شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

پرسنل فحاش

ایسنا

بااعلام اخراج1500متخلف از ناجا درسال89؛
فرمانده ناجا: برخورد با پرسنل فحاش دردستوركار قرارگرفت
جرايم در ناجا 50 درصد نسبت به5سال گذشته كاهش يافت

28/2

فرمانده نيروي انتظامي با بيان اينكه جرايم سازمان نسبت به 5 سال گذشته 50 درصد كاهش يافته است افزود: كاركناني كه فحش و ناسزا به ارباب رجوع بدهند بايد از سازمان اخراج شوند.

به گزارش خبرنگار «حوادث» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سردار اسماعيل احمدي‌مقدم صبح چهارشنبه در حاشيه همايش نگهداشت نيروي انساني ناجا اظهار كرد: اگربخواهيم به الگوي پليس شايسته در نظام اسلامي و در برنامه چشم‌انداز به منظور تحقق عدالت در جامعه دست پيدا كنيم قطعا نبايد فساد درون سازماني همچون نيروي انتظامي وجود داشته باشد.

وي ادامه داد: گاهي شعارهايي عليه فساد مي‌دهيم كه اين شعارها قابل اندازه‌گيري نيست اما برنامه پليس اين است كه به صورت عملياتي شاخصه‌ها را در نظر بگيرد. به طور مثال ميزان تخلفات در نيروي انتظامي بطور ميانگين سالانه 10 درصد كاهش يافته است.

وي ادامه داد: امروز جرايم در نيروي انتظامي نسبت به 5 سال گذشته 50 درصد كاهش يافته است. اين در حاليست كه كيفيت جرايم هم در اين مدت تغيير يافته به طوري كه در گذشته ممكن بود جرايم ما همكاري با باند قاچاق موادمخدر بوده باشد اما امروز اين جرايم فرار از خدمت است. يعني يكي از كاركنان به مرخصي مي‌رود و اگر پس از 15 روز مراجعه نكند به عنوان فرار از خدمت محسوب مي‌شود و براي رسيدگي به دادسرا معرفي خواهد شد.

نوع جرايم در ناجا به سمت جرايم خفيف است

 كرايه مسكن از سبد هزينه خانوار در ناجا حذف شده است

فرمانده نيروي انتظامي با بيان اينكه نوع جرايم در نيروي انتظامي به سمت جرايم خفيف در حال سير كردن است افزود: براي كاهش فساد در نيروي انتظامي موضوع تشويق و تمديد را مورد نظر قرار داده‌ايم و افزايش امتيازات در نيروي انتظامي مدنظر قرار گرفته است كه امتيازات در مناطق سخت و پرمخاطره را افزايش داده‌ايم به طوري كه اگر عنوان كنيم چند درصد از نيروها تمايل به رفتن به مرز را دارند 70 درصد اعلام آمادگي خواهند كرد و اگر بخواهيم كه نيروهايمان از مرز برگردند تنها 2 تا 3 درصد داوطلب خواهند شد.

وي افزود: با بالابردن امتيازات مي‌خواهيم به خدمت ارزش داده شود بخصوص در مناطقي كه لغزش و فساد ممكن است بيشتر باشد تا ديگر بهانه سخت بودن كار و نبودن امتيازات در اين رابطه وجود نداشته باشد.

احمدي‌مقدم با اشاره به تقويت بنياد تعاون و حل شدن مشكل مسكن در نيروي انتظامي اظهار كرد: كرايه مسكن از سبد هزينه خانوار در نيروي انتظامي حذف شده است و اعلام شده كه دررابطه با مسكن مهر اگر كسي واجد شرايط باشد هزينه پيش پر داخت به صورت هديه به فرد مورد نظر داده شود.

فرمانده نيروي انتظامي توجه به آموزش‌هاي رفتاري و حرفه‌اي و افزايش اميد در بين كاركنان را در راستاي كاهش فساد در اين سازمان مهم توصيف كرد و افزود: همچنين موضوع تنبيه و شدت عمل در برابر متخلفان هم مدنظر قرار دارد. به طوري كه اگر فردي در نيروي انتظامي 10 هزار تومان رشوه بگيرد بايد از اين سازمان جدا شود. البته اثبات اين موضوع هم بسيار سخت است و اگر براي ما هم محرز باشد دادگاه ادله ما را نپذيرد و اين فرد تبرئه شود اما فردي كه در درون سازمان به چهره بدي تبديل شده است در كميسيون انضباطي عذراش را مي‌خواهيم.

اخراج افرادي كه در سازمان نظر ناموسي نسبت به خانمي داشته باشند

اخراج يكهزار و 500 نفر از ناجا در سال گذشته 

مبارزه با فساد در ناجا يك ركن اصلي است

وي اضافه كرد: اگر فردي در سازمان نظر ناموسي نسبت به خانمي را داشت بايد از سازمان اخراج شود كه البته اثبات چنين موضوعاتي بسيار سخت است. هر چند ما با چنين موضوعاتي از زاويه تخلف با اين فرد برخورد مي‌كنيم.

فرمانده نيروي انتظامي خاطرنشان كرد: اخيرا اعلام كرده‌ايم كه اگر فردي به ارباب رجوع فحش و ناسزا داد، اين فرد را از سازمان بيرون مي‌كنيم. چون پليس بايد الگوي اخلاق براي جامعه باشد و اگر كسي مي‌خواهد به فرزند خود ادب و شئونات ياد دهد بايد پليس را به عنوان الگو معرفي كند و فردي كه در سازمان فحش و ناسزاي ركيك مي‌دهد حتما بايد از سازمان اخراج شود.

به گزارش ايسنا، احمدي مقدم خاطرنشان كرد: با توجه به تنگ‌تر شدن حلقه نظارتي به چنين موضوعاتي در ابتدا سالانه 2هزار و 500 نفر از سازمان اخراج مي‌شدند و اين آمار در سال گذشته به يكهزار و 500 نفر رسيده است و در برنامه پنجم اين آمار كاهش خواهد يافت و اگر مسئولي در اين رابطه مسئوليت خود را انجام نداده باشد بركنار مي‌شود چون پليس در رابطه با اين موضوع بسيار جدي است.

وي با بيان اينكه مجرم و متهم نيز حقوقي دارند افزود: مجموع اين اقدامات آثار خود را گذاشته است اما نبايد انتظارات جامعه را بسيار افزايش دهيم چون به طور مثال يك فيلمي را از يك پليس مي‌گيرند و عنوان مي‌كنند كه اظهارات شما در رابطه با اين موضوعات درست نبوده است. اين در حاليست كه يكي از راههاي كاهش چنين رفتارهايي تقويت نظارت مردمي است. هر چند برخي از همكاران ما گلايه مي‌كنند كه افزايش نظارت مردمي باعث شده است كه مامور پليس در اجراي قانون و مقررات محتاط شود، اما با تمام اين صحبت‌ها ما ترجيح داده‌ايم كه مردم بتوانند از حقوق خود دفاع كنند و هر موردي كه مردم به پليس گزارش دهند پليس موضوع را بررسي خواهد كرد و اگر مشخص شود كه مامور وظيفه خود را به درستي انجام داده است تشويق خواهد شد و در غيراين صورت تذكر خواهيم داد و نتيجه را به مردم اعلام مي‌كنيم.

وي تاكيد كرد: مبارزه با فساد در نيروي انتظامي يك ركن اصلي است.

فرمانده نيروي انتظامي درباره افزايش استفاده از روانگردان‌ها در كشور هم گفت: آمار كشفيات و مشاهدات ميداني نشان مي‌دهد كه هرچقدر قيمت موادمخدر سنتي افزايش پيدا كند قيمت روانگردان‌ها كاهش مي‌يابد.

فرمانده نيروي انتظامي با بيان اينكه در گذشته روانگردان‌ها با استفاده از مواد محدود و در آشپزخانه‌ها توليد مي‌شد افزود: متاسفانه مواد اوليه روانگردان‌ها دربسته‌هاي بزرگ از پاكستان وارد كشور مي‌شود و اخيرا در كشفياتي كه پليس داشته است مشاهده شده كه قاچاقچياني كه از خارج به داخل كشور مي‌آيند موادمخدر شيشه به همراه دارند كه اين يك موضوع جديد است و نشان دهنده وجود خطر در اين رابطه است.

كشف محموله بزرگ موادمخدر در روز گذشته در كرمان

وي اضافه كرد: در روز گذشته در كرمان يك محموله ضبط شد كه حامل حدود 800 كيلوگرم ترياك ، 300 كيلوگرم مرفين و حدود60 كيلوگرم موادمخدر از نوع شيشه بوده است.

فرمانده نيروي انتظامي با اشاره به اينكه در حال حاضر قيمت هروئين نسبت به شيشه رو به افزايش است افزود: اين موضوع باعث شده است كه افراد به سمت موادمخدر شيشه تمايل پيدا كنند و اين در حاليست كه آگاهي در رابطه با اين نوع موادمخدر هم در بين مردم كم است به طوري كه بسياري فكر مي‌كنند كه موادمخدر شيشه اعتيادآور نيست و حتي كاركردهاي مثبتي هم دارد درحالي كه چنين موضوعي حقيقت ندارد و چنين نگاهي خطرناك است.

دستگاه قضايي هنوز شدت عمل در رابطه با روانگران‌ها ند‌ارد

فرمانده نيروي انتظامي خاطرنشان كرد: در قانون مبارزه با موادمخدر موضوعات خوبي مدنظر قرار گرفته است اما سازمان‌ها متناسب با قانون جلو نرفته است. يعني در دستگاه قضايي هنوز شدت عمل را در رابطه با روانگران‌ها در حد انتظار مشاهده نكرده‌ايم و در بخش درمان نيز هنوز گام اساسي برداشته نشده است.

به گزارش ايسنا، وي تاكيد كرد: پليس اعلام خطر كرده است كه اگر مراكز درماني، بازپروري، زندانها و اردوگاه‌ها فكري برايشان نشود باز هم چهره‌اي كه طي يكي دو سال رو به اصلاح بود دوباره بازخواهد گشت و در معابر، پارك‌ها و خيابانها شاهد معتادان رها شده خواهيم بود.

احمدي مقدم درباره برنامه پليس در حوزه امنيت اخلاقي از اواخر ارديبهشت ماه گفت: از اول ارديبهشت اقدامات پليس در اين رابطه آغاز شده است البته از اوايل خردادماه به دليل آن كه موج سفرها و مراجعه مردم به فضاهاي سبز، پارك‌ها و تفرجگاه‌ها افزايش خواهد يافت توجه به مسايل ترافيكي، تقويت حضور پليس در پارك‌ها و گردشگاه‌ها، كوه و تفرجگاه‌ها مدنظر قرار گرفته است.

وي به بحث اجراي طرح دريا اشاره كرد و گفت: با توجه به اينكه ماه مبارك رمضان نيز در اواسط تابستان قرار دارد بايد براي رعايت اين شئونات ملاحظات خاصي شود و تمام اين موضوعات براي ايجاد امنيت رواني جاني گردشگران و مردم است تا از اين فصل استفاده كنند.

منبع: ایسنا، 28 اردیبهشت 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایسنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.