شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بولتون: واشنگتن از مخالفان در ايران و سوريه حمايت كند

فارس

خبرگزاري فارس: نماينده سابق آمريكا در سازمان ملل متحد در نشست اخير كميته امورخارجي مجلس نمايندگان آمريكا با وجود شواهد موجود درباره تحريك ناآرامي‌ها در سوريه توسط واشنگتن، از كاخ‌سفيد خواست تا از هر اقدامي در جهت كمك به مخالفان در ايران و سوريه دريغ نكند.


به گزارش فارس به نقل از روزنامه "واشنگتن تايمز "، "جان بولتون " نماينده سابق آمريكا در سازمان ملل متحد در جلسه اخير كميته امورخارجي مجلس نمايندگان كنگره از دولت آمريكا خواست تا با تلاش براي مقابله با دولت‌هاي حاكم در ايران و سوريه از گروه‌هاي مخالف در اين كشورها حمايت و پشتيباني كند.

عضو ارشد انديشكده "امريكن اينترپرايز " تأكيد كرد: ما بايد هر چقدر كمك كه مخالفان فكر مي‌كنند، مفيد است به آنها ارائه دهيم. طي سال‌هاي گذشته من اين كار را چه به صورت عمليات محرمانه چه كاملا آشكارا انجام داده‌ام.

بولتون در شرايطي درخواست كمك به مخالفان در ايران و سوريه توسط دولت آمريكا را مطرح كرد كه چه در زمان ناآرامي‌هاي پس از انتخابات ايران و چه هم‌اكنون در سوريه شواهد بسياري مبني بر تحريك اين ناآرامي‌ها توسط مقامات و رسانه‌هاي آمريكايي و غربي وجود دارد.

چندي پيش روزنامه واشنگتن‌پست گزارشي را منتشر كرد درباره كمك‌هاي وزارت خارجه آمريكا به مخالفان در سوريه و تحريك ناآرامي‌ها در دمشق و ديگر مناطق اين كشور و همچنين "تيري ميسان " تحليلگر برجسته فرانسوي نيز گزارشي را در پايگاه ولترنت منتشر كرد كه نشان مي‌داد ناآرامي‌هاي هم‌اكنون در سوريه توطئه طراحي شده شخص بولتون در سال 2002 بوده است.

جلسه كميته امورخارجي مجلس نمايندگان آمريكا با جان بولتون روز پنج‌شنبه با موضوع سياست‌هاي آينده آمريكا در قبال ايران و سوريه برگزار شده بود و عمدتا به بررسي برنامه هسته‌اي ايران پرداخت؛ برنامه هسته‌اي كه بنا به گفته بولتون به سرعت در حال پيشرفت است.

*برنامه هسته‌اي ايران به سرعت در حال پيشرفت است

بولتون در اين نشست با اشاره به پيشرفت سريع ايران در زمينه هسته‌اي تأكيد كرد: خيلي دير شده است كه بخواهيم اقدامات را عليه تأسيسات هسته‌اي ايران صورت دهيم حتي با وجود اينكه از يك حمله سايبري استفاده كرده‌ايم.

وي در ادامه گفت: آنها (ايراني‌ها) در حال معرفي سانتريفيوژهاي پيشرفته‌تر هستند و به سرعت در حال پيشرفتند.

نماينده سابق آمريكا در سازمان ملل در ادامه اظهارات خود در اين نشست در تلاش براي تسليحاتي جلوه دادن برنامه كاملا صلح آميز ايران مدعي شد: من سه سال و نيم است كه از حمله نظامي عليه ايران سخن گفته‌ام. در صورت عدم وجود اقدام نظامي عليه برنامه تسليحات هسته‌اي ايران، اين كشور به زودي زود به تسليحات هسته‌اي دست خواهد يافت.

وي افزود: اين اشتباهي بزرگ است كه همانطور كه معتقدم دولت آمريكا اين كار را انجام داده است، اين طور نتيجه گيري كنيم كه ايران هسته‌اي مي‌تواند متوقف شود.

*برنامه هسته‌اي ايران را به دليل اعتقادات مذهبي رهبرانش نمي‌توان متوقف كرد

بولتون با تأكيد بر اين موضوع كه عمليات محدودسازي در قبال شوروي سابق به اين دليل كارساز شد كه رهبران آن ملحد و بي‌دين بودند، تأكيد كرد: ايران هسته‌اي را به دليل اعتقادات مذهبي رهبران اين كشور نمي‌توان متوقف كرد.

نماينده سابق آمريكا در سازمان ملل در ادامه ادعاهاي خود گفت: ايران مي‌تواند اورانيوم غني‌شده كافي براي توليد يك بمب هسته‌اي را در يك ماه و نيم و يا 4 بمب در 6 ماه تهيه كند.

اين در شرايطي است كه گزارش‌هاي مكرر نهادهاي اطلاعاتي آمريكا بر اين نكته تأكيد دارد كه ايران از سال 2003 تا كنون هيچ فعاليت هسته‌اي مرتبط با توليد تسليحات نداشته است و بسياري از مقامات آمريكايي نيز خود بر اين امر اذعان داشته‌اند.

علاوه‌براين، گزارش‌هاي مكرر آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نيز همواره بر عدم انحراف برنامه هسته اي ايران و همچنين تطابق كامل آن با توافقات بين‌المللي تأكيد داشته است.

*بولتون و اعضاي كنگره آمريكا حمايت آشكار خود را از منافقين اعلام كردند

در اين نشست، بولتون به همراه چندين نفر ديگر از اعضاي كنگره آمريكا از جمله "دانا رورباكر " و "برد شرمن " از نمايندگان جمهوريخواه كنگره آمريكا حمايت خود را از گروهك تروريستي منافقين اعلام كردند.

پيش از آغاز اين نشست نيز، دستيار بولتون به يك گروه از حاميان منافقين در جمع حاضرين در اين نشست نزديك شد و به آنها گفت كه از تلاش‌هاي آنان حمايت مي‌كند.

همزمان با اين اقدام دستيار بولتون، "الينا راس لتينن " رئيس كميته امورخارجي مجلس نمايندگان نيز با تكان دادن دست براي اين گروه حمايت خود را از منافقين اعلام كرد.

بولتون در اظهارات خود در اين نشست اگرچه بار ديگر بر حمله به ايران تأكيد كرد اما تصريح كرد كه چنين اقدامي مي‌تواند به درگيري منطقه‌اي وسيعتري بيانجامد كه البته مدعي شد: چنين اقدامي ارزش امتحان كردن دارد.

وي در ادامه ضمن مطرح كردن اظهاراتي ضد و نقيض هرگونه جايگزين براي اقدام نظامي عليه ايران را شديدا رد كرد و مدعي شد كه هيچ اقدامي جز حمله نظامي نمي‌تواند ايران را از دستيابي به تسليحات هسته‌اي كاملا به موقع باز دارد.

بولتون همچنين ادعا كرد: راه حل ديپلماتيك كارساز نخواهد بود. مهمترين همكاري و كمكي كه آمريكا مي‌تواند در تعامل با ايران انجام دهد اين است كه باورپذيري گزينه نظامي را احيا كند.

*بولتون به شدت از سياست‌هاي خارجي آمريكا انتقاد كرد

نماينده سابق آمريكا در سازمان ملل ادامه داد: در حال حاضر برنامه تسليحات هسته‌اي ايران و ارتباط احتمالي آن با سوريه يكي از مهمترين چالش‌هاي امنيت ملي است كه آمريكا با آن مواجه است.

عضو انديشكده "امريكن اينترپرايز " در ادامه گفت: آنچه امروز مشخص نيست اين است كه چه فعاليت‌هاي هسته‌اي در سوريه در حال جريان است و چه ارتباطي ممكن است در اين ميان با ايران و كره‌شمالي وجود داشته باشد.

بولتون در پايان تصريح كرد: متأسفانه پيگيري سياست‌هاي نامشروع در درازمدت عامل اصلي اوضاع وخامت‌بار ماست. ممكن است همچنان زمان براي ممانعت از دستيابي ايران و قائم‌مقام‌هاي اين كشور در منطقه به سلاح هسته‌اي باقي باشد، اما بايد بدانيم كه زمان ما محدود است و كمتر نيز مي‌شود.

منبع: فارس، 4 تیر 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.