شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ -  ۶ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


هاله سحابی کشته شد

بی بی سی

هاله سحابی، دختر عزت الله سحابی، یک روز بعد از درگذشت پدر خود و در پی حمله ماموران امنیتی به مراسم تشییع جنازه او، در گذشت.

هاله سحابی روز چهارشنبه ۱۱ خرداد (۱ ژوئن) در پی برخورد نیروهای امنیتی با حاضران در مراسم تشییع جنازه بیهوش شد و تلاش های پزشکی برای نجات جان وی بی نتیجه ماند.

مطالب مرتبط

لینک‌های مرتبط

موضوعات مرتبط

سایت های نزدیک به مخالفان دولت از ضرب و شتم هاله سحابی در حین مراسم تشییع جنازه خبر می دهند، اگرچه هنوز مشخص نیست که علت نهایی مرگ خانم سحابی ضربات نیروهای امنیتی بوده است یا آنکه وی بر اثر تشنج ناشی از فشار عصبی از دنیا رفته است.

خبر درگذشت هاله سحابی، در خبرگزاری های رسمی ایران نیز منتشر شده است، اگرچه این خبرگزاری ها دلیل مرگ او را، بدون توضیح بیشتر، "ایست قلبی" ذکر کرده اند.

هاله سحابی، عضو "شورای مادران صلح" و از محکومان سیاسی حوادث پس از انتخابات ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ بود که بهمن ماه گذشته برای اجرای حکم دو سال حبس‌ خود، به زندان اوین فراخوانده شده بود.

پدر وی عزت الله سحابی، رئیس شورای فعالان ملی – مذهبی و از چهره های معروف منتقد حکومت در دوران قبل و بعد از انقلاب ایران، دیروز در سن ۸۱ سالگی درگذشته بود.

به نوشته سایت های ملی – مذهبی، جرس و کلمه، در مراسم تشییع جنازه عزت‌الله سحابی وقتی ماموران امنیتی کوشیده اند تا به زور جنازه عزت آقای سحابی را با خود ببرند، با اعتراض شدید دختر وی مواجه شده اند.

"جنازه [عزت الله سحابی] را که به زور کشیدند مادرم افتاد. بی هوش بود، تا دکتر به ما گفت ایست قلبی کرده. مادرم هم رفت"

یحیی شامخی، فرزند هاله سحابی

ظاهرا در نتیجه این اعتراض، خانم سحابی مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی قرار گرفته و سپس بیهوش شده است.

در صفحه فیس بوک عزت الله سحابی، سخنان یحیی شامخی، فرزند هاله سحابی نقل شده است که گفته است: "موقعی که پیکر مهندس [سحابی] را برای تشییع بیرون آوردیم ماموران جلوگیری کردند و اجازه تشییع ندادند، جر و بحث شدید شد و فضا متشنج بود. خیلی اذیت کردند و بالاخره جنازه را به زور کشیدند و بردند."

در ادامه نقل قول آمده است: "جنازه را که به زور کشیدند مادرم افتاد. بی هوش بود، تا دکتر به ما گفت ایست قلبی کرده. مادرم هم رفت."

منبع: بی بی سی، 11 خرداد 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.