شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ -  ۳ اوت ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

چرایی اهمیت «گاف های ایرنا»

خبر آن لاین

وبلاگ > جعفری چمازکتی، احمد  - آیا می شود نظام و شخص اول نظام در موضوعی تصمیمی بگیرد که لازم الاجرا است اما رسانه نظام خلاف آن را دنبال کند؟ کاری که متاسفانه آقای جوانفکر در قضیه اخیر انجام داد.


حضور بیش از دو دهه در ایرنا و تجربه مسئولیت های خبری تا رده معاونت در رسانه رسمی کشور موجب شد تا نگارنده از نزدیک با نقاط قوت و ضعف این رسانه ملی آشنا باشد.


سال گذشته مطلبی در خبرآنلاین منتشر کردم با عنوان " ایرنا، رسانه نظام یا دولت" . در آن نوشتار بر بی طرفی خبرگزاری جمهوری اسلامی در منازعات سیاسی داخلی و سلامت حرکت خبری تاکید داشتم تا این رسانه همچنان به عنوان دست بزن نظام در فراسوی مرزها و نبض نظام به تعبیر رهبری معظم انقلاب درجغرافیای ایران نقش آفرینی کند.


بازسازی جریان اطلاع رسانی این رسانه با قدمت بیش از 70 سال، با تغییرات پی درپی در سطح مدیریت عامل ، نه تنها چاره کار نشد، بلکه بر سردرگمی ماموریت ایرنا در ابعاد داخلی و خارجی افزود.
طرد نیروهای خبره خبری و بستن فضای نوآوری ، دلسردی مضاعفی را به بدنه ایرنا تحمیل کرد، موضوعی که با خروج فیاضی- که نگرشی ملی برکارکرد ایرنا داشت- آغاز و تا به امروز شتاب فزاینده ای به خود گرفت.


"اکبر جوانفکر" زمانی سکان ایرنا را در دست گرفت که تجربه چندانی در حوزه مدیریت خبری نداشت ، او در مدت کوتاهی ناکارامدی خود را در تحلیل ساده ترین موضوعات خبری نشان داد که اوج آن، در مساله آقای مصلحی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی بود.


پیش از هر چیز لازم است تاکید کنم ، که بدنه خبری ایرنا از افرادی دلسوز نظام ، حرفه ای و آشنا به منافع ملی ، تشکیل شده است. گاف های مورد نظر اغلب درسطح مدیریت خبری این سازمان آنهم از سطوح معاونت به بالا رخ می دهد. این گاف ها حاصل برنامه ریزیهای روزانه یا بلندمدت خبری این سازمان نیست، بلکه ماموریت هایی که با محوریت منافع گروهی ، تشکیلاتی یا حزبی به مدیر ارشد ایرنا تحمیل می شود ، حیثیت این مجموعه وزین را خدشه دارمی کند که نمونه تازه آن ، موضوع آقای مصلحی است.


شاید شماری از خوانندگان این سطور بگویند مگر ایرنا چه میزان بازدیدکننده داخلی دارد که ما باید نگران گاف های خبری این رسانه باشیم ؟ متاسفانه این برداشت درست است . با اتخاذ سیاست های غلط و افراطی تصمیم گیرندگان ایرنا در سه سال گذشته ، خبرگزاری جمهوری اسلامی شمار زیادی از مخاطبان داخلی خود را از دست داده است اما نباید از این حقیقت مهم غافل شد که ایرنا در فراسوی مرزها به عنوان" رسانه رسمی و زبان نظام سیاسی ایران " شناخته می شود.


در دنیای پرآشوب امروز، نظام های سیاسی، رسانه ای را برای تبیین سیاست های خود به خدمت گرفته اند و این مهم در کشور عزیزمان بر عهده " خبرگزاری جمهوری اسلامی " است. گاف ایرنا از این منظر مهم است که زبان نظام است. آیا می شود نظام و شخص اول نظام در موضوعی تصمیمی بگیرد که لازم الاجرا است اما رسانه نظام خلاف آن را دنبال کند؟ کاری که متاسفانه اقای جوانفکر در قضیه اخیر انجام داد.


به عنوان یک خبرنگار قدیمی معتقدم تصمیم شخصی جوانفکر- حوزه خبر ایرنا نقشی در این مورد نداشت- در برخورد خبری با قضیه وزیر اطلاعات ، خوراک اصلی رسانه های بیگانه برای هجمه به نظام اسلامی بود. جوانفکر این گونه که مدعی ولایتمداری است ، با مشاهده بازتاب بین المللی عملکرد نسنجیده خود ، می بایست استعفا می داد تا ساحت رسانه تحت مسئولیت و همکاران متدین خود را حفظ می کرد. البته شاید ایشان تعریف دیگری از ولایتمداری داشته باشد.!!


مخلص کلام اینکه: حرکت نظام اسلامی در مسایل کلان را دوستان و دشمنان در فراسوی مرزها، از آیینه ایرنا رصد می کنند، آیا زمان آن فرا نرسیده است تا لباسی فاخر از تاروپود منافع ملی بر قامت این رسانه پیر پوشانده شود؟ 

منبع: خبر آنلاین، 20 اردیبهشت 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
خبر آن لاین:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.