شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

آقای كفاشیان! شما و عواملتان باعث تحقیر زنان ایرانی شدید

آقای كفاشیان! شما و عواملتان باعث تحقیر زنان ایرانی شدید 

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب  (Entekhab.ir) :

آینده نوشت

تیم ملی فوتبال بانوان كشورمان كه خود را برای حضور در دور دوم رقابتهای  مقدماتی المپیك لندن آماده كرده بود، قرار بود ساعت 19:00 روز جمعه به  مصاف  تیم ملی اردن برود كه به دلیل اجازه ندادن مسئول برگزاری مسابقات از  كشور  بحرین به استفاده بانوان ایرانی از پوشش اسلامی به عنوان پوششی  به  جز پوشش رسمی مسابقات فوتبال بانوان، اجازه بازی بانوان ایران را با  شلوار  و كلاه نداد تا بانوان ایران اینچنین تحقیر شوند و با گریه مقابل  دوربین  های جهان، این رویداد را ترك كنند؛ این در حالی است  كه مسئولان  فدراسیون  فوتبال ایران یك سال و یك ماه پیش در ادعایی كه گویا دروغ بودنش این  روزها  ثابت شد از موفقیتی بزرگ سخن به میان آوردند و آن موافقت فیفا با  حجاب  بانوان ایران و پذیرش این پوشش بود!

به گزارش سرویس ورزشی «آینده»؛  با حذف تیم ملی بانوان زیر 15 سال ایران از رقابت های المپیك سنگاپور،  فدراسیون فوتبال به تلاش و تكاپو افتاد تا  با رایزنی های بین المللی در  سطح كنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا مانع از  حذف دختران فوتبالیست ایرانی  شوند. در آن زمان ادعا شد تلاش های كمیته بین الملل فدراسیون  فوتبال ایران  به همراه پیگیری های كمیته ملی المپیك به نتیجه رسیده و فیفا  در نامه ای  كه "جمعه دهم اردیبهشت 1389" به كمیته روابط بین الملل فدراسیون فوتبال  ارسال شد اعلام كرده كه تیم  فوتبال زیر 15 سال ایران برای حضور در المپیك  سنگاپور مشكلی ندارد و طبیعتاً با تایید پوشش حجاب، سایر تیم های ملی  نیز  می توانند با حجاب در رقابت های رسمی فیفا شركت كنند.

با گذشت یك سال از این اتفاقات هیچ گاه نامه فیفا كه پوشش حجاب را تایید  كرده بود  منتشر نشد و در قوانین فیفا نیز این تغییر درج نشد و همچنان  پوشش رسمی بانوان همچون پوشش رسمی مردان بود اما برخی تصور می كردند همین  كه تصویر بانوان ایران با حجاب در كتاب فیفا چاپ شده، یعنی تایید و دیگر  نیازی نیست تا برای تغییر قوانین و درج پوشش حجاب در قوانین فیفا رایزنی  كنند! این در حالی است كه قوانین فیفا آنچنان سختگیرانه است كه وقتی پیتر  چك  پس از ضربه مغزی قصد داشت با كلاه ایمنی به مسابقات حرفه ای بازگردد،  جز با  مجوز پزشكی موفق به حضور در لیگ برتر انگلیس و حفاظت از چهارچوب  دروازه  چلسی نشد.

پس از این بود كه تیم ملی فوتبال بانوان ایران برای حضور در المپیك لندن  راهی مسابقات انتخابی شد. همه چیز خوب پیش می رفت تا آنكه مسئولان برگزار  كننده مسابقات مقدماتی المپیك لندن به آنها اجازه ندادند تا با كلاه و  شلوار مقابل تیم ملی اردن صف آرایی كنند و طبیعتاً تیم ملی بانوان ایران با  شورت و پیراهن آستین كوتاه و بدون كلاه هم نمی توانست به رقابت بپردازد  تا  نتیجه بازی سه بر صفر به سود اردنی ها رقم بخورد و بانوان ایران با  وجود  شایستگی از این رقابت ها حذف شوند. اشك بانوان ایران كه روی پرچم  ایران  افتاده بودند و تحقیری كه در این مسابقات صورت پذیرفت باعث شد برخی  با  تحلیل های احساسی، به انتقاد از فیفا بپردازند و جالب ترین این تحلیل  ها از  سوی علی كفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال بود كه قرار است از فیفا به  محكمه  جهانی ورزش شكایت كند.

این در حالی است كه هیچ كس نمی پرسد فدراسیون فوتبال ایران سال پیش بابت چه چیزی فخر فروخت و چرا نامه ادعایی شان مبنی بر موافقت فیفا با پوشش حجاب ایران در سال گذشته را رو نمی كنند تا مشخص شود خدای ناكرده سال گذشته هم دروغ نگفته اند و فیفا خلاف حرفش عمل كرده است؟ از این گذشته مگر بلاتر می توانست و یا می تواند شخصاً قوانین فیفا را تغییر دهد كه چنین نامه نگاری كرده باشد؟ آیا جز این است كه علی كفاشیان و همكارانش با فرستادن تیم ایران با حجاب در شرایطی كه هنوز استفاده حجاب در فیفا تصویب نشده، باعث تحقیر بانوان ایران شدند؟ آیا باید فوتبال ایران تا آخرین روزهایی كه تیم فعلی به اداره اش می پردازند، لطمه ببیند؟ كاش كفاشیان به جای خنده این بار مستند پاسخ دهد و همچون گذشته خودش را به آن راه نزن

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.