شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

روایتی جدید از وقوع تجاوزهای جنسی در زندان رجایی شهر

بی بی سی


جمعی از خانواده های زندانیان رجایی شهر، اخیرا بر مبنای اطلاعاتی که در جریان ملاقات با بستگان زندانی خود به دست آورده اند، به بیان نکات جدیدی در مورد رواج جرایم جنسی در این بازداشتگاه پرداخته اند.


سایت جرس، نزدیک به مخالفان دولت ایران، چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت (۱۱ مه) به "نقل قول مستقیم" اظهارات برخی از نزدیکان این زندانیان پرداخته که در بخشی از آن آمده است که "در هواخوری زندان، آنها که پر زورترند بدون هیچ پنهان کاری روابط جنسی می‌خواهند".


مطالب مرتبطلینک‌های مرتبط


موضوعات مرتبطدر واکنشی جداگانه، دو روز پیش هم نامه مهدی محمودیان عضو زندانی جبهه مشارکت به آیت الله خامنه ای انتشار یافت که در قسمتی از آن، با هشدار در مورد رواج تجاوز جنسی در میان زندانیان عادی رجایی شهر، ذکر شده بود که "در بندهای مختلف این زندان، عمل لواط به صورت امری معمولی و قابل پذیرش در آمده است".


رجایی شهر بازداشتگاهی است که در اصل برای زندانی کردن "مجرمان خطرناک" مانند مرتکبان به قتل، تجاوز یا سرقت مسلحانه مورد استفاده قرار می گیرد، اما حکومت ایران عده ای از زندانیان سیاسی و عقیدتی را نیز در این زندان نگهداری می کند.


در یکی از نقل قول های منتشر شده در جرس به نقل از خانواده های زندانیان رجایی شهر تصریح شده: "بارها و بارها مشاهده شده است که زندانیان جرایم سنگین، کاندوم دستشان ‌گرفته اند و در هواخوری به دنبال طعمه جنسی برای خود بوده اند."


در ادامه این نقل قول آمده است: "اگر زندانی کم زور باشد یا مسئولین زندان هوایش را نداشته باشند، مطمئنا مورد تجاوز واقع می شود. این در حالی است که نگهبانان و سربازان وقتی کاندوم را در دست این زندانیان خطرناک می‌بینند، هیچ گاه عکس ‌العملی نشان نمی‌دهند؛ چرا که در اصل خودشان آن را در اختیار زندانی‌ها قرار می‌دهند."


"هفت بار تجاوز در یک شب"


"بارها و بارها مشاهده شده است که زندانیان جرایم سنگین، کاندوم دستشان ‌گرفته اند و در [زمان] هواخوری به دنبال طعمه جنسی برای خود بوده اند"


در نامه ای که چند روز پیش در همین ارتباط از جانب مهدی محمودیان منتشر شد، آمده بود: "در این زندان هر کسی که کمی زیبایی در چهره داشته باشد و احیانا زوری در بازو نداشته باشد و یا پول خوبی در حسابش نداشته باشد که باج بدهد به دیگران ، به زور در سالن های مختلف و هر شب در یک اتاق گردانده می شود و هر مفعولی صاحبی دارد و از این بابت پولی به دست می‌آورد و بعد از چند وقت هم او را به دیگری می فروشد".


در ادامه نامه ذکر شده بود: "طبق مشاهده یک زندانی سیاسی، به یک جوان در طول یک شب ۷ مرتبه تجاوز شده است و وقتی صبح به زندانبان شکایت می کند به انفرادی ( یا به گفته مسئولین زندان سوئیت) منتقل می‌شود، بدون اینکه هیچکدام از متجاوزین حتی مورد سوال واقع شوند."


نحوه رفتار با زندانیان در ایران، در سال های اخیر و به ویژه بعد از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۳۸۸، از سوی بسیاری از نهادهای بین المللی مورد انتقاد قرار گرفته است.


حکومت ایران، از زمان روی کار آمدن محمود احمدی نژاد حاضر نشده به نهادهای بین المللی اجازه بازدید از زندان های این کشور را بدهد.


در این زمینه بیشتر بخوانید


مطالب مرتبط9 مه 20116 مه 20114 مه 20112 مه 201130 آوريل 20117 آوريل 20118 مارس 20112 مارس 201122 فوريه 2011


موضوعات مرتبطخبرهای بیشتر از حقوق بشر 

منبع: بی بی سی، 21 اردیبهشت 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.