتاتورها شده به عنوان بازوي آمريكا عمل مي‌كند تا ديكتاتور يمن را نگه دارند.
خطيب نماز جمعه تهران كشتار مردم بحرين و اتفاقات اين كشور را غم جانكاهي دانست و يادآور شد: بحرين به زندان بزرگي تبديل شده كه آمريكا به كمك آل خليفه و اشغالگران سعودي در آنجا جنايت مي‌كنند و جان، مال و ناموس مردم در امان نيست.
خاتمي خطاب به سازمان ملل، اتحاديه عرب و سازمان كنفرانس اسلامي تأكيد كرد: ‌مگر سازمان ملل متعلق به ملت‌ها نيست پس چرا سكوت مرگبار گرفته و مگر اين مردم كه قتل‌عام مي‌شوند عرب و مسلمان نيستند پس چرا اتحاديه عرب و سازمان كنفرانس اسلامي مرگ بي‌غيرتي گرفته‌اند.
وي در همين زمينه با بيان اينكه چرا علماي اسلام فرياد نمي‌زنند، خطاب به مسلمانان گفت: خسته نشويد و مقاومت كنيد چرا كه تجربه تاريخي كه قرآن بيان مي‌كند اين است كه شما پيروز هستيد. وعده‌هاي خداوند حق است بنابراين خالصانه در برابر اين ديكتاتورها بايستيد.
امام جمعه موقت تهران در ادامه سخنان خود خطاب به آل خليفه و آل سعود نيز خاطرنشان كرد: شما با همه جناياتي كه انجام مي‌دهيد يك گام به نابودي نزديك مي‌شويد مردم در آينده آل‌خليفه را به نام جنايتكاران جنگي و آل سعود را به عنوان خائنان كه در جنگ 33 روزه لبنان و 22 روزه غزه نيز در كنار اسرائيل بودند، محاكمه خواهند كرد.
خاتمي در پايان نيز خطاب به ملت‌هاي مظلوم منطقه يادآور شد: ايران اسلامي و مسلمانان اين كشور در كنار مظلوميتتان هستند.


 

منبع: خبرگزاری فارس: 9 اردیبهشت 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.