شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

گسترش حضور استراتژيک رژیم در منطقه حياتي آمريکا

فارس

گزارشي از حواشي و متن سفر وزير دفاع به بوليوي؛


خبرگزاري فارس: هيئت اعزامي وزارت دفاع كشورمان كه به رياست سردار احمد وحيدي وزير دفاع به بوليوي سفر كرده بود، پس از انجام كامل برنامه‌هاي اين سفر صبح امروز به تهران بازگشت.


به گزارش خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس، هيئت عاليرتبه دفاعي كشورمان كه دو روز پيش به عنوان يكي از كشورهاي عضو ناظر اتحاديه آلبا (شامل كشورهاي كوبا، ونزوئلا، بوليوي، نيكاراگوئه، اكوادور، آنتكوا و باربادو، دومينيكن و سنت وينسنت) و به منظور شركت در مراسم جشن فارغ‌التحصيلي خلبانان بوليويايي، ونزوئلايي و پانامايي، با دعوت رسمي خانم ماريا سسيليا چاكون رندون وزير دفاع بوليوي به اين سفر كرده بود، صبح امروز به تهران بازگشت.
سردار وحيدي و هيئت همراه در روز اول و در مسير سفر به كشور بوليوي، با توقفي كوتاه در نواكشوط پايتخت موريتاني با مقامات عاليرتبه اين كشور از جمله محمد ولد عبدالعزيز رييس جمهور و وزير دفاع موريتاني نيز ديدار و گفتگو كرد.
رئيس‌جمهور موريتاني در اين ديدار، مناسبات با جمهوري اسلامي ايران را بسيار با اهميت توصيف كرد و گفت: بايد همه ظرفيت‌هاي دو كشور براي تقويت و توسعه هرچه بيشتر روابط فعال شود چراكه شرايط جهاني ايجاب مي‌كند تا كشورهاي مسلمان در كنار يكديگر باشند.
سردار وحيدي وزير دفاع كشورمان نيز با اشاره به پيشينه سياه و ننگين استعمار غرب در آفريقا افزود: جنايت‌هاي بيشمار كشورهاي مدعي دموكراسي و حقوق بشر در اين نقطه از جهان موجب شده است ملت منطقه از عمق وجودشان با سياست‌هاي شيطاني آنان مخالف باشند.
وزير دفاع ضمن تبيين ريشه‌هاي انقلاب اسلامي به رهبري حضرت امام خميني (ره)، تصريح كرد: ملت ايران در مسير مبارزه با استكبار جهاني و ريشه كن كردن سلطه ظالمانه، كشورهاي آفريقايي را در كنار خود مي‌بيند چرا كه آزاديخواهي و ظلم ستيزي در قاره آفريقا ريشه دارد.
وحيدي در اين توقف كوتاه، ديداري نيز با محمد الراظي وزير دفاع جمهوري موريتاني داشته و در اين ديدار دو طرف پيرامون مسايل دو جانبه و توسعه روابط دفاعي ميان دو كشور گفتگو و تبادل نظر كردند.
سردار وحيدي و هيئت همراه در ادامه اين سفر، روز گذشته وارد سانتاكروز دومين شهر بزرگ بوليوي شده و با مقامات عاليرتبه سياسي و دفاعي اين كشور نيز ديدار و گفتگو كردند.
وزير دفاع كشورمان كه به منظور شركت در مراسم جشن فارغ التحصيلي خلبانان بوليوي، ونزوئلايي و پانامايي به آمريكاي لاتين رفته بود، در حاشيه اين مراسم با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالي مبني بر واكنش ايران در صورت حمله نظامي آمريكا تاكيد كرد: آمريكا بعد از تجربه ذلت‌بار در عراق و افغانستان اگر بخواهد مطابق عقل و منطق عمل كند، هرگز مرتكب چنين عملي نخواهد شد، در عين حال ايران قدرتمند براي هرگونه رفتار غيرعاقلانه و خصمانه اين كشور آمادگي پاسخ قاطع و دشمن‌كوب را دارد.
در اين سفر همچنين مدرسه نظامي دفاع از (اتحاديه) آلبا با حضور نمايندگان اين كشورها و هيئت عاليرتبه دفاعي جمهوري اسلامي ايران در بوليوي افتتاح شد.
اين نخستين سفر وزير دفاع جمهوري اسلامي ايران به كشور بوليوي پس از پيروزي انقلاب اسلامي بود كه البته به دليل اهميت حضور ايران در كشورهاي آمريكاي لاتين با موج تبليغاتي منفي رسانه‌هاي غربي از جمله امريكا و انگليس روبرو شد به طوري كه بي بي سي در خبري اعلام كرد: با فشار مقامات كشور بوليوي، هيئت دفاعي ايران روز گذشته مجبور به ترك بوليوي شد.
اين رسانه‌ها در حالي مدعي لغو ديدارهاي وزير دفاع كشورمان با مقامات بوليويايي شده بودند كه هيئت دفاعي كشورمان به دعوت رسمي وزارت دفاع بوليوي و تنها به منظور حضور در مراسم فارغ التحصيلي خلبانان كشورهاي عضو آلبا به اين كشور رفته بود، هرچند در حاشيه اين مراسم با مقامات عاليرتبه بوليوي نيز ديدارهايي داشتند.
در حقيقت شايعات اخير مبني بر اعتراض آرژانتين به بوليوي به دليل سفر وزير دفاع ايران و نيز پاسخ مقامات بوليوي مبني بر عذرخواهي از آرژانتين درحالي از سوي رسانه‌هاي صهيونيستي منتشر شد كه هيچ درخواست رسمي از سوي آرژانتين و نيز پاسخ مقامات بوليوي در اين خصوص وجود ندارد.
به هرحال منطقه آمريكاي لاتين كه روزگاري بواسطه حضور رژيم‌هاي ديكتاتوري وابسته به غرب كه عمدتا با كودتاهاي نظامي بر سر كار آمده بودند، همپيمان سياست‌هاي استعماري آمريكا محسوب مي‌شد، امروز با از بين رفتن رژيم‌هاي وابسته و روي كار آمدن نظام‌هاي مستقل و مردمي در اين كشورها، ديگر حياط خلوت آمريكا به حساب نمي‌آيد.

منبع: فارس، 12 خرداد 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.