شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بنا نداريم تا ابد روابطي با آمريكا نداشته باشيم

فارس

متكي:


مردم اجازه نمي‌دهند جريان انحرافي به خواسته‌هاي خود برسد


خبرگزاري فارس: وزير سابق امور خارجه كشورمان گفت: مردم اجازه نمي‌دهند جريان انحرافي به خواسته‌هاي خود برسند.


به گزارش خبرگزاري فارس از اراك، منوچهر متكي عصر امروز در جمع دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي اراك و در كرسي آزادانديشي اين دانشگاه با تاكيد بر اينكه انحرافات وسيله‌اي نرم‌افزارانه براي ضربه زدن به نهضت‌ها است، تاكيد كرد: در به وجود آمدن هر نهضتي سه عامل مهم مباني، رهبري و مردم، دخالت دارند، كه القاء انحرافات متوجه هر سه اين عوامل مي‌شود.
وي افزود: نظام ايران يك نظام كودتايي نيست كه كسي آن را آورده باشد و كسي بخواهد آن را ببرد.
وزير سابق امور خارجه كشورمان بيان داشت: نظام ايران حاصل خون شهدا است كه به بركت خون اين شهدا، نظام اسلامي از هر توطئه‌اي در امان مي‌ماند.

*موج پيام انقلاب مخاطبين خود را در جهان اسلام پيدا كرد
وي تاكيد كرد: مهم‌ترين مسئله‌اي كه امام(ره) بعد از پيروزي انقلاب اسلامي به آن توجه كرد، حوزه سياست خارجي بود، تا به وسيله آن بتواند صداي انقلاب را به گوش دنيا برساند.
وزير سابق امور خارجه كشورمان ادامه داد: امام خميني(ره) به دنبال اين بود كه پيام انقلاب را به جهانيان برساند، اما نقطه‌اي حركت نمي‌كرد، بلكه موج ايجاد مي‌كرد، موج آگاهي‌بخشي كه قبل از ديگر نقاط جهان مخاطبين خود را در جهان اسلام پيدا كرد.
متكي با اشاره به اينكه انقلاب ايران يك فكر بود، ادامه داد: هر فكري كه پيام ماندگار داشته باشد، قادر است خود را صادر كند و به همه جا بكشاند و بدون شك اين گستردگي پيام‌ها است كه موجب ماندگاري انقلاب‌ها مي‌شود.
وي با بيان اينكه انقلاب ايران صادر نمي‌شود، چون يك كالا نيست، بيان داشت: انقلاب ايران صادر نمي‌شود، بلكه اين پيام انقلاب است كه صادر مي‌شود و امروز صدور اين انقلاب در خيزش‌هاي اسلامي به خوبي قابل مشاهده است.

* اعتراض مردم منطقه به تسليم‌پذيري حكومت‌ها در برابر غرب است
وزير سابق امور خارجه قيام‌هاي امروز منطقه را حاصل خواست مردم اين ملت‌ها عنوان نمود و بيان كرد: مطالبات مردم كشورهاي يمن، اردن، مصر و ليبي و ديگر كشورها در سه حوزه ملي، منطقه‌اي و جهاني است، اين مطالبات در حوزه ملي تغيير روش در تعامل و مناسبات بين حاكمان و مردم است، در سطح منطقه‌اي تغيير در روابط دولت‌ها با رژيم صهيونيستي و در سطح جهاني از اعتراض مردم نسبت به تسليم‌پذيري حكومت‌ها در برابر غرب و به ويژه آمريكا و انگليس است.
متكي گفت: امروز به خوبي مي‌بينيم كه شعارهاي مردم معترض در اين كشورها هر روز مدون‌تر مي‌شود و خواسته‌ها روز به روز منسجم‌تر، اما خواست مهم اين مردم تغيير در زيرساخت مناسبات است.
وي ادامه داد: در زمان قبل از پيروزي انقلاب زماني كه مردم ايران ديدند وابستگي شاه روز به روز به غرب افزايش مي‌يابد، عليه سياست‌هاي شاه قيام كردند و با پيروزي انقلاب، ريشه اين وابستگي‌ها را براي هميشه قطع كردند.
وزير سابق امور خارجه افزود: بعد از پيروزي انقلاب دشمنان از گسترش پيام انقلاب به ديگر كشورها جلوگيري كرده و در اين راه دست به ترور شخصيت‌هاي بزرگي زدند، ريشه قيام‌هاي امروز منطقه در 30 سال گذشته و در قيام مردم ايران عليه شاه است و امام 30 سال گذشته پيرامون قيام امروز مصر صحبت كردند.
متكي ادامه داد: در قبل از پيروزي انقلاب فرهنگ‌ واگرايي بين مردم ايران حاكم بود، اما امام اين فرهنگ را به فرهنگ همگرايي تبديل كرد و زماني كه مردم اين كشورها، ايران قبل از انقلاب و ايران بعد از انقلاب را با كشور خودشان مقايسه كردند، خيزش عليه دولت‌هاي مستكبرشان را آغاز كردند تا ريشه وابستگي به بيگانگان را بخشكانند.
وي تصريح كرد: مردم اين كشورها مشاهده مي‌كردند كه ملت ايران با شور و اشتياق وصف ناپذيري در صحنه‌هاي سياسي شركت مي‌كنند، رئيس جمهورشان را خودشان انتخاب مي‌كنند و بر سرنوشت كشورشان سهيم هستند و اين از ديگر موضوعاتي بود كه موجب شد آنها عليه ظلم به پا خيزند.
وزير سابق امور خارجه كشورمان با بيان اينكه ناديده گرفتن اراده ملي براي تصميم‌سازي در كشورها موجب شكل‌گيري اين خيزش‌ها شده است، خاطر نشان كرد: اگر حتي اين خيزش‌ها به يك باره متوقف شود و به هدف مورد نظر مردم نرسد، اما سه نتيجه مهم در بر دارد كه پي بردن ملت‌ها به قدرت خودشان، پي بردن دولت‌ها به قدرت مردم و ديگري پي بردن دولت‌ها به پوچ و بي ارزش بودن دولت‌هاي وابسته به بيگانگان است.

*نگاه مدعي نه متهم در دنيا بخش برجسته سياست خارجي ما بود
متكي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: رويكرد دولت نهم در سياست خارجي رويكرد مبتني بر سياست تهاجمي نرم‌افزارانه و شجاعانه در مناسبات جهاني بود كه اين رويكرد مورد تاييد مقام معظم رهبري نيز بود.
وي اظهار كرد: اين نگاه كه از جايگاه برابر و مدعي نه در جايگاه متهم با افراد در دنيا سخن بگوييم، بخش برجسته سياست خارجي ما بود، و رويكرد درستي بود كه ما دنبال مي‌كرديم.

* القاء انحرافات متوجه سه عامل مهم مباني، رهبري و مردم است
وزير سابق امور خارجه در ادامه در پاسخ به سوال دانشجويي مبني بر دلايل بركناري‌اش از وزارت خارجه گفت: من معتقدم در بيان برخي مسائل اگر نفع غير شخصي وجود دارد، بايد مسائل بيان شود، اما من در بيان اين پاسخ نفع غيرشخصي در آن نمي‌بينيم و ترجيح مي‌دهم در اين باره صحبت نكنم.
متكي همچنين در پاسخ به سوال ديگري مبني بر نظرش درباره شخص مشايي تصريح كرد: ما رويكردها و نگاه‌ها را نقد مي‌كنيم، همانطور كه خودمان به عنوان فكر مورد نقد قرار مي‌گيريم، بنابر اين در مورد اشخاص خاص نظر نمي‌دهم.
وي اين باب را به جريان انحرافي در كشور كشاند و بيان كرد: موضوع جريان انحراف در كشور موضوع بسيار جدي است، زيرا انحرافات آفت‌هاي هر انقلابي هستند.
وزير سابق امور خارجه با تاكيد بر اينكه انحرافات وسيله‌اي نرم‌افزارانه براي ضربه زدن به نهضت‌ها است، تاكيد كرد: در به وجود آمدن هر نهضتي سه عامل مهم مباني، رهبري و مردم، دخالت دارند، كه القاء انحرافات متوجه هر سه اين عوامل مي‌شود.
متكي ادامه داد: در روزهاي آغازين انقلاب اسلامي حركت ملي‌گرايانه به دنبال كم ‌رنگ جلوه دادن انقلاب بود و از آن روز تاكنون جريان‌هاي مخالف تلاش‌هاي گسترده‌اي در اين زمينه داشته‌اند.
وي با بيان اينكه نگاه انحرافي به دنبال مطرح شدن به عنوان يك الگو و مدل است، ادامه داد: شاخص‌هاي اصلي در نظام، نگاه به ولايت است، رهبر معظم انقلاب در يكي از سخنراني‌هاي خود فرمودند؛ من تا زنده هستم، اجازه نخواهم داد در آرمان انقلاب انحرافي به وجود آيد، اين نشان مي‌دهد كه انحرافي وجود دارد، بايد آن را شناخت و اجازه رشد و خودنمايي را از آن گرفت.
وزير سابق امور خارجه خاطر نشان كرد: متاسفانه امروز اين انحراف به افرادي متصل مي‌شود كه حتما بايد پاسخگو باشند.
متكي تاكيد كرد: مردم ايران محكم و استوار پاي اين انقلاب ايستاده‌اند و اجازه نمي‌دهند جريان‌هاي انحرافي به خواسته‌هاي خود دست يابند.
وي گفت: مشروعيت مسئوليت همه مسئولان به اطاعت پذيري آنان از ولايت است.
وزير سابق امور خارجه افزود: قانون جايگاه ولايت را به خوبي روشن كرده است و بايد از قانون تبعيت كرد.

*احترام متقابل باشد با آمريكا رابطه برقرار مي‌كنيم
متكي درباره روابط ايران با رژيم صهيونيستي و آمريكا گفت: ايران صهيونيسم را به رسميت نمي‌شناسد، روابط ايران و صهيونيسم قبل از انقلاب اسلامي، روابط بسيار خوبي بود، اما بعد از انقلاب ايران روابط خود را با اين رژيم قطع كرد و تا مادامي كه ماهيت فعلي اين رژيم اين گونه باشد اين روابط بهبود نمي‌يابد.
وي افزود: اما در مورد آمريكا، اين آمريكا بود كه روابطش را بعد از انقلاب با ايران قطع كرد و بنا نداريم تا ابد روابطه‌اي با آمريكا نداشته باشيم چرا كه اگر آمريكا به ديگران از بالا نگاه نكند و پاسخگوي اعمال خود باشد و رابطه احترام متقابل باشد ما تمايل به برقراري ارتباط با آمريكا هستيم.
وزير سابق امور خارجه همچنين با اشاره به دلايل برقراري ارتباط با كشورهاي آفريقا و آمريكاي لاتين در دولت نهم گفت: آفريقا ظرفيت‌هاي بسياري خوبي براي سرمايه‌گذاري دارد و امروز اين كشورها مورد توجه آمريكا و ژاپن و انگليس و ديگر كشورها هستند بنابر اين ما هم بايد با اين كشورها تعامل داشته و روابط خارجي خود را با همه نقاط جهان متوازن كنيم.
متكي در ادامه بياينه تهران را از افتخارات ارزشمند ايران در عرصه ديپلماسي دانست و ابراز داشت: اين بيانيه يكي از توفقيات جدي كشور است كه همه نظام در آن سهيم هستند.
اين نشست كه به صورت تريبون آزاد در دانشگاه علوم پزشكي اراك برگزار شد و حدودا 500 نفر در جلسه شركت داشتند

منبع: فارس، 9 خرداد 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.