شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

هم موسوي‌و کروبي‌خوب هستند هم نظام

رجانیوز

به نظر می رسد برای رئیس بنیاد باران جدا کردن مرز با جریان و سران فتنه و تحقق شرط نظام از سخت‌ترین تصمیم‌های این چند ساله اوست؛ از این رو در آخرین اظهاراتش هم سخنان جالبی را بیان کرده که مصداق عینی "یکی به نعل و یکی به میخ زدن" است.

به گزارش جهان، او در دیدار عده ای که "تنی چند از نخبگان و فعالان سیاسی – فرهنگی و جوانان استان گیلان" نامیده شده اند، ادعا کرده است: آنچه اصلاحات همواره بر آن تأکید کرده است این است که نظام باید تقویت شود و تقویت نظام از جمله با اصلاح روش ها و سیاست ها است و اینکه نگذاریم نارواییها و نارساییها به نام اسلام تمام شود.

آقای خاتمی در ادامه به دفاع از سران جریان فتنه ۸۸ که از سوی نظام رسما ضدانقلاب محسوب شده اند، پرداخت و افزود: آقایان کروبی و موسوی و بسیاری از کسانی که در حصر و حبس هستند نیز همین را می خواستند و می خواهند و نیز خواست و حرف بسیاری از بزرگان روحانی و سیاسی که متأسفانه مورد کم لطفی و احیاناً تحت فشار هم قرار می گیرند همین است.

او نامی از " بزرگان روحانی و سیاسی" مورد نظرش نبرد.

خاتمی در ادامه با چرخشی آشکار موضعش را از ضدانقلاب داخلی و خارجی جدا و عنوان کرده است: بیانات رهبری در ۱۴ خرداد می توانست و می تواند روزنه امیدی به آینده بگشاید. بیاناتی که مؤید سیاست درست جذب حداکثری و دفع حداقلی است. همین ها اگر به درستی مورد اهتمام عملی قرار گیرد بسیاری از مسائل و مشکلات حل خواهد شد، منتهی باید دید چه کسانی، چه نهادهایی و چه جریاناتی در درجه اول باید آنها را رعایت کنند.

او مدعی شد: بدون تردید در درجه اول دستگاههای قضایی، امنیتی و سیاسی و متصدیان رد و تأیید صلاحیت ها که به حق یا ناحق قدرت دارند و نقش آنها در جهت ایجاد فضای مناسب پراهمیت تر است باید خود را مخاطب این سیاستها و بیانات بدانند.

خاتمی در پایان از برنامه ها و زمینه چینی های خود و همفکرانش برای نقش آفرینی در انتخابات مجلس نهم با تاکتیک "فرار به جلو" پرده برداشت: انتخابات متعلق به کل جامعه است، نه در اختیار یک جناح و سلیقه و شرط برگزاری درست آن این است که همگان با اطمینان خاطر بتوانند در آن حضور یافته و برای این کار باید شرایط لازم فراهم گردد. و اگر شرایط و وضعیت به گونه ای بود که مردم یا بخش های مهمی از جامعه نتوانند در انتخابات شرکت کنند، مسؤول و جوابگو آنهایی هستند که نمی گذارند مردم از حقشان استفاده کنند.

سید محمد خاتمی این روزها اندیشه نقش آفرینی در انتخابات مجلس نهم و بازگشت به عرصه سیاسی کشور را در سر می پروراند اما تاکنون حاضر نشده شروط بازگشت به نظام را محقق کند چرا که از انتقادات احتمالی اپوزیسیون و فشار احزاب افراطی هراسان است.

مسئولان ارشد نظام تاکید کرده اند که شرط بازگشت خاتمی به عرصه سیاسی اعلام برائت رسمی از جریان ضدانقلاب است در غیر اینصورت او همچنان از متهمان اصلی فتنه ۸۸ محسوب می شود.

بر پایه این رویدادهاست که به نظر می رسد رئیس بنیاد باران در برزخ تصمیم گیری گیر کرده و میان بازگشت به آغوش نظام و بیعت مجدد با جریان فتنه وامانده است و فعلا حاضر به پرداخت هزینه یکباره برای هیچ یک نیست.

منبع: رجانیوز، 4 تیر 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رجانیوز:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.