شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱ -  ۲ ژوئیه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

انتقال غني سازي 20 درصدی از نطنز به فردو

فارس

مشروح گفت‌وگوي امروز دولتمردان با خبرنگاران/

از دلايل لغو سفر رئيس‌جمهور به ارمنستان تا اخبار جديد هسته‌اي

خبرگزاري فارس: دولتمردان امروز در حاشيه جلسه هيأت دولت به سئوالات متعدد خبرنگاران در حوزه كاري خود پاسخ گفتند.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاري فارس، مجتبي ثمره‌هاشمي مشاور و دستيار ارشد رئيس‌جمهور، فاطمه بداغي معاون حقوقي رئيس جمهور، سيد مرتضي بختياري وزير دادگستري، علي سعيدلو معاون رئيس جمهور، سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، عبدالرضا شيخ‌الاسلامي وزير كار و امور اجتماعي، لطف‌الله فروزنده معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور، مجيد نامجو وزير نيرو، حجت الاسلام سيد محمدرضا ميرتاج الديني معاون پارلماني رئيس جمهور و فريدون عباسي رئيس سازمان انرژي اتمي ازجمله اعضاي هيأت دولت بودند كه در حاشيه جلسه امروز دولت و در جمع خبرنگاران حضور پيدا كردند.

بر اين اساس، دولتمردان به سئوالات متعدد خبرنگاران پاسخ گفتند كه مشروح آن به شرح زير است؛

* ثمره‌هاشمي: آماده نبودن اسناد همكاري دو كشور دليل لغو سفر احمدي‌نژاد به ارمنستان

مجتبي ثمره‌هاشمي مشاور و دستيار ارشد رئيس‌جمهور كه در حاشيه جلسه امروز هيأت دولت با خبرنگاران گفتگو مي‌كرد در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه آيا دليل ممنوع‌الخروج بودن چندنفر از همراهان رييس‌جمهور علت لغو سفر وي به ارمنستان بوده است، اين خبر را رد كرد.

وي ادامه داد: اين سفر به خاطر آماده نبودن اسناد مذاكره بوده است و از آن‌جا كه اين سفر قرار بود سفر پرباري باشد تا آماده شدن اسناد مذاكره به تعويق افتاد.

* بداغي: تأخير 1520 روزه دولت در ابلاغ مصوبات قانوني صحت ندارد

فاطمه بداغي معاون حقوقي رئيس جمهور هم در پاسخ به سئوال يكي از خبرنگاران ميانگين زمان ابلاغ مصوبات را در دولت‌هاي نهم و دهم، بين 9 تا 13 روز اعلام كرد.

روز گذشته نادر قاضي پور نماينده اروميه در گفت‌وگو با پايگاه اطلاع‌رساني خانه ملت، گفته بود "احمدي نژاد تنها 20 قتانون از 249 قانون مجلس را در موعد مقرر ابلاغ كرده و 213 قانون را با هزار و 520 روز تاخير ابلاغ كرده و 16 قانون را نيز اصلا ابلاغ نكرده است ".

معاون حقوقي رئيس جمهور با رد ادعاي نماينده مذكور، تأخير 1520 روزه دولت در ابلاغ مصوبات قانوني را تكذيب كرد.

بداغي همچنين در خصوص معرفي وزير ورزش و جوانان و ديگر وزراي وزارتخانه‌هاي ادغام شده، گفت كه بايد تا يكشنبه هفته آينده صبر كرد.

* بختياري: انجام تحقيقات ميداني براي تعيين نرخ ديه و ارسال آن به قوه قضائيه

سيد مرتضي بختياري وزير دادگستري هم در پاسخ به سئوالي در خصوص احتمال كاهش نرخ ديه با توجه به دستور رئيس قوه قضاييه مبني بر تعليق اجراي قانون ديه 90 ميليون‌ توماني گفت كه در اين ارتباط تحقيق ميداني از سوي وزارت دادگستري در حال انجام است و بعد از بررسي اين تحقيقات نتايج آن را به قوه قضاييه ارائه خواهيم كرد.

خبرنگاري از وزير دادگستري پرسيد "اين تحقيقات چه زماني نهايي خواهد شد و آيا احتمال كاهش نرخ ديه وجود دارد؟ " كه وي تصريح كرد: از آنجايي كه تحقيق ما ميداني است بايد منتظر نتايج اين تحقيات بود.

* سعيدلو: اطلاعي از وزير پيشنهادي رئيس جمهور براي وزارت ورزش و جوانان ندارم

علي سعيدلو معاون رئيس جمهور به خبرنگاراني كه در حاشيه جلسه هئيت دولت حضور داشتند گفت كه وزير پيشنهادي ورزش و جوانان تا يكشنبه 22 خرداد براي رأي اعتماد به مجلس معرفي خواهد شد.

وي در عين حال متذكر شد از اينكه چه كسي براي تصدي اين وزارتخانه معرفي مي‌شود، اطلاعي ندارد.

معاون رئيس جمهور درباره برخورد صورت‌گرفته با تيم فوتبال بانوان ايران در اردن به دليل برخورداري از حجاب هم، گفت: اين تيم در دور مقدماتي چند بازي در اردن داشت و حال كه صعود كرده بود، براي تيم مشكل ايجاد كردند.

سعيدلو اين برخورد را اقدامي سياسي خواند و گفت: اين تيم پيش از اين در سنگاپور نيز با همين پوشش بازي كرده و هيچ اعتراضي نشده و حتي آقاي سب‌ بلاتر در سنگاپور از چنين پوششي تعريف كرده بود.

وي در پايان اعلام كرد: از آقاي كفاشيان خواسته‌‌ايم شكايتي حقوقي در اين زمينه تنظيم و به كميته انضباطي فيفا ،كميته المپيك و يا هر جاي ديگر تقديم كند.

* حسيني: جشنواره فرهنگي هنري امام خميني (ره) از سال آينده برگزار مي‌شود

سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي كه در حاشيه جلسه امروز هيئت دولت با خبرنگاران سخن مي‌گفت، در پاسخ به سؤالي درباره راز سياسي شدن رسانه‌ها در سال هاي اخير اظهار داشت: به خبرگزاري ها ، مطبوعات و نشريات توصيه مي كنيم به مسائل واقعي جامعه بيشتر بها دهند.

وي افزود: از برخي رسانه‌ها كه بر اين باورند در مسير رهبري حركت مي كنند، انتظار بيشتري داريم.

حسيني ادامه داد: با توجه به شرايط موجود، همبستگي بيش از هر چيز ديگري ضروري به نظر مي رسد.

* برگزاري جشنواره فرهنگي هنري امام (ره) از سال آينده

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در بخش ديگري از سخنانش گفت: از سال آينده در سالروز ولادت امام راحل (ره)، جشنواره فرهنگي هنري امام خميني (ره) را با حضور هنرمندان داخلي و خارجي برگزار خواهيم كرد.

وي خاطر نشان كرد كه اين جشنواره در بخش هايي شامل فيلم مستند، فيلم كوتاه، نمايشنامه، تئاتر و هنرهاي تجسمي برگزار خواهد شد.

حسيني با بيان اينكه تاكنون آثار ارزنده‌اي در خور شأن امام (ره) توليد نشده است، اضافه كرد: در سفري به قزاقستان متوجه شدم وزير فرهنگ اين كشور كتاب حكومت اسلامي امام (ره) را ترجمه كرده كه ما بايد با شناسايي اينگونه حركات، از آنها قدرداني كنيم.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در پايان درباره مكان احداث نمايشگاه كتاب هم، گفت: در اين باره مكاني در مرقد امام (ره) به عنوان "شهر آفتاب " در نظر گرفته شده است و احتمال دارد جاي جديدي در اطراف مصلا و تپه‌هاي عباس آباد در نظر گرفته شود.

* شيخ‌الاسلامي: استانداران موظف به تامين سهميه اشتغال استان شدند

عبدالرضا شيخ‌الاسلامي وزير كار و امور اجتماعي نيز در حاشيه جلسه هئيت دولت گفت: اگر چه از تعداد شغل ايجاد شده در دو ماه و نيم گذشته آمار دقيقي نداريم اما گزارشات پراكنده برخي استان‌ها نشان مي‌دهد ميزان اشتغال زايي در مجموع خوب بوده است.

وي خاطر نشان كرد: پس از بررسي نتايج گزارش استان‌ها تا پايان خرداد، جمع‌‌بندي ميزان اشتغال زايي از ابتداي سال 90 تاكنون را اعلام خواهيم كرد.

وزير كار و امور اجتماعي اظهار داشت: در نخستين جلسه سال90 سهم هر استان در اشتغال زايي مشخص شد و همه استانداران مأمور شدند كه اين سهم را محقق كنند و با همه استانداران در اين زمينه توافقنامه هم منعقد شد.

شيخ‌الاسلامي افزود: در جلسه امروز هيئت دولت نيز، مباحثي در اين خصوص مطرح شد.

وي در پايان تحقق ايجاد دو و نيم ميليون شغل در سال90 را كاري بزرگ خواند و گفت كه تحقق اين مهم، نيازمند استفاده از همه ظرفيت،‌ توان و دلسوزي مديران و آحاد مردم است.

* فروزنده: اعلام ميزان افزايش حقوق كارمندان دولت در هفته آينده

لطف‌الله فروزنده معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور هم در حاشيه جلسه هيأت دولت تصريح كرد: آقاي عزيزي معاون برنامه ريزي رئيس جمهور در حال بررسي نهايي ميزان افزايش حقوق كارمندان دولت است اما هنوز درصد آن مشخص نيست.

وي افزود: براي ميزان افزايش حقوق كارمندان دو متغير تورم و اعتبار در نظر گرفته شده در بودجه وجود دارد.

معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور اظهار داشت: نرخ تورم تابع اعتبارات در نظر گرفته شده در بودجه است و تمام تلاش معاونت برنامه ريزي رياست جمهوري اين است كه درصد افزايش حقوق كارمندان را بالاتر ببرد كه مشكلي اصلي در اين خصوص اعتبار است.

فروزنده افزود: در جلسه امروز هيئت دولت، رئيس جمهور بر اجراي دو دستورالعمل ابلاغ شده تاكيد كرد كه يكي از آنها كه همواره مورد تاكيد آقاي احمدي‌نژاد بوده، بحث دوركاري است كه تاكنون به خوبي پيش رفته است.

وي اضافه كرد: همچنين در اين جلسه رئيس جمهور بر دستورالعمل ساماندهي فضاهاي مازاد دستگاه‌هاي اجرايي تاكيد كرد كه بر اساس اين دستورالعمل دستگاه‌ها بايد 20 درصد فضاي مازاد خود را يا بفروشند يا براي كارهاي عمراني خرج كنند و يا به صورت فوق العاده به نيروهاي خود بپردازند.

فروزنده خاطر نشان كرد: ديگر موضوعي كه در جلسه امروز هيئت دولت بحث شد، ساماندهي سمينارهاي داخلي و خارجي بود كه با رويكرد كاهش هزينه‌ها به ويژه پس از اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها صورت مي گيرد و در اين خصوص دستورالعملي هم ابلاغ و ستادي مشخص شده است.

معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور گفت كه بر اساس اين دستورالعمل هزينه صرفه جويي شده از سمينارهاي داخلي و خارجي بايد به فوق العاده كاركنان يا به كارهاي عمراني دستگاه اجرايي مربوط اختصاص يابد.

وي همچنين در خصوص انتقال كارمندان دولت از پايتخت، توضيح داد: در اين باره هيئتي مشخص شده و مشكلات متقاضيان انتقال در چارچوب اين هيئت در حال رفع شدن است.

فروزنده خاطر نشان كرد كه چنانچه مشكلات باقيمانده حل شود، با توجه به فصل تعطيلات و تابستان، موج ديگري از انتقال كارمندان به خارج از پايتخت و كلانشهرها آغاز خواهد شد.

معاون رئيس جمهور در امور توسعه مديريت و سرمايه انساني گفت: تاكنون 20 هزار نفر شامل 10 هزار داوطلب و 10 هزار نفر بر اساس تصميم دستگاه اجرايي منتقل شده اند.

* توصيه مجدد وزير نيرو به مردم براي صرفه جويي در مصرف آب

مجيد نامجو وزير نيرو در حاشيه جلسه امروز چهارشنبه هيأت دولت درخصوص وضعيت مصرف آب در كشور در آستانه فصل گرما گفت: اگر مردم صرفه جويي كنند مي‌توانيم تابستان امسال را بدون جيره بندي آب پشت سر بگذاريم.

وي همچنين وضعيت مصرف آب را در حال حاضر مطلوب خواند و گفت كه مي‌توان شرايط را در مورد مصرف آب و تامين آب مورد نياز مردم مديريت كرد.

وزير نيرو براي چندمين‌بار در گفتگوهاي خود با خبرنگاران حوزه دولت به مردم توصيه كرد كه به اندازه نياز آب مصرف كنند و از مصرف بي رويه آب به ويژه در فصل گرما پرهيز كنند.

وي از افزايش 5 هزار مگاواتي برق به ظرفيت توليد برق كشور در سال جاري هم خبر داد.

نامجو در خاتمه تاكيد كرد: ميزان هدر رفت آب در شرايط كنوني 29 درصد است و ما تلاش مي‌كنيم ميزان هدر رفت آب را هر سال يك درصد كاهش دهيم.

* ميرتاج الديني: دولت ايرادهاي مجلس به قوانين را رفع مي‌كند

حجت الاسلام سيد محمدرضا ميرتاج الديني معاون رئيس جمهور در امور مجلس كه در حاشيه جلسه امروز هيأت دولت با خبرنگاران گفتگو مي‌كرد درباره معرفي وزير ورزش و جوانان گفت كه پس از معرفي وزير پيشنهادي ورزش و جوانان به مجلس، رايزني‌هايي با نمايندگان مجلس خواهيم داشت.

وي در پاسخ به سؤالي مبني بر اينكه انگيزه مجلس از انتشار نامه تخلفات دولت از قانون چه بوده است، اظهارداشت: معمولاً ميان مجلس و دولت چنين نامه هايي رد و بدل مي شود و گاهي اوقات مجلس درباره نحوه اجراي قانون نيز به دولت ايراد مي گيرد كه دولت نيز ايرادات مجلس را رفع مي كند.

ميرتاج الديني متذكر شد: نمي‌دانم نامه اخير را چرا منتشر كرده‌اند.

وي در خاتمه درباره جلسه امروز هيأت دولت نيز گفت: در جلسه امروز وزير كار و امور اجتماعي گزارش جامعي از اشتغالزايي در كشور ارايه كرد كه تصميماتي نيز در اين باره گرفته شد.

* عباسي: افزايش 3 برابري غني سازي 20 درصد و نصب سانتريفيوژهاي نسل جديد

فريدون عباسي رئيس سازمان انرژي اتمي نيز در پاسخ به اين سئوال كه آيا پاسخ نامه دوم آمانو مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي را خواهيد داد و محتواي اين پاسخ چه خواهد بود، گفت: حتماً جواب مي‌دهيم چون معتقديم كه دليلي هم ندارد كه هر چه مي‌نويسيم و ايشان مي‌گويد، قانع كننده بوده يا نبوده، درست باشد.

* غني سازي 20 درصد را از سايت نطنز به سايت فردو منتقل مي‌كنيم

وي با بيان اينكه پاسخ آمانو را به صورت كارشناسانه در حوزه هسته‌اي خواهيم داد، افزود: امسال تحت نظارت آژانس غني سازي 20 درصد را از سايت نطنز به سايت فردو منتقل مي‌كنيم و توان آن را به سه برابر افزايش مي‌دهيم و اين جواب پاسخي بود كه آژانس طلب مي‌كرد.

رئيس سازمان انرژي اتمي تاكيد كرد: غني سازي 20 درصد در سايت نطنز متوقف نمي‌شود تا اينكه با نظارت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مطمئن شويم كه در سايت فردو، دو برابر وضع كنوني توليد مي‌كنيم.

عباسي با بيان اينكه همه اين مراحل انتقال زير نظر آژانس بين‌المللي انرژي اتمي صورت مي‌گيرد، افزود: پس از آنكه ظرفيت توليد را در سايت فردو به سه برابر افزايش داديم آنگاه بخش 20 درصد سايت نطنز را متوقف و به صورت كامل به فردو انتقال مي‌كنيم؛ بنابراين تا زماني كه غني سازي 20 درصد به طور كامل به فردو انتقال نيابد و ظرفيت توليد سه برابر نشود، بخش غني سازي نطنز را متوقف نخواهيم كرد.

وي همچنين در خصوص پيوستن ايران به كنوانسيون ايمني نيروگاه هاي هسته‌اي گفت: در كنفرانسي كه به همين منظور در 30 خرداد برگزار مي‌شود نظر جمهوري اسلامي ايران را اعلام مي‌كنيم.

* نسل جديد سانتريفيوژها به‌زودي نصب مي‌شود

معاون رئيس جمهور در ادامه مصاحبه خود در پاسخ به سوالي درباره سانتريفيوژهاي نسل جديد كه رئيس جمهور در مصاحبه مطبوعاتي خود اعلام كرد، گفت: در حال كار روي نسل‌هاي جديد سانتريفيوژ هستيم و كار تحقيقاتي آنها تمام شده و به‌ زودي زنجيره‌هاي اوليه 164‌تايي سانتريفيوژهاي اين نسل را نصب مي‌كنيم تا بعد از نتيجه‌گيري، آن را نهايي كنيم.

عباسي تاكيد كرد: تحقيقات صورت گرفته درخصوص سانتريفيوژهاي نسل جديد هم در سايت فردو و هم در سايت نطنز بوده است.

وي همچنين در پاسخ به سوالي درباره اخبار منتشر شده از جانب وزير امور خارجه مبني بر راه‌اندازي نهايي نيروگاه اتمي بوشهر تا دو ماه آينده اظهار داشت: برق هسته‌اي اين نيروگاه زماني به شبكه سراسري وصل مي‌شود كه بتوانيم قدرت را به 500 مگاوات الكتريكي برسانيم و تحويل وزارت نيرو بدهيم و از اين وزارتخانه تأييديه بگيريم.

رئيس سازمان انرژي اتمي ادامه داد: فعلاً نيروگاه اتمي بوشهر مراحل آزمايشي قدرت را طي مي‌كند كه تاكنون نيز موفقيت‌آميز بوده است.

* توليد صفحات سوخت هسته‌اي؛ تا شهريور

رئيس سازمان انرژي اتمي گفت: به احتمال قوي، سوخت هسته‌اي به صورت صفحه‌اي تا شهريور ماه به مرحله توليد مي‌رسد.

عباسي در ادامه مصاحبه خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالي درباره زمان توليد صفحات سوخت رآكتور تحقيقاتي تهران افزود: اين كار در دست اجراست.

وي با بيان اينكه هر كار تحقيقاتي و آزمايشي زمان خودش را دارد، گفت: نخستين بار است كه سوخت هسته‌اي را به صورت صفحه‌اي توليد مي كنيم.

رئيس سازمان انرژي اتمي افزود: مراحل اين كار تاكنون طبق زمانبندي، بسيار خوب پيش رفته است.

 

 

منبع: فارس، 18 خرداد 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.