شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ -  ۳ اوت ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اسماعیل کوثری: احمدی نژاد مصلحی را «عزل» کرد تا خودش چندماه وزیر اطلاعات شود

خبر آن لاین

عضو فراکسیون اصولگرایان درباره تغییر وزیر اطلاعات گفت: از آنجا که آقای احمدی نژاد قصد معرفی وزیر جدید را نداشتند این موضوع باعت شد که رهبری به جا وارد ماجرا شوند.


 


اسماعیل کوثری در گفت و گوی تفصیلی با خبرآنلاین در پاسخ به سوالی درباره دلیل عزل وزیر اطلاعات از سوی رئیس جمهور گفت: تا آنجایی که ما مطلع هستیم اختلاف سلیقه ای بین آقای رئیس جمهور و وزیر اطلاعات در کار هست. رئیس جمهور می گوید در جلسه ای در وزارت اطلاعات، بر علیه دفتر رئیس جمهور و دولت صحبت هایی شده است، اما آقای مصلحی این موضوع را قبول ندارد.


وی دلیل دوم ذکر شده از سوی رئیس جمهور را کندی عمل در وزارت اطلاعات دانست و اظهارداشت: دولت معتقد است وزارتخانه، اطلاعاتی که درباره کل منطقه و داخل کشور نیاز است را با «تاخیر» ارائه می کند. این مجموعه دلایل در نهایت موجب شد آقای احمدی نژاد وزیر اطلاعات را «عزل» کند.


پایگاه اطلاع رسانی دولت در نخستین خبر خود از تغییر وزیر اطلاعات از «استعفای» مصلحی خبر داده بود.


نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در پاسخ به اینکه بنابراین این شایعات که گفته می شود این برکناری مرتبط به برکناری یکی از نزدیکان آقای مشایی در وزارتخانه بوده درست است، اظهار داشت: این بحث ها هست، ولی به صورت قطعی نمی توان اظهار نظر کرد و اگر هم این گونه بوده بحث آقای مشایی نباید به وزارت نباید اطلاعات ربط داشته باشد و در اصل آقای رئیس جمهور است که می تواند نسبت به وزیر امر و نهی کند نه دفتر رئیس جمهور.


وی با بیان اینکه محدوده کاری وزارت اطلاعات فراتر از دولت است و این وزارتخانه به نوعی چشم و دیده بان نظام است، افزود: ما به عنوان کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره وزارت اطلاعات قائل به چیزی برای دفتر رئیس جمهور نیستیم و بحث ها در ارتباط تشکیلاتی بین آقای رئیس جمهور و وزیر است و در نهایت تغییر دادن وزیر اطلاعات حتما باید با هماهنگی رهبر انقلاب شد.


کوثری در پاسخ به این پرسش که دلیل ورود مقام معظم رهبری به این موضوع چه بود؟ با اشاره به اقدام رئیس جمهور 7 روز مانده به پایان دولت نهم، در عزل محسنی اژه ای وزیر سابق اطلاعات خاطر نشان کرد: در زمان آقای اژه ای هم چون چند روز به پایان دولت باقی مانده بود و مقرر بود که وزیر جدید معرفی شود، به این خاطر رهبر انقلاب حساسیت نشان ندادند، اما در این مورد اگر آقای رئیس جمهور وزیر جدید معرفی می کرد، مشکلی پیش نمی آمد، اما چون ایشان قصد داشتند خودشان سرپرستی وزارت اطلاعات را بر عهده بگیرند، رهبری انقلاب به این موضوع ورود پیدا کردند. چرا که کسی که در راس این وزارتخانه قرار می گیرد، باید مجتهد جامع الشرایط باشد.


وی در پاسخ به این سوال که یعنی اگر رئیس جمهور وزیر را معرفی می کردند، رهبر انقلاب به این موضوع ورود پیدا نمی کردند؟، گفت: به هیچ وجه، چرا که عزل و نصب وزرا از اختیارت رئیس جمهور است و اوست که باید جوابگوی اقدامات اجرایی در مقابل مردم و رهبری باشد؛ اما از آنجا که آقای احمدی نژاد قصد معرفی وزیر جدید را نداشتند، این موضوع  باعت شد که رهبری به جا وارد ماجرا شوند و اگر ایشان هم ورود پیدا نمی کردند خود مجلس هم به این موضوع وارد می شد و شاید از اختیاراتش استفاده می کرد.


مشروح گفت وگوی خبرآنلاین با اسماعیل کوثری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بزودی منتشر می شود.

منبع: خبر آنلاین، 21 اردیبهشت 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
خبر آن لاین:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.