شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۷ تير ۱۴۰۱ - ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بمباران كاخ رياست‌جمهوري يمن دستاويزي براي سركوب شديدتر مردم

فارس

كارشناس مسائل يمن در گفت‌وگو با فارس خبر داد:


خبرگزاري فارس: يك كارشناس مسائل يمن اعلام كرد كه بمباران كاخ رياست‌جمهوري يمن، دستاويزي براي سركوب شديدتر مردم اين كشور خواهد بود.


به گزارش فارس، "محمود پيربداغي " كارشناس مسائل يمن در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس درباره خبرهاي مربوط به مجروح شدن "علي عبدالله صالح " ديكتاتور يمن و تحولات اخير اين كشور گفت كه كاخ رياست جمهوري يمن امروز تحت بمباران گلوله‌هاي كاتيوشا و خمپاره‌اي قرار گرفت و در اين حادثه علي عبدالله صالح و نخست وزير و رئيس مجلس و تعدادي از مقامات بلندپايه ديگر نيز مجروح شدند. اين افراد هنگامي كه در مسجد كوچكي كه در كاخ رياست جمهوري قرار دارد، حضور داشتند، مورد حمله خمپاره‌اي قرار گرفتند.

*حمله به كاخ رياست جمهوري دستاويزي براي سركوب شديدتر مردم

اين كارشناس مسائل يمن تاكيد كرد كه هنوز به طور كامل مشخص نيست كه چه كسي اين حملات را انجام داده است. دولت يمن مدعي است كه اين اقدام توسط قبيله الاحمر (يكي از قبائل قدرتمند يمن) صورت گرفته شده است اما قبيله الاحمر تاكيد دارد كه اين اقدام توسط نيروهاي امنيتي يمن انجام شده تا دستاويزي براي سركوب شديدتر تظاهرات مردم بيابند.

*احتمال وقوع كودتاي نظامي در يمن بعيد است

وي احتمال وقوع هرگونه كودتاي نظامي در يمن را رد كرد و گفت كه نيروهاي گارد رياست‌جمهوري همچنان به عبدالله صالح وفادار بوده و در اطراف كاخ و جنوب پايتخت مستقر هستند.

*كنترل "صنعا " پايتخت يمن از دست علي عبدالله صالح خارج شده است

پيربداغي گفت كه كنترل "صنعا " پايتخت يمن از دست دولت خارج شده است و شمال اين شهر به طور كامل در دست قبيله حاشد به رياست "صادق الاحمر " است. از سوي ديگر نظاميان كه از ارتش علي عبدالله صالح جدا شده‌اند،‌ از جواناني كه در ميدان "التغيير " مستقر هستند حمايت مي كنند و احتمال آنكه علي عبدالله صالح به سركوب تجمع جوانان در اين ميدان بپردازد كم است و در حال حاضر درگيري‌هاي در صنعا ميان گارد رياست جمهوري و افراد مسلح قبليه حاشد است.

*اوضاع در شهر "تعز " بسيار وخيم است

وي ادامه داد: اوضاع در تعز نيز بسيار وخيم شده است و يكشنبه گذشته جنايت هولناكي در اين شهر روي داد و مردمي كه در ميدان "الحريه " اين شهر در خيمه‌ها تحصن كرده بودند،‌به رگبار بسته و در اين جنايت ده‌ها نفر كشته و بيش از هزار نفر مجروح شدند و پس از آن نيز، نيروهاي امنيتي به آتش زدن خيمه‌ها پرداختند اما پس از آنكه خبر حملات خمپاره‌اي به كاخ رياست جمهوري منتشر شد، نيروهاي امنيتي از ميدان "الحريه " گريختند و جوانان بار ديگر به اين ميدان بازگشتند و تحصن خود را آغاز كردند.

*احتمال سرنگوني صنعا در صورت فشار قبايل

محمود پيربداغي گفت كه از ديشب درگيري‌ها در صنعا تشديد يافته است و درگيري‌ها از شمال صنعا به جنوب اين شهر و نزديكي‌هاي كاخ رياست‌جمهوري كشيده شده است. از سوي ديگر افراد مسلح ديگر قبايل نيز در حال ورود به صنعا هستند و نيروهاي امنيتي در مبادي ورودي اين شهر با اين افراد درگير شده‌اند و در صورت ادامه فشارها از سوي قبايل، احتمال سرنگوني صنعا بسيار بيشتر خواهد شد.

انتهاي پيام/++


اخبارمرتبط :


  فراخوان براي تظاهرات‌ ميليوني در سراسر يمن 


90/03/13 - 12:41


  تظاهرات ميليوني در يمن آغاز شد  


90/03/13 - 15:24


  رئيس پارلمان يمن زخمي شد  


90/03/13 - 16:53


  منابع خبري زخمي شدن ديكتاتور يمن را تاييد كردند 


90/03/13 - 17:18


  نخست‌وزير يمن و چندين مقام ارشد نزديك به صالح زخمي شدند 


90/03/13 - 17:32


  حمله نيروهاي علي عبدالله صالح به منازل قبائل يمن 


90/03/13 - 19:14


 


 

منبع: فارس، 13 خرداد 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.