شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ -  ۳ اوت ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

رفسنجانی: اگررضایت اکثریت مردم را حفظ نکنیم، آینده روشنی به همراه نخواهیم داشت

خبر آن لاین

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نظر مقام معظم رهبری برای شکل‌گیری کرسی‌های آزاداندیشی مورد غفلت و بعضاً مصادره به رأی قرار گرفته و یا از مسیر خود منحرف شده است.


به گزارش خبرآنلاین، جمعی از علمای حوزه و دانشگاه از شهر مقدس قم صبح شنبه با رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و پیرامون حوزه نواندیشی دینی گفت‌وگو کردند.


آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در این دیدار، اسلام را دین جامعی عنوان کرد که متعلق به همه اعصار و زمان‌هاست و گفت: اسلام نیازی به تحمیل فکر و عقیده ندارد و پایه‌های استدلالاتش محکم و اسلام دین گفت‌وگو و آزاداندیشی در حوزه فکر و تعقل است.


رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به توجهات ویژه قرآن برای تفکر و تعقل تأکید کرد: تمدن عظیم اسلامی در زمانی که غرب در جاهلیت بود، در کشورهای اسلامی شکل گرفت و اساس آن مبتنی بر آزاداندیشی و اهمیت به تفکر بود.


وی افزود: در عصری زندگی می‌کنیم که روزبه‌روز عقلانیت، استدلال و منطق قدرت افزون‌تری پیدا می‌کند و فضای بسته مانعی در برابر اسلام حقیقی است.


وی با اشاره به جایگاه رضایت مردم در سبک حکومت‌داری تأکید کرد: اگر نتوانیم رضایت اکثریت مردم را با خود حفظ کنیم، تاریخ نشان داده است که موفق نخواهیم بود و آینده روشنی به همراه نخواهیم داشت.


رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر شکل‌گیری کرسی‌های آزاداندیشی در محیط‌های علمی تأکید کرد: این بحث که می‌توانست منشأ تحولات مثبتی باشد مورد غفلت و بعضاً مصادره به رأی قرار گرفت و یا از مسیر خود منحرف شد و باید تلاش شود با درک این موضوع زمینه‌های آن فراهم شود.


وی با اشاره به برخی مباحث در حوزه حکومت در مورد تحمیل برخی موارد به جامعه و به‌ویژه نسل جوان تأکید کرد: فشار مضاعف نتیجه کمتری به همراه دارد و در هر طرحی که به اجرا می‌رسد، باید به واقعیات جامعه نیز توجه داشت و از حرکاتی که وهن را نیز به همراه دارد، پرهیز کرد.


وی افزود: البته در جامعه باید به محیط به عنوان عاملی مؤثر در حوزه تربیت توجه کرد و از رشد فساد در آن جلوگیری به عمل آورد که آن نیز روش‌های علمی متناسب را طلب می‌کند.


هاشمی‌رفسنجانی در پاسخ به سؤال یکی از حاضران درباره اوضاع کشورهای منطقه و برخی اعتراضات تأکید کرد: نقطه مشترک همه این اعتراضات محوریت مردم است و برخوردهای سرکوب‌گرایانه با توجه به این موج بیداری نتیجه‌بخش نخواهد بود.


وی افزود: مردم مظلوم بحرین در این میان متحمل سختی‌های بیشتر هستند و مظلوم واقع شده‌اند و حمایت جهانی نیز به همراه ندارند.


در این دیدار حاضران هر کدام به بحث در خصوص مفاهیم و موضوعات دینی به‌ویژه در حوزه‌های حکومتی پرداخته و مطالبی درباره لزوم توجه به حوزه نواندیشی دینی در محافل علمی و به‌ویژه حوزوی پرداختند.


مطالب مرتبط


·                     عکس یادگاری با آیتالله هاشمی رفسنجانی/ عکس خبری


·                     سفارش هاشمی رفسنجانی به نیروهای سیاسی درباره انتخابات مجلس


·                     آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: مجریان به سخنان 14خرداد امسال مقام معظم رهبری توجه کنند


·                     هاشمی‌رفسنجانی هشدار داد: عوامل القاء جو ناامنی در کشور بررسی شود


·                     هاشمی رفسنجانی در دیدار خانواده شهیدبهشتی:تلاش کنیم انقلاب اسلامی در مسیر صحیح خود همیشه پایدار باشد


 


 

منبع: خبرآنلاین، 11 تیر 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
خبر آن لاین:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.