شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

ناصر حجازی اسطوره مردمي فوتبال ايران در گذشت

         

پهلوانان هر گز نمی میرند! 

ناصر حجازی اسطوره مردمي فوتبال ايران در گذشت

کوروش طاهری

                                                                                                                                                در تاریخ ورزش باستانی ایران زمین لغت پهلوان بر افرادی اطلاق می شود که صفت مردم داری را در کنار صفات عالیه اخلاقی ورزشی با خود داشته باشند. طی سی سال گذشته تعدادی از پهلوانان واقعی ورزش ایران که انگشت شمار بودند به دیار باقی شتافتند ولی نام و رسم و آئین زندگی ورزشی و اجتماعی شان هم چنان در ورزش بر باد رفته ایران باقی مانده است. طی دهه گذشته که ورزش در ایران سیر قهقرائی و سقوط را به خصوص در مرز اخلاقی طی کرده است زنده یاد ناصر حجازی تک پهلوان میدان مبارزه در چند جبهه بود. از جبهه خانواده گرفته تا جبهه بیماری و از همه مهمتر در جبهه اجتماعی و مردم داری. صراحت کلام و استقلال فکری و دانش و بینش اجتماعی زنده یاد حجازی عرصه را بر شبکه فساد در ورزش ایران تنگ کرده بود و نگاه و توجه وی به مسائی اجتماعی و درد و مشکلات توده های مردم یاد آور رزم و پیکار پوریای ولی و قهرمانانی چون پرویز قلیج خانی بود. وی میهن پرستی بود که سهمی از میهن خود را نداشت و چون هزاران افراد سالم دیگر که اینک گوشه عزلت نشینی در خانه یا درد غربت را با خود می کشند با ناملایمات و سختی های زندگی در حکومت ولایت فقیه  می ساخت و می سوخت!                                                                                      حجازی در روزهای آخر عمرش در همدردی با خواست مردم راهی را برای آینده فوتبالیست های جوانی باز کرد که زیر و تحت سلطه شبکه فوتبال ولایتی سرنوشتی متضاد و مبهم دارند . اینک حجازی در میان ما نیست ولی راه و رسم پهلوانی اش در آینده تاریخ ورزش جاودانه خواهد ماند!

باید به خانواده و جامعه ورزش تسلیت گفت! یادش گرامی باد!

من آن گلبرگ مغرورم

که می میرم ز بی آبی

ولی با خفت و خواری

پی شبنم نمی گردم .....

 

 ناصر حجازی در تهران، محله آریانا (مالک اشتر) در تاریخ 28 آذرماه 1328 به دنیا آمد. وی دروازه بان سابق تیم های استقلال (تاج) و تیم ملی ایران است که اکنون به مربیگری می پردازد. او از محبوب ترین و مشهور ترین فوتبالیست های ایرانی بشمار می رود و در استقلال تهران از او بعنوان تنها اسطوره ی این باشگاه نام می برند. در سال 1378 کنفدراسیون فوتبال آسیا وی را بعنوان دومین دروازه بان برتر قرن بیستمِ این قاره انتخاب کرد. پدرش متولد تبریز بود و آژانس املاک داشت. وی با چهار خواهر و یک برادر در خانواده ای 8 نفری زندگی می کرد.

خود حجازی گرایشش به فوتبال را این گونه تعریف می‌کند:

    من فوتبال را فقط به صورت تفریحی دنبال می کردم و رشته اصلی من بسکتبال بود و حتی برای تیم جوانان بسکتبال ایران هم انتخاب شدم و ماجرا از اینجا شروع شد که روزی با دوستان به تماشای بازی آموزشگاهی که تیم مدرسه ما هم در آن شرکت داشت رفتیم. در همان روز دروازه بان تیم مدرسه ما آسیب دید مربی تیم مرا صدا زد و گفت ناصر بیا درون دربازه بایست من هم گفتم آقا اصلا من نمی توانم من فقط گاهی فوتبال بازی می کنم اون هم هافبک تیم نه دروازه بانی!!‌مربی دست بر دار نبود و می‌گفت تو قد بلند داری و بسکتبالیست هم بودی حتما میتوانی چند توپ هوایی رو بگیری. خلاصه با اصرار مربی و با ترس و لرز و دلهره رفتم درون دروازه. آن روز برای من یک روز بیاد ماندنی و خاطره انگیز است. خودم هم باورم نمی شد که چرا با وجود انکه برای اولین بار درون دروازه ایستاده بودم اینقدر خوب توپ میگرفتم. بازی که تمام شد همه تماشاگرانی که برای دیدن مسابقه آماده بودن تشویقم کردند.


دوران بازیگری
ناصر حجازی شناسنامه -نام کامل ناصر حجازی -زادروز ۲۸ آذر ۱۳۲۸ -زادگاه تهران، ایران -قد 90/1
اطلاعات باشگاهی -باشگاه کنونی بازنشسته -شمارهٔ پیراهن 1 -پُست دروازه بان
باشگاه‌های حرفه‌ای
1346-1357
1357-1359
1359-? 
تاج
 
شهباز
 
اتاج 
تیم ملی
1359-1347 
ایران (0) 62
دوران مربیگری 
محمدان بنگلادش-شهردازی کرمان-بانک تجارت-سپاهان-استقلال تهران-ذوب آهن اصفهان-استقلال رشت
ماشین سازی تبریز-استقلال اهواز-نساجی قائمشهر-استقلال تهران

باشگاهی او بیشتر دوران بازیگری خود را در باشگاه استقلال گذراند.

تیم ملی ناصر حجازی در سال‌های دهه ۱۳۵۰ دروازه‌بان اصلی تیم ملی ایران بود و با این تیم دو بار قهرمان آسیا و یک بار قهرمان بازی‌های آسیایی شد و در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین به میدان رفت. وی همچنین در المپیک مونیخ در سال ۱۹۷۲ تیم ملی را همراهی کرد.

 دوران مربیگری او در دوران سرمربیگری موفق شد استقلال را به مقام نایب قهرمانی باشگاه‌های آسیا برساند. وی پس از استقلال در تیم‌های ذوب آهن اصفهان، استقلال رشت (پگاه گیلان)، استقلال اهواز و نساجی قائمشهر به مربیگری پرداخت که موفقیت چندانی در آنجا نصیب وی نشد. اکنون پس از انتخاب علی فتح‌ الله زاده به سمت مدیرعاملی، او مجدداً سرمربی باشگاه استقلال تهران گردید.وی دارای مدرک B مربی گری آسیامی باشد.

زندگی شخصی حجازی متاهل و دارای دو فرزند به نام های آتوسا و آتیلا است. دخترش آتوسا همسر سعید رمضانی بازیکن کنونی تیم فوتبال فولاد خوزستان می باشد و فرزندآنها نیز امیرارسلان نام دارد.

منبع سایت دیدگاه

korosh_ims@yahoo.com

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.

    

منبع: سايت ديدگاه

 @ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.