شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ -  ۳ اوت ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

همه چیز به مذاکرات لاریجانی ​و احمدی​نژاد بستگی دارد

خبر آن لاین

تداوم یا توقف ادغام وزارتخانه​ها؟/

 پاک کردن اصل صورت مساله، راه حلی است که برای برخی مسائل لاینحل پیشنهاد میشود اما برخی از آن پرهیز دارند.

به گزارش خبرآنلاین، «اغام وزارتخانهها» که در ماده 53 برنامه پنجم توسعه از سوی مجلس به دولت تکلیف شده است، اگرچه مساله لاینحلی نبوده و دولت برای اجرایش دو سالی وقت دارد اما تعجیل دولت در اجرای این مصوبه مسائلی را به دنبال داشت که برخی نمایندگان را به فکر انداخت تا از قید ادغام وزارتخانهها بگذرند.


نمایندگان مجلس دولتمردان را مکلف کرده بودند که بر اساس اصل 44، اقدام به کوچک سازی دولت کرده و تعداد وزارتخانهها را از 21 عدد به 17 تا کاهش داده و آنها را در هم ادغام کند. البته نمایندهها دو سال به دولت مهلت داده بودند تا به اجرای این قانون بپردازد.


اما قانون برنامه پنجم ایلاغ نشده، دولت اقدام به اجرای این قانون کرد و اسامی وزارتخانههایی که قصد ادغامشان بود را بر سر زبانها انداخت. ناهمخوانی برخی وزارتخانهها برای ادغام از یکسو و نحوه اجرای آن که باید با مشورت و تایید مجلس باشد یا نباشد، از سوی دیگر، اختلافاتی را میان قوای مجریه و مقننه برانگیخت که نقطه طاقدیسی آن در عزل یکباره سه وزیر (محصولی از وزارت رفاه، میرکاظمی از وزارت نفت و محرابیان از وزارت صنایع) به وقوع پیوست.


محمود احمدی نژاد بر اساس تفسیرخودش از قانون برنامه پنجم، ادغام وزارتخانهها را در حد اطلاع به مجلس واجب میدانست و نه ارائه لایحه و کسب مجوز. بنابراین در یک جلسه دولت تصمیم به ادغام گرفت و آن را ابلاغ کرد. اما مجلسیان برآشفتند که این ادغام در گرو کسب مجوز از مجلس باید باشد و نه تنها لایحه ادغام که شرح وظایف وزارتخانه جدید و وزیر جدید نیز باید به مجلس معرفی شود. این در حالی بود که رئیسجمهور اصرار داشت که وزارتخانههای جدید را یا با سرپرست و یا با حضور یکی از همان وزرای قدیم اداره میکند.


اختلافات دو قوه که بالا گرفت، سطح اظهارنظرها از مصاحبهها و نطقهای روسای دو قوه گذشت تا اینکه با سرانگشت تدبیر رهبری، مساله حل شود. شورای نگهبان که جانب مجلس را در این اختلاف گرفت، مقام معظم رهبری هم تاکید کردند که دولت بی هیچ بهانهای باید قانون را اجرا کردهو لایحه ادغام به مجلس بیاورد.


اما اجرای همین فرمان هم باز به تاخیر افتاد. نخستین لایحه برای ادغام وزارتین مسکن و راه به مجلس رسید و مجلسیان وزارت ارتباطات را هم در آن ادغام کردند تا وزارت زیربنایی با ادغام سه وزارتخانه تشکیل شود. اما این «اما و اگر»ها را پایانی نبود.


تا اینکه نمایندگان برآن شدند تا با ارائه طرحی، ادغام وزارتخانهها را تا دو سال دیگر به تعویق بیاندازند. به عبارت دیگر دولت را مکلف به استفاده از حداکثر زمان قانونی برای ادغام وزارتخانهها کنند و مصوبهای برای محکم کاری مصوبه قبلی خود، به تصویب برسانند. طرحی که به امضای 200 نماینده رسید و انتظار میرفت در جلسه روز سه شنبه مجلس ارائه شود که نشد. به گفته محمدرضا باهنر، طراحان خواستار تعویق شده بودند تا با مذاکراتی این مساله را حل کنند. اما رئیسمجلس مشخصا موضعگیری کرد و گفت که مجلس نباید تاوان تعجیل دولت را بدهد.


با این حال همچنان برخی طراحان تعویق در ادغام وزارتخانهها همچنان در پی ارائه این طرح در جلسه فردا هستند. اما حسین سبحانینیا عضو هیئت رئیسه مجلس گفت که بررسی این طرح دو فوریتی تا اعلام نتایج جلسه مشترک لاریجانی و احمدی نژاد به دلیل برخی ملاحظات سیاسی مسکوت خواهد بود. با توجه به اینکه احمدی نژاد امروز عازم قزاقستان شده است، برگزاری جلسه مشترک میان روسای قوا به جلسه فردای مجلس قد نمیدهد اما سبحانینیا همچنان از اصرار برخی نمایندگان به بررسی این طرح خبر میدهد.


 


مطالب مرتبط


·                     ادغام وزارتخانه‌های صنایع و معادن و بازرگانی چرا و چگونه؟


·                     لاریجانی: مجلس نباید تاوان تعجیل دولت در ادغام وزارتخانهها را بدهد


·                     سخنگوی شورای نگهبان:ادغام سه وزارت خانه مغایر قانون اساسی است


·                     مذاکره مجلس و دولت درباره ادغام وزارتخانه‌های رفاه، کار و تعاون/مجلس به علیآبادی رای نمیدهد


·                     توکلی: چرا در ادغام وزارتخانهها تعجیل میکنید؟/ لاریجانی: تخلف آیین نامه ای نکرده ایم


 


 

منبع: خبرآنلاین، 24 خرداد 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
خبر آن لاین:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.