شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۵ تير ۱۴۰۱ - ۲۶ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

«مذهب» و داستان «ظهور امام زمان»؟! (بخش های دوم و سوم و چهارم)
بهرام رحمانی

بهرام رحماني

«مذهب» و داستان «ظهور امام زمان»؟!

(بخش های دوم و سوم و چهارم)

     بهرام رحمانی

bahram.rehmani@gamil.com

 

خامنه ای و احمدی نژاد یاران امام زمان؟!

اکنون یاران و رابطین امام زمان در حکومت اسلامی ایران، قبل از ظهور او، سخت به رقابت افتاده اند. رقابتی که شاید در آینده نه چندان دور به تصفیه های خونین تر از گذشته منجر شود. آن ها، در حالی که با همدیگر جنگ قدرت دارند در عین حال، از سرکوب و کشتار مردم بی گناه و معترض و هم چنین غارت اموال عمومی کشور غافل نیستند.

تاکنون تبلیغات وسیعی راه انداخته بودند که سیدخراسانی (سیدعلی خامنه ای) و شعیب‌ بن صالح (محمود احمدی نژاد)، حتی در خارج از مرزهای ایران، دوش به دوش هم شمشیر خواهند زد و جوی بارهایی از خون انسان ها جاری خواهند کرد تا امام زمان، در میان جنگ و کشتار، غارت و ویران گری و در فضایی مملو از رعب و وحشت، خون و باروت ظهور کند. اما اکنون به نظر می رسد آن ها شمشیرهایشان را به سوی هم نشانه گرفته اند.

سران، سخن گویان، امام جمعه ها، مداحان، جن گیران، شعبان بی مخ های سپاه و حزب الله و رسانه های حکومتی و غیره تبلیغات وسیع و گسترده ای سازمان دهی کرده اند تا به جامعه بقبولانند که سیدعلی خامنه ‌ای رهبر حکومت اسلامی، همان سیدخراسانی است که در برخی روایات شیعی به نام آن اشاره شده است. سیدخراسانی نام شخصی است که به روایت شیعیان، در هنگام ظهور امام دوازدهم شیعیان با لشکری میلیونی از ایران، برای یاری او به جنگ با سفیانی می‌ رود.

بسیاری از روحانیون حکومتی، در تلاشند روایت هایی برای سیدعلی خامنه ای، از «یا علی» گفتن اش هنگام تولد و دیدارهایش با امام زمان بسازند تا بلکه از این طریق نیز موقعیت متزلزل او در جنگ قدرت را محکم تر کنند. روایات مضحک و چندش آوری که شعور و آگاهی مردم را دست کم می گیرند.

آیت ‌الله کاظم صدیقی، امام جمعه تهران، در گفتگو با ویژه‌ نامه «سره امین» ادعا کرده است که آیت‌ الله خامنه‌ ای «ذخیره خداوند» است که برای رفع مشکلات به بیابان یا مسجد جمکران می‌ رود و با امام دوازدهم شیعیان خلوت می‌ کند: «در تمام مشکلاتی که برایش پیش می‌‌‌ آید قبلش یا بیابان می‌ رود و با حضرت خلوت می‌ کند یا جمکران می‌ رود و یا حرم حضرت رضا می‌ رود، آن جا را در بغل می‌ گیرد و کلید را از آن ها می گیرد و درب‌ ها را باز می کند. حضور در بیابان‌ ها یا در مسجد جمکران برای رفع مشکلات سیره مستمر زندگی حضرت آقا بوده و هست.»

این آخوندها و حامیان آن ها در یک سال گذشته، با تطبیق ده‌ ها روایت شیعی با شرایط کنونی ایران و جهان، تلاش گسترده‌ ای برای اثبات مدعای خود آغاز کرده ‌اند. اوج این تلاش‌ ها به سفر آبان ماه سال گذشته خامنه ای به شهر قم باز می گردد که در این سفر، تبلیغات گسترده‌ رسمی و غیررسمی در سیدخراسانی معرفی کردن وی صورت گرفت.

آن‌ ها، در استدلال‌ های خود تلاش می‌ کنند شرایط کنونی ایران و جهان را‌‌ همان شرایطی توصیف کنند که در روایات شیعی به عصر پیش از ظهور مشهور است.

برخی از روحانیون هوادار رهبر حکومت اسلامی نیز در یک سال گذشته در برخی سخن رانی‌ های خود مستقیم و غیرمستقیم به موضوع سیدخراسانی بودن علی خامنه‌ای اشاره کرده‌ اند. آن‌ ها هم چنین ادعا می‌ کنند شخص رهبری نیز از سیدخراسانی بودن خود آگاه است، اما ترجیح می‌ دهد در این خصوص سکوت کند.

این افراد می گویند محمود احمدی‌ نژاد بر اساس روایات شیعی‌‌ همان شیعب‌ بن صالح فرمانده لشکر سیدخراسانی است.

برای نخستین ‌بار در سال ۱۳۸۴ بود که فردی به نام «حسین سجادی» در کتابی به نام «دهه هشتاد، دهه ظهور انشاء الله» از محمود احمدی ‌نژاد، به عنوان شعیب‌ بن صالح نام برد. چندی بعد در لبنان، فردی به نام «شادی فقیه»، در کتابی به نام «احمدی‌ نژاد و انقلاب جهانی پیش رو»،‌‌ همان ادعای حسین سجادی را تکرار کرد. 

با وجود این که سخنان احمدی‌ نژاد، در مورد نقش امام زمان در مدیریت جهان و کمک‌ های دولت به رونق جمکران، با انتقادات برخی از روحانیون و نمایندگان مجلس روبرو بوده است اما این انتقادات چندان قدرت مند نبودند که تیم احمدی نژاد - مشایی را به عقب نشینی وادار سازند.

بدین ترتیب، از زمان روی کار آمدن دولت احمدی‌ نژاد، با افزایشی محسوس نسبت به گذشته، روزانه صدها مقاله و خبر و گزارش و سخن رانی در مورد ظهور امام زمان، با اختصاص بودجه‌ های کلانی منتشر می شود؛ به طوری که در ماه‌ های گذشته، انتقادات از احمدی‌ نژاد و برخی از همراهان او، به خصوص اسفندیار رحیم‌ مشایی، برای ترویج بحث مهدویت بالا گرفته است. با وارد شدن آیت‌ الله سیستانی به جرگه منتقدین دولت و انتقاد او از انتشار فیلم «ظهور نزدیک است»، اوضاع برای طراحان پروژه «مهدویت دولتی» کمی سخت‌ تر شده است.

سایت خبری شیعه‌ نیوز، به نقل از آیت‌ الله سیستانی، نوشته است: «توقیت‌ ها و تطبیق‌ ها برای نزدیک بودن ظهور حضرت حجت (عج) بسیار نگران‌ کننده است و این مطالب، عقاید مردم را هدف گرفته و باعث تضعیف اعتقادات جامعه می ‌شود. چنین جریاناتی نباید در کشوری مانند ایران شکل بگیرد، یک روز شعیب ‌بن‌ صالح را به یک فرد و بار دیگر به فرد دیگری تطبیق می‌ کنند. این مسائل نگران کننده است.»

اشاره آیت‌ الله سیستانی، به فیلمی است که توسط حامیان تیم احمدی نژاد - مشایی مشایی منتشر شده است. در این فیلم محمود احمدی‌ نژاد به «شعیب‌ بن ‌صالح» و خامنه ای رهبر حکومت ‌اسلامی به «سیدخراسانی» تشبیه شده اند. براساس برخی از روایات شیعی، ظهور امام دوازدهم شیعیان، زمانی فرا می‌ رسد که این دو چهره قیام کنند.

پیش از این بسیاری از روحانیون بلندپایه حکومت ‌اسلامی به انتقاد از انتشار چنین فیلمی پرداخته بودند. از آن جمله، آیت ‌الله مکارم‌ شیرازی، در نخستین روز سال جدید، در این زمینه گفته بود: «برخی حرکات مشکوکی را درباره امام زمان انجام می‌ دهند و خبر از روز ظهور می‌ دهند تا با دروغ‌ های خود، مسلمانان را از موضوع مهدویت ناامید کنند... خارجی‌ ها در توطئه ناامید کردن مردم از ظهور امام زمان دست دارند.»

منصور ارضی، از مشهور‌ترین مداحان حکومت اسلامی، سال گذشته در حسینیه صنف لباس‌ فروشان تهران با اشاره به برخی ادعاها درباره نزدیک بودن ظهور امام زمان، گفته بود: «نباید گول بخورید که بعضی‌ ها مرتب می‌ گویند که ظهور نزدیک است. اما کی؟ فقط خدا می‌ داند و بس. مراقب باشید که گول نخورید.» او، هم چنین با اشاره به انتشار میلیونی جزوه ‌ها و فیلم‌ ها در خصوص شرایط ظهور امام دوازدهم شیعیان افزوده بود که «معلوم است که این ‌ها از کجا آمده؛ به عنوان این که ظهور نزدیک است و طوری القا می‌ کنند که انگار همین فرداست.»

داود احمدی‌ نژاد، دبیر کمیته دائمی پدافند غیر‌عامل کشور نیز به طور تلویحی اسفندیار رحیم‌ مشایی را بنیان گذار انجمن «راه حقیقت» معرفی کرده که قصد دارد ایران را متزلزل و فتنه جدیدی به راه بیندازد. او، گفته بود که اعضای این انجمن از حجتیه‌ های سابق هستند که قصد دارند با استفاده از انتخابات آینده مجلس، فتنه ‌ای جدید خلق کنند.

برادر محمود احمدی‌ نژاد، درباره این انجمن، هم چنین گفته بود: «آن‌ ها برای ایجاد انحراف در جهان می‌ گویند ما در راستای فرهنگ کوروش که دنیا را فتح کرده، می ‌خواهیم دنیا را فتح کنیم.»

حسین الله‌ کرم، از اعضای ارشد انصار حزب ‌الله، که به شعبان بی مخ حکومت اسلامی معروف است، نخستین کسی بود که به صراحت اعلام کرد اعضای سابق انجمن حجتیه در قالب انجمن راه حقیقت و به ریاست اسفندیار رحیم‌ مشایی در بدنه دولت محمود احمدی‌ نژاد فعال شده‌ اند.

روزنامه کیهان، به مدیریت شریعتمداری نیز چندی پیش نوشته بود که این جریان قصد دارد با رادیکال کردن فضای کشور در ‌‌نهایت از آیت ‌الله خامنه ‌ای عبور کند.

این انتقادات در حالی انجام می‌ گیرد که بسیاری از نزدیکان آیت‌ الله خامنه‌ ای و احمدی‌ نژاد، بارها بر رابطه و همکاری خاص امام زمان با این دو، تاکید کرده اند، از آن جمله می‌ توان به سخنان مرتضی آقا تهرانی نماینده مجلس و استاد اخلاق سابق کابینه احمدی‌ نژاد اشاره کرد که گفته بود: «رییس‌ جمهور به بنده گفتند اگر از قبل به این اعتقاد بودم که امام عصر در مسائل کلی همراه و کمک ما هستند، اما امروز اعتقادم بر این است که امام عصر حتی در جزء جزء کار‌ها به کمک ما آمده‌ اند.»

محمود احمدی‌ نژاد خود نیز تاکنون بارها بر کمک‌ های امام زمان تاکید کرده است. او، درباره انتخابات نهم، دهم ریاست جمهوری و حتی یازدهم ریاست ‌جمهوری که هنوز زمان آن نرسیده است چنین سخنانی را بر زبان آورده و حتی درباره طرح هدف مندی یارانه‌ ها نیز، در صدا و سیما عنوان کرد که «این‌ پول‌ ها، متعلق به امام زمان است.»

محمود احمدی‌ نژاد، چهاردهم مرداد ماه ۸۸، در مراسم ادای سوگند ریاست جمهوری در مجلس گفت: «صبح درخشان بشریت در راه است، بیایید سپیده را در انتظار طلوع صبح باور کنیم.» او در چهار پنج سال گذشته، بارها از مدیریت جهان به دست امام زمان سخن گفته است. احمدی‌ نژاد، آبان ماه سال ۸۷، یکی از نشانه‌ های ظهور را «زمزمه شدن نام حضرت مهدی در جهان» عنوان کرد و اکنون مدعی است «عطر امام دوازدهم در عالم پیچیده.» او صراحتا وظیفه‌ دولت خود را فراهم کردن زمینه ظهور اعلام می‌ کند.

چنین اعتقادی در تمام سی و دو سال گذشته در میان سران حکومت اسلامی و حامیان آن ها و افراد مذهبی وجود داشته، اما هیچ دولتی به اندازه دولت نهم و دهم به آن دامن نزده و با اختصاص بودجه های میلیاردها تومانی در ترویج آن نکوشیده است. در سال‌ های اخیر، در مناسبت‌ هایی مانند پانزدهم شعبان، که مطابق روایت تقویم‌ های رسمی روز تولد امام زمان است، بازار مراسم مدیحه‌ سرایی و مولودی‌ خوانی نسبت به گذشته گرم تر هم شده است. شیوه برگزاری این مراسم و تصنیف ‌هایی که در آن خوانده می‌ شود برای مثال:

«توی یه صبح سربی پر از غبار

توی بهت انتظار

کوچه‌ ها داد می زنن

جاده فریاد می‌ زنن یکی اومد

جاده فریاد می زنه مهدی اومد

توی موج ابر و باد، یه روزی مهدی می آد

...»

مهدیه تهران، حسینیه‌ ای است که اواخر دهه‌ چهل خورشیدی توسط شیخ «احمد کافی» بنا شد و از مراکز اصلی برگزاری سخن رانی و مراسم  سنتی محسوب می‌ شود. این حسینیه، در دهه‌ نخست پس از انقلاب 57 مردم ایران، رونق چندانی نداشت اما اکنون دوباره به مرکز مهمی برای تجمع و تبلیغ محافظه‌ کاران تبدیل شده است. کافی، هم چنین از افراد موثر در ترویج مسجد جمکران بوده است.

دولت احمدی نژاد، از ابتدای کار خود علاوه بر این که میلیاردها تومان به مسجد جمکران کمک کرده و نقشی تعیین کننده در شهرت و رونق کار آن داشته است، مسجد مهدیه را نیز از کمک‌ های مالی خود بی‌ بهره نگذاشته و در رونق آن نیز کوشیده است. مشهورترین مداحان تهران که در این حسینیه برنامه اجرا می‌ کنند گاهی در مدح‌ های خود از جمکران با عبارت‌ هایی چون «قبله‌ دل‌ ها» یاد می‌ کنند:

«ولوله ‌ای امشب در آسمانه، شب عید صاحب زمانه

قبله‌ دل امشب جمکرانه

...»

 

محمود احمدی‌ نژاد، سال گذشته در شهر قم گفت، در اعتراض به کسی که معتقد است شاید ظهور تا ۵۰۰ یا حتا ۱۰۰۰ سال دیگر هم اتفاق نیفتد، گفته است «از کجا می گویی؟ اگر دل های مردم متحول شد و همین امروز خواستند، آیا خدا دریغ می کند؟» چنین اعتقادی در مداحی ‌ها نیز تکرار می‌ شود. در یکی از مولودی ‌های نیمه شعبان از احتمال ظهور در «یکی از همین جمعه‌ ها»، ادعا شده است:

«شبهام تو انتظار ماهه، چشمام همیشه چشم به راهه

هستی‌م گیر یه نیم نگاهه

گوش کنین میاد صدایی

صدای درد دل هایی

که میگن هر روز جمعه

شاید این جمعه بیایی

شاید این جمعه بیایی

...»

خبرگزاری رسمی حکومت اسلامی، «ایرنا»، ۳۱ تیر ۸۸ یکی از هدف های این طرحی را «معناسازی و الگوسازی فرهنگی به مراکز فعال در عرصه مهدویت از طریق فعالیت‌ های مسجد جمکران» اعلام کرده است. دبیر شورای عالی فرهنگی و برنامه ریزی مسجد، با شاره به این که در تدوین این طرح از نظرات برخی مراجع و آیت ‌الله خامنه‌ ای، رهبر حکومت اسلامی نیز استفاده شده می‌ افزاید، با توجه به این که «هیات‌ ها و تشکل‌ های دینی و مذهبی فعال در امور مهدویت روز به روز در حال گسترش» هستند، «فعالیت فرهنگی مسجد می‌ تواند نوعی الگوسازی و الگودهی را به دنبال داشته باشد.»

 

معرکه گیری

در مهم ترین معرکه گیری هایی که توسط آیت الله های حکومتی گرفته می شوند سران حکومت نیز در آن ها شرکت می کنند. برای مثال، سایت سحام نیوز، پنج شنبه، 1 اردیبهشت ماه 1390 برابر با 21 آپریل 2011، نوشت: در ادامه تلاش ها برای قدسی کردن رهبر حکومت اسلامی، آیت ‌الله احدی طی اظهاراتی «ماجرای دیدار رهبری و حضرت مهدی» از زبان صدیقی را بیان کرد.

به گزارش سایت شیعه آنلاین متن کامل سخنان آیت الله احدی، بدون هرگونه تغییری بدین شرح است:

مطلبی را به شما عرض می‌ کنم شاید نشنیده باشید. جناب آقای صدیقی شب فاطمیه روی منبر در بیت ایشان (بیت رهبری) که آقای رییس‌ جمهور نشسته بود، آقای هاشمی بود، سران مملکتی بودند، قوه قضاییه، همه بودند. آقای صدیقی روی منبر این مطلب را گفت و آن را نتوانست تمام کند. همین که خواست تمام کند فریاد گریه جمعیت و حضار بلند شد.

دیدند این جمعیت به سوی آقا دارند حمله می‌ کنند که به عنوان تبرک به ایشان دست بزنند. آقا را بردند و دیگر نتوانستند جمعیت را اداره کنند و آن مطلب این بود: من همه ساله مکه که می ‌رفتم قبل از رفتن به مکه به محضر آیت ‌الله بهاء الدینی می ‌رسیدم و توصیه می‌ خواستم از ایشان. ایشان به من توصیه ‌هایی می‌ کرد و من این توصیه ‌ها را در سفر مکه عمل می‌ کردم. بعد هم که داشتم می ‌آمدم، یک عمامه ‌ای یا چیزی را برای ایشان هدیه می‌ خریدم.

این دفعه که رفتم محضر ایشان (حضرت آیت‌الله بهاء الدینی) این مطلب را فرمودند: شما وقتی که می‌ روید مسجدالنبی از قسمت جنوب شرقی مسجد، از آن قسمت هفت قدم می آید به جلو و قسمت بعدی را هم گفت که من نمی ‌توانم دقیق به شما بگویم. به خاطر این که ایشان این را به ودیعت پیش من گذاشت. آن وقت از دو طرف به من دستور داد.

وقتی که قدم زدی آمدی جلو رسیدی به آن جا، آن جا بنشین و این ذکر سبعه را بگو. این ذکر را که گفتی انشاء الله به حوائجت خواهی رسید.

ذکر سبعه عجیب است، علامه حسن ‌زاده آملی بعد از نماز صبح تا طلوع آفتاب اذکار سبعه را دارد که این ها را از آسید علی آقا قاضی گرفتند. ذکر سبعه واقعا یک ذکریست که معجزه می‌کند در نفس انسان عجیب معجزه می‌کند.

آقای صدیقی می‌ گوید، عرض کردم: آقای بهاء الدینی چه وجهی دارد که من باید آن جا بنشینم و این اذکار سبعه را بگویم. چه وجهی دارد هفت قدم از آن جا قدم بزنم.

حالا همه دارند مثل شما گوش می‌ دهند همه دارند دقت می‌ کنند آقای صدیقی چه می ‌خواهد بگوید.

گفت: وجهش این است که دارم به شما می‌ گویم فقط پیش شما بماند.

وقتی که حضرت زهرا سلام الله علیها آمد برای دفاع از علی ابن ابی طالب علیه‌ السلام بدنش خون آلود بود وقتی که آمد که داخل مسجد وارد نشد وقتی که برگشت دیگر توان از او رفت دیگر به گونه‌ ای شد که می‌ خواست ادامه راه را بدهد نتوانست، آن جا نشست و فکر می ‌کنم که آن مکان به خون فاطمه سلام‌ الله علیها رسیده است. آن جا حاجت تان را بخواهید.

فریاد گریه جمعیت بلند شد...

بعد آقای بهاء‌الدینی می‌گوید: این کار را انجام بده.

ایشان می‌ گوید: من رفتم اینکار را انجام دادم حالا تو نگو آقای بهاء ‌الدینی خودش هم نظر دارد، نیت دارد، یا حاجتی دارد. چون خودش مشرف نمی ‌شود.

حالا جالب این است که حضار دارند به آقای صدیقی توجه می‌کنند از اعیان شخصیتی مملکت، و هم آقایانی که شرکت کننده بودند، ایشان هم با ضرس قاطع دارد مطلب را می‌ گوید.

گفت: من رفتم مدینه همین کار را انجام دادم، بعد از این رفتم مکه دیدم از بلند گو صدا می ‌زنند: آقای صدیقی دوباره بروند مدینه. من دوباره رفتم مدینه، چند روزی مدینه ماندم، وقتی برگشتم به ایران یک عمامه ‌ای خریده بودم رفتم محضر حاج آقا، رسیدم، تا سلام علیک کردم بدون این که حرفی بزنم.

حاج آقا بهاء ‌الدینی فرمودند: میدانی ثمره ذکر امسال چه بود؟

گفتم: نه

گفت: نمی‌ دانی ثمره ذکر امسال چه بود، نگرفتی؟

گفتم: نه

فرمود: امسال ثمره ذکر شما یکی این بود که شما دو بار آمدید مدینه

گفتم شما مطلعید من دو بار امسال آمدم مدینه.

گفت: بله آن جایی که نشسته بودید ذکر می‌ گفتید در آن جا با تو بودم.

این نوارش دربیت آقا هست، دم در که می‌ فروشند، نوار 3 سال قبل فاطمیه

بعد برگشت و گفت:

ثمره دوم اینجا بود:

که تا گفت مجلس به هم پاشید اینقدر مردم به خودشان زدند و گریه کردند که آقا تشریف بردند؛ دیدند که دیگر نمی ‌شود جمعیت را اداره کرد.

فرمودند: ثمره دوم این بود که آن نیتی که من می‌ خواستم، به آن نیت رسیدم، و آن این بود که امسال مقام معظم رهبری به دیدار امام زمان نائل آمد.

 

فیلم ظهور امام زمان

در هفته های اخير فيلمی با عنوان «ظهور نزديک است» توليد شده و به گزارش سايت های خبری ايران، صدها هزار حلقه سی دی از آن در سطح کشور به طور رایگان توزيع شده است.

بر اساس گزارشی که سايت «مشرق نيوز» نزديک به دستگاه های امنيتی حکومت اسلامی ايران، منتشر کرده است، اين فيلم از سوی گروهی فرهنگی با عنوان «مبشران ظهور» تهيه و توليد شده است.

اين گزارش می افزايد: «اين گروه که از اواسط سال ۱۳۸۸ فعاليت های خود را از طريق ارسال ايميل های گروهی به مردم آغاز کرده بود، روز دوازدهم اسفند سال ۸۸، فعاليت خود را به طور آشکار کليد زد.»

اين سايت، با اعلام اين که گروه «مبشران ظهور» از سوی «محافل خاصی» حمايت می شود گفته است: «اين گروه، پس از گسترش فعاليت های خود و جمع آوری مبالغی برای هزينه کرد نشر عقايد خود از طريق سايت و توزيع سی دی، اقدام به ارتباط گيری با سازمان ها و نهادهای مختلف کرد.»

در مستند «ظهور نزديک است» با استناد به برخی کتاب های مذهبی شيعيان و اهل سنت، تاکيد شده که زمان «ظهور امام زمان» فرا رسيده است و برای کمک به «حضرت مهدی»، «سيدخراسانی» از ايران به جنگ با سفيانی در عربستان می رود.

هواداران ايده «ظهور امام زمان» می گويند که آيت الله علی خامنه ای همان «سيدخراسانی» است و محمود احمدی نژاد، رييس جمهور ايران، نيز شعيب ابن صالح اشاره شده در کتاب های تاريخی است که فرماندهی سپاه «سيد خراسانی» را بر عهده دارد.

اين افراد در نوشته های خود، به تطبيق رويدادهای اخير خاورميانه و ويژگی مقام های فعلی حکومت اسلامی ايران با حوادث و شخصيت های زمان «ظهور امام زمان» پرداخته و از جمله برای اثبات سيدخراسانی بودن آيت الله خامنه ای، به نشانه هايی چون «تبار حسنی وی» و «خراسانی» بودن او اشاره می کنند.

سی دی «ظهور نزديک است» که در اينترنت نيز منتشر شده است، واکنش های مختلفی در ميان اصولگرايان برانگيخته و جلسات نقد نيز برای بررسی آن در قم برگزار شده است.

گزارش برخی سايت ها حاکی است در يکی از اين جلسات نقد که روز ۲۲ اسفند ماه 89، در نمازخانه مدرسه فيضيه قم برگزار شد، دست اندرکاران اين مستند هم حضور داشتند که وقتی با انتقادهای وارد شده روبرو شدند محل برگزاری نشست را ترک کردند.

انتشار اين سی دی، با واکنش «مرکز تخصصی مهدويت حوزه علميه قم» نیز روبرو شده است و اين مرکز با صدور اطلاعيه ‌ای، فيلم «ظهور نزديک است» را رد کرده و انتشار آن را «موجب تشويش و التهاب افکار عمومی» دانسته است.

اين واکنش ها در حالی صورت می گيرد که محمود احمدی نژاد، از زمان روی کار آمدن خود به عنوان رييس جمهور ايران در سال ۱۳۸۴، همواره اعلام کرده است که بايد مقدمات ظهور امام زمان را فراهم کرد و اکنون کشور از سوی «حضرت مهدی» اداره می شود.

احمدی نژاد، در آذر ماه سال ۱۳۸۸ نيز در ديدار با خانواده شهدا و ايثارگران استان اصفهان گفت: «سند داريم که آمريکا می خواهد جلوی ظهور امام زمان را بگيرد.»

او، با اشاره به حضور نيروهای آمريکايی در عراق گفت: «ما اسناد آن را به دست آورديم که آن ها معتقدند يکی از خاندان پيامبر اکرم در اين نقطه ظهور کرده و ريشه همه ظالمان عالم را خواهد خشکاند. آن ها همه اين نقشه ‌ها را کشيده ‌اند که جلوی ظهور حضرت را بگيرند و می‌ دانند ملت ايران زمينه‌ ساز اين حادثه بوده و ياران اين حکومت خواهد بود.»

شایان دکر است که ظاهرا در کشمکش اخیر بین خامنه ای و احمدی نژاد بر سر برکناری مصلحی وزیر اطلاعات و ابقا مجدد آن توسط خامنه ای، تعدادی از اطرافیان تیم احمدی نژاد - مشایی از جمله تهیه کننده فیلم «ظهور نزدیک است» را دستگیر کرده اند.

 

فرهنگ در خدمت «جامعه امام زمانی»

وزیر سابق ارشاد دولت نهم احمدی نژاد، محمدحسین صفار هرندی، اردیبهشت ۸۷ در تشریح سیاست‌ های فرهنگی دولت گفته بود: «ما متعهد نیستیم سینما رشد كند، بلكه متعهدیم سینمای مطلوب رشد كند. در بقیه حوزه‌ های فرهنگ و هنر هم همین‌ طور است.» صفار هرندی، می‌ گوید «ما مامور هستیم تا به سمت جامعه امام زمانی حركت كنیم» و معتقد است فعالیت «مطلوب» فرهنگی و سینمایی باید زمینه ساز انجام این ماموریت باشد.

این سیاست‌ ها در سال‌ های گذشته، سخت‌ گیرانه‌ تر نیز شده است. تغییراتی که در وزارت ارشاد صورت گرفته نشان از حضور افرادی در راس تصمیم گیری‌ های فرهنگی و هنری دارد که از حلقه نزدیکان احمدی‌ نژاد به شمار می‌ روند و بعضا از حوزه‌ های کاملا بیگانه با این بخش می‌ آیند. برای مثال، پس از انتخابات جنجال برنگیز ۲۲ خرداد 1388، محمدعلی رامین، طراح نفی هولوکاست، معاون مطبوعاتی، و جواد شمقدری، مشاور سابق احمدی‌ نژاد معاون سینمایی وزیر ارشاد شد.

۲۳ اسفند ماه نیز حمیدرضا شاه‌ آبادی به عنوان معاون هنری وزیر ارشاد معرفی شد. او پیش تر در حوزه علمیه قم مشغول به کار بوده و از شاگردان آیت ‌الله مصباح یزدی محسوب می‌ شود.

 

چاه جمکران

جمکران، روستای کوچکی در نزدیکی شهر قم است که مسجد مخروبه و کوچک آن در سه دهه‌ گذشته و به ویژه از سال ۸۴، به یکی از بزرگ ترین زیارتگاه‌ های ایران تبدیل شده است. ظاهرا برپایه خوابی که یکی از اهالی دیده، چاهی که در این مسجد وجود دارد راه ارتباط و رساندن پیام و عریضه به امام زمان است. دولت محمود احمدی ‌نژاد، از همان ابتدای به قدرت رسیدن شان، میلیاردها تومان صرف تجهیز مسجد جمکران کرده و به گسترش فعالیت‌ های آن یاری رسانده است. موسسه انتشاراتی جمکران، اکنون از بزرگ ترین مراکز تولید و انتشار کتاب، جزوه و سی‌ دی در حوزه «مهدویت» است. 

امام زمان، بیش از 1400 سال است که غیب شده است. به جز کمک‌ های دولت به چاه جمکران، وزارت ارشاد نیز با خرید کتاب‌ های این مرکز، به رونق فعالیت‌ های آن یاری می‌ رساند. 

کمک‌ های میلیاردی دولت محمود احمدی‌ نژاد باعث شد عنوان کتاب‌ هایی که انتشارات مسجد جمکران در سال ۸۵ منتشر کرد، ۸۰ درصد نسبت به سال پیش از آن افزایش یابد. خود این موسسه نیز در پایگاه اصلاع ‌رسانی خود، این افزایش را «چشم گیر» توصیف کرده و نوشته است: از ۱۱۵ کتابی که سال ۸۵ منتشر شده ۶۹ عنوان به موضوع مهدویت و امام زمان اختصاص دارد. این کتاب ‌ها در شمارگان یک میلیون و دویست هزار نسخه انتشار یافته‌ اند. روند رو به رشد چاپ این گونه کتاب‌ ها در سال‌ های بعد نیز ادامه داشته است. مطابق آمار موجود، تعداد این کتاب‌ ها در سال ۸۸ تقریبا دو برابر سال ۸۵ بوده است.

بخشی از کتاب‌ هایی که در مسجد جمکران منتشر می‌ شود، با بودجه‌ دولتی خریداری شده و مجانی در اختیار مسجدها و هیات‌ های مذهبی قرار می‌ گیرد. یکی از کارمندان وزارت ارشاد در سال ۸۶ گفته بود، کمک‌ های دولتی به انتشار کتاب در جمکران و مراکز مشابه در قم در کم تر از سه سال به ۳۰ میلیارد تومان می ‌رسد. 

انتشارات مسجد جمکران، با ۴۰۰ عنوان کتاب، یکی از بزرگ ترین غرفه‌ های بیست و سومین نمایشگاه کتاب تهران را به خود اختصاص داده بود. مسجد جمکران، سال گذشته، با ۳۵۰ عنوان کتاب به نمایشگاه آمده بود. به گفته‌ مدیر این انتشاراتی، نیمی از این کتاب ها «مرتبط با موضوع مهدویت» هستند. او نوزدهم اردیبهشت ۸۹ در گفتگو با خبرگزاری شبستان، کتاب‌ های «ناپیدا ولی با ما» به زبان آلمانی، «راهکارهای عملی یاد حضرت بقیه ‌الله»، «خدا کنه که بیایی»، و «داستان من و نیامدن تو» را از جمله کتاب‌ هایی معرفی کرد که برای اولین بار در نمایشگاه کتاب عرضه می‌ شود.

شایان ذکر است که در همین نمایشگاه، کتاب های نویسندگان سرشناسی چون صادق هدایت، فروغ فرخزاد و...، توسط مامورین سانسور دولتی جمع آوری شدند.

عموما کتاب ها و اشعار نویسندگان سرشناس کشور، یا در وزارت ارشاد به تیغ سانسور سپرده شده اند و یا اگر در گذشته نیز اجازه نشر یافته بودند اکنون جمع آوری می شوند. حتی مزار شاعر بزرگ و سرشناس احمد شاملو را بارها تخریب کرده اند و به این معنی از مزار این شاعر مردمی نیز وحشت دارند.

کمک‌ های دولت محمود احمدی‌ نژاد، به جیب اغلب صاحبان موسسه‌ های فعال در حوزه مهدویت ریخته می شود و نقش خود او و دولتش در ترویج موقعیت و فعالیت‌ های مسجد جمکران و تبلیغات اسلامی، بسیار برجسته است. دولت نهم، در ابتدای کار خود اعلام کرد، قصد دارد این مسجد را به گونه‌ ای گسترش دهد که ظرفیت پذیرش سالانه ۱۵ میلیون زائر را داشته باشد.

 

میلیاردها تومان برای پخش کتاب دعا و سی دی مداحی

اواخر سال گذشته، خبرهایی در مورد اختصاص بیش از پنج میلیارد تومان برای یاری به پخش کتاب و سی دی ‌های مذهبی از سوی وزارت ارشاد منتشر شد. گفته می‌ شود بخش بزرگی از این یارانه به انتشارات مسجد جمکران اختصاص داشته و بعضا صرف توزیع رایگان سی دی‌ های مداحی و کتاب‌ های دعا شده است. برخی منابع گزارش داده ‌اند، دولت نهم در سال نخست فعالیت خود حدود یک و نیم میلیارد تومان فقط برای پذیرایی از مسافران نیمه‌ شعبان به مسجد جمکران کمک کرده است. سال گذشته نیز بودجه‌ ای میلیاردی صرف آماده سازی پارکینگی در این روستا شد که گنجایش ۲۰ هزار خودرو را دارد. دوازدهم مرداد 88، پایگاه اطلاع رسانی شهرداری قم، از قول معاون خدمات این تشکیلات خبر داد برای جابه جایی مسافران از مرکز شهر قم به جمکران ۳۰ دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه شده است. به گفته‌ او، هم چنین «یك‌ هزار و ۵۰۰ نفر از پرسنل و ۳۵ دستگاه از ماشین‌ آلات شهرداری در نیمه شعبان به منطقه جمكران اختصاص می‌ یابند.»

 

فرمانده سپاه ایران در لشکر امام زمان

سال ۱۳۸۴، کتابی با عنوان «دهه ۸۰، دهه ظهور» در ایران منتشر شد که مطابق ادعاهای مطرح شده در آن، امام غایب شیعیان باید حداکثر تا دو سال دیگر ظهور کند. مطابق این روایت، فرمانده سپاه ایران در لشکر امام زمان «مشخصاتی شبیه به احمدی‌ نژاد» دارد. شاید باور به این ادعا بی‌ ارتباط با سخنان احمدی‌ نژاد در مراسم تحلیف نباشد که گفت «دوران جدیدی از شکوفایی و فصل نوینی برای بشریت شروع شده و باید نقش خود را در این دوره بشناسیم و به وظایف خود عمل کنیم زیرا مسئولیت بزرگی به گردن ماست.» و چه بسا بر اساس همین تصورات، احمدی‌ نژاد و نزدیکانش اصرار دارند او به هر قیمتی باید رییس جمهور بماند.

 

مهدویت، «الگوی توسعه سیاسی حکومت اسلامی»

حمایت از موسسه‌ هایی که به موضوع مهدویت می‌ پردازند به جمکران محدود نمی ‌شود. سال 98، برای نخستین بار موسسه‌ ای با نام «مرکز تخصصی مهدویت» نیز در نمایشگاه کتاب تهران حضور پیدا کرده بود. این مرکز، ۶۰ کتاب و نرم‌ افزار امام زمانی در غرفه خود عرضه می‌ کرد. حجت‌ الاسلام مسعودیان، مسئول انتشارات مرکز مهدویت، یازدهم اردیبهشت ۸۹ به خبرنگاران گفت: کتاب ‌های «تا ظهور» و «جهانی شدن و فرهنگ مهدوی» در نمایشگاه امسال ارائه می‌ شوند و کتاب‌ های «مدینه فاضله مهدوی الگوی توسعه سیاسی جمهوری اسلامی» و «مهدی در آینه وحی» از آثار دیگری هستند که تا پایان سال جاری انتشار خواهد یافت. 

هیچ آمار دقیقی از میزان واقعی کمک‌ های دولت به موسسه‌ ها و نهادهایی که فعالیت‌ شان به نوعی با امام دوازدهم شیعیان مرتبط است، وجود ندارد.

کمک‌ های دولتی گاه از محل اعتبار هزینه‌ های پیش‌ بینی نشده‌ بودجه جاری تامین می‌ شود، گاه به صورت یارانه‌ خرید کتاب وزارت ارشاد، و گاه در قالب برنامه‌ های توسعه. آن چه مشخص است افزایش مراکز فعال در این حوزه، رشد چشم گیر کتاب‌ هایی است که در این زمینه منتشر می‌ شود.

تاکنون بودجه ای که دولت به ارگان های تبلیغات اسلامتی و داستان امام زمان و غیره اختصاص داده است اگر به عرصه اشتغال اختصاص داده می شد میلیون ها انسان از فلاکت و بدبختی نجات پیدا می کردند. به عبارت دیگر، بودجه ای که حکومت اسلامی به ارگان های سرکوب و تبلیغات اسلامی و غیره اختصاص می دهد سهم و حق مسلم نویسندگان و هنرمندان کشور و نیازهای شغلی، آموزشی و بهداشتی شهروندان و مسایل فرهنگی هاست نه سهم ارگان های سرکوب و تبلیغات ایدئولوژیکی خرافی حکومتی.

 

فیلم هاله نور

حدود دو سال پیش فيلمی در ايران و در خارج کشور توزيع شد كه اين فيلم، كوتاه زمانی پس از بازگشت احمدی نژاد از اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل گرفته شده ولی ظاهرا برای پخش عمومی نبوده است.

در اين فيلم، احمدی نژاد در حالی كه وارد خانه آيت الله جوادی آملی از روحانيون محافظه كار ساكن قم شده است ديده می شود. آن ها روی فرش نشسته اند و در حالی كه مشغول نوشيدن چای هستند درباره اعتبار اختصاص يافته به حرم جمكران صحبت می كنند. سپس ریيس جمهور از سفرش به نيويورك سخن به ميان می آورد. او می گويد: «در روز آخر وقتی كه من صحبت می كردم يكی از اعضای گروه به من گفت زمانی كه تو «بسم الله» را گفتی من ديدم كه نوری سبز به سوی تو آمد و در آن قرار گرفتی. من هم اين احساس را داشتم. حس كردم كه ناگهان فضا تغيير كرد و برای 27 يا 28 دقيقه هيچ كدام از رهبران جهان چشم نمی زدند. من ديدم كه مژه نمی زدند و اين غلو نيست. آن ها زل زده بودند گويی كه دستی آن ها را گرفته بود و چشمان شان را باز گذاشته بود. الحمدالله!»

 

«اگر امام زمان را ببینید از ایشان چه درخواستی خواهید کرد؟»

برای نخستین بار در سه دهه گذشته، یک مقام رسمی در حکومت اسلامی، برای دیدن  و صحبت کردن با امام زمان جایزه تعیین کرد. محمود احمدی نژاد، در جشنی که  به مناسبت نیمه شعبان با حضور خانواده کارکنان نهاد ریاست جمهوری برگزار شده بود،  با طرح این پرسش که «اگر امام زمان را ببینید از ایشان چه درخواستی خواهید کرد؟» وعده داد «به 313 نفر كه بهترين پاسخ را به این سئوال بدهند از طرف نهاد رياست  جمهوری هديه ‌ای اهدا می ‌گردد.» او، هم چنین گفت که خود او نیز به صورت جداگانه به همه  شرکت کنندگان جایزه ای خواهد داد .

احمدی نژاد، در تشریح پرسشی که طرح کرده  بود، اضافه کرد: «سئوال اين است كه اگر امام زمان (عج) را ببينيد و يا مقابل شما  قرار گيرد و يا به هر وسيله ‌ای با ايشان ارتباط برقرار كنيد چه چيزی می ‌خواهيد و چه  سئوالی مطرح می ‌كنيد.»

به نظر می آید اشاره احمدی نژاد، به 313 نفری که قرار  است جایزه «ارتباط با امام زمان» به آن ها اهدا شود، معطوف به روایات و احادیث  شیعیان باشد که بر مبنای آن ها تعداد یاران امام دوازدهم که پس از ظهور به او می  پیوندند 313 نفر خواهد بود .

هم زمان  با این سخنان احمدی نژاد، سایت خبری رجانیوز هم در مطلبی به تشریح «راه های ارتباط  نزدیک تر و صمیمی تر با امام زمان» پرداخت .

 

رفت و آمد امام زمان «به صورت ناشناس» بین مردم

یکی از مراجع تقلید حامی دولت احمدی نژاد، از «رفت و آمد ناشناخته امام زمان در میان مردم»  خبر داد. آیت الله جعفر سبحانی، در پاسخ به تعدادی پرسش درباره امام زمان که سایت «مرکز خبر حوزه»، 25 بهمن 1389، آن ها را منتشر کرده، گفت: «معنای غیبت امام این نیست که آن حضرت به  شکل روح نامرئی و یا شعاعی ناپیدا در می ‌آید، بلکه او از یک زندگی طبیعی و آرام  برخوردار است؛ به طور ناشناخته در میان همین انسان ‌ها رفت و آمد دارد . »

او با اشاره به «ارتباط» برخی افراد با امام زمان که آن ها را افراد «مستعد» خطاب  می کرد، افزود: «بر خلاف آن چه بعضی می‌ پندارند، رابطه امام در زمان غیبت به کلی از  مردم بریده نیست، بلکه آن گونه که از روایات اسلامی برمی ‌آید، شمار اندکی از  آماده‌ ترین افراد که سری پر شور از عشق خدا و دلی پر ایمان و اخلاص فوق‌ العاده برای  تحقق بخشیدن به آرمان اصلاح جهان دارند با حضرتش در ارتباط‌ند.»

این آخوند، هم چنین اضافه کرد که «افراد مستعد، به تفاوت میزان استعداد و  شایستگی خود، توفیق درک این سعادت را پیدا می‌ کنند. بعضی از آنان چند لحظه و برخی  چند ساعت یا چند روز و جمعی سال‌ ها با حضرت بقیة الله در تماس بوده‌ اند.»

آیت الله سبحانی، این افراد را کسانی توصیف کرد که آن چنان بر بال و پر دانش و  تقوا قرار گرفته و بالا رفته ‌اند که هم چون «مسافران هواپیماهای دور پرواز بر فراز  ابرها قرار می‌ گیرند»، آن جا که هیچ‌ گاه حجاب و مانعی بر سر راه تابش جهان‌ بخش  آفتاب نیست، در حالی که دیگران در زیر ابرها و در تاریکی و نور ضعیف به سر می‌ برند.

این مرجع تقلید، در توضیح آن چه «نفوذ شخصیت» امام زمان خواند، گفت: «وجود مبارک  امام در پشت ابرهای غیبت نیز این اثر را دارد که از طریق شعاع نیرومند و پردامنه  نفوذ شخصیت خود، دل‌ های آماده را در نزدیک و دور، تحت تاثیر جذبه مخصوص قرار داده،  به تربیت و تکامل آن‌ ها می‌ پردازد و از آنان انسان‌ هایی کامل ‌تر می‌ سازد. ما  قطب‌ های مغناطیسی زمین را با چشم خود نمی‌ بینیم، ولی اثر آن‌ ها روی عقربه ‌های  قطب‌ نما در دریاها، راهنمای کشتی ‌هاست و در صحراها و آسمان ‌ها، راهنمای هواپیماها و  وسائل دیگر است. در سرتاسر کره زمین، از برکت این امواج، میلیون‌ ها مسافر راه خود  را به سوی مقصد پیدا می‌ کنند. وسائل نقیله بزرگ و کوچک به فرمان همین عقربه  ظاهرا کوچک از سرگردانی رهایی می‌ یابند.»

او بر این مبنا، این پرسش را طرح کرد که: «آیا تعجب دارد اگر وجود مبارک امام در  زمان غیبت، با امواج جاذبه معنوی خود، افکار و جان‌ های زیادی را که در دور یا نزدیک  قرار دارند، هدایت کند و از سرگردانی رهایی بخشد؟»

آیت الله سبحانی، در پاسخ به پرسش خود، چنین جواب می دهد: «نباید فراموش کرد که امواج  مغناطیسی زمین، روی هر آهن پاره بی ‌ارزش اثر نمی‌ گذارد، بلکه تنها بر عقربه‌ های  ظریف و حساسی که خاصیت آهن ‌ربایی یافته‌ اند و یک نوع سنخیت و شباهت با قطب فرستنده  امواج مغناطیسی پیدا کرده‌ اند، اثر می ‌گذارد. بدین ترتیب دل‌ هایی که ارتباطی با  امام دارند و شباهتی را در خود ایجاد نموده ‌اند، تحت تاثیر آن جذبه روحانی قرار  می گیرند.» 

سخنان آیت الله جعفر سبحانی، درباره رفت و آمد امام زمان به صورت ناشناس در میان  مردم و ارتباط برخی افراد با او در حالی عنوان می شود که در سال های گذشته و با روی  کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد در ایران، مباحث مربوط به مهدویت به یکی از جنجالی  ترین مباحث فضای سیاسی و رسانه ای این کشور تبدیل شده است.

 

یا علی گفتن خامنه ای هنگام تولد؟!

یا علی گفتن آیت الله خامنه ای هنگام تولد به روایت امام جمعه و تولیت قم، آیت الله سعیدی، یکی از داغ ترین خبرهایی بود که هفته های اخیر در فضای مجازی و ماهواره ای  منتشر گردیده است.

تردیدی نیست که غیرعقلانی بودن و دروغ بودن داستان «یا علی گفتن خامنه ای هنگام تولد» و بیان آن از زبان یک حجت الاسلام بر فراز منبر، بسیار مضحک و خنده دار است.

البته همه داستان ها و روایت هایی که در مورد خدا، قرآن، پیامبران، امامان و معجزات آن ها و ارتباطات شان با نیروهای غیبی و غیره ساخته اند نخست به همین شکل مضحک تولد خامنه ای و یا دیدار او با امام زمان بیان شده و سپس به کتاب ها و اسناد تاریخی نفوذ داده اند و با قدرت عجیب و غریبی شکل مقدس به آن ها داده شده است. سیستم سرمایه داری نیز برای این که مردم مذهبی و خرافی را در اسارت و بردگی خود نگه دارد با هزینه کردن میلیاردها دلار، این داستان ها و روایات جهالت و خرافات را در طول تاریخ بازتولید کرده و به عنوان ابزاری به خدمت خود درآورده است.

انتقال روایات و افسانه های مذهبی از نسلی به نسلی دیگر و تدریس آن در حوزه های علمیه تحت عنوان «علم» فقه، داستان سرایی های دروغین و خرافه پرستی بیش نیستند. اما بازار کسب و کار بزرگ اقتصادی و سیاسی و اجتماعی، برای مفت خوران روحانی و شاهان و درباریان و کاخ نشینان هستند.

برای مثال روایت بعثت، روایتی که در زمان خود محمد دروغی بزرگ به شمار می آمد به طوری که خود پیغمبر حتی جرات بیان آن را نداشت. این روایت ها را بعدها پس از این که محمد به قدرت رسید ساختند حتی قرآن که در واقع به نوعی قانون اساسی حکومت اسلامی محمد بود پس از مرگ او جمع آوری شد و منتشر گردید. در حالی که در روایات آمده است جبرئیل بر پیامبر اسلام فرود آمد و از سوی الله قرآن را به او اهدا کرد؟! بنابراین، شیوه افسانه و اسطوره سازی خرافات مذهبی و یا دروغ گویی از دوران بادیه نشینی و آغاز حکومت و ایدئولوژی اسلامی محمد تا قرن بیست و یکم، هم چنان بازتولید شده است.

افسانه هایی که در طول تاریخ، روحانیون و درباریان برای پیامبران و امامان و خود درست کرده اند بسیار هولناک هستند و شباهت زیادی به فیلم های ترسناک دارند. برای مثال، طبری یکی از اولین تاریخ نویسان نزدیک به دوران رسالت می نویسد که: ابوذر غفاری گوید:

از پیغمبر پرسیدم: «اول بار چگونه یقین کردی که پیغمبر شدی؟»

گفت: «ای ابوذر غفاری من به دره مکه بودم که دو فرشته سوی من آمدند یکی بر زمین بود و دیگری میان زمین و آسمان بود، و یکی شان به دیگری گفت: این همان ست.»

دیگری گفت: «همان ست؟»

گفت: «او را با یکی وزن کن.» و مرا با یکی وزن کردند که بیش تر بودم.

پس از آن گفت: «او را با ده تن وزن کن.» و مرا با ده تن وزن کردند و بیش تر بودم.

آن گاه گفت: «او را با صد تن وزن کن.» و مرا با صد تن وزن کردند و بیش تر بودم.

آن گاه گفت: «وی را با هزار تن وزن کن.» و مرا با هزار تن وزن کردند و بیش تر بودم.

یکی شان به دیگری گفت: شکم او را به شکاف و شکم مرا به شکافت.

آن گاه گفت: «دل او را برآر» یا گفت: «دل او را به شکاف و دل مرا به شکافت و قطرات خون از آن بر آورد و بیفکند.

آن گاه دیگری گفت: «شکم او را بشوی و قلبش را بشوی.» آن گاه آرامش را بخواست که گویی صورت گربه ای سپید بود و آن را به دل من نهاد و گفت «شکم او را بدوز» و شکم مرا بدوختند و مهر نبوت میان دو شانه ام زدند و برفتند و گویی هنوز آن ها را می بینم.» (جلد سوم، ص852)

یا این که تبلیغ زنده بودن امام دوازدهم شیعیان پس از هزار سال؟! بنابراین، تولید روایت «یا علی» گفتن خامنه ای هنگام تولد توسط آخوند سعیدی، چندان داستان عجیب و غریبی در حکومت جهل و جنایت و ترور اسلامی نیست. حکومتی که سرانش در یک چشم به هم زدن مساله «شرعی را غیرشرعی» و «غیرشرعی را شرعی» و «حلال را حرام» و «حرام را حلال» اعلام می کنند؛ تغییر رنگ می دهند؛ و به هر ترفندی و جنایتی متوسل می شوند تا قدرت خود را حفظ کنند، تعجب آور نیست که رهبرش بلافاصله هنگام تولد «یا علی» بگوید و قابله اش را دچار شوک سازد؟! بنابراین، این رهبر حکومت اسلامی، از همان لحظه ای که چشم به جهان گشوده رعب و وحشت آفریده و با رعب و وحشت و کشتار نیز چشم از جهان فرو خواهد بست.

اما در حال حاضر، سران حکومت اسلامی در بالاترین سطوح سران و مقاماتش دچار بحران فزاینده ای شده اند و کشمکش و شکاف شان نیز روزبروز عمیق تر می گردد. از این رو، دیگر خدا، قرآن، محمد، علی، امام زمان و هم چنین طلسم و جادو و تسخیر اجنه و به طور کلی توجیهات غیبی خرافی مذهبی، بیش از این برای حفظ قدرت مافیایی شان کارساز و معجزه آفرین نیستند.

 

پنج شنبه پانزدهم اردیبهشت 1390 - پنجم می 2011

ادامه دارد

 

 

 

 

«مذهب» و داستان «ظهور امام زمان»؟!

(بخش سوم)

 

بهرام رحمانی

bahram.rehmani@gmail.com

 

حضرت بقیة الله (عجل الله تعالى فرجه  الشریف) را در مسجد جمكران یافتم...

حجه الاسلام حسن فتح الله پور، به نقل از یكى از دست اندركاران مسجد  مقدس جمكران نقل كرده است :  سالیان دور، كه مسجد جمكران بسیار ساده و بدون امكانات اولیه بود، با تعدادى از  صالحان تهران و قم تصمیم گرفتیم كه سر و سامانى به اوضاع مسجد جمكران بدهیم، پس با  شركتى به نام شركت اسفندیار یگانگى قرارداد حفر چاه به مبلغ هفتصد هزار تومان كه  در آن زمان مبلغى فوق العاده گزاف بود، بستیم، تا پس از ارزیابى  هاى فنى آنان، چاهى  را در مسجد مقدس جمكران حفر كنند. آنان به قم آمده و با تحقیقات فراوان، جایى را  براى زدن چاه تعیین كرده آن گاه به تهران بازگشته تا وسایل مورد نیاز را براى حفر  چاه به قم آوردند.

همان شب، ما در اتاقك كوچكى در بیرون مسجد نشسته بودیم، ناگهان در اتاقك باز شد  و مرحوم آیت الله حاج سیدحسین قاضى، پس از اجازه طباطبائى وارد اتاق گردید، ما تا  آن روز ایشان را ندیده بودیم، گرچه با اوصافش تا حدودى آشنایى داشتیم. او پس از  قدرى صحبت مرا به بیرون از اتاق دعوت كرد، من نیز به همراهش بیرون آمدم، او بدون  مقدمه فرمود:

دقایقى پیش از آن كه به سراغتان بیایم، حضرت بقیة الله (عجل الله تعالى فرجه  الشریف) را در مسجد جمكران یافتم، آن حضرت فرمود: این جایى كه براى زدن چاه آب  تعیین كرده  اید، به هنگام حفر به مشكل بر مى   خورد آن گاه خود حضرت و خودشان جایى را  نشان دادند كه اینك محل فعلى چاه آب مسجد است .

ما همان شب آن مكانى كه مرحوم قاضى نشان مان داد، سنگ چین كردیم، فردا  صبح علی رغم ناراحتى فراوان مهندسان شركت حفارى و تضمین كتبى گرفتن از ما جهت جبران خسارات - در صورت موفق نبودن - آنان را وادار كردیم كه در همین مكان فعلى، چاه حفر  شود، آنان به آسانى پس از حفر چهل متر، به آب رسیدند، وقتى سرپرست آن شركت - كه خود زردشتى بود - از این جریان با خبر شد، به قم آمده و پس از اعلام این كه تاكنون چنین  حفر چاه آسانى نزده است، تمامى مبلغ قرارداد را به ما بخشید! و خود نیز در بناى  مسجد شركت كرد.

 

ولایت ‌فقیه، فتوکپی حکومت‌ امام ‌زمان ‌است

گفتگو با محسن قرائتی، بنیان گذار بنیاد فرهنگی مهدی موعود (عج). بولتن نيوز، در تاریخ 16 اردیبهشت 90، می نویسد:  مهدویت از مظلوم ‌ترین مسائل بوده است؛ چه پیش از انقلاب و چه پس از آن. پیش از انقلاب اسیر کج‌ فکری برخی گروه ‌ها بود و پس از آن نیز ترس از اتهام انتساب به گروه‌ های انحرافی، برای بازداشتن و انزوای افراد کافی بود. ولی در چند سال اخیر، با کوشش برخی مراکز و با به میدان آمدن تنی چند از افراد شناخته شده و همراه و هماهنگ با انقلاب  اسلامی، این سد غربت شکسته شد و این مساله از انزوا  خارج شد. کوتاهی و کم‌ کاری در این امر مقدس و خطیر، از یک ‌سو زمینه ‌ساز بروز خرافات و سطحی‌ نگری و از سوی دیگر موجب در دست گرفتن این مقوله سترگ به وسیله افراد ناشایست کم‌ دانش و یا بی ‌دانش شده است. از این ‌رو بایسته است حوزه علمیه به عنوان متولی این امر، گام‌ های جدی ‌تری در این راه بردارد و با تاسیس مرکز تخصصی مهدویت  و  مشارکت و نظارت بر مراکزی که در این جهت فعالیت می‌ کنند، به آموزش، پژوهش و تبلیغ در این عرصه و سپس ارائه و تبلیغ آن در داخل و خارج کشور همت گمارند. بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) در سال 1379 به پیشنهاد حجه ‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی و با همکاری بعضی از شخصیت‌ های علمی و فرهنگی و موافقت مقام معظم رهبری تاسیس شد. این بنیاد در سال 1380 با هدف گسترش و تعمیق فرهنگ مهدویت در سطح جامعه به ویژه نسل جوان و فرهیخته و تربیت مبلغ، پژوهشگر و مدرس مباحث مهدویت و به منظور پشتوانه علمی و فرهنگی با کسب مجوز از شورای عالی حوزه علمیه قم مرکز تخصصی «مهدویت» را در قم راه ‌اندازی کرد. برای بررسی اهداف تاسیس این بنیاد به سراغ حجت ‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی رفتیم.

بخش ‌هایی از گفتگو با حجت الاسلام قرائتی، در ادامه می‌ آید :

زمانی که ما صحبت ستاد اقامه نماز را کردیم و به هر حال، بالای 100 رساله دکترا و فوق ‌لیسانس برای نماز نوشته شد، بالای صد کتاب و جزوه برای نماز نوشته شد، بالای پانصد مسجد در جاده ‌ها ساخته شد، بالای 100 هزار نماز جماعت در آموزش و پرورش راه افتاد، نماز ظهر عاشورا و نماز خواندن در پارک ‌ها راه افتاد. حرکتی درباره شعر نماز، سرود نماز، تبلیغ نماز، بودجه برای نماز، قانون برای نماز؛ یک حرکت خوبی را خدا لطف کرد به دست بنده ناچیز انجام شد. البته بخش بزرگش به دست همکاران عزیزمان بود. از آن به بعد، بسیاری از کارها را می‌ گویند به قرائتی بسپارید. مثلا عده‌ای رفته بودند پیش مقام معظم رهبری درباره زکات. یکی گفته بود بروید سراغ قرائتی. درباره بنیاد ازدواج، گفته بودند بروید پیش قرائتی. یعنی ما تقریبا حالا یک کارمان خوب شده، فکر می‌ کنند باقی کارها را هم می‌ توانیم انجام بدهیم. اما فکر تشکیل بنیاد فرهنگی مهدی موعود (عج) از آن جا شروع شد که جوان 23 ساله‌ ای که ایشان را به خوبی می‌ شناسم، در سفر عمره با ما بود. دیدیم ایشان وقتی در مسجد شجره محرم شد، دعای ابوحمزه را تا مکه از حفظ خواند و چقدر گریه کرد. گریه ‌های این جوان، ما را تحت تاثیر قرار داد. در محل استقرار نیز اتاق ‌هایمان پهلوی هم بود. به هر حال ذره ذره آشنا شدیم. گفت که ما چند نفر شریک هستیم و وضع مالی ‌مان هم خوب است. شما بیا درباره امام زمان (عج) یک حرکتی انجام بده. امام زمان (عج) غریب است. شما که این همه درباره ولایت فقیه بحث می‌ کنید، لااقل کمی هم روی نسخه اصلی کار کنید. ولایت فقیه، فتوکپی امام زمان (عج) است. شما اگر معرفت و محبت و عشق و نیاز به امام زمان (عج) را در نسل جوان مطرح کنید، ولایت فقیه دیگر خودش ثابت شده است. یعنی کسی که اصلش را پذیرفت، قائم مقامش را هم می ‌پذیرد. این را گفت و بعد هم دیدیم که پیگیری می‌ کند. آمد خانه ما و گاهی گریه می‌ کرد. من گاهی از گریه ‌های او منقلب می ‌شدم. می‌ سوخت و حرف می ‌زد. به هر حال، من این حرف را به مقام معظم رهبری منتقل کردم که جوانی آمده است و می‌گوید شما که این همه درباره ولایت فقیه صحبت می ‌کنید، روی نسخه اصل هم صحبت کنید.

مهم این است که به شبهه‌ های اساسی و جدید پاسخ بگوییم. خرافه ‌زدایی کنیم و مباحث را سهل‌ نویسی کنیم. یعنی انتخاب موضوع و آسان‌ نویسی و تیراژ میلیونی دادن. بعد، این بحث امام زمان (عج) را در کتاب ‌های درسی دبیرستان و دانشگاه وارد کنیم. بعد اشعار و محتوای آن را عوض کنیم و به جای خواب ‌هایی که می‌ گویند و به جای ملاقات‌ هایی که مشکوک است، این ملاقات ‌ها را تبدیل کنیم به توجه عمیق به امام زمان (عج) و مفاهیمی که درباره آن حضرت است. یعنی بحث مهدویت را بین تمام اقشار تعمیق بدهیم. به هر حال، من به رهبری گفتم که می‌ خواهیم یک حرکت بکنیم. ایشان گفتند: ان ‌شاالله مبارک است. موضوع ‌ها و کتاب ‌های متعددی را به نویسندگان مختلف سفارش دادیم و بعضی از کتاب‌ های خوب مثل «خورشید مغرب» محمدرضا حکیمی را در تیراژ دو میلیون به صورت بروشور چاپ کردیم. بعد بودجه ‌ای و بانی‌ هایی پیدا شدند که ما بتوانیم یک محلی بخریم. زمینی کنار جمکران خریداری شد، برای این نسل نوجوان و جوان وقتی که می ‌آیند در جمکران، در هوای داغ و آب شور اذیت نشوند و خاطره تلخی نداشته باشند. یک استراحت گاهی هم برای بچه‌ ها باشد. که این زمین الان تبدیل شد به مجتمع آموزشی و فرهنگی با ظرفیت هزار نفر در یک روز که مورد استقبال و استفاده قرار گرفت و هر کاروانی که آن جا مستقر می ‌شود دوره‌ های آموزشی مهدویت را می ‌بیند .

خیلی وقت ‌ها تحقیقات، علافی است. بعضی تحقیقات هم به گونه‌ ای است که اگر انجام نشود، ممکن است مردم نسبت به امام زمان (عج) شبهه‌ دار بشوند. پس باید تحقیقات، کلیدی باشد. به خصوص در دوران فعلی که فعالیت‏های غرب در نشان دادن از چهره امام زمان (عج) و معرفی آن به نسل نو قصدهای سلبی دارند و نسبت به آینده جهان حرف‌ های انحرافی زیادی گفته‌اند و فیلم‌ های زیادی ساخته ‌اند که کارشناسان ما در مرکز قم تمام این موارد را رصد می ‌کنند و به ‌عنوان نقد فیلم و پاسخ به شبهات اعزم می‌ شوند.

خدا به پیغمبرش می‌ فرماید: و ما علی الرسول الا البلاغ. ما کارمان، بلاغ است؛ یعنی ما می ‌توانیم «عصیتک بجهلی» را حل کنیم که دیگر نگوید من نمی‌ دانستم. لئلا یکون للناس علی الله حجه بعد الرسل. ما کارمان همین است. یعنی واقعا امام زمان (عج) را در سطوح مختلف معرفی کنیم و این نقش مهمی هم دارد؛ یعنی اگر واقعا انسان احساس کند و بچه ‌های ما احساس کنند که امام زمان (عج) پدرشان است؛ انا و علی ابوا هذه الامه. یعنی بدانیم که حضرت ابراهیم، پدر امت است. مله ابیکم ابراهیم. این که می‌ گوید من پدر شما هستم؛ حضرت ابراهیم، پدر شما است. هو سماکم المسلمین من قبل. یعنی دختران ما بدانند که دختران امام زمان (عج) هستند. پسران ما بدانند که پسران اسلام هستند. باید یک مقداری به این ها شخصیت داد و یک مقداری لطف امام زمان (عج) را به این ها معرفی کرد؛ چون اگر بنده آمدم و گفتم که من خدمت آیت ‌الله خامنه ‌ای بودم، ایشان اسم شما را برد و به شما سلام رساند؛ شما چه لذتی می‌ بری؟ خب این مهم است که وقتی امام زمان (عج) می‌ فرمایند و لاناسین لذکرکم. خب، همین مقدار را وقتی آدم می‌ فهمد، منقلب می‌ شود. در همین راستا چندین کتاب خوب از سوی بنیاد و مرکز قم چاپ شده و کارشناسانی هم هستند که با ادبیات آنان پاسخ به شبهات شان بدهند. البته این موارد باید با کمک‌ رسانه و ابزار هنر و فیلم تلفیق شود...

ما نان‌ خور امام زمان (عج) هستیم. ما از وقتی عمامه سرگرفتیم، معنایش این است که این لباس یونیفورم ماست. قرآن هم آیه‌ ای دارد مبنی بر این که لباسی بپوشید که شناخته شوید. حتی یعرفن و لایؤذین. این لباس یونیفورم‌ مان است. از وقتی که معمم شدیم؛ یعنی نوکر امام زمان (عج) هستیم. حالا نوکر بدی هستیم یا خوبی هستیم، ما خودمان را منتسب به آقا می ‌دانیم. پس باید در مدارس علمیه سراسر کشور، یک برنامه بنویسیم. لیست مدیران حوزه را بگیریم. یک نامه مفصل بنویسیم به همه حوزه‌ های علمیه. خود طلبه ‌ها، دعای ندبه را جدی بگیرند، دعای عهد را جدی بگیرند، این سلام علی آل یاسین را جدی بگیرند. سر و سامان بدهیم به این جمعیتی که به جمکران می‌ آیند. در اختیار یک مداح و محدود به خواب و این ها نباشد. یعنی الان باید فعالیت و تلاش مضاعف کرد. من فکر می‌کنم اگر خود امام زمان (عج) یک چشمکی به ما بزند، آن چشمک، همه این لامپ ‌های بی ‌نور را به نور وصل می‌کند.

الان مهدیه‌ های ایران، باید سامان دهی شود. اشعار سنجیده نیست. کتاب ‌ها بازشناسی نشده است. الان مرکز و موسسه ‌ای وجود ندارد که تشخیص دهد آیا این حرف صادراتی است یا درست نیست یا اگر هم درست هست، الان تحملش برای جامعه میسر است یا نیست. ما کار موازی نمی ‌کنیم. کار موازی بیش تر کتاب نوشتن است؛ چون توی خانه می‌ نشینند و چند تا کتاب می‌ بینند و یک چیزی انتخاب می‌ کنند و می‌ نویسند. پس در کتاب ‌نویسی، کارهای موازی زیاد انجام می‌ شود. عمده کار ما نیروسازی آموزش با پشتوانه پژوهشی صحیح و تبلیغ و اعزام کارشناس متخصص که گارد ویژه امام زمان (عج) هستند.
ما جوان‌ هایی داریم که رگ مذهبی‌ شان قوی است. این ها را باید اشباع کنیم. اگر اشباع نکنیم، سر از خانقاه و معنویت‏ های کاذب درمی‌ آورند. مثلا بنده چند وقت پیش، با دانش جوها در عمره بودم. در میان آن ها دانش جوهایی وجود داشتند که 24 ساعت توی حرم و یا پشت بقیع بودند. روزها به مسجدالنبی (ص) می ‌رفتند و شب ‌ها تا صبح پشت بقیع بودند. غذا از هتل برایشان می ‌بردند. ما می‌ بینیم که برای اعتکاف، ده‌ ها هزار دانش جو معتکف می‌ شوند. به هر حال، ما یک مشت دانش جو داریم که مذهبی ‌اند و باید این ها را مذهبی و سالم تربیت کنیم و گرنه سر از انحراف درمی ‌آورند. یک عده هم هستند که بی ‌تفاوتند، اما اگر خوب عرضه شود، به راه می‌ آیند. امام رضا علیه‌السلام می‌ فرماید: ان الناس لو عرفوا محاسن کلامنا لاتبعونا. یک مشت معاند داریم که و ان یروا آیه یعرضوا و یقولوا سحر مستمر. (قمر، 27) حتی ماه دو نیمه شد، گفتند: جادو است. بنابراین، ما سه دسته داریم. عاشقان کم ‌سواد که باید به این ها اطلاع‌ رسانی کنیم. بی‌ تفاوتان بی ‌غرض که باید آن ها را ارشاد کنیم و دسته سوم، مغرضان لجوج که قرآن می‌ گوید: فان تولوا فاعرض عنهم...

 

بارها تاييدات امام زمان را ديده‌ ام

رییس دفتر خامنه ای، 18 اردیبهشت 1390، ادعا کرده است: «بارها تاييدات امام عصر (عج) در انقلاب را به چشم ديده‌ام.»

سایت انتخاب: «ریيس دفتر مقام معظم رهبری گفت: فعاليت ‌ها و تصرفات مسئولان در بيت ‌المال در قوای مقننه، قضائيه و مجريه تا زمانی مشروع است كه در خط ولايت باشند.»

به گزارش فارس، حجت ‌الاسلام والمسلمين محمد محمدی گلپايگانی، شامگاه شنبه در مراسم سوگواری صديقه طاهره فاطمه (س) در بيت نماينده ولی فقيه در گيلان اظهار داشت: «تمام تيرهای دشمن با فرمانبرداری مردم از مقام معظم رهبری به سنگ خورده است.»

او، به فتنه سال 88 اشاره كرد و افزود: اين فتنه از چند سال گذشته برنامه‌ ريزی شده بود و افراد ساده و بی ‌عقل تحت تاثير آن قرار گرفتند.

محمدی گلپايگانی، با بيان اين كه ولی فقيه با تدبير عالمانه و آگاهانه اين فتنه را اداره و مديريت كردند، تصريح كرد: تمام تيرهای دشمن در حال حاضر به طرف خاكريز ولايت فقيه نشانه گرفته شده و ولی فقيه با تمام وجود به دفاع از اسلام ايستاده است.

ریيس دفتر مقام معظم رهبری تنها راه سعادت را عنايت و توجه نايب امام زمان (عج) دانست و خاطرنشان كرد: دجال‌ ها در كارند و كسانی كه جلو و عقب ولی فقيه حركت كنند هلاك می ‌شوند... همگام با ولی فقيه بايد حركت كرد و اساسا مشروعيت تمام افراد به اين امر است.

محمدی گلپايگانی، تمام مشروعيت ‌ها را برگرفته از ولايت فقيه خواند و گفت: فعاليت ‌ها و تصرفات مسئولان در قوای مقننه، قضائيه و مجريه تا زمانی مشروع است و روز قيامت مجازات و مكافات ندارد كه در خط ولايت باشند و غير از اين راهی وجود ندارد.

ریيس دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به اين كه بارها تاييدات امام عصر (عج) در انقلاب را احساس كرده و به چشم ديده ‌ام، بيان داشت: مسير موفقيت كشور در پيروی از ولايت است...

محمدی گلپايگانی، بر ادامه خط مستقيم ولايت تاكيد كرد و اظهار داشت: پيروزی نزديك است و مقام معظم رهبری نويد شنيده شدن صدای انقلاب در اروپا را داده ‌اند.

ریيس دفتر مقام معظم رهبری نسبت به عرفان‌ های كاذب هشدار داد و تصريح كرد: مسير مستقيم راه ولايت است كه از فقه آل محمد (ص) سرچشمه می ‌گيرد...

 

استفاده از اجنه

برخی از اصول گرایان و فرماندهان سپاه، تیم احمدی نژاد - مشایی انتقاد شدیدی دارند که برای مدیریت کشور و مقابله با رقبا، به غیر از امام زمان، از اجنه نیز استفاده می کنند. اکنون یاران خامنه ای، برخی از جن گیران تیم احمدی نژاد را بازداشت کرده است.

پرسش این است: آیا جن گیری اشکال دارد و جرم است؟ آیا استفاده از اجنه در قلمرو سیاسی جرم است؟ چرا داستان ظهور امام زمان جرم نیست؟

علم و عقل و منطق انسانی حکم نمی کند که هیچ کدام از نیروهای ماوراء الطبیعه از جمله خدا، امام زمان، اجنه، فرشته، شیطان و هم چنین بهشت و جهنم را که ریشه در مذاهب دارند، نمی توان نشان داد و اثبات کرد.

اما افراد زیادی ادعا کرده اند و هنوز می کنند که به نوعی ادعای دیدار با امام زمان و اجنه و فرشته و غیره دارند. ادعاهایی که در حکومت اسلامی ایران تازگی نداشته و هر روز هم با شدت بیش تری این ادعاها مطرح می گردند.

کسانی که خداباروند و قرآن را نیز کتاب مقدس آسمانی می دانند به صراحت وجود اجنه را تایید کرده اند. به روایت قرآن، گروهی از اجنه با پیامبر گرامی اسلام دیدار کرده و اسلام آورده اند. قرآن گفتگوی این دیدار را گزارش کرده است. سوره های جن (۱۵-۱) و احقاف ( ۳۲-۲۹) شرح این ماجراست:

 «بگو: به من وحی شده است که جمعی از جن به سخنانم گوش فرا داده‏اند، سپس گفته ‏اند: ما قرآن عجیبی شنیده ‏ایم، که به راه راست هدایت می‏ کند، پس ما به آن ایمان آورده ‏ایم و هرگز کسی را شریک پروردگارمان قرار نمی‏ دهیم و ما هنگامی که هدایت قرآن را شنیدیم به آن ایمان آوردیم و هر کس به پروردگارش ایمان بیاورد نه از نقصان می‏ترسد و نه از ظلم.» (جن: ۱۳-۱۲)

و «ای پیامبر به یاد آور هنگامی که گروهی از جن را به سوی تو متوجه ساختیم که قرآن را بشنوند، وقتی حضور یافتند، به یکدیگر گفتند: خاموش باشید و بشنوید و هنگامی که پایان یافت، به سوی قوم خود بازگشتند و آن ها را بیم دادند (دعوت به اسلام کردند)» (احقاف: ۲۹).

به عبارت دیگر، بخشی از اعراب پیش و هم زمان محمد به وجود اجنه باور داشتند و گروهی از آنان وحی را هم چنین تفسیر می کردند. پیامبر، قرآن و خداوند نیز مطابق همین بخش خرافی جامعه آن روزگار شبه جزیره عربستان، بر وجود اجنه صحه نهاده اند.

این در حالی ست که در قرآن، هیچ سخنی از موجودی به نام امام زمان، فرزند امام یازدهم شیعیان نیست. به همین دلیل، اهل تسنن و شیعیان غیر دوازده امامی به وجود امام دوازدهم شیعیان باور ندارند. یعنی برخی از مسلمانان «شیعه» نیز به وجود امام زمان باور ندارند. بنابراین، انکار وجود اجنه، موضوع بسیار دشواری برای شیعیان دازده امامی است. چرا که قرآن به صراحت از دیدار اجنه با پیامبر و مسلمان شدن آن ها خبر می دهد.

قرآن، هم چنین از کمک یک هزار تن از ملائکه در جنگ بدر به مسلمین خبر داده است: «زمانى را (که از شدت ناراحتى در میدان بدر) از پروردگارتان تقاضاى کمک مى‏ کردید و او تقاضاى شما را پذیرفت (و گفت) من شما را با یک هزار از فرشتگان که پشت سر هم فرود مى‏ آیند یارى مى ‏کنم.» (انفال، ۹)

آیه ۱۲۴ سوره آل عمران نیز خطاب به پیامبر به مومنان مى گوید: «آیا کافى نیست که خداوند شما را به سه هزار نفر از فرشتگان یارى کند.»

روایات دیگری نیز حکایت دارد که چهار هزار فرشته به کمک امام حسین آمده اند. مطابق روایتی از امام صادق: «چهار هزار فرشته نازل شدند تا همراه امام حسین (ع) بجنگند، ولی به آنان اجازه جنگیدن داده نشد. دوباره اذن گرفتند و فرود آمدند و این وقتی بود که حسین (ع) کشته شده بود…»

در این میان، آیت الله خمینی و آیت الله خامنه ای جانشین خاص امام زمان معرفی شده اند. فقیهان در جن گیری و ارتباط با اجنه هم پیش قدم بوده اند. آنان مدعی اند که برخی از جنیان مقلد مراجع تقلید بوده و مسائل خود را از آنان می پرسند. در چنین موقعیتی سئوال این است که چرا تیم احمدی نژاد - مشایی، نمی توانند از امام زمان و جن و پری و غیره برای پیش برد مقاصد سیاسی خود، بهره برداری کند در حالی که این امر برای ولی فقیه و طرفداران او رواست؟!

مساله مهم برای بخش آگاه جامعه، این است که چیزی به نام اسلام و دیگر مذاهب و هم چنین پیامبر و خدا و قرآن و انجیل و تورات و جن و پری و بهشت و جهنم و غیره وجود خارجی ندارند. خداباوران و دینداران کتاب و سنت را به گونه های متفاوت تفسیر و روایت می کنند و بدین ترتیب، در قرائت های متفاوت رقیب جدی یکدیگر هستند. اما وقتی پای قدرت و ثروت، جاه و جلال و مقام در میان باشد، جنگ مذهب علیه مذهب راه می اندازند تا سیاست های بسیار خشن تری را به جامعه و حتی به رقبایشان تحمیل کنند. هم چنان که امروز طرفداران ولی فقیه و رییس جمهور حکومت اسلامی ایران، چنین سیاستی را در پیش گرفته اند.

ظاهر دعوا در حکومت اسلامی، بر سر برداشت های متفاوت از ظهور امام زمان و اجنه و شیاطین است در حالی که واقعیت چیز دیگری و اساس آیت الله مصباح یزدی به صراحت و شفافیت تمام محل نزاع را روشن کرده است: اسلام را باید از فقیهان آموخت. روحانیت مفسر رسمی دین، زمامداران سیاسی و مالک همه چیز است. می گوید: «دین را باید به کمک علما از قرآن و کلمات معصومین آموخت...فقها وارثان قرآن ‌و معصومین هستند...مخالفت با ولی ‌فقیه مخالفت با ائمه و بر اساس روایات در حد شرک باالله است.»

هیچ اهمیتی ندارد که با این نظر اهل تسنن، شیعیان غیر دوازده امامی و شیعیان ناباور به ولایت فقیه؛ مشرک می شوند، مهم قدرت -ثروت است که نباید از چنگ فقیهان خارج شود.

آیت الله احمد خاتمی- عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، عضو مجلس خبرگان رهبری، فقیه شورای نگهبان،امام جمعه موقت تهران- نیز اخیرا گفته است:

 «حوزه خانه امام زمان (عج) است... طلاب مساله زیارت ائمه ‌(ع) مخصوصا زیارت حضرت فاطمه معصومه (س) را فراموش نکنند؛ چرا که این بزرگواران واسطه فیض‌ اند و زیارت جمکران نیز از دیگر مسائل مهم برای طلاب است؛ شما نباید به شبهه‌ هایی که به جمکران می ‌شود، گوش کنید؛ چراکه بزرگان زیادی سفارش بر زیارت جمکران کرده‌ اند... ما در بحث سیاسی مطیع محض رهبری هستیم و همه باید پشت‌سر این فقیه، مجتهد، عادل و بصیر حرکت کنند.»

ائمه به امام زمان متصل می شوند، فقها جانشین امام زمان می شوند، حوزه علمیه قم منزل امام زمان می شود و همه باید مطیع محض رهبری باشند. بدین ترتیب، قدرت مطلق فقیهان در راس این سلسله مراتب قرار می گیرد.

روحانیت و حتی برخی از فرماندهان سپاه در طول جنگ خانمانسوز ایران و عراق، به طور مداوم از «امدادهای غیبی» سخن می گفتند. در طول جنگ هشت ساله وقتی ایران با موشک کشتی های نفت کش را می زد، اکبرهاشمی رفسنجانی در نماز جمعه تهران می گفت: «امداد غیبی بود.» شب عملیات در جبهه های جنگ، با همین سخنان بسیاری از فرزندان مردم ایران را برای پاک سازی به میدان های مین فرستادند و قتل عام کردند. آیت الله خمینی، بارها و بارها حوادثی را به امدادهای غیبی نسبت داده است.

همه این داستان ها و قصه سرایی ها برای حفظ قدرت و ثروت است. ارتباط با عالم غیب و موجودات عجیب و غریب را «حاکمان و قدرت مداران» می سازند. بنابراین، ارتباط با اجنه و ملائکه و امام زمان خوب است، اما به شرطی که تنها و تنها در انحصار روحانیت باشد و دیگران وارد این عرصه نشوند. بنابراین، کلیه خرافات مذهبی، در خدمت منافع طبقه سرمایه دار و قشر ممتاز جامعه به ویژه روحانیت است که تاریخا در دربارها جا خوش کرده اند.

آیت الله مصباح یزدی که سابقا استاد احمدی نژاد بود و اکنون از او حمایت نمی کند به صراحت گفته است:

«اراده خداوند همواره بر این تعلق گرفته که دو دستگاه در برابر هم وجود داشته باشد: دستگاه پیامبران و دستگاه شیاطین انس و جن... از همین ‌رو شیاطین انسی مانند مرتاض ‌ها از قدرتی برخوردارند که می ‌توانند به کمک آن دیگران را بفریبند؛ اما مردم باید با انتخاب صحیح سعی کنند از دام‌ شیاطین رها شوند و با استفاده از اسباب هدایت راه درست را پیدا کنند... همواره سامری‌ هایی هستند که می‌ توانند ما را بفریبند... دین را باید به کمک علما از قرآن و کلمات معصومین آموخت؛ نه از مرتاض و جن‌ گیر؛ و با استناد به این که برخی افراد کارهایی می ‌کنند که دیگران از انجام آن عاجزند، نمی ‌توان برای شناخت دین به آن ها مراجعه کرد.»

یا مرتضی نبوی، قائم مقام جامعه اسلامی مهندسین و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفته است:

 «به نظر می ‌رسد این جریان انحرافی با توسل به یک سری مسائل شیطانی که دور از واقعیت هم نیست و طبق آیات قرآنی جزو اعتقادات مسلمانان هم هست، سعی می کنند افراد را تحت تاثیر قرار دهند. اجنه امروز نیز در دنیا زندگی می ‌کنند که داستان آن ها در قرآن مفصل آمده است و سخن از توانایی آنها بسیار است.آنها طبق آیات قرآن علیه انبیا توطئه می‌کردند، لذا شاید این جریان انحرافی با توسل به بعضی از افرادی که از طریق راه باطل، فسادانگیز و انحرافی به برخی توان مندی ‌های ماورائی رسیدند، سوء استفاده می‌ کنند و جاذبه‌ های این گروه توانسته تاثیری روی برخی افراد بگذارد و حمایت ایشان را جلب کند.»

و یا این که ذالنور، جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران، می گوید:

 «آقای احمدی نژاد می فرمایند مشایی قله ای است عظیم که قابل درک نیست، و بسیاری نمی توانند آن را درک کنند؛ باید پرسید مگر مشایی از دماغ فیل افتاده؟ از کجا آمده؟ چی از این مشایی دیده ای؟ جز ارتباط با جن گیرها و فال بین ها و طالع بین ها و آیینه بین ها و مرتاض ‌ها و... و بعد هم بیاید یک پیش گویی هایی بلغور کند؛ آقای احمدی نژاد هم فکر کند ایشان یک حجت الهی است، ایشان نماینده امام زمان (عج) بر روی زمین است، ایشان رابطه خدای متعال با زمین و واسطه فیض الهی است؛ این تلقی ها، تلقی های انحرافی است... فردی مانند یعقوبی یک فرزند شهید است که مانند برخی از مرتاض ها توان مندی هایی دارد... امروزه جریان خرافی انحرافی و شیادی به هم گره خورده است. این که می گوییم خدا آقای احمدی نژاد را از دست این ها نجات دهد، دعایی است که شما طلبه ها هم باید سر نماز خود این را بگویید.»

ماجرای چاه جمکران و تایید لیست وزرا توسط «آقا، امام زمان» و ارتباط برخی از اعضای دولت با اجنه که زمانی فقط طنزآمیز و مسخره به نظر می رسید، اما حالا آن بسیار جدی شده است که کار به بگیر و ببند هم کشیده است. یعنی عده ای از نزدیکان دولت را به دلیل ادعای «ارتباط با اجنه» دستگیر کرده اند.

اکنون روشن نیست که به چه دلیلی مرتبطین با «اجنه» تحت تعقیب قرار گرفته اند؟ در حالی که «اجنه» تاریخی طولانی و اثبات شده در «اسلام» دارند و همان طور که در بالا اشاره کردیم در قرآن و روایات به ان ها پرداخته شده است.

سایت فرارو، به این موضوع پرداخته که بخشی از آن را در زیر می خوانید:

«یک استاد حوزه بر این باور است که ادعای استفاده از توان اجنه هر چند که از نظر فلسفی ممکن است ولی در توان افراد عادی و معمولی نیست و کسانی که چنین ادعایی دارند از عقاید مذهبی سوء استفاده می‌ کنند. هم چنین یک نماینده روحانی مجلس نیز قدرت، ثروت، شهرت و لذت را چهار مقوله ‌ای می‌ داند که افراد برای به دست آوردن آن به هر کاری دست می ‌زنند. 

روز چهارشنبه، دادستان تهران خبر بازداشت شخصی به نام عباس غفاری را تایید کرده و اتهام او را نشر اکاذیب و برخی مسایل مربوط به آن دانست. هم چنین وی از خبرنگاران خواست تا از موضوع این که آیا این فرد مدعی عرفان‌ های دروغین بوده، بگذرند چرا که او نمی‌ تواند بیش از این درباره این پرونده سخن بگوید.

این سخنان از سوی دادستان تهران، در حالی ایراد شد که چند روز گذشته برخی از سایت‌ های خبری از بازداشت فردی به نام عباس غفاری خبر دادند. به گفته این سایت‌ ها غفاری شخصی است که علوم غریبه می‌ داند و مورد مشورت برخی از افراد نزدیک به دولت است.

اما این اخبار در حالی منتشر می ‌شود که طی روزهای اخیر برخی از چهره‌ های اصول گرا نسبت به تسخیر اجنه و استفاده از توان این موجودات، توسط آن چه جریان انحرافی دولت نامیده می‌ شود، خبر دادند.

مرتضی نبوی، مدیر مسئول روزنامه رسالت، در این باره گفت: «به نظر می‌‌ رسد این جریان انحرافی با توسل به یک سری مسائل شیطانی که دور از واقعیت هم نیست و طبق آیات قرآنی جزو اعتقادات مسلمانان هم هست، سعی می کنند افراد را تحت تاثیر قرار دهند.»

نبوی، ادامه داد: «اجنه امروز نیز در دنیا زندگی می‌‌ کنند که داستان آن ها در قرآن مفصل آمده است و سخن از توانایی آن ها بسیار است.»

او، افزود: «شاید این جریان انحرافی با توسل به بعضی از افرادی که از طریق راه باطل، فسادانگیز و انحرافی به برخی توان مندی ‌‌های ماورائی رسیدند، سوء استفاده می‌‌ کنند و جاذبه‌ های این گروه توانسته تاثیری روی برخی افراد بگذارد و حمایت ایشان را جلب کند.»

پیش از این نیز حسین فدایی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، جریان انحرافی را جریان فرصت طلب نامید که از یک حرکت و جریان شیطانی برخوردار شده است.

فدایی، افزود: «این جریان، عصر غیبت را پایان‌ یافته و عصر حاضر را عصر حضور می‌شمارد و عصر حاضر را به عنوان عصر تبعیت از ولی فقیه و ولی امر مسلمین نمی ‌شمارد. جریان انحرافی مدعی است وقتی که مستقیم از ولیعصر دستور می گیرید، چه نیازی به ولی فقیه‌ و ولی امر دارید؟ کسی که خود را اسلام ‌شناس و بی نیاز از ولی امر و فقیه‌ جامع الشرایط می داند، منحرف است.»

محسن غرویان، در گفتگو با خبرنگار «فرارو»، پیرامون این موضوع گفت: «من چنین مساله ‌ای را نمی‌ پذیرم و فکر می‌ کنم که یک سری توهمات و سوء استفاده از مفاهیم دینی و مذهبی است و واقعیتی ندارد.»

او، با بیان این که پذیرش چنین چیزی خیلی سخت و مشکل است، گفت: «وقوع چنین مساله ‌ای امکان فلسفی دارد ولی معتقد نیستم که افراد عادی و معمولی بتوانند چنین کارهایی انجام دهند.»

او، تاکید کرد: «این قبیل کارها سوء استفاده از مفاهیم دینی و مذهبی است.» غرویان در این باره که آیا شما اطلاعاتی درباره عباس غفاری، شخصی که متهم به جن گیری است، دارید یا خیر، گفت: «نه من اطلاع چندانی ندارم باید دقیق ‌تر و جزیی تر بررسی کرد تا ببینیم به چه نتیجه ‌ای می‌ رسد.»

سیدرضا اکرمی، درباره این که آیا امکان وقوع چنین چیزی وجود دارد یا خیر، گفت: «شما باید از آن هایی که این حرف ‌ها را زده‌ اند، مدارک، شواهد و منابع را بخواهید نه از من بی گناه و بی تقصیر که چیزی نگفته‌ ام. گفت؛ گنه کرد به مصر آهنگری/ به تهران زدند گردن اکرمی.» 
وی با بیان این که این روزها هر کسی هر چه گم می‌ کند سراغ من می‌ آید و اتفاقا در جیب من هم پیدا می‌ شود، گفت: «قدرت، ثروت، شهرت و لذت چهار مقوله است که کسانی که دنبال و پیگیرش هستند از هر طریقی می ‌خواهند به آن برسند. حال از راه حلال باشد یا حرام، بی اصل و بی ریشه باشد یا نباشد. در تاریخ مطالعه کنید نظایر این قصه فراوان است که برای شهوت، شهرت، ثروت، قدرت و ریاست از همه این چیزها استفاده شده است.»

اکرمی، در این باره که پس از نظر شما احتمال این که چنین اتفاقی افتاده باشد وجود دارد، گفت: «بیافتد یا این که افتاده باشد.»

وی هم چنین در این باره که آیا شما شناختی از هویت شخصی به نام عباس غفاری دارید یا خیر، گفت: «نه من نمی ‌شناسم. این ها با ما کاری ندارند. ما خودمان مثل بسم الله هستیم، این ها هم مثل جن هستند، از ما فرار می ‌کنند.»

آيت‌ الله خزعلی، گفته است: «حكم نايب امام زمان (عج) واجب ‌الاطاعه است.» خبرگزاری حکومتی فارس، نوشت: «عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به جايگاه ولايت فقيه گفت: «حكم نايب امام زمان (عج) واجب‌ الاطاعه است.»

به گزارش خبرگزاری فارس از جنوب استان تهران، آيت ‌الله ابوالقاسم خزعلی «در همايش تجليل از نخبگان و فرهيختگان برتر حوزه علميه قائم عجّل الله تعالی فرجه الشريف با اشاره به واجب‌ الاطاعه بودن حكم نايب امام زمان»، تاکید کرد: «زمانی كه نايب امام زمان عجّل الله تعالی فرجه الشريف حكم داد، اجرای آن بر فقيه اعلم هم واجب است و در همين راستا آيت‌ الله ‌‌العظمی گلپايگانی به رهبر انقلاب اظهار كردند كه: من هر حكمی را كه شما بدهيد، واجب می ‌دانم. و بايد گفت زمانی كه حكم حكومتی صادر شود، اطاعت از آن بر فقيه اعلم نيز واجب است.» 


 
اما اکنون به نظر می رسد که همراهان دولت احمدی نژاد، هنوز نتوانسته ‌اند از ظرفيت ‌های «اسلام گرايی موعودگرا» به خوبی بهره برداری کنند چرا که هاله نور احمدی نژاد؛ دولت را امام زمان اداره می کند؛ «ظهور نزديک است» و غیره را روحانیون ارشد حکومتی رد کرده اند. از این رو، احمدی نژاد و همراهانش به جن گیری، استخاره، طالع بينی، رمالی، فال بينی و دعا نويسی و غیره روی آورده اند تا برای «حفظ قدرت»، شاید این بار جادوگری کارساز باشد؟! به عبارتی این پناه بردن دولت به اقدامات جاوگرایانه، شکست ایدئولوژی حاکم را نیز به نمایش می گذارد و همه طرفین درگیر و دخیل در قدرت مافیایی حکومت اسلامی، برای حفظ قدرت شان باید به هرگونه جنایت و دروغ و خرافات مذهبی پناه می برند. به خصوص در این سی و سه سال حاکمیت جمهوری اسلامی، انبوهی از خرافات مذهبی از جمله در ارتباط با امام زمان، جادو و طلسم بازتولید و یا ترجمه و تاليف شده اند. طالع بينی، شناخت ارواح، فال بينی، بخت گشايی، سحر گشايی، ساعت شناسی، شناخت اجنه، علم الحروف، و شفا بخشی از حوزه‌ های پر رونق و پردرآمد اين نوع آثار خرافی - مذهبی هستند.

کسی که به قرآن، خدا، امام زمان، اجنه، عالم غيب و غیره باور داشته باشد نمی تواند اصولا منکر هيچ يک از اين امور مذهبی باشد. اسلام در زمانی به جامعه‌ عرب چهارده قرن پيش عرضه شد که اين باورها بخشی از فرهنگ عمومی مردم آن دیار به شمار می آمدند. این خرافات در چهارده قرن گذشته، با کمک خلفا و درباریان و به طور کلی سیستم فئودالی و سرمایه داری بازتولید شده است.

باین ترتیب، اگر از این منظر ایدئولوژیکی به اختلافات طرفداران خامنه ای و محمود احمدی نژاد نگاه کنیم به سادگی در می یابیم که دعوا بر سر قدرت و ثروت و انحصار روحانیت در رابطه با امام زمان و اجنه و غیره است که احمدی نژاد و یارانش وارد این عرصه های ویژه روحانیت شده اند. اما در شرایط کنونی، این تنها رهبر و روحانیون تراز اول حکومت نیستند که با اامام زمان و اجنه در ارتباطند، بلکه اکنون محمود احمدی نژاد نیز لشکری از اجنه را در پشت سر خود دارد. لشکری که در این سال ها قدرت و ثروت خود را مدیون دولت احمدی نژاد می دانند.

 

چهارشنبه بیست و یکم اردیبهبشت 1390 - یازدهم می 2011

ادامه دارد
 
 

«مذهب» و داستان «ظهور امام زمان»؟!

(بخش چهارم)

       بهرام رحمانی

bahram.rehmani@gmail.com

 

بازتولید مداوم ظرفيت ‌های آيينی شيعه و کارنامه سازی برای خامنه ای

شيعه‌ عامه پسند و آيينی و فقهی، بر سه داستان بنيادی استوار است: 1- کشته شدن امام علی، به عنوان «نماد عدالت» در قدرت؛ 2- کشته شدن امام حسين به عنوان نماد مبارزه‌ اپوزيسيون با «ظلم» حاکم؛ 3- غيبت امام دوازدهم در دوران حاکميت ظلم به عنوان فقدان زمينه برای حضور نمايندگان خداوند بر روی زمين.

حکومت اسلامی، از دو داستان اول به اندازه‌ کافی در دوران انقلاب 57 و جنگ بهره برده است. از این رو، امروز به سراغ داستان سوم رفته اند و داستان «سيدخراسانی» را کشف کرده اند. یعنی خامنه‌ ای، به عنوان يکی از ياران امام زمان معرفی می شود. حال از این ماجرا بگذریم که سيدخراسانی يا مشرقی می شود سيدعلی خامنه‌ ای، آذربايجانی است و چند سالی نیز در مشهد بوده است.

تا سه چهار هفته پیش از این، احمدی نژاد هم به عنوان یار دیگر امام زمان «شعیب‌ بن صالح» نامیده می شد اما اکنون با بروز اختلاف با رهبر، احمدی نژاد و یارانش مورد غضب رهبر و طرفدارانش قرار گرفته و حتی تنی چند از طرفدارانش او در دولت، از جمله معلم اخلاق دولت را دستگیر و زندانی کرده اند.

در همين حال، امام جمعه ها، سخن گویان، ارگان ها و رسانه های تبلیغی حکومت اسلامی، برای خامنه ای شجره نامه تاریخی درست می کنند: «جد مطهر مقام معظم رهبری، امام سجاد بودند که امامزاده عبدالله مدفون در بلوار کشاورز قم نيز عموی نسبی ايشان هستند. هم چنين امامزاده سيد معصوم نيز که در منطقه نيروگاه قم مدفون هستند به عنوان پسر عموی نسبی مقام معظم رهبری به شمار می‌ آيند.» (غلامرضا ناظمی، مديرکل اوقاف و امور خيريه استان قم، تابناک، ۲۵ مهر ۱۳۸۹)

تنظيم سياست خارجی حکومت اسلامی ايران در عراق و سیاست های این حکومت در رابطه با حضور آمریکا در منطقه، در دولت احمدی نژاد به روایت ها گره زده شده است. به اعتقاد طرفداران موعودگرا حکومت، يکی از شخصيت های برجسته عصر ظهور، سيدخراسانی است که بنا بر روايات با سپاهی انبوه از ايران قيام کرده و به سمت عراق پيش می رود. سيدخراسانی چند ماه مانده به ظهور و در ماه رجب به همراه سفيانی و يمانی در يک روز قيام می کند و هدف همه اين ها عراق است. سيدخراسانی و سپاهش با اصلی ترين دشمن امام زمان که سفيانی است و عراق را اشغال کرده (دولت آمریکا) وارد کارزاری سخت شده و بعد از شکست او، با امام زمان بيعت کرده و لشگريانش را تحت اختيار امام زمان قرار می دهد.

 

نشانه‌ های ظهور امام زمان

در بازخوانی تازه داستان امام زمان، همه‌ عناصر و نشانه‌ های ظهور به گونه ای باز تفسير می شوند که شرايط امروز منطقه در آن لحاظ شده اند تا به سفارش مديران دستگاه تبليغاتی حکومت پاسخ داده شود. در بازخوانی جديد ايدئولوژی اسلام گرا و موعودگرایی حاکم، چنین اشاره می شود: «ظلم و ستم بر امت اسلامی بيش تر می شود، يهود مجددا مسلط می شوند و بر جهان حاکم می شود و دولتی هم در منطقه تاسيس می کنند... اختلاف داخلی بين آنان (قوم سلمان انقلابی) به وجود می‌ آيد و طرفداران امام پيروز می شوند، سيدخراسانی که فرمانده نيروهای ايرانی هست، به خدمت امام در عراق می رسند و با او بيعت می کنند و پرچم ايران را به دست حضرت می دهند... از جمله اشغال عراق توسط غربی‌ ها و عقب نشينی آن‌ ها، که در «احاديث» ذکر شده است. در عربستان نيز بين خانواده حاکم اختلاف می شود و حالت خلاء سياسی قبل از ظهور حضرت صورت می‌ گيرد.» (سيدخراسانی پرچم ايران را تسليم امام زمان‌ می کند، علی کورانی، شيعه آنلاين، ۷ مرداد ۱۳۸۹)

 

سیزده زن در دولت امام زمان

به گزارش خبرگزاری آینده روشن، «در دولت امام مهدی (عج) سیزده زن با نام های قنواء دختر رشيد هجرى، ام ايمن، حبابه والبيه، سميه (مادر عمار ياسر)، زبيده‏ ام خالد احمسيه، ام سعيد حنفيه، صيانه ماشطه، ام خالد جهنيه ایثارگری» خواهند کرد که در وبلاگ «انتظار منتظر» به معرفی اختصاری آن ها پرداخته شده است.

«حمیدرضا.ش»، وب نویس این وبلاگ، درباره «صيانه ماشطه» از «بانوان همراه امام زمان (عج)»، می نویسد: او يكى از همان سيزده بانويى است كه در دولت حضرت مهدى (عليه‏السلام) زنده شده، به دنيا باز مى ‏گردد. او، همسر «حزقيل»، پسر عموى فرعون، و شغلش آرايشگرى دختر فرعون بود. او همانند شوهرش به پيامبر زمان خود، حضرت موسى، ايمان آورده بود اما هم چنان ايمان خود را پنهان مى ‏كرد.

یکی دیگر از «بانوان والا مقام دولت امام زمان (عج) مادر عمار یاسر» است که این وبلاگ نویس درباره ایشان نیز می نویسد: او و شوهرش ياسر در دام ابوجهل گرفتار آمدند و او نخست آن ها را اجبار كرد كه پيامبر خدا را دشنام دهند، اما آن ها حاضر به چنين ‏كارى نشدند. او نيز زره آهنى به سميه و ياسر پوشانيد و آن ها را در آفتاب سوزان نگه داشت. پيامبر كه گاه از كنارشان عبور مى‏ كرد، آن ها را به صبر و مقاومت سفارش مى ‏نمود و مى‏ فرمود: اى خاندان ياسر، صبر پيشه سازيد كه وعده گاه شما بهشت است.

او، در ادامه درباره «بانوان دیگر دولت امام مهدی (عج)»، این چنین می نویسد: «نسيبه» دختر كعب مازنيه: او معروف به «ام ‏عماره» و از زنان فداكار صدر اسلام است كه در برخى از جنگ هاى پيامبر اسلام، صلى‏اللَّه‏عليه‏وآله، شركت جسته و مجروحان جنگى را مداوا كرده است. او در جنگ احد بهترين نقش را ايفا كرد. با ديدن صحنه فرار مسلمانان و تنها گذاشتن پيامبر به دفاع از جان شريف پيامبر پرداخت و در اين راه بدنش زخم هاى فراوان برداشت.

«ام ايمن»: از زنان پرهيزكار و خدمتكار حضرت رسول، صلى‏اللَّه‏عليه‏وآله، است. پيامبر به ‏او مادر خطاب مى‏ كرد و مى‏ فرمود: اين زن، باقى‏ مانده ‏اى از خاندان من است. وى همواره در كنار زنان مجاهد، در جبهه جنگ به مداواى مجروحان مى ‏پرداخت.

ام ايمن از شيفتگان خاندان امامت بود كه در ماجراى فدك، حضرت زهرا، عليه السلام، او را به‏ عنوان شاهد معرفى كرد. وى پنج يا شش ماه پس از پيامبر از دنيا رفت.

«ام خالد»: كه به ام خالد مقطوعه اليد (دست بريده) باشد كه يوسف ‏بن عمر، پس از به‏ شهادت رساندن زيدبن على بن الحسين در كوفه، دست او را به جرم شيعه بودن قطع كرد.

«زبيده»: زن هارون الرشيد بود و يكى از هواداران و پيروان اهل بيت است. هنگامى كه هارون دانست از شيعيان است قسم خورد كه طلاقش دهد. زبيده كارهاى خدماتى بسيارى داشت كه يكى آب رسانى به عرفات است.

«حبابه والبيه»: از زنان والامقامى است كه دوره زندگى هشت امام معصوم را درك كرد و پيوسته مورد لطف و عنايت ايشان قرار داشت. در يك يا دو نوبت به‏ وسيله امام زين‏ العابدين و امام رضا (عليهم السلام) جوانى ‏اش به او بازگردانده شد. اولين ملاقات وى با امير مومنان، عليه‏ السلام، بود كه از آن حضرت دليلى بر امامت درخواست كرد. حضرت در حضور وى سنگى را برداشت و بر آن مهر خود را نقش كرد و اثر آن مهر در سنگ جاى گرفت و به او فرمود: پس از من هر كه توانست در اين سنگ چنين اثرى بر جاى بگذارد او امام است.

از اين رو حبابه پس از شهادت هر امامى نزد امام بعدى مى‏ رفت و آنان مهر خود را بر همان سنگ مى زدند و اثر آن نقش مى ‏بست. نوبت كه به امام رضا (عليه ‏السلام) رسيد حضرت نيز چنين كرد. حبابه نه ماه پس از رحلت امام رضا، عليه‏السلام، زنده بود و پس از آن بدرود حيات گفت.

«قنواء»: دختر رشيد هجرى، يكى از شيعيان و پيروان على، عليه‏ السلام، و خود از ياران باوفاى حضرت امام جعفر صادق، عليه‏ السلام، است. وى دختر بزرگمردى است كه در راه محبت و دوستى امير مومنان به‏ طرز دل خراشى به ‏شهادت رسيد.

و اما چهارمين گروه از زنان كه در زمان ظهورش زنده می ‌شوند، پرهيزكاران هستند كه پيش از ظهور حضرت بقيه اللَّه، عليه ‏السلام، رحلت كرده‏ اند. به ايشان گفته مى‏ شود: امام تو ظاهر گشته است، اگر مايلى مى‏ توانى حضور داشته باشى. آنان نيز به اراده پروردگار زنده خواهند شد.

شما ای زن مسلمان و مومن برای آن كه بتوانی در خدمت آن حضرت باشی هر روز صبح دعای عهد را بخوانيد تا از ياوران امام زمان (عج) باشيد.

این وبلاگ نویس، یکی از صدها وبلاگ نویس در حکومت اسلامی ایران است که با کمک های بی کران مادی و معنوی حکومت، شبانه روز چنین داستان هایی را می بافند و به خورد جامعه می دهند.

 

اجرای طرح «۳۱۳ یار موعود» در ۱۸  استان

خبرگزاری حکومتی مهر، نوشت: رضا فرخ‌ شاهی‌ نیا، مسئول کانون تخصصی مهدوی کرمانشاه، از برگزاری دوره سوم آموزش بصیرت در طرح «۳۱۳ یار موعود» در  اوایل بهار در ۱۸ استان خبر داد .

نام گذاری این طرح به روایت شیعه، در مورد  حکمرانی ۳۱۳ تن از یاران نزدیک امام زمان بر جهان پس از آخرالزمان اشاره  دارد .

رضا فرخ ‌شاهی ‌نیا، اهداف عمده «طرح ۳۱۳ یار موعود» را «شناخت بیش تر  حضرت مهدی، توسعه و ترویج فرهنگ مهدویت و افزایش آگاهی جوانان در زمینه‌ های مختلف  و آموزش بصیرت مهدوی»، توصیف کرد و افزود که هم ‌اینک در کرمانشاه، به علت کمبود  اعتبار کافی قادر به پذیرفتن ۵۰۰ جوان بیشتر در هر دوره نیستیم .

پیش از این نیز  علی ‌رضا پناهیان، مشاور رییس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ ها، در مراسم  عزاداری خانه آیت‌ الله خامنه ‌ای گفته بود: «در روایات آمده ‌است که ۳۱۳ یار حضرت مهدی،  مانند کنیزانی در برابر مولای خود از آن حضرت اطاعت می کنند و آداب ولایت مداری نیز  این گونه است . »

  

وثيقه به خدا برای ظهور امام زمان...

بنا به گزارش ايرنا، آيت الله محی الدين حائری شيرازی، «استاد حوزه و دانشگاه»، گفت: هنوز دادن وثيقه به خدا برای ظهور امام زمان (عج) كامل نشده چرا كه اين وثيقه بايد هم شان و منزلت حضرت مهدی باشد و معلوم است كه با وجود اين همه شهيد گران قدر هنوز حد كاملی از وثيقه الهی برای تشكيل حكومت جهانی امام زمان (عج) فراهم نشده است.

او، اضافه كرد: پيروزی لبنان در جنگ سی و سه روزه عليه دشمن و اخيرا فرار ديكتاتور مصر، خود و به تدريج فراگيری آن در تمام كشورهای عربی، وثيقه ای ديگر برای ظهور امام زمان (عج) است كه البته تا رسيدن به نقطه ظهور، نياز به استقامت و بصيرت دارد.

حائری شيرازی، گفت: اگر افراد به دنبال حقيقت و زمينه های ظهور امام زمان (عج) هستند، بايد برای تحقق آن سرمايه گذاری كنند و در اين مسير مراقب توطئه ها و دسيسه های رنگين دشمن باشند.

 

نظر مدیر مدرسه امام خمینی در خصوص امام زمان

خبرگزاری آینده روشن، پنج شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۸۵، «به منظور آگاهی از نظرات حجت الاسلام و المسلمین مهدویان مدیر مدرسه امام خمینی (ره) در دمشق در خصوص امام مهدی (عج) و انتظار» با او گفتگویی انجام داده است که در زیر می خوانید:

تلاش های انجام شده در زمینه ارتقاء فرهنگ مهدوی (ع) را چگونه ارزیابی می کنید؟

من خیلی دردمندانه باید بگویم که نسبت به مهدویت نه دولت و نه روحانیت و نه موسسات تحقیقاتی ما در قم و نه در تهران و نه در کشورهای خارجی آن طور که باید سرمایه گذاری نکرده اند، سرمایه گذاری درست نشده است این نشان دهنده عدم شناخت مهدویت از یک طرف و کارکرد بد کسانی که در این جهت کار کرده اند و چهره مساله مهدویت را آلوده اند از طرف دیگر و عوامل دیگری که روحانیت و عوامل دولتی و غیر دولتی در صدد شناخت اصلی درد ها و درمان ها نبوده اند شاید این حرف سنگین باشد ولی واقعیت است.

اگر غیر از این بود می توانستیم خیلی ها را جذب بکنیم و فرهنگ انقلاب را بشناسانیم انقلابی که اگر عنایات آن حضرت نبود اصلا شاید به پیروزی نمی رسید و اگر ارادت حضرت امام (ره) به این ساحت نمی بود و اگر عنایات امام مهدی (ع) از انقلاب گرفته می شد راه به جایی نمی برد.

باید هم دولت و هم روحانیت و هم موسسات تحقیقاتی ما هم در داخل و هم در خارج سرمایه گذاری کنند. ما گرفتار تعارف هستیم با خود و با مردم تعارف می کنیم. مدیران باید خود و مهدویت را بشناسند و سرمایه گذاری اساسی بکنند...

باید حضرت مهدی را درست شناخت. الان شناخت ما از امام زمان یک شناخت شناسنامه ای است وقتی من در حوزه ها و دانشگاه ها که صحبت می کردم می پرسیدم که ببینم مخاطبان من چقدر با امام زمان آشنا هستند متاسفانه بسیار ضعیف و ناچیز و سطحی بود.

گرچه شناسنده ها هم که روحانیت در درجه اول بوده اند متاسفانه خود آشنایی چندانی ندارد. مرحوم کافی کسی است که در منبرهای خود به طور عام از امام زمان سخن می گفتند ولی واقعا ایشان چقدر امام زمان را می شناختند؟ و به عمق آن پی برده بودند تنها یک تعداد خاطره ها و سرگذشت هایی را که به نظر من باید در آن ها تجدید نظر کرد. ایشان این ها را دستمایه کار خود کرده بودند و چقدر با ظرافت همان مقدار را که می دانستند به جامعه شناساندند.

کاش درصد قابل توجهی از روحانیت ما به همان مقداری که ایشان عشق داشت می توانستند بشناسند و بشناسانند این یک هزارم کاری است که باید انجام شود، امام زمان (عج) را باید به عنوان یک پروژه جهانی شناخت کسی که می آید و جهان را زیر یک حکومت می برد این مساله ابعاد مختلفی دارد مثلا باید کسانی بیایند و ببینند که مثلا مدیریت حضرت نسبت به اقتصاد بین الملل چگونه است، سیاست بین المللی چگونه خواهد بود؟ وزارت خانه ها چطور توزیع می شود؟ امور اجتماعی چگونه است؟ آیا ایشان مثل امام علی (ع) مامورینی از طرف خود به این طرف و آن طرف ارسال می کنند؟ باید دید چطور است؟ همه دنیا زیر چتر اطلاعاتی یک حکومت و یک شخص قرار خواهد گرفت و وکلای حضرت جهان را اداره خواهد کرد. اصلا در این قسمت ها کار نشده است.

کسانی که در این زمینه ها کار می کنند وقتی سخن به پیشرفت های تکنولوژیکی در زمان حضرت می رسد تازه یک مقدار با احتیاط صحبت می کنند، این ها باید جزء مسلمات قرار بگیرد که حضرت از شمشیر استفاده نمی کنند و قتل و غارت نخواهند کرد و با سلاح منطق جلو خواهند آمد و عقول را پرورش می دهند و مردم را به گونه ای آماده پذیرش حق می کنند که همه شنوای حق و حقیقت باشند. حضرت کسانی را پرورش می دهند. ما عیب بزرگ مان این است که در طول انقلاب کادر سازی نکرده ایم و گزینش ها بر اساس شناخت های جزئی و سوابق افراد بوده است یا به خاطر انگیزه های بوده است که خود طرف داشته است برای تصدی سمت ها.

حضرت مهدی (عج) الان هم دارند کادرسازی می کنند. نه در ایران، بلکه در همه دنیا. مثلا در حوزه علمیه سوریه از سی و دو کشور دنیا درس می خوانند شاید یکی از ایشان کادر امام زمان باشد. حضرت سال های سال کار کرده اند تا کادر خود را بسازند...

غرب هیچ چیزی ندارد یک «مرد عنکبوتی» یا «بت من» درست می کند که ناتوانی خود را در غالب مهارت ها عرضه می کند. به نظر من غرب خیلی زیبا دارد عمل می کند، برخاسته از آرزوهای غربی ها هست وقتی یک انسان می خواهد آنی باشد که نمی تواند باشد خوب فیلمش را می سازد و نمونه ها بسیار است. در فیلم سازی غربی به طور روشن می توان یافت که غرب توهمات خود را به شکل چیزهای واقعی دارد به خورد مردم دنیا می دهد و بزرگ ترین آفت آن همین است که مردم بیچاره دنیا باور کرده اند که آمریکا ابرقدرت است...

 

طوری کار کنید که امام (زمان) ما را در موضع خود ابقا کند

محمود احمدی، در سخن رانی روز پنج شنبه 11-11-2010 خود، خطاب به مدیران دولتی استان قزوین گفت: «طوری کار کنید که امام (زمان) ما را در موضع خود ابقا کند.»

به گزارش خبرگزاری مهر، احمدی نژاد که در جمع مدیران دولتی در استان قزوین سخن می گفت، افزود: «همه دین و همه عالم خلاصه در یک کلمه است که آن کلمه هم امام است. همه هستی برای امام است که اصلا کعبه بدون امام معنا ندارد. همه دور کعبه می‌ چرخند و کعبه به دور امام. مسیر رسیدن به خدا امام است. امام هم راه است هم مقصد.»

احمدی نژاد، با بیان این که ما معتقدیم که انقلاب اسلامی یک گام در ادامه و امتداد گام های انبیای الهی و مقدمه ‌ای برای گام های بعدی برای پیوستن بشریت به امام است، گفت: «بوی عطر امام در عالم پیچیده است و جهان به سرعت وارد مرحله‌ ای می‌ شود که تنها راه خود را اتصال به امام بداند.»

احمدی نژاد، در بخش دیگری از سخنانش به موضوع کنترل جمعیت در اشاره کرد و افزود: «جمعیت ما کجا زیاد شده است که بعد دستور می ‌دهیم که آن را کنترل کنند. غربی‌ ها رشد جمعیت‌ شان منفی شده است و از ترس این که جمعیت به آن جا سراریز شود دستور کنترل جمعیت را به ما می‌ دهند.»

سخنان احمدی نژاد، درباره کنترل جمعیت بارها انتقادهای بسیاری را در محافل سیاسی و اقتصادی ایران، حتی در میان اصول گرایان و اصلاح طلبان روبرو شد. به گفته منتقدان افزایش جمعیت نیازمند زمینه سازی اقتصادی است که ایران هم اکنون آن را دارا نسیت.

اما احمدی نژاد، در جواب منتقدین گفت: «این حرف ‌ها مال ما نیست مال مادی ها است. روزی دست خدا است. این نیست که نسلی را بکشیم تا روزی‌ مان بیش تر شود.»

 

اعدام یکی از فرماندهان سابق سپه در جنگ...

یکی از فرماندهان سابق سپاه در جنگ به اتهام «ارتباط با امام دوازدهم شیعیان» به  حکم دادگستری استان خوزستان اعدام شد. خانواده عبدالرضا غرابات از فرماندهان سپاه در سوسنگرد، شنبه 29 ژانویه 2011، در گفتگوی تلفنی با العربیه، گفتند که آقای غرابات، دو روز پیش به جرم ارتباط با امام زمان، در استان اهواز اعدام شد و تاکنون موفق نشده اند که جسدش را تحویل بگیرند. اما جرم او، نه در تبلیغ امام زمان، بلکه در این بوده است که او ادعا کرده بود امام زمان از رهبر حکومت اسلامی ایران ناراضی است.

خانواده این عضو سپاه پاسداران در سوسنگرد، اعلام کرده ‌اند که بعد از اعدام وی  در اهواز، هنوز موفق به دریافت جنازه نشده‌ و تاکید کرده‌ اند که «خبر اعدام را از  رسانه‌ ها شنیدیم.» اما در این گزارش، اشاره ‌ای به منبع خبری منتشرکننده اعدام این  فرد نشده است.

یکی از اعضای خانواده عبدالرضا غرابات، گفته است: «نظام خود مروج افکار امام  زمانی است و احمدی‌ نژاد بارها از تلویزیون به طور مستقیم و غیرمستقیم از ارتباط با  امام زمان گفته است. چرا فقط فرزند ما اعدام می‌ شود.»

او، افزوده: «ما انتظار نداشتیم که عبدالرضا اعدام شود، چرا که در دوران جنگ  خدمات فراوانی داشته است. به خصوص این که اتهام ارتباط با امام زمان تازگی ندارد و  خود دولت‌ مردان برخی اوقات این نوع ادعاها را مطرح می کنند.»

بر اساس گزارش ها عبدالرضا غرابات، پس از ادعای ارتباط با امام دوازدهم شیعیان  توسط ماموران وزارت اطلاعات در شهر ‏سوسنگرد بازداشت شده و برای محاکمه به اهواز  انتقال یافته بود. پس از صدور حکم اعدام در دادگاه روحانیت و تایید آن در دیوان  عالی قضایی، حکم اعدام وی بامداد پنج شنبه 27 ژانویه 2001، در زندان کارون اهواز اجرا شد.‏

این عضو خانواده غرابات، هم چنین اضافه کرده است: عبدالرضا در زمان شاه فردی  خوش‌ گذران بود و هیچ گرایش دینی نداشت، اما پس از پیروزی انقلاب و آغاز جنگ به  عضویت سپاه درآمد و در هشت سال جنگ، حضوری مداوم در خط مقدم جبهه داشت. پس از توقف  جنگ عبدالرضا از ارتباط خود با امام زمان سخن گفت و ادعا کرد که امام زمان از نظام  حاکم به رهبری آیت ‌الله خامنه‌ ای ناراضی است.»

وی افزوده است که غرابات، در مسجد جامع سوسنگرد برای تعدادی از جوانان این شهر درس اخلاق  برگزار می‌ کرد و برای سال ‌ها آزادانه به تبلیغ افکار خود می‌ پرداخت: «به تدریج بر  پیروان آقای غرابات افزوده شد، به طوری که صدها نفر از شهرهای مختلف دیگر نیز با وی  ارتباط برقرار کرده و به عضویت مجموعه‌ ای که با نام «خط سیر و سلوک» بین مردم معروف  شده بود در آمدند.»

وی تاکید کرد: «فعالیت این گروه پس از پرداختن به رهبر جمهوری اسلامی ایران  متوقف شد و عبدالرضا غرابات به اهواز تبعید اما پس از مدتی بازداشت و به اتهام  ارتباط با امام زمان اعدام شد.»

 

فقط بعضی بزرگان با امام زمان ارتباط دارند نه حلقه اطراف احمدی نژاد

روزنامه کيهان حکومت اسلامی، طی ياداشتی پنج شنبه 22 اردیبهشت 1390، در رابطه با اختلافات اخير دولت و مجلس بر سر ادغام وزارت خانه ها، به سياست احمدی نژاد در اين مورد حمله کرده و آن را تعطيل دولتی خوانده است.

يک نکته جالب دیگری که در این يادداشت آمده است، ماجرای ارتباط با امام زمان است. نويسنده يادداشت، به شدت ارتباط «حلقه» مشايی با امام زمان را رد کرده و حتی تاکيد کرده است: «اگر كسى ادعاى ارتباط و خبر داشتن از امام عصر (عج) داشت به صورت او خاك بپاشيد و او را تكذيب كنيد.» اما نويسنده تاکید می کند که: «ملاقات برخى از بزرگانى با آن حضرت قطعى است.»

کیهان، این ارگان سانسور و سرکوب حکومت اسلامی، می نویسد: «... 4- در ميان حلقه مورد اشاره نوعى «خاص ديدن» از سال پايانى دولت نهم شروع به جوانه زدن كرد. اين خاص بودن معانى و محدوده هاى فراوانى را دربر مى گرفت. يكى از جلوه ها طرح «مورد تاييد خاص حضرت بقيه الله الاعظم (عج) بودن» است... به مرور اين فكر در بعضى ها پيدا و ابراز شد كه «ما هيچ كارى نمى كنيم مگر اين كه مورد تاييد و عنايت باشد» و در موارد خاص به بعضى از عوامل دولت خبر داده مى شد كه شما مورد تاييد هستيد يا فلان فعل شما امام زمان را خشنود كرد! اين همه در حالى بود كه اولا هيچ سندى براى صحت اين ادعاها ارائه نمى شد و ثانيا اسناد قطعى و غيرقابل ترديدى وجود دارد كه فرموده اند اگر كسى ادعاى ارتباط و خبر داشتن از امام عصر (عج) داشت به صورت او خاك بپاشيد و او را تكذيب كنيد البته اين به آن معنا نيست كه امكان ارتباط با آن حضرت وجود ندارد. ملاقات برخى از بزرگانى با آن حضرت قطعى است ولى چنين بزرگانى هرگز ادعاى ارتباط نمى كنند و بعضى با نشانه هايى درمى يابند كه چنين ارتباطى وجود دارد يا وجود داشته است. يكى ديگر از جنبه هاى «خاص بودن» استثنا قايل شدن براى طيف خاص است به گونه اى گويا بعضى از افراد مبراى از خطا و در نتيجه مبراى از سئوال و پاسخ هستند.»

در کشمکش باند رهبری و ریاست جمهوری، مشایی در گفتگویی با «ایرنا»، 23 اردیبهشت 90، از جمله ادعا کرده است: «در شرایط فعلی، بنا به دلایلی قصد پاسخ گویی به شبهات بی اساس و اکاذیب را ندارم، اما در این مورد باید تاکید کنم که ولایت فقیه، آرمان مهم انقلاب اسلامی و بزرگ ترین یادگار ماندگار امام (رض) است و اصولا انقلاب اسلامی بدون ولایت فقیه شکل نمی گرفت و نمی توانست با اقتدار به حیات بالنده خود ادامه دهد. چنان که بارها گفته ایم ما زندگی در سایه ولایت فقیه را تمرین زندگی در حکومت جهانی امام زمان (عج) می دانیم و تبعیت از ولی فقیه از لوازم اعتقاد به غیبت امام عصر (عج) است.»

در حکومت اسلامی ایران، کم نیستند کسانی که با شبح و خرافه ای به نام «امام زمان» در ارتباطند. اما دعوا بر سر اين است که چه کسی با امام زمان در باین ها و چاه جمکران و... ملاقات می کند. از این رو، اکنون کشمکش و دعوای رهبر و هوادارانش با تیم احمدی نژاد، ادعای ارتباط با عالم غيب است که باید در انحصار خامنه ای باشد. بنابراین، رهبر حکومت اسلامی، تلاش می کند موقعیت متزلزل خود و کل حکومت شان را با عوام فریبی حفظ کند.

از سوی دیگر، احمد جنتی ، دبیر شورای نگهبان و امام جمعه تهران، بدون نام بردن از محمود احمدی نژاد، عملکرد او را زیر سئوال برده و گفته است هر فردی تا زمانی که در مسیر ولایت فقیه بود مورد قبول مردم است و جان شان را نثار می کنند اما «اگر پایش را کج گذاشت حمایت های مردمی هم از بین می رود.»

دبیر شورای نگهبان که از مدافعان احمدی نژاد بوده، گفت که مساله ای که دو هفته افکار را به خود مشغول کرد و «عده ای نیز واقعا ناراحت شده و غصه خوردند، تذکر داده و ملاقات کردند. این مطلب غیرمنتظره بود و مورد توقع ما نبود و نباید از آن به سادگی گذشت.»

جنتی، ولایت فقیه را «حلال مشکلات» خوانده و گفته است که «ولایت فقیه هر جا خلافی را مشاهده کند اول تذکر می دهد و اگر تذکر اثر نکرد، اعمال ولایت می کنند.»

امام جمعه موقت تهران، اختلاف اخیر را «شبه بحران» توصیف کرد و گفت که «تنها جنگ نیست که تلخی ایجاد می کند، فتنه هم جنگی بود که ختم به خیر شد و دشمنان نباید خوشحالی کنند.»

دبیر شورای نگهبان که مسئولیت نظارت بر انتخابات را بر عهده دارد، گفت که «جذب و توزیع برخی پول ها توسط این گروه از چشم مردم پوشیده نیست لذا اگر چه امروز طبق مصلحت، مردم چیزی نمی گویند، اما در صورت لزوم مردم به حساب این ها خواهند رسید.»

جنتی، گفت: «این ها از یک طرف روی خوش به آمریکائی ها و بیگانگان نشان می دهند و از طرفی ادعای تشرف به خدمت حضرت ولی عصر (امام دوازدهم شیعیان) را دارند، کسی را عزل می کنند و می گویند امام زمان گفته شما را این جا قرار دهیم.»

جنتی، با استناد به سخنان آیت الله خمینی، بنیان گذار حکومت جهل و جنایت اسلامی، گفت که «امام راحل می فرمودند مجتهد و ولی فقیه چیزی از خود نمی گوید لذا اگر این را رد کردید، خدا را رد کردید.»

 

عزل وزیر به دستور امام زمان

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان که امامت نماز جمعه‌ روز ۲۳ اردیبهشت 1390 را بر عهده داشت، تقریبا تمام دو خطبه‌ خود را به انتقاد و حمله به آن چه «فتنه داخلی» و «جریان انحرافی» خواند، اختصاص داد. این عنوانی است که حامیان علی خامنه ‌ای به نزدیکان محمود احمدی ‌نژاد داده اند. رهبری این «فتنه» به اسفندیار رحیم مشایی، رییس دفتر و مشاور ارشد احمدی ‌نژاد نسبت داده می ‌شود.

امام جمعه موقت تهران، بدون نام بردن از احمدی ‌نژاد به اختلاف‌ های میان او و خامنه ‌ای در دو هفته‌ اخیر، از جمله عزل وزیر اطلاعات اشاره کرد و گفت: «این قبیل موضوع ‌ها مورد توقع ما نبود، اما این وقایع اتفاق افتاد كه نباید به سادگی از آن گذشت.» احمدی‌ نژاد در پی مخالفت با کنار گذاشتن حیدر مصلحی و ابقای او به دستور خامنه ‌ای حدود ده روز به حالت قهر خانه نشین شد و در محل کارش حضور نیافت. 

دبیر شورای نگهبان، گفت: «این ها از یك طرف روی خوش به آمریكایی ‌ها و بی گانگان نشان می ‌دهند» و از طرف دیگر ادعا می‌ کنند با امام زمان ارتباط دارند. به گزارش خبرگزاری فارس، جنتی در بخش دیگری از سخنانش گفت این افراد کسی را عزل می‌ کنند و می‌ گویند به دستور امام زمان بوده. گفته می ‌شود که رحیم ‌مشایی نقش مهمی در جابه‌جایی‌ ها در دولت دارد. 

هم زمان با سخنان دبیر شورای نگهبان از تریبون نماز جمعه، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی «ایرنا»، گفتگویی را با رییس دفتر احمدی‌ نژاد منتشر کرد که محور اصلی آن انتقادهای اخیر به دولت عنوان شده است. رحیم‌ مشایی، در پاسخ به این پرسش که: «عده‌ ای تلاش می ‌كنند درباره اعتقاد شما به ولایت فقیه تشكیك كنند» اظهار داشت: «در شرایط فعلی، بنا به دلایلی قصد پاسخ گویی به شبهات بی ‌اساس و اكاذیب را ندارم.» 

به گزارش «ایرنا»، اسفندیار رحیم مشایی، گفت: «ما زندگی در سایه ولایت فقیه را تمرین زندگی در حكومت جهانی امام زمان» می‌ دانیم. او، افزود به باور او تبعیت از ولی فقیه از لوازم اعتقاد به غیبت امام زمان است. رحیم مشایی، مدعی است: «آقای احمدی ‌نژاد و همكارانش در دولت، همواره التزام عملی خود را به ولایت فقیه، اثبات كرده ‌اند.» او تاکید دارد: کسانی که رییس دولت دهم را به ایجاد شكاف در حاكمیت و تلاش برای به وجود آوردن حاکمیت دوگانه متهم می ‌کنند، هدف شان «رسیدن به مقاصد كوچك باندی و جناحی... و كسب قدرت و منفعت» است.

 

منتقدان نیز احمدی‌نژاد و نزدیکانش را به تلاش برای کسب قدرت و زمینه‌سازی برای انتخابات آینده متهم می‌کنند. احمد جنتی با اشاره‌ی تلویحی به نزدیکان احمدی‌نژاد می‌گوید: «بسیاری از فعالیت ‌ها و اقدامات این گروه مقدمات انتخابات سال جاری است و جذب و توزیع برخی پول‌ها توسط این گروه از چشم مردم پوشیده نمی‌ماند.»

  

حسین قاسمی، فرماندار سابق شیراز که گفته می ‌شود به دلیل مخالفت با رحیم‌ مشایی برکنار شده مدعی است آن چه «جریان انحرافی» می ‌نامد حلقه ‌ای کوچک اما پرنفوذ در دولت هستند. او روز جمعه ۲۳ اردیبهشت ماه، در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت: «جریان انحرافی موفق شد بعد ولایت پذیری احمدی ‌نژاد را به شدت زیر سئوال ببرد.» قاسمی معتقد است، این گروه پرنفوذ «به نوعی هماوردطلبی و تهدید نظام دست زدند» و امید داشتند در ضدیت با خامنه ‌ای از پشتیبانی مردم برخوردار شوند. 

فرماندار سابق شیراز، به فعالیت اقتصادی بخشی از اعضای دولت اشاره می‌ کند و می‌ گوید: «این جریان در واقع یك مافیای اقتصادی بزرگ را شكل داده است در حدی كه می ‌توان آن را یك باند تبه كار اقتصادی نامید.»

قاسمی، اعتقاد دارد: «این جریان به تداوم قدرت خود می‌ اندیشد و می ‌خواهد در دولت بعدی نیز مانند دولت دهم مطلق‌ العنان باشد.»

 

جن خوب، جن بد

به روایت قرآن، کتاب «مقدس و آسمانی» مسلمانان، جن‌ ها مانند انسان خوب و بد و مومن و کافر دارند. افزون بر این جن  توانایی‌ های خارق ‌العاده ‌ای دارد که از انسان دریغ شده. برخی مفسران معتقدند که  شیطان گونه پلید جن است. اعتقاد به وجود جن در بسیاری دیگر از دین‌ ها نیز وجود  دارد، اما بر خلاف اسلام اغلب فقط شرور تلقی می‌ شوند.

مطابق آن چه در  آیه‌ های مربوط به سلیمان در قرآن آمده «جن خوب» حتا می‌ تواند در خدمت پیامبران باشد  و خدماتی به آن ها بدهد که از عهده‌ انسان برنمی‌ آید. به عبارت دیگر جن، هم  می ‌تواند انسان را تسخیر کند هم ممکن توسط او تسخیر شده و به خدمت گرفته شود. از  این منظر در چارچوب اعتقادات مذهبی مسلمانان، و برخلاف آن چه در ادبیات سیاسی  ماه‌ های اخیر رایج شده، «جن ‌گیری» الزاما مترادف شیادی و کلاهبرداری نیست .

یکی از معروف ‌ترین مسجدهای مکه، «مسجد الجن» نام دارد که در غرب شهر قرار دارد. این  مکان محل نزول جنیان محسوب می ‌شود و ادعا می شود خواندن دو رکعت نماز در آن برای حاجیان مستحب  تلقی می ‌شود.

در روایتی از محمد پیامبر  اسلام، خطاب به امام اول شیعیان (در کتاب وسائل الشیعه) توصیه شده است که «ای علی، در شب  اول، وسط و آخر ماه آمیزش مكن... همانا جنیان در این سه شب به پیش زنان خویش (برای  مقاربت) می‌ روند .»

مرتضی نبوی، عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین و یکی از اعضای  مجمع تشخیص مصلحت نظام می ‌گوید: «به نظر می‌ رسد این جریان انحرافی با توسل به یك  سری مسائل شیطانی كه دور از واقعیت هم نیست و طبق آیات قرآنی جزو اعتقادات مسلمانان  هم هست، سعی می‌كنند افراد را تحت تأثیر قرار دهند . » به گزارش خبرگزاری فارس،  نبوی در نشست هفتگی انصار حزب ‌الله ۱۱ اردیبهشت ۹۰، گفت: «اجنه امروز نیز در دنیا  زندگی می ‌كنند كه داستان آن ها در قرآن مفصل آمده است و سخن از توانایی آن ها بسیار  است.» او معتقد است: «شاید این جریان انحرافی با توسل به بعضی از افرادی كه از طریق  راه باطل، فسادانگیز و انحرافی به برخی توان مندی ‌های ماورائی رسیدند، سوء استفاده  می ‌كنند و جاذبه ‌های این گروه توانسته است، تاثیری روی برخی افراد بگذارد و حمایت  ایشان را جلب كند .»

به گزارش فارس، مصباح یزدی نیز هشتم اردیبهشت گفته است: «شیاطین انسی مانند مرتاض‌ ها از قدرتی برخوردارند که می ‌توانند به کمک آن دیگران را  بفریبند؛ اما مردم باید با انتخاب صحیح سعی کنند از دام شیاطین ‌رها شوند .»

در حالی که به اعتقاد روحانیان، از آن جا که در  قرآن بر وجود جن تاکید شده، خرافات خواندن آن نفی کتاب آسمانی مسلمانان و شرک محسوب  می ‌شود. در قرآن سوره ۷۲ سوره‌ جن نام دارد و آیه ‌های بسیاری به توصیف ویژ‌گی ‌های  این «مخلوقات» اختصاص داده شده است.

مطابق آموزه ‌های قرآن، جن مانند شیطان از  آتش آفریده شده، اما مصداق «شر» به شمار نمی‌ آید. در سوره حجر تاکید می ‌شود که خلقت  جن پیش از آفرینش انسان انجام شد. در سوره انعام آمده است که برای جن و انس رسولانی  از جنس خودشان فرستاده شده تا احکام الهی را به آن ها ابلاغ کند.

این تناقض آشکار در حکومت اسلامی، از یک سو بیش از پیش مصرف اسلام و ابزار مهمی در دست سیاست مداران حکومتی را به نمایش می گذارد و از سوی دیگر پوچ و دروغین بودن قرآن و خدا و پیامبر وجن و پری و امام زمان را به نمایش می گذارد. کسانی که تا دیروز این خرافات مذهبی را با هم در جامعه بازتولید می کردند امروز با بروز اختلاف سیاسی میان شان، جناحی بازتولید این خرافت را در انحصار خود می بیند و طرفداران دیگری را حتی بازداشت و زندانی می کند؟

در روزهای اخیر نزدیکان احمدی‌ نژاد  بیش از پیش از سوی حامیان حامنه ای به سوء استفاده‌ های کلان اقتصادی متهم  می ‌شوند. احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و یکی از حامیان پیشین احمدی‌نژاد، «جریان  انجرافی» را متهم می‌ کند که یک مافیای اقتصادی درست کرده ‌اند.

سایت‌ های خبری حامیان آیت ‌الله خامنه ‌ای نیز تقریبا هر روز گزارش تازه ‌ای از  اقدامات این «مافیا» را منتشر می‌ کنند. این در حالی است که فساد مالی در تمام سه  دهه گذشته وجود داشته و دولت احمدی ‌نژاد نیز این سیاست را ادامه داده است. از سوی دیگر، برخی از نمایندگان مجلس می ‌گویند،  پیگیری یک پرونده فساد اقتصادی مهم که مسئول اصلی آن محمدرضا رحیمی، معاون اول  احمدی ‌نژاد عنوان شده، به دستور مستقیم آیت ‌الله خامنه‌ ای مسکوت مانده  است .

بنابراین، شواهد نشان می ‌دهد که فساد مالی  و اعتقاد به وجود جن یا ارتباط با «جن ‌گیران» تنها یا مهم ‌ترین دلیل اختلاف نیست. دستگاه ‌های متعدد امنیتی و اطلاعاتی که گفته می‌ شود برخی از آن ها مستقیما زیر نظر  خامنه ‌ای فعالیت می‌ کنند در شش سال گذشته در دولت، تقریبا به حاشیه رانده شده اند. اکنون این سئوال برای طرفداران رهبر پیش آمده است که به لحاط قدتر سیاسی تیم احمد نژاد - مشایی در حال جلو زدن است که باید جلو آن گرفته شود تا موقعیت رهبر تضعیف نگردد. ظاهرا یکی از ریشه ‌های اختلاف اعتقادات این «جریان انحرافی» در  مورد نزدیکی ظهور امام غایب شیعیان است. رحیم‌ مشایی، از دولت انتظار سخن می‌ گوید و  احمدی‌ نژاد برخی از تصمیم ‌های خود را ملهم از دستورات امام زمان عنوان  می‌ کند .

حین فدایی، دبیرکل جمعیت ایثارگران و  نماینده مجلس نهم اردیبهشت در جمع دانشگاهیان یزد گفت که احمدی‌ نژاد و نزدیکانش  «عصر غیبت را پایان‌ یافته و عصر حاضر را عصر حضور می‌ شمارند.» به گزارش خبرگزاری  فارس، او می‌ افزاید این افراد ادعا دارند: «وقتی که مستقیم از ولیعصر دستور  می‌ گیرید، چه نیازی به ولی فقیه ‌و ولی امر دارید .» بنابراین، مساله مهم در این دعوا، چندان به خرافات مذهبی آن ها ربطی ندارد و دعوا بر سر قدرت مطلق ولی فقیه است.

چند ماه است که واژه تازه ‌ای وارد ادبیات سیاسی ایران شده است: عده‌ ای ادعا می‌ کنند یک «جریان انحرافی» را در دولت محمود احمدی ‌نژاد شناسایی کرده‌ اند  که حتی با «جن‌ گیران و رمالانی» در ارتباط هستند که بر تصمیم‌ گیری های قوه مجریه، تاثیری  تعیین ‌کننده دارند.

بیش تر حمله‌ ها نیز متوجه‌ اسفندیار رحیم‌ مشایی، رییس دفتر و  مشاور ارشد احمدی‌ نژاد است که به گفته مصباح‌ یزدی، او را سحر و طلسم کرده است. بنابر گزارش‌ ها در چند هفته گذشته، تعدادی از نزدیکان تیم احمد نژاد - مشایی بازداشت شده‌ اند. برخی از این  افراد «مدعی علوم غریبه» و یکی از آن ها متهم به رمالی و جن ‌گیری معرفی شده ‌اند.

رییس قوه قضائیه حکومت اسلامی، صادق لاریجانی نیز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت1390،  ضمن تایید دستگیری عده ‌ای «رمال و جن‌ گیر»، آن ها را عضو «جریان انحرافی در دولت» و  کسانی معرفی می ‌کند که به «اسلام منهای روحانیت» معتقدند.

سه چهار هفته پیش نیز مجتبی ذوالنور، جانشین نماینده‌ آیت ‌الله علی خامنه ای، رهبر  حکومت اسلامی در سپاه پاسداران با اشاره به رحیم‌ مشایی گفته بود: «این آدم‌ ها  سرسوزنی به ولایت فقیه و روحانیت اعتقاد ندارند و اسلام بدون آخوند را القا می  کنند .»

ذوالنور معتقد است: «امروز رییس جمهوری اصلی در ایران اسفندیار رحیم  مشایی است که سرمنشا برکناری منوچهر متکی از وزارت امور خارجه و عزل حیدر مصلحی از  وزارت اطلاعات بوده است .»

اکنون طرفداران احمدی نژاد، به جاسوسی نیز مهم شده اند. روزنامه   «جوان»، ارگان سپاه پاسداران،  یک روز پس از انتشار گزارش ‌هایی در رابطه با «جاسوسی» پریوش سطوتی»   (همسر  دکتر فاطمی) برای بریتانیا٬ از رابطه عباس غفاری جن ‌گیر مخصوص احمدی‌ نژاد با  اسرائیل خبر داد.

این روزنامه روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت 1390، بدون اشاره به نام عباس غفاری نوشته که او،   «علاوه بر جریان انحرافی٬ دارای ارتباطاتی نیز با رژیم صهیونیستی بوده است . » به نوشته «جوان»، غفاری «قدرت شیطانی و تصرف خود را از طریق اهانت به قرآن و عدم  اهتمام به فرائض دینی هم چون نماز بدست آورده است . »

این رسانه وابسته به سپاه در ادامه ادعا کرده که عباس غفاری در سال‌ های گذشته  نیز با «برخی اصلاح‌ طلبان» ارتباط داشته است.

عباس غفاری، چندی پیش توسط نیرو‌های سپاه پاسداران دستگیر و آن طور که گفته شده  در زندان اوین، زندانی است. گزارش شده که او، به همراه علی یعقوبی دیگر جن‌ گیر احمدی‌ نژاد از «قدرت اجنه»  برای تحقق برخی اهداف حامیان رییس دولت استفاده می‌ کرده است .

پس از انتقال عباس غفاری از سلول انفرادی به سوئیت، وی به سلول عبدالله  رمضان زاده، سخن گوی دولت خاتمی که در حوادث پس از انتخابات دستگیر و به زندان  محکوم شده، منتقل شده است .  به گزارش وب سایت آینده، عبد الله رمضان زاده که  در سلول خود سرگرم فعالیت علمی و ترجمه بوده است، پس از آشنایی با غفاری متوجه می  شود که وی با وجود آشنایی کامل با ادعیه و تسلط به قرآن کریم، روح آلوده ‌ای داشته و  در زمان خواب اصوات عجیب و ناله های خاصی از وی به گوش می رسد که موجب  وحشت‌ ز‌‌‌‌‌‌‌دگی او می گردد .

در این سه و سه حاکمیت جمهوری اسلامی در ایران، کتاب ‌های خرافات مذهبی فراوانی از جمله در مورد جن نوشته و منتشر شده. هم چنین در تمام  تفسیرهای قرآن، بخشی به این موضوع اختصاص دارد. مرتضی مطهری که یکی از نظریه‌ پردازان اصلی حکومت اسلامی محسوب می‌ شود، دو کتاب در مورد جن نوشته است. به باور مسلمانان،  جن به عالم نامحسوس تعلق دارد و اعتقاد به وجود آن نیازمند استدلال عقلی و علمی  نیست.

در حال حاضر پرسش سران حکومت اسلامی این است که چرا در حکومتی که وجود جن، از  آموزه‌ های دینی و ایدئولوژیک است، بحث ارتباط دولت مردان با جن و جن ‌گیران نیز  در سه دهه‌ گذشته بازتولید شده و کسی هم معترض نبوده است چرا اکنون این مساله به این شکل خشونت آمیزی به یک جنگ لفظی بین هواداران رهبر و رییس جمهور حکومت اسلامی تبدیل شده است؟ در واقع ورود «جن ‌گیری» به ادبیات سیاسی حکومت اسلامی، از زمانی  اوج گرفت که جنگ قدرت در جناح حاکم بالا گرفته است. محمود احمدی ‌نژاد که تاکنون مورد تایید و حمایت صددرصد علی خامنه ای، رهبر حکومت اسلامی بود و در واقع در انتخابات ریاست جمهوری سال 88، در حالی که احمدی نژاد رای نیاورده بود با فرمان خامنه ای دوباره به ریاست جمهوری منصوب شد؛ و در شش سال  گذشته، هم چنان از حمایت بی ‌دریغ او برخوردار بود اکنون به این شکل خشن و به طور سیستماتیک مورد حمله طرفداران رهبر قرار می گیرد؟!

این دعوای تازه جناحی حکومت اسلامی، آشکارا نشان می دهد که خدا، قرآن، پیامبران، امامان، امام زمان، جن و پری، بهشت و جهنم و غیره ابزارهای سنتی گرایش پوسیده و عقب مانده بورژوازی، برای حاکمان مستبد و تبه کار کاربرد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دارند اما همه خرافه و دروغی بیش نیستند.

 

سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت 1390 - هفدهم می 2011

ادامه دارد

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بهرام رحماني:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.