شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۷ تير ۱۴۰۱ - ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

احمدی نژاد: دلسوزتر از ولي چه كسي مي‌تواند براي جامعه باشد؟

ایسنا

رييس‌جمهور:/‌١/
ـ دستاوردهاي اجراي قانون هدفمندكردن يارانه‌ها، افتخارآميز است
ـ با اجراي اين قانون مصرف برق ‌٤ درصد كاهش پيدا كرد


رييس‌جمهور دستاوردهاي حاصل از اجراي قانون هدفمندكردن را يارانه‌ها، افتخارآميز دانست.


به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر محمود احمدي‌نژاد كه از بخش خبري گفت‌وگوي ويژه خبري شبكه دوم سيما به صورت مستقيم از نهاد رياست جمهوري با مردم سخن مي‌گفت، در پاسخ به پرسشي در ارتباط با اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها و ارزيابي از اجراي اين طرح گفت: اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها طرح بزرگ اقتصادي است و ارزيابي من از اجراي اين طرح مثبت است.


وي با بيان اين‌كه ملت ايران در اين زمينه كار بسيار بزرگي را در منظر تمام جهانيان انجام داد، گفت: اين در حالي است كه پيش‌بيني‌ها قبل از اجراي اين طرح در داخل و خارج منفي بود و با توجه به تجربه گذشته در ساير كشورها، چشم‌انداز اين موضوع منفي جلوه مي‌كرد و حتي خوش‌بين‌ترين اقتصاددانان نيز صحبت از تبعات سنگين و بحران از اجراي اين موضوع مي‌كردند ولي ما معتقديم كه با توجه به ويژگي‌هاي جمهوري اسلامي ايران و مردم ايران مي‌توان اين كار بزرگ را انجام داد و حتي كارهاي بزرگ‌تري نيز انجام داد.


وي با بيان اين‌كه دستاوردهايي كه در پي اجراي اين قانون حاصل شده، افتخارآميز است، ادامه داد: يكي از اهداف اين طرح، كنترل مصرف بود.


وي به بحث ضايعات نان و اتلاف گندم قبل از اجراي اين طرح اشاره كرد و گفت: ما در اين زمينه يارانه‌هاي سنگيني مي‌داديم و شايد بخشي كمي از آن به مردم مي‌رسيد و ما پس از اجراي اين طرح شاهد اين بوديم كه حدود 30 درصد مصرف ما كاهش پيدا كرد و من معتقدم كه اگر اين موضوع مديريت شود كمتر نيز مي‌شود و ما جزء صادركنندگان گندم قرار گرفته‌ايم و اين اتفاق بزرگي است.


احمدي‌نژاد همچنين با اشاره به بهبود كيفيت نان گفت: البته نمي‌گويم اكنون كيفيت نان در همه جاي ايران به بهترين سطح رسيده، ولي اين اتفاق مي‌افتد و هنوز آن رقابت شكل نگرفته و اگر رقابت لازم شكل بگيرد اين اتفاق خواهد افتاد و كيفيت بهتر مي‌شود.


رييس‌جمهور با اشاره به اين‌كه در اين زمينه صنف مربوطه نيز نظارت مي‌كند و دولت نيز نظارت دارد، گفت: در اوج پيك مصرف 10 درصد مصرف گاز خانگي و تجاري كاهش پيدا كرده در حالي كه مصرف انرژي در صنايع افزايش پيدا كرده و ما درصدد بوديم كه انرژي كشور در راستاي توليد و سرمايه‌گذاري قرار بگيرد و اين اتفاق افتاد.


وي همچنين با اشاره به كاهش مصرف بنزين در كشور و با ارائه آماري در ارتباط با ميزان مصرف بنزين در سال 84 و 85 در كشور گفت: اكنون مصرف بنزين روزانه 54 ميليون ليتر شده و همچنان سير نزولي دارد و در طول اين سه چهار ماه اين مصرف پايين آمده، اين در حالي است كه تعداد خودروها افزايش پيدا كرده است.


احمدي‌نژاد با بيان اين‌كه در فروردين ماه به طور معمول در مصرف برق ما شاهد رشد هشت درصدي هستيم، ادامه داد: امسال نه تنها اين هشت درصد اتفاق نيفتاد، بلكه چهار درصد نيز مصرف برق كاهش پيدا كرد.


رييس‌جمهور با بيان اين‌كه اين كار بسيار بزرگي است، به توجه مردم به مقوله مصرف اشاره كرد و گفت: اكنون مردم در هنگام خريد وسايل خانگي در كنار اين‌كه به ميزان كاركرد آن وسيله توجه مي‌كنند، به ميزان مصرف انرژي آن نيز توجه مي‌كنند.


وي با بيان اين‌كه يكي از اهداف اجراي اين طرح اين بود كه عدالت اجرا شود و همچنين مصرف كاهش پيدا كند، گفت: در پي اجراي اين قانون، دهك‌هاي پايين درآمدي زنده شده و با افتخار اعلام مي‌كنيم شايد ما تنها كشوري در كره زمين باشيم كه هيچ خانواده‌اي گرسنه نيست و براي پوشاك و غذاي خود پول دارد و اگر اين روند ادامه پيدا كند فاصله طبقاتي كمتر مي‌شود.


احمدي‌نژاد همچنين به افزايش بهره‌وري در كشور اشاره كرد و گفت: ما شاهد تحرك در توليد و صنعت‌مان هستيم.


رييس‌جمهور همچنين با اشاره به تمجيد بانك جهاني از اجراي اين قانون در كشور گفت: آنها گفته‌اند كه اين كار بي‌نظيري است كه در ايران انجام شده و از مسوولان اقتصادي ما خواسته‌اند كه در سه كنفرانس بين‌المللي تجربه‌هاي خود را از اجراي اين طرح در ميان بگذارند و آن را تشريح كنند.


رييس‌جمهور با تشكر از همت و همكاري مردم در اجراي اين قانون گفت: البته ممكن است نواقصي نيز وجود داشته باشد و نمي‌گوييم هيچ اشكالي نيست.


احمدي‌نژاد با اشاره به تلاش دولت در راستاي كنترل تورم گفت: قسمتي از تورم، تورم طبيعي است كه ما داشته‌ايم و قسمتي از آن نيز تحت تاثير عوامل گوناگون و از جمله تورم جهاني است.


وي در ادامه از رانندگان تشكر كرد و گفت: در خط مقدم اجراي اين قانون، رانندگان بودند چرا كه اولين قشري كه با تغيير قيمت انرژي مواجه مي‌شود رانندگان بودند و آنها نيز همكاري خيلي خوبي داشتند. از صنعتگران نيز تشكر مي‌كنم، آنها نيز تلاش بسيار زيادي كردند و در واقع از ملت ايران به خاطر همكاري كه داشتند تشكر و قدرداني مي‌كنم.


ادامه دارد...


رييس‌جمهور: /‌٢/
در هدفمندي يارانه‌ها بحراني نداشته‌ايم
مصمم به ارائه بسته‌هاي حمايتي توليدكنندگان هستيم


 


رييس‌جمهور در پاسخ به اين سوال كه آيا در حامل‌هاي انرژي شاهد افزايش قيمت خواهيم بود، گفت: ما نظرات مردم را مي‌گيريم و وضعيت را ارزيابي مي‌كنيم. در هدفمندي يارانه‌ها اگر شرايط آماده بود، گام بعدي را برمي‌داريم و الا يك تنفس مي‌دهيم و گام بعدي را در سال بعد اجرا مي‌كنيم. ما در كنار مردم هستيم و ستاد هدفمندي يارانه‌ها فعال است و هر كجا مشكلي باشد، تلاش مي‌كند كه آن را برطرف كند.


به گزارش ايسنا، دكتر احمدي‌نژاد در ادامه گفت‌وگوي زنده تلويزيوني خود با مردم در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه برخي بسته‌هاي حمايتي از توليد هنوز ارائه نشده است، تصريح كرد: اين حرف درست است اما بايد دانست كه تحولاتي كه در عرصه توليد با هدفمندي يارانه‌ها اتفاق مي‌افتد، روندي زمانبر است و ممكن است چند سال طول بكشد و اين متفاوت با تغيير قيمت انرژي در مصرف خانه است. بسته‌هاي حمايتي نيز با توجه به وضعيت توليدكنندگان در طول زمان ارائه مي‌شود. ممكن است برخي بسته‌هاي حمايتي چند ماه يا چند سال بعد ارائه شود. از سوي ديگر ساختارهاي ما نيز محدوديت‌هايي دارند و نمي‌توانند به سرعت همه بخش‌ها خود را تنظيم كنند.


وي ادامه داد: ما بحراني نداشتيم؛ البته نه اينكه فشار نيامده باشد. با وجود همه اينها توليد افزايش يافته و شفاف‌سازي صورت گرفته و سرمايه‌گذاري رو به افزايش است و خلاقيت‌ها زياد شده است. به عنوان مثال يك مرغداري با مصرف دانه كمتر به ازاي هر كيلو به توليد رسيده است و اين خيلي مهم است و باعث كاهش قيمت مرغ خواهد شد. البته ما انتظار نداريم كه قيمت مرغ از همين امروز پايين بيايد اما اين روند به پيش خواهد رفت.


رييس‌جمهور افزود: برخي مي‌گويند كه مانند قديم يارانه بدهيم. اگر بدون هدف يارانه بدهيم كه باز هم به شرايط قديم باز خواهيم گشت. ما مصمم هستيم كه بسته‌هاي حمايتي توليدكنندگان را ارائه دهيم.


احمدي‌نژاد درباره نگراني‌ها از قيمت قبوض برق و آب با توجه به افزايش قبوض گاز نيز گفت: قيمت گاز در بالاترين سطح مصرف كه در دي و بهمن بود به اندازه‌اي بود كه 78 درصد مردم در مصرف خانگي رقم قبوض گازشان زير 40 هزار تومان بوده است. اين در حالي است كه قبل از هدفمندي اين رقم 16 هزار تومان بوده است. آن افرادي كه بيش از 20 درصد جامعه را تشكيل مي‌دهند و قيمت قبوض گازشان بالاتر از اين رقم بوده است بايد مابه‌التفاوت را خودشان پرداخت كنند. بالاخره سهم هر كسي از يارانه ارائه شده است كه 45 هزار و 500 تومان در ماه است. اگر كسي بيشتر مصرف كرد، بايد پول خود را بيشتر بدهد و آنكه كمتر مصرف كرد، پول يارانه‌اش در جيبش مي‌ماند.


احمدي‌نژاد خاطرنشان كرد: ما قيمت گاز و برق و آب خانگي را به صورت پلكاني تعريف كرده‌ايم؛ به اين صورت كه اگر كسي 20 درصد مصرف را كاهش داد، هزينه‌اش 40 درصد كاهش مي‌يابد و هم‌اكنون نيز تقريبا همه مردم ثبت‌نام كرده‌اند و يارانه را به صورت مساوي مي‌گيرند.


ادامه دارد...


 


 


رييس‌جمهور:/‌٣/
ـ اجراي هدفمندكردن يارانه‌ها درازمدت است
ـ طرح دولت براي تحول در شهرسازي بزودي اعلام مي‌شود


 


 http://www.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1767952&Lang=P


...به گزارش ايسنا رييس‌جمهور در ادامه صحبت‌هاي خود در گفت‌وگوي ويژه خبري شبكه دو سيما در پاسخ به پرسشي درباره بحث بودجه سال ‌٩٠ و لزوم در نظر گرفتن پيش‌بيني‌هاي لازم براي پرداخت يارانه‌هاي نقدي گفت: مصوبه مجلس، مصوبه بسيار خوبي است و ما مشكلي از اين جهت نخواهيم داشت.


رييس‌جمهور اظهار كرد: تاكنون ‌٧٣ ميليون و ‌٦٠٠ هزار نفر ثبت‌نام كرده‌اند كه ما پيش‌بيني مي‌كنيم به ‌٧٥ ميليون برسد. يارانه نقدي براي هر نفر در حال حاضر ‌٤٥ هزار و ‌٥٠٠ تومان است كه به تناوب يارانه‌هاي هر بخش را كه آزاد كنيم سهم همان بخش به يارانه‌هاي نقدي اضافه خواهد شد.


وي تاكيد كرد: پيش‌بيني ما در بودجه همان رقم ‌٧٥ ميليون نفر است و براي پرداخت يارانه‌ها كسري نداريم و حتي براي گام بعدي نيز پيش‌بيني كرده‌ايم و واقعا در اين قسمت مشكلي وجود ندارد.


احمدي‌نژاد با بيان اين‌كه در اين رابطه بحث بسيار گسترده‌اي در دولت و بعد هم بين دولت و مجلس انجام شده است، تاكيد كرد: اين طرحي نيست كه بخواهيم در آن نوساني عمل كنيم. اين طرح، ثابت و درازمدت است و هيچ مشكلي نيست.


وي در پاسخ به پرسش ديگري درباره افزايش قيمت برخي اقلام مصرفي و برنامه‌هاي دولت براي كنترل بازار اظهار كرد: بيش از سه چهارم كنترل در دست خود اتحاديه‌هاي صنفي است و اين اتحاديه‌ها انصافا خوب عمل كرده‌اند و همراه ملت هستند.


رييس‌جمهور ادامه داد: تغييرات دو بخش است؛ يك بخش تغييراتي است كه بايد انجام شود و به افزايش قيمت جهاني مواد اوليه، تغيير فصل‌ها و نظير اين‌ها مربوط مي‌شود و طبيعي است ولي تغييرات قيمت غيرطبيعي حتما كنترل مي‌شود. اين تغييرات توسط سازمان بازرسي و اصناف كنترل خواهد شد.


وي افزود: من در بحث اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها از همه ملت ايران تشكر مي‌كنم و البته نمايندگان مجلس نيز با اين‌كه نظرات مخالفي هم داشته‌اند ولي در بودجه امسال خوب عمل كرده‌اند.


احمدي‌نژاد در ادامه درباره برنامه‌هاي ديگر دولت در راستاي طرح تحول اقتصادي خاطرنشان كرد: دولت چند برنامه بزرگ اقتصادي دارد كه براي اجراي آن‌ها همراهي همه دستگاه‌ها و مردم لازم است. بخش اول مربوط به يارانه‌هاست كه آغاز شده است و ادامه پيدا مي‌كند. برنامه دوم مربوط به توليد است. توليد ايراني نه تنها در ايران بلكه بايد در همه دنيا بازار پيدا كند.


وي با بيان اين‌كه در حال حاضر در صنايع پايه، سرعت رشد و توليد ما بسيار بالا است، تصريح كرد: ظرفيت توليد فولاد ما در سال ‌٨٤ حدود ‌١٠ و سه دهم ميليون تن بود كه در حال حاضر از ‌١٥ ميليون تن هم عبور كرده است. ظرفيت توليد سيمان ‌٣٣ ميليون تن بود كه در حال حاضر از ‌٧٢ ميليون تن هم عبور كرده است و مي‌توان گفت كه يك انقلاب صنعتي در حال اتفاق ‌افتادن است.


رييس‌جمهور با اشاره به بخش كشاورزي تاكيد كرد: در بخش كشاورزي امسال ركورد شكسته خواهد شد و پيش‌بيني سالي ‌١٧ ميليون تن در بخش كشاورزي را داريم و اين يعني شاهد يك رشد بيش از ‌١٠ تا ‌١٢ درصد در بخش كشاورزي خواهيم بود. در اين رابطه سرمايه‌گذاري كرده و يارانه‌هاي لازم را پيش‌بيني كرده‌ايم. خوشبختانه صندوق توسعه ملي هم تصويب شد و كارهاي آن در حال انجام است و به زودي وارد بازار سرمايه‌گذاري مي‌شود كه يك پشتوانه بسيار قوي در بخش توليد خواهد بود و در حال حاضر هم بيش از ‌١٦ يا ‌١٧ ميليارد دلار پول در اين صندوق وجود دارد و پيش‌بيني مي‌شود كه امسال به ‌٣٠ ميليارد دلار برسد.


وي با اشاره به بحث اشتغال به عنوان يكي ديگر از برنامه‌هاي دولت، اظهار كرد: نمي‌شود جوان‌هاي كشور بيكار باشند و افراد نتوانند شغلي پيدا كنند، هم شخصيت آن‌ها حفظ شود و هم به آن شغل علاقمند باشند. سال گذشته ركورد شكسته شد و يك ميليون و ‌٧٠٠ هزار شغل ايجاد كرديم و پيش‌بيني ما براي امسال ايجاد ‌٥/٢ ميليون شغل است كه اگر همين روند را دو سال انجام دهيم بساط بيكاري از كشور جمع مي‌شود.


احمدي‌نژاد با اشاره به بخش مسكن نيز گفت: مطابق برنامه‌هايي كه داريم در پايان سال ‌٩٢ ان‌شاءالله مسكن نبايد ديگر يك دغدغه باشد. در حال حاضر طرح مسكن مهر و بهبود بافت‌هاي فرسوده را در دست اجرا داريم كه اين كارها ادامه پيدا خواهد كرد.


وي از برنامه دولت براي تحول در شهرسازي خبر داد و افزود: ما يك طرح عظيم تحول شهرسازي داريم كه به زودي اعلام خواهيم كرد كه اين طرح براي هميشه تاريخ قيمت مسكن را پايين نگه مي‌دارد.


رييس‌جمهور در ادامه اظهار كرد: طرح ديگر ما، آتيه مهر است. هر كس در ايران به دنيا مي‌آيد بايد آينده روشني داشته باشد. ما اين طرح را امسال به طور كامل اجرا مي‌كنيم. در حال حاضر وقتي دو جوان مي‌خواهند ازدواج كنند بايد ‌٢٠ يا ‌٣٠ ميليون تومان در حساب آن‌ها پول باشد. پدر و مادرها نبايد در اين رابطه دغدغه‌اي داشته باشند بلكه بايد بتوانند به زندگي خود نيز برسند، نه اينكه مدام غصه بخورند.


احمدي‌نژاد گفت: طرح ديگر ما، ايجاد كارت اعتباري براي همه ايرانيان است. هر ايراني بايد يك كارت اعتباري در جيبش باشد تا هيچ جا سر خم نكند و شخصيت او شكسته شود. فعلا به هر سرپرست خانواده ‌٥/١ ميليون تومان اختصاص داده مي‌شود كه هر موقع آن را خرج كند به وام قرض‌الحسنه تبديل مي‌شود. هيچ ايراني نبايد روي زمين بماند و بايد اعتباري داشته باشد. البته ما طرح‌هاي ديگري در بخش بانكي، مالياتي، گمرك و بيمه هم داريم كه در آينده جزئيات بيشتري را اعلام خواهيم كرد.


ادامه دارد...


كد خبر: 9002-15857


 


رييس‌جمهور:/‌٤/
تا پايان امسال دغدغه مسكن از ليست دغدغه‌هاي مردم خارج مي‌شود


 


... به گزارش ايسنا، رييس‌جمهور در ادامه گفت‌وگوي زنده خود با مردم در پاسخ به سوالي در ارتباط با بحث مسكن و اين‌كه آيا قرار است نوساناتي در بازار مسكن ايجاد شود، چراكه برخي از دلالان در اين زمينه سعي كرده‌اند هياهو ايجاد كنند و برخي از آن‌ها در پي افزايش اجاره‌بها بوده‌اند؟، گفت: هيچ اتفاقي نمي‌افتد.


وي با اشاره به اقدام دولت در راستاي طرح مسكن مهر، گفت: طرح مسكن مهر در خدمت مردم قرار گرفته و اين موضوع با عزم دولت پيگيري مي‌شود و وقتي كه ما توليد مسكن را سامان بدهيم در اجاره‌بها نيز اثر مي‌گذارد. ما اكنون قانوني براي كنترل اجاره‌بها نداريم، ولي وقتي تقاضاي اجاره‌ها در حد معقول باشد بحث اجاره‌بها را نيز مي‌توانيم كنترل كنيم.


رييس‌جمهور با اشاره به برخي از مشكلاتي كه در سيستم شهرسازي داريم، گفت: امسال حدود ‌١/٥ ميليون طرح مسكن مهر در اختيار خانواده‌ها قرار مي‌گيرد و با توجه به اين موضوع ‌١/٥ ميليون خانه خالي مي‌شود و وقتي توليد مسكن سامان پيدا كند اين بحث در اجاره‌ها نيز اثر مي‌گذارد و ما تلاش مي‌كنيم تا پايان سال ‌٩٠ دغدغه مسكن را از ليست دغدغه‌هاي مردم خارج كنيم.


وي با بيان اين‌كه دولت تلاش كرد بحث خودرو، سكه، موبايل و مسكن را از سفته‌بازي خارج كند، گفت: ما سعي كرديم سرمايه‌ها را به سمت سرمايه‌گذاري و كار مولد سوق بدهيم و اين موضوع البته با آرامش و اطمينان هدايت مي‌شود. ممكن است در اين وسط نيز يك اتفاق كوچك بيفتد ولي مقطعي است و همانطور كه گفتم تلاش دولت در راستاي سوق سرمايه‌ها به سمت سرمايه‌گذاري و كار مولد است.


احمدي‌نژاد همچنين با اشاره به فعال شدن بورس در كشور و رشد شاخص بورس به برخي ديگر از برنامه‌هاي دولت كه امسال قرار است اجرا شود، اشاره كرد و گفت: به برنامه‌هاي دولت دو، سه برنامه ديگر اضافه مي‌شود كه از جمله آن پزشك خانواده شهري است. موضوع پزشك خانواده روستايي رخ داد و اين موضوع در حال مكمل شدن است و امسال نيز پزشك خانواده شهري اجرا خواهد شد.


وي با اشاره به اين‌كه اين موضوع در سر و سامان گرفتن نظام سلامت كشورمان بسيار تاثيرگذار است، به بحث بيمه همگاني و عزم دولت در اين راستا اشاره كرد و گفت: ان‌شاءالله به جايي برسيم كه تمام ايراني‌ها با كرامت زندگي كنند و كسي براي درمان دچار سختي نشود.


رييس‌جمهور در ادامه در پاسخ به سوالي در ارتباط با نرخ ارز و تلاش دولت جهت كنترل نوسانات آن، گفت: ما خوشبختانه ذخاير ارزي بسيار بالايي داريم. درآمد ارزي بالاست، البته مصرف ارز نيز بالاست ولي رشد درآمدي ما بيش از رشد مصرف در بازار ارز است.


احمدي‌نژاد با اشاره به ديدگاه برخي مبني بر اين‌كه متناسب با افزايش تورم، نرخ ارز را در كشور افزايش دهيم و مابه‌التفاوت تورمي كه ايجاد مي‌شود نرخ ارز نيز افزايش پيدا كند، گفت: اين امر ممكن است اثرات مثبتي داشته باشد ولي تبعات منفي آن نيز زياد است.


وي با بيان اين‌كه پول ما بايد قدرتمند باشد، گفت: دولت تمام تلاشش را مي‌كند كه مردم رفاه داشته باشند و به رفاه مردم آسيبي وارد نشود. بانك ملي نيز در زمينه ارز كنترل‌هاي لازم را انجام مي‌دهد و بحث نوسانات آن و كنترل آن مورد توجه بانك ملي است.


ادامه دارد...


 


احمدي‌نژاد: /‌٥/
هيچ‌كدام
از وزارتخانه‌ها مشكل ندارند
تغييرات در مديريت‌ها بايد امري عادي شود

مجلس
و دولت نظر مي‌دهند و تفاهم مي‌كنند


رييس‌جمهور كشورمان با اشاره به بحث ادغام وزارتخانه‌ها گفت: ادغام وزارتخانه‌ها بر اساس دو ضرورت بود؛ يك ضرورت، تكليف قانون است كه بايد تا پايان سال دوم برنامه پنجم توسعه تعداد وزارتخانه‌ها به 17 برسد، ضرورت دوم نيز ضرورت ساختاري ماست.


به گزارش ايسنا، دكتر محمد احمدي‌نژاد در ادامه گفت‌وگوي زنده تلويزيوني خود با مردم ضمن بيان اين مطلب، افزود: از 25 سال قبل، كوچك شدن دولت جزو آرزوهاي ما بوده است. در برنامه‌هاي قبل نيز بر آن تاكيد شده بود ولي كسي نمي‌توانست آن را اجرا كند چرا كه ساز و كاري براي آن پيش‌بيني نشده بود اما در برنامه پنجم سازوكار آن پيش‌بيني شد و تكليف آن به عهده دولت گذاشته شد.


وي گفت: دولت عجله‌اي ندارد. اينكه مي‌گويند نبايد عجله كرد، بايد پرسيد مگر وزارتخانه‌اي داريم كه بدون وزير مانده باشد؟ اين اقدام به سرعت اما با دليل علمي و اجرايي انجام خواهد شد.


رييس‌جمهور اظهار كرد: اگر فرض مي‌كرديم شرح وظايف براي اين ادغام‌ها اول در دولت تصويب شود و بعد به مجلس براي تصويب برود، كارهاي اداري فشل مي‌شد و مشكل ايجاد مي‌كرد. ممكن بود زمان زيادي ببرد و روند يك ساله داشته باشد. ما تصميم گرفتيم اين روند را در دولت زودتر آغاز كنيم و وزارتخانه‌ها را ادغام كنيم؛ البته به لحاظ عاطفي دوست داشتم كه ما 30 وزارتخانه داشته باشيم چرا كه همه اين افراد از دوستان من هستند اما مصلحت كشور و علم مديريت ايجاب مي‌كند كه ما تلاش كنيم دولت را كوچك كنيم و مجموعه مسئوليت‌ها را كاهش دهيم.


احمدي‌نژاد در ادامه با تاكيد بر اينكه هيچ‌كدام از وزارتخانه‌ها هم‌اكنون مشكل ندارند، خاطرنشان كرد: به عنوان مثال هم‌اكنون در وزارت راه هيچ مشكلي ايجاد نشده است و در ساير وزارتخانه‌ها نيز همين‌طور است. در نوشتن شرح وظايف نيز دو روش وجود دارد؛ اول اينكه شروع كنيم و شرح وظايف را بنويسيم كه همانطور كه من گفتم طول مي‌كشد اما راه ديگري هم هست و آن اينكه وظايف هر دو وزارتخانه را در يك وزارتخانه تجميع كنيم. به عنوان مثال هر چه وظايف وزارت راه است آن را در وزارت مسكن تجميع كنيم و تكليف وزير را روشن كنيم تا بتواند كارهايش را انجام دهد. دولت براي اين كار بايد لايحه بدهد كه لايحه تجميع وظايف است. در اين صورت وزير به كار خود ادامه مي‌دهد و به مرور مشكلات برطرف مي‌شود.


وي درباره بحث‌هاي بين مجلس و دولت نيز تصريح كرد: اين بگو و مگوها طبيعي و شيرين است. اگر كسي اختلاف ايجاد كند و كينه‌ورزي درست كند، درست نيست. بالاخره مجلس و دولت نظر مي‌دهند و تفاهم مي‌كنند. اگر تفاهمي هم ايجاد نشد، با اشاره رهبري مشكل حل مي‌شود. در جمهوري اسلامي مشكلي در روند اداره كشور وجود ندارد. اين بحث‌ها نبايد دست‌مايه ايجاد مشكل شوند چرا كه همه بحث‌ها در جهت حل مشكل است و من نگراني از اين بابت ندارم.


رييس‌جمهور در مورد سرپرست فعلي وزارت نفت گفت: هم‌اكنون خود من سرپرست وزارت نفت هستم و نفت و نيرو با هم ادغام شده‌اند. وزارت نفت و وزارت نيرو با هم ارتباطات زيادي دارند. يك‌چهارم انرژي كشور تبديل به برق مي‌شود و اين يعني اينكه وزارت نيرو مشتري ثابت وزارت نفت است. با ادغام اين دو وزارتخانه‌، ساختمان‌ها و مسئوليت‌ها كم مي‌شود. به عنوان مثال ما ديديم كه سازمان ميراث فرهنگي توانست ساختمان‌هاي خود را كاهش دهد، جهاد كشاورزي هم در حال خالي كردن برخي ساختمان‌هاي خود است و حتي آموزش و پرورش هم 70 الي 80 ساختمان خود را خالي خواهد كرد. ادغام وزارتخانه‌ها امر مثبتي است. حتي مي‌توان سه وزارتخانه را در يكي ادغام كرد.


احمدي‌نژاد در پاسخ به اين سوالي مبني بر اينكه برخي مي‌گويند بركناري وزير نفت با توجه به اينكه ما بعد از ده‌ها سال توانسته‌ايم رييس اوپك شويم مشكل ايجاد خواهد كرد، يادآور شد: اين بحث‌ها حاشيه‌اي است؛ چرا كه اين سمت ربطي به اشخاص ندارد. عزيزاني كه از كابينه رفته‌اند افراد مفيدي بودند و براي ما عزيز بودند اما بالاخره بايد تصميم گرفت و اين سخت است. رابطه ما با اين دوستان صميمي است. حتي من در انجام اين تصميم با آنها مشورت كردم. ما بايد منافع كشور و ملت را در نظر بگيريم و همه ما هم خود را فداي كشور، ملت و آرمانمان كنيم. تغييرات در مديريت‌ها بايد به امري عادي تبديل شود.


ادامه دارد...


 


... رييس‌جمهور:/‌٦/
ـ بن‌لادن
را براي خرج تبليغات اوباما كشتند
ـ براي اجراي قانون بايد نقشه كامل و روشن در
اختيار داشت


به گزارش ايسنا، رييس‌جمهور در ادامه گفت‌وگوي زنده خود با مردم در پاسخ به پرسشي درباره تشكيل وزارت ورزش و جوانان، گفت: تشكيل وزارت ورزش و جوانان در مسير است ولي قانوني كه ابلاغ كرده‌اند ابهامات زيادي داشت كه دولت را با مشكل مواجه مي‌كرد.


وي در ادامه اظهار كرد: كسي كه مي‌خواهد قانون را اجرا كند بايد نقشه روشن و كاملي در اختيار داشته باشد زيرا نقشه ناقص و مبهم مجري را دچار مشكل مي‌كند، بعد اختلاف بين مجري و دستگاه نظارتي ايجاد مي‌شود و كار به مشكل مي‌خورد. اخيرا قرار شده است كميته مشتركي بين دولت و مجلس تشكيل شود تا اصلاحات مختصري انجام شود و ابهامات را برطرف كنند تا وزارت ورزش و جوانان تشكيل شود.


رييس‌جمهور همچنين در پاسخ به اين پرسش كه آيا شما معتقديد اسامه بن لادن مدت‌ها قبل كشته شده است، گفت: خير؛ مدت‌ها قبل نيست. اطلاعات دقيق دارم كه بن‌لادن از مدت‌ها قبل در اختيار نيروهاي نظامي آمريكا بود و حتي او را مريض كردند و روزي كه او را كشتند، مريض بود يعني ابتدا او را مريض كردند و در حالي كه مريض و در اختيار خودشان بود او را كشتند.


احمدي‌نژاد افزود: كاري كه رييس‌جمهور آمريكا كرد بيشتر براي بهره‌برداري سياسي در داخل آمريكا بود. يعني او را براي خرج تبليغات اوباما كشتند و الان هم دنبال جايگزيني براي او هستند تا بالاخره آن مجموعه كار خود را ادامه دهد. بنابراين آمريكايي‌ها دارند اين مسئله را دنبال مي‌كنند تا جانشين او هر چه سريع‌تر انتخاب شود.


ادامه دارد...


 


... رييس‌جمهور:/‌٧/
ـ پيچيدگي
تحولات منطقه رو به باز شدن است
ـ اجازه ندهيم خيزش‌هاي مردمي منطقه تحت مديريت
ديگران قرار گيرد


به گزارش ايسنا، رييس‌جمهور در ادامه درباره ارزيابي خود از تحولات منطقه، اظهار كرد: تحولات منطقه بسيار پيچيده است و مي‌توان گفت كه از تحولات اوايل قرن بيستم پيچيده‌تر است. هر كشوري شاخص‌ها و مناسبات خاص خود را دارد. در حال حاضر ملت‌هاي منطقه بدنبال خواسته‌هاي بحق خود نظير آزادي و كرامت هستند و از تحقيرها به ستوه آمده‌اند و مي‌خواهند شرايط خود را عوض كنند ولي مدل مديريت اين تحولات در كشورهاي مختلف، متفاوت است.


وي افزود: در برخي كشورها دشمنان ملت‌ها نيز دخالت دارند و به عنوان مثال مي‌بينيم كه در شمال آفريقا رسما نيروي نظامي مي‌فرستند و اين كار را پيچيده‌تر مي‌كند. وقتي ناتو وارد مي‌شود اصل قضيه گم مي‌شود و معلوم نمي‌شود كه خواسته‌ها چيست، ولي در برخي جاهاي ديگر كار به صورت ديپلماتيك پيگيري مي‌شود.


احمدي‌نژاد تصريح كرد: ماموريت ما همان ماموريت 32 ساله انقلاب اسلامي است. ماموريت ما حمايت از آرمان‌هاي الهي، ملت‌ها و مطالبات حقيقي آن‌ها، آزادي، عدالت و كرامت است و ما همين را در دنيا دنبال مي‌كنيم. ماموريت ما مقابله با سياست‌هاي استكباري در منطقه، وجود رژيم صهيونيستي و سيطره آمريكا بر منطقه است و اين يك ماموريت تاريخي است ولي بايد پذيرفت كه در هر كشوري ملاحظات خاصي وجود دارد.


وي با بيان اين‌كه در حال حاضر پيچيدگي اين تحولات رو به باز شدن است، تصريح كرد: هر چه جلوتر مي‌رويم مي‌توانيم اقدامات بيشتري انجام دهيم و بالاخره ملت‌ها و عدالت حاكم مي‌شود. در حال حاضر دولت آمريكا و متحدانش از برخي دولت‌ها عليه برخي ملت‌ها استفاده مي‌كنند و خبر قطعي داريم كه اين، استفاده ابزاري است و به محض اين‌كه اين مشكل براي آمريكا حل شد خود آن كشورها نيز دچار همين مشكل‌ها مي‌شوند.


رييس‌جمهور اضافه كرد: دنيا عوض شده است و نظام موجود عالم جواب نمي‌دهد و ظرفيت آن پر شده است. در حال حاضر برخي سيستم‌هاي موجود در دنيا جواب نمي‌دهد؛ حتي اگر خيلي هم ظالم و غيرمردمي نباشند. مردم خود را بالا كشيده‌اند و رشد كرده‌اند و نمي‌توانند به اين شكل مديريت شوند. حتي اگر برخي نخواهند، تحولات اتفاق خواهد افتاد.


احمدي‌نژاد با بيان اين‌كه هنر ما اين است كه اجازه ندهيم خيزش‌هاي مردمي منطقه تحت مديريت ديگران قرار گيرد، تصريح كرد: جمهوري اسلامي همراهي خود با مردم را به خوبي انجام مي‌دهد و وظايف در قبال ملت‌ها را آگاهانه انجام خواهد داد.


ادامه دارد...


 


احمدي‌نژاد: /‌٨/
در
آمريكا كجا آزادي است؟
از پاسخ خانم اشتون تعجب كردم

دامنه نوسانات در
مواجهه‌ با ‌١+5 كم خواهد شد


رييس‌جمهور كشورمان در پاسخ به سوالي در ارتباط با نامه‌نگاري‌هاي جديد ايران با گروه 1+5 و پاسخ 1+5 و اينكه چرا واكنش‌ها در مورد اين نامه‌نگاري‌ها و جواب‌هاي مرتبط با آن از سوي اعضاي اين گروه بعضا متفاوت بوده است، گفت: ما هميشه گفته‌ايم كه اهل گفت‌وگو در شرايط عادلانه و احترام هستيم و ميل به همكاري داريم.


به گزارش ايسنا، دكتر محمود احمدي‌نژاد در ادامه گفت‌وگوي زنده تلويزيوني خود با مردم ادامه داد: در گروه 1+5 گرايشات متفاوت است و در مواجهه با آنها ما نوساناتي داشتيم و اين نوسانات گاه اوج مي‌گيرد، گاه افت مي‌كند ولي دامنه نوسانات كم خواهد شد.


وي با بيان اينكه «من از صحبتهاي خانم اشتون و پاسخ ايشان تعجب كردم»، افزود: ما گفته‌ايم كه آماده همكاري در چارچوب قانون هستيم. آماده همكاري در جنبه‌هاي مختلف هستيم و من از مطلبي كه خانم اشتون گفتند تعجب مي‌كنم.


رييس‌جمهور با اشاره به ضرورت گفت‌وگو و با بيان اينكه «بايد گفت‌وگو كنيم و حرف بزنيم تا به تفاهم برسيم»، اظهار كرد: اميدواريم در نشست‌هاي آتي به نتايج ملموس‌تري براي همكاري برسيم.


احمدي‌نژاد در پاسخ به سوال ديگري در ارتباط با برگزاري اجلاس جهاني مبارزه با تروريسم در تيرماه در تهران و ديدار امروزش با تعدادي از شركت كنندگان در اجلاس مبارزه با تروريسم گفت: اينكه تروريسم يك خطر است، حرف درستي است و متعلق به امروز نيست.


وي با اشاره به حمايت آمريكا از گروه‌هاي تروريستي گفت: آمريكا و متحدانش از گروه‌هاي تروريستي حمايت مي‌كنند و بعد از آن ادعاي مبارزه با تروريسم را مطرح مي‌كنند. آنها مي‌آيند اعمال زشتي را انجام مي‌دهند ولي بعد مي‌آيند پرچم مبارزه با آن را در دست مي‌گيرند. آنها سران برده‌برداري و استعمار بوده‌اند.


رييس‌جمهور با بيان اينكه «هر جا جنايت، كودتا و ديكتاتوري است، آنها حضور دارند و بعد از آن شعار مبارزه با تروريسم و دفاع از دموكراسي را مطرح مي‌كنند»، خاطرنشان كرد: آقاي بوش در منطقه ما يك ميليون نفر را كشت و بعد از آن شعار دفاع از حقوق بشر را مي‌دهد.


احمدي‌نژاد در ادامه با طرح اين پرسش كه «در آمريكا كجا آزادي است؟»، افزود: ان‌شاالله امسال كه به سازمان ملل رفتم، توضيح بيشتري در اين ارتباط خواهم داد.


وي همچنين به عدم آزادي در اروپا اشاره كرد و گفت: در اروپا نيز همين‌طور است. مي‌بينيد اگر كسي در مورد هولوكاست مطلبي بنويسد زنداني مي‌شود.


رييس‌جمهور ادامه داد: ما معتقديم كه يك جريان سالم واقعي و عالمانه بايد براي مبارزه با تروريسم شكل بگيرد و ما در اين ارتباط تلاش مي‌كنيم و معتقديم كه بايد در اين زمينه تعريف واحدي ايجاد شود و همه مشاركت داشته باشند و به ميدان بيايند تا ريشه‌كن شود.


احمدي‌نژاد با اشاره به حوادث تروريستي نظير بمب‌گذاري در افغانستان، پاكستان و عراق، گفت: ما فكر مي‌كنيم كه بايد اين موضوع را عالمانه مديريت و ريشه‌كن كرد و جمهوري اسلامي ايران در اين زمينه پيش‌قدم شده است.


ادامه دارد...


 


... رييس‌جمهور:/‌٩/
ـ احدي از
دولت حق دخالت در انتخابات را ندارد
ـ نظام ولايت فقيه در ايران وجه تمايز ما
با ديگر كشورهاست


به گزارش ايسنا، رييس شوراي عالي امنيت ملي كشورمان در ادامه گفت‌وگوي زنده خود با مردم با تاكيد بر اين‌كه رژيم صهيونيستي سمبل استعمار است و به عنوان يك غده چركين در منطقه حضور يافته و باعث ايجاد مشكل شده است، خاطرنشان كرد: در سالگرد تاسيس اين رژيم مردم در بسياري از نقاط تظاهرات كردند اما چندين نفر كشته و شهيد شدند. اين رژيم بار ديگر ماهيت خود را نشان داد.


وي با تاكيد بر اين‌كه اتحاد بين گروه‌هاي فلسطيني بايد منجر به ريشه‌كني رژيم صهيونيستي شود، خاطرنشان كرد: اگر اين رژيم به هر عنوان در منطقه حضور پيدا كند منطقه را آلوده مي‌كند همانند يك سلول سرطاني كه در بدن رشد مي‌نمايد، لذا اين سلول بايد از بدن بيرون رود.


احمدي‌نژاد همچنين برخي از سردمداران دول و كشورهاي منطقه را ماموران آمريكا و برخي كشورهاي استعمارگر اروپايي عنوان كرد و در باب ماموريت آن‌ها، گفت: ماموريت آنها اخلال در روند حركت ملت‌هاي منطقه است اما ديديم كه چيزي عايدشان نشد.


وي با يادآوري اثبات حقانيت موضع ملت ايران در مورد تحولات منطقه نسبت به طراحي دشمن براي بيرون كشيدن رژيم صهيونيستي از تحولات منطقه و دور كردن آن از برخي مسائل و نيز دادن خاك برخي كشورها نظير اردن به اين رژيم، هشدار داد.


رييس‌جمهور افزود: بايد براي حل موضوع فلسطين آوارگان به جاهايي كه به آنجا تعلق داشتند بازگردند و حق حاكميت ملي كه از آن آنهاست به آنها اعطا شود. ملت فلسطين زير بار هيچ ستمي نمي‌رود ولي در مجموع بعضي‌ها دست و پا مي‌زنند.


احمدي‌نژاد در مورد حاشيه‌سازي‌ها عليه دولت نيز با يادآوري اين نكته كه دولت خادم ملت است و بايد از دوره مسووليت خود براي كار و ساختن كشور بهره گيرد، خاطرنشان كرد: آنچه كه باقي مي‌ماند ملت ايران، كشور، انقلاب و آرمان‌هاي ملت ايران است و بايد اين الگو به جهان معرفي شود. ما حرف‌هاي جديدي براي مردم دنيا داريم و معتقديم كه بهترين سيستم اداره كشور را ارايه كرده‌ايم.


وي در همين زمينه بر توسعه علمي و اقتصادي و سرآمدن بودن در تمام عرصه‌ها، تاكيد كرد و گفت: بايد كشور را بسازيم و به جلو برويم. امروز كشور با نشاط است و همه مقدمات آماده يك جهش بزرگ است. بايد همه دست به دست هم دهيم و كشور را بسازيم و اين توصيه امام و مقام معظم رهبري است.


رييس‌جمهور همچنين همه را دعوت به كار و تلاش كرد و عدم وجود مشكل در مباني را مورد تاكيد قرار داد.


احمدي‌نژاد همچنين در مورد برخي مباحث مبني بر اينكه دولت قصد تاثيرگذاري در روند انتخابات را دارد، گفت: وزارت كشور مجري انتخابات است و احدي از دولت حق دخالت در آن را ندارد و اساسا چنين بحث‌هايي جاي طرح ندارد.


وي در ادامه در مورد مباحث مربوط به نظام جمهوري اسلامي ايران با بيان اين‌كه برخي اوقات دل انسان براي نظام و ولايت فقيه مي‌سوزد، گفت: سيستم ما ولايت فقيه است و اين سيستم امر نويي است. البته خود بحث ولايت فقيه ريشه در آموخته‌ها و دين ما دارد.


رييس‌جمهور افزود: هر ملتي آرزو دارد بهترين و پاك‌ترين افراد بر آن‌ها حاكميت داشته باشد و ما امروز نظام ولايت فقيه را به عنوان مترقي‌ترين و مردمي‌ترين نظام در كشور داريم.


احمدي‌نژاد در همين زمينه دو پايه اصلي نظام ولايت فقيه يعني امام و ولي را مورد اشاره قرار داد و با بيان اين‌كه ولي بي‌ملت دست بسته است و ملت بي‌ولي سرگشته و متفرق، تصريح كرد: رابطه بين اين دو عشق و محبت است. همانطور كه خداوند جهان را بر اساس محبت آفريد. ولايت فقيه نيز عاشق مردم است و ما به همين دليل موفقيم.


وي افزود: هر چه اين رابطه قوي‌تر باشد پيشرفت و تعالي و كمال نيز بيشتر است. ماموريت هر ملتي نيز اجراي عدالت است كه ما عادل‌ترين رهبر را در جمهوري اسلامي داريم.


رييس‌جمهور با يادآوري اين نكته كه ما نمي‌گوييم كه عدالت مطلق هستيم، گفت: ماموريت ما برپايي عدالت است و ولي در اين زمينه راه را باز مي‌كند. ما نظام الگويي در ايران داريم و در واقع نظام ولايت فقيه در ايران وجه تمايز ما با ديگر كشورهاست. بايد اين مسئله را قدر بدانيم كه ريشه در آرمان‌هاي ما دارد.


ادامه دارد...


 


رييس‌جمهور:/‌١٠و پاياني/
ـ مشكل لاينحلي در كشور وجود ندارد
ـ وظيفه خود مي‌دانيم از رهبري و اصل مترقي ولايت دفاع كنيم


... به گزارش ايسنا، رييس‌جمهور در ادامه با اشاره به جلسات مسوولان با رهبري گفت: گاهي روي يك موضوع بحث مي‌كنيم و افراد گوناگون نظر مي‌دهند تا موضوع پخته شود. ولايت رحيم‌ترين و عاشق‌ترين به مردم است، مردم دوست دارند كه حاكم‌شان فردي عالم، شجاع و عادل باشد كه ايشان يك فقيه‌اي با همين مشخصات هستند و اين نعمتي است كه حضرت امام(ره) براي ما پايه‌گذاري كرد.


احمدي‌نژاد گفت: همانطور كه در ابتداي سخنان خود گفتم مشكل لاينحلي در كشور وجود ندارد، چراكه سيستم طوري است كه هر مشكلي ايجاد شود حل مي‌شود به همين دليل است كه در جمهوري اسلامي نشاط وجود دارد و همه مسوولان 24 ساعته در حال تلاش هستند چرا كه مي‌دانند كارشان هدر نمي‌رود.


رييس‌جمهور در ادامه افزود: ما بر خود وظيفه مي‌دانيم كه از رهبري عزيز و اصل مترقي ولايت دفاع كنيم. رابطه ما با رهبري رابطه‌ شخصي و اعتقادي است و ما به هم علاقه شخصي داريم، ولي مثل پدر در جامعه است، دلسوزتر از ولي چه كسي مي‌تواند براي جامعه باشد، 75 ميليون نفر زير اين چتر هستيم. نظام ولايت فقيه نظامي موفق بوده است و مي‌بينيم كه پيشرفت‌هايي در كشور اتفاق افتاده كه مانند معجزه است.


احمدي‌نژاد گفت: صندوق بين‌المللي پول در سال گذشته تلاش داشت به بهانه پولشويي كه آمريكايي‌ها مطرح كرده بودند ايران را تحريم كنند، اما امسال مجبور شد كه از ما تعريف كند و برخي گره‌ها را باز كند. اين سيستم تجربه خوبي در جهان بوده و راهي است كه اميدها را در دنيا زنده كرده است و دولت هم در همين مسير تلاش مي‌كند. همه بايد با تقوا و تلاش گسترده ولي فقيه را ياري كنند.


رييس‌جمهور در پايان گفت: ما تلاش‌مان اين است كه در كشور نقص و فقر نباشد و اين شدني است و بايد تلاش كنيم و با دلسوزي كار كنيم.


 


خبرهاي مرتبط:


 


 

منبع: ایسنا، 25 اردیبهشت 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایسنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.