شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۷ تير ۱۴۰۱ - ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بازخواني كارنامه محمدرضا خاتمي

فارس

در پي اتهام زني به سردار جعفري؛

محمدرضا خاتمي كيست؛ سياستمدار مذهبي يا فتنه‌گر سكولار؟

خبرگزاري فارس: هفته نامه عرب زبان الجمله در خصوص ديدگاه‌هاي محمدرضا خاتمي مي‌گويد: پدر محمدرضا خاتمي از روحانيون مشهور بود ولي عليرغم جو ديني خانوادگي، انديشه‌هاي محمدرضا خاتمي به سكولاريسم نزديكتر است تا به مذهب.

مدتي است كه غفلت از جريان ننگين فتنه و پياده نظام آن در فضاي موجود زمينه را براي گستاخي و سعي در به صحنه آمدن مجدد و تطهير كساني كه ضربات مهلكي را بر پيكره نظام و اسلام و اعتقادات مسلمان‌ها زدند فراهم كرده است.

كساني كه از روي غفلت و ساده‌انديشي و يا به دليل برخي از آلودگي‌هاي مالي و سياسي و تعصب‌هاي كور حزبي و جناحي اصرار دارند، بازيگران شكست خورده و رسوا شده را بار ديگر و در پوشش فريبكارانه به صحنه باز گردانند و راه را براي فتنه‌انگيزي در فرصتي ديگر باقي بگذارند.

آنهايي كه در زمان فتنه پشت‌سر دشمنان اسلام و ملت حركت كرده و موضع غير‌شفاف داشتند و هر آنچه كه از دستشان برآمد براي پنجه كشيدن بر پيكره نظام انجام دادند؛ امروز مجدداً از غفلت بخشي از اصولگرايان سواستفاده كرده و بدنبال مستمسكي براي مطرح كردن مجدد خود هستند تا شايد آبروي رفته خود را نزد ملت بازيابند، اما آنها بايد بدانند كه ملت هوشيار ايران از يك سوراخ دوبار گزيده نمي‌شوند و اعمال فتنه‌گرانه آنها را فراموش نمي‌كنند.

يكي از اين افراد محمدرضاخاتمي است؛ وي پس از دوم خرداد و انتخاب برادرش سيدمحمد خاتمي به عنوان رئيس جمهور با تشويق برخي چهره‌هاي دوم خردادي وارد صحنه سياسي شد و دبيركلي حزب منحله مشاركت كه متشكل از دولتمردان دوم خرداد بود را بر عهده گرفت.

در دوره ششم وارد مجلس شد و در اين دوره كه يكي از چالشي‌ترين مجالس كشور پس از پيروزي انقلاب بود نائب رئيس مجلس شد.از سوي ديگر او در اين دوره رياست مركز پژوهش‌هاي مجلس را نيز برعهده داشت ليكن به ندرت و حداكثر هفته‌اي يك بار در محل مركز پژوهشها حضور مي‌يافت از اين رو در دوره 4 ساله وي عملكرد خاصي از اين مركز مشاهده نمي‌شود.

حجت الاسلام زارع فومني رئيس ائتلاف اصلاح طلبان جوان كشور كه خود در دوره اصلاخات و مجلس ششم با آنها همكاري نزديك داشت در گفت‌و گو با فارس درباره مركز پژوهشهاي تحت مديرت خاتمي اينگونه مي‌گويد: «يك مركزي كه شايد تاكنون مورد توجه واقع نشده است، مركز پژوهش‌هاي مجلس ششم بود كه دست محمدرضا خاتمي بود؛ اين مركز در كنار حلقه‌هاي ديگري مثل حلقه كيان حلقه آيين، مركز مطالعات استراتژيك رياست جمهوري كه متشكل از افرادي كه از وزارت اطلاعات و سپاه به دليل تخلفات بيرون انداخته شده بودند، به تئوري سازي و توطئه چيني اقدام مي‌كردند.

"مركز پژوهش‌هاي مجلس مواردي را به يكسري از افراد ديكته مي‌كردند و در قالب كارهاي ظاهرا تحقيقاتي و نظرسنجي و.. به دنبال اهداف خاصي بود كه از جمله آنها اين بود كه چگونه بايد ولايت فقيه را تخريب كرد؟ در ادامه همين مركز پژوهش‌هاي مجلس ششم گروهي را مأمور كرد به قم بروند كه يكي از آنها من بودم، كه برخي مسائل را به برخي روحانيون ديكته كنيم و ارتباط بگيريم و مسائل مختلف را بايد انجام مي‌داديم. "

* مركز پژوهش‌هاي مجلس ششم چگونگي برداشتن چادر از سر زنان را بررسي مي‌كرد

فومني مي‌گويد: "يكي ديگر از مسائلي كه در مركز پژوهش‌هاي مجلس ششم پيگيري مي‌شد، اين بود كه چگونه بايد حجاب چادر را از سر خانم‌ها برداشت؛ حتي صحبت از اين بود كه زنان نماينده مجلس چگونه بدون چادر به مجلس بيايند و در مركز پژوهش‌هاي مجلس اين موضوع مطرح بود. نكته ديگري هم كه در اين مركز كار مي‌شد، چگونگي ارتباط «دختر و پسر» در قالب‌هاي خاصي بود. اين مركز همچنين با كار روي بحث امام زمان (عج) كارهاي خاصي مي‌كرد مثلا از خبرنگاران خارجي مي‌خواست كه برويد به مسجد جمكران و با تهيه گزارش و... در بحث‌هاي امام زمان وارد شويد و در آن شبهه وارد كنيد. "

** مركز پژوهش‌هاي مجلس ششم شبهه افكني در موضوع مهدويت را در دستور كار داشت

" سعي مي‌كردند براي ظهور حضرت شبهه‌پراكني كنند. اين طرح‌ها از اين مركز طراحي و شكل مي‌گرفت و به اجرا درمي‌آمد لذا نتايج آن كارها را امروز به شكل آسيب‌هايي است كه درجامعه در موضوع مهدويت شاهد هستيم لذا من اكثر اين آسيب‌هايي كه امروز با بحث مهدويت مواجه شده‌ايم، از مجلس ششم مي‌بينيم. "

هفته‌نامه عرب‌زبان الجمله: انديشه‌هاي محمدرضا خاتمي به سكولاريسم نزديك‌تر است تا مذهب

هفته نامه عرب زبان الجمله در خصوص ديدگاه‌هاي محمدرضا خاتمي مي‌گويد: پدر محمدرضا خاتمي از روحانيون مشهور بود ولي عليرغم جو ديني خانوادگي، انديشه‌هاي محمدرضا خاتمي به سكولاريسم نزديكتر است تا به مذهب؛ وي مي‌گويد كه ورود روحانيون به حكومت موجب بي‌ارزشي و بي‌حرمتي دين شده است. (هفته نامه المجله 11 مارس 2000)

همسر وي زهرا اشراقي دختر آيت‌الله اشراقي و نوه دختري امام خميني (ره) است. وي و شوهرش درسال‌هاي اخير اظهارات شگفت‌آوري در خصوص انقلاب نظام و حتي امام داشته‌اند كه به شدت مورد سوءاستفاده رسانه‌هاي بيگانه قرار گرفته است.

محمدرضا خاتمي با رد نظريه امام در خصوص مبنايي بودن مشروعيت الهي مي‌گفت: مبناي مشروعيت هر كاري رأي مردم است و قرائتي از اسلام در جمهوري اسلامي پذيرفته شده كه همه چيز را بر اساس رأي مردم مي‌داند.(جمهوري اسلامي 79/6/8)

زهرا اشراقي نيز كه بارها از سوي بيت امام به دليل اظهارات عجيبش از مصاحبه با رسانه‌ها منع شده است هر از چندگاهي در مصاحبه‌هاي گوناگون با رسانه‌هاي بيگانه اقدام به طرح مسائلي مي‌كند كه موجي از شگفتي را در داخل و خارج ايجاد مي‌كند. در يكي از اين مصاحبه‌ها اظهارات جنجالي وي درباره حجاب در گفت‌وگو با نيويورك تايمز باعث شد تا بيت امام وي را از مصاحبه با رسانه‌ها منع نمايند. نيويورك تايمز در آن مصاحبه در حالي كه تصويري بدون چادر از او منتشر كرد با بيان اينكه اگر بخواهيم در جمهوري اسلامي ايران به كسي گواهي صلاحيت بدهيم مدال طلا نصيب زهرا اشراقي مي‌شود كه نوه آيت الله خميني و همسر برادر رئيس جمهوري ايران است و شوهرش محمدرضا خاتمي رئيس فراكسيون اصلاح گرايان در مجلس است.

وي همچنين ادامه مي‌دهد كه "در جامعه‌اي كه زنان قدرت خود را از مردانشان اخذ مي‌كنند خانم اشراقي بايد از پايگاه مهمي برخوردار باشد. با اين حال اين زن 39 ساله كه مادر دو فرزند و كارمند دولت است و در آپارتمان لوكس و پرتجملي زندگي مي‌كند خود را در دام وضع خانوادگي‌اش اسير مي‌يابد و از سر كردن چادر نفرت دارد. او مي‌گويد: متأسفانه چادر رابه زور زنان تحميل كرده‌اند. چه در مكان‌هاي دولتي، چه در مدرسه دخترم. چادر يك لباس سنتي ايراني بود اما به سمبل انقلاب تبديل شد و حالا مردم براي آن حرمتي قائل نيستند. من فقط به خاطر وضعيت خانوادگي‌ام چادر سر مي‌كنم.

اين روزنامه آمريكايي در ادامه با ذوق زدگي افزوده بود: در جايي كه آيت‌الله خميني چادر را پرچم انقلاب خوانده است اين حرفها بوي طغيان مي‌دهد. خانم اشراقي بايد به عنوان عضو خانواده آيت‌الله خميني نماد انقلاب و جمهوري اسلامي آن باشد و هيچ چيز جز چادري كه سراسر بدن از فرق سر تا نوك پا را بپوشاند نمي‌تواند سمبل اين انقلاب باشد. وي در پاسخ به اينكه اگر درخيابان چادر از سر بردارد چه مي‌شود مي‌گويد: مگر مي‌خواهيد حكم قتلم صادر شود؟

گفتني است همسر رضا خاتمي در حالي از انتساب به بيت محترم امام ابراز نارضايتي و احساس محدوديت مي‌كرد كه بيشترين سوء‌استفاده و بهره‌برداريها توسط برخي اعضا خانواده خاتمي از وي به بهانه اين انتساب صورت گرفته است و اين رفتارها و عدم رضايت توصيه اكيد بيت امام راحل مبني بر خودداري از بيان اظهارات ساختارشكنانه در گفت‌وگو با رسانه‌ها همچنان با بي‌اعتنايي او همراه بود.

برخي معتقدند اين اظهارات در واقع بازتاب ديدگاه‌هاي رضا خاتمي همسر زهرا اشراقي است كه به دليل انتساب وي به امام راحل امكان سوء استفاده بيشتر رسانه‌هاي بيگانه را فراهم مي‌كند و با علم به اين واقعيت اخيرا بر حجم اين مصاحبه‌ها افزوده شده است. مهمترين نكته‌اي كه در اين مصاحبه‌ها توسط رسانه‌هاي بيگانه مورد توجه قرار مي‌گيرد مخالفت يكي از اعضاي خانواده بنيانگذار حكومت ايران با مشي فعلي جمهوري اسلامي و القاء رويگرداني اين اعضا از حكومت است تا در اثر اين القائات رويگرداني مردم از انقلاب به طريق اولي توجيه شود.

زهرا اشراقي همچنين بار ديگر در مصاحبه با يك سايت اينترنتي
APS اسپانيايي زبان در اظهاراتي چالشي با حمله به دولت نهم اقدام به توهين به رئيس جمهور نمود. اشراقي در اين مصاحبه مي‌گويد: دولت ناچار خيالات شده است. فكر مي‌كند مي‌تواند هر كه را بخواهد حذف كند. فكر مي‌كند، يكسان سازي عقايد ومحدود كردن گزينه‌هاي رأي دهندگان به وي براي رويارويي با تهديديهاي خارجي كمك خواهد كرد.
اي.پي.اس در ادامه با استفاده از لقب نوه آيت الله خامنه‌اي براي اشراقي به نقل از وي ادامه مي‌دهد:‌ احمدي‌نژاد به خاطر خيالاتش در حال از دست دادن حمايت كساني است كه به وي رأي دادند. او تصور مي‌كند كه از عالم ديگر پيام دريافت مي‌كند و تصور مي‌كند كه مردم كاملا از محافظه كاران حمايت مي‌كنند و هر عقيده آنها را قدر مي دانند.

البته پيش از اين نيز در سال 1382 وقتي شيرين عبادي فمينيست و مورد اتكاي دوم خردادي‌هاي جايزه صلح نوبل را دريافت كرد فردي همچون زهرا اشراقي (همسر محمدرضا خاتمي و نوه دختري حضرت امام) از استقبال كنندگان شيرين عبادي بود.اين استقبال از كسي صورت گرفت كه سخنگوي كاخ سفيد او را چنين توصيف كرده بود:يك مدافع آرمان و شأن انساني و دموكراسي كه به صورت خستگي ناپذير كار كرده و از رژيم مذهبي رنج برده و از جمله براي ارتقاي دموكراسي و حقوق بشر در كشورش زنداني شده است.

منافقين هم اعطاي اين جايزه را اقدامي عليه سيستم مذهبي حاكم بر ايران قلمداد كرده بودند. قبح اين استقبال چنان بود كه خانم دكتر زهرا مصطفوي فرزند امام راحل اعلام كرد حضور زهرا اشراقي هماهنگ با اعضاي خانواده حضرت امام نبوده و بلكه با صلاحديد همسرش محمدرضا خاتمي صورت گرفته است. دكتر مصطفوي دبيركل جمعيت زنان جمهوري اسلامي علاوه بر اين جدايي جمعيت متبوع خود از جبهه دوم خرداد را نيز اعلام كرد.

دوم خرداديها در حالي به استقبال شيرين عبادي رفته بودند كه او علاوه بر رفتارهاي زشتي مثل كشف حجاب و روبوسي با عبدالكريم لاهيجي حقوقدان سابقه‌دار ضد انقلاب در مراسم حاشيه‌اي دريافت جايزه نوبل در مصاحبه با روزنامه يديعوت آحارونوت رژيم صهيونيستي گفته بود:
از خاتمي نوميدم و به ادامه اصلاحات پس از او چشم دوخته‌ام.

شگفت آورترين اظهارنظر خاتمي و همسرش به مصاحبه با ماهنامه رويش كه از سوي يكي از مجريان مشهور صدا و سيما منتشر مي‌شود بازمي‌گردد. در اين گفت‌و‌گو خاتمي به ضرورت انتقاد از مواضع امام راحل اشاره كرد و اظهار داشت: وقتي مطالب امام را بررسي مي‌كنيم چيزهايي به سود و چيزهايي هم به ضرر ما است. متأسفانه ما امام را به يك شخصيت دست نيافتني تبديل كرديم كه حتي بحث در مورد ايده‌ها و افكارشان امروز مجاز شمرده نمي‌شود. ممكن است چند سال ديگر خيلي دير شده باشد بحث نقادي امام بايد طرح شود تا ديدگاه‌هاي اصلي ايشان مشخص شود. ما كه امام را معصوم نمي‌دانيم. امكان دارد كه ايشان هم در دوره‌اي كمي و كاستي داشته باشد.افكار امام از قبل از انقلاب تا بعد از انقلاب خيلي تغيير كرد.(كيهان 87/03/07)

در ادامه اين گفت‌و‌گو زهرا شراقي همسر محمدرضا خاتمي نيز ضمن ارائه تبييني بديع! از مفهوم «انقلاب» و «اعتدال» اظهار داشت: به نظر من وقتي در ايران انقلاب شد؛ يعني همه ما تندرو هستيم. اصلا انقلاب يعني تندروي، هركسي خودش را انقلابي بداند. تندروست و هركسي هم كه به تندروي، تغييرات و اصلاحات اعتقاد نداشته باشد به معني اعتدال است كه در كشور ما هيچ معنايي ندارد. اعتدال يعني سكوت محض و بي‌تفاوتي نسبت به همه چيز (!)»

در ادامه اين گفت‌وگو محمدرضا خاتمي به موضوع حجاب زنان در جامعه اسلامي پرداخته و با اعلام اين ادعاي عجيب كه زنان بدحجاب به دليل ابراز مخالفت با نظام جمهوري اسلامي از پوشش مناسب دوري مي‌كنند (!) مدعي شد:من نمي‌دانم بدحجابي و يا خوش حجابي به چه چيزي گفته مي‌شود. اما من اصلا پديده بدحجابي را يك پديده سياسي مي‌دانم نه اجتماعي. يعني كساني كه ما آنها را بدحجاب مي‌ناميم به نوعي با اين كار اعتراض خودشان را نشان مي‌دهند(!)»

زهرا اشراقي هم در چارچوب انديشه‌هاي همسرش تأكيد كرد: اين بدحجابي كه الان وجود دارد نيست. وقتي مي‌گويند خانمها بدحجاب من نمي‌دانم حد بدحجابي كجاست. حجابي كه در ادارات و خيابان مي‌بينيم حجابي نيست كه اسلام و دين گفته بنابراين هيچ شاخصه اي وجود ندارد و اگر به كسي بگوييم بدحجابي را تعريف كن نمي‌تواند.

زهرا اشراقي سپس ضمن تحريف اساسي انديشه‌هاي حضرت امام در مورد حجاب نقل قول عجيبي را به حضرت امام خميني منتسب نمود كه مطابق رويه معمول مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني كه در برابر انتسابات اصلاح طلبان به امام راحل سكوت را برمي‌گزيند به آن واكنشي نشان نداد اشراقي ادعا كرد:‌ «حرفي كه آقا به من زدند دقيقا اين بود: همين اندازه كه حتي زن‌هاي شمال تهران پذيرفته‌اند يك روسري كوچك را روي سرشان بيندازند بايد خدا را شكر كنيم و خيلي هم ممنون هستيم ما بيشتر از اين انتظار نداريم (!)».

آنچه در خصوص محمدرضا خاتمي و زهرا اشراقي شايان ذكر است آن است كه اين دو نفر را اساسا يك ايدئولوژيك يا تئوريسين جريان تجديدنظر طلب نمي‌توان به حساب آورد بلكه آنچه سبب مطرح شدن اين دو در ميان چهره‌هاي اصلي اين جريان شده است موقعيتي است كه به علت نسبت خانوادگي با حضرت امام دارند و از همين موقعيت نسبت به ايجاد شبهه و تحريف انديشه‌هاي امام راحل اقدام مي‌كنند و اظهاراتشان مورد سوء استفاده جريانات تجديدنظر طلب در داخل و رسانه‌هاي بيگانه در خارج قرار مي‌گيرد.

فعاليت‌هاي سياسي محمدرضا خاتمي نيز دور از اهميت نيست. در بهمن 1386 در جريان كوران تبليغات انتخابات مجلس هشتم محتواي مذاكره‌اي بين محمدرضا خاتمي دبيركل سابق جبهه مشاركت و سفير آلمان درتهران فاش شد. برادر رئيس جمهور سابق در اين ديدار به سفير آلمان گفته بود:«احمدي نژاد يك برگ برنده در انتخابات رياست جمهوري دارد و آن پيروزي در پرونده هسته‌اي است كه در برابر غرب ايستاد و اين در نظرسنجي‌ها كاملا معلوم است».

انتشار خبر ارتباط وي با برخي سفارتخانه‌هاي خارجي، يادآور تلاش‌هاي وي در مجلس ششم براي تصويب طرح سه فوريتي خودسرانه پروتكل الحاقي است- اقدامي كه نمي‌توانست بدون هماهنگي با خارج از كشور برنامه‌ريزي شود- بود.

هشدار اينكه امروز برخي‌ها كه در ماجراي فتنه بزرگ 88 رفوزه شدند، فتنه و فتنه‌گران دارند تطهير مي‌شوند؛ امروز كساني كه آب در آسياب جريان فتنه مي‌ريختند دارند تطهير مي‌شوند. از سران فتنه كه ماموريت بيروني‌دارند و نيز از برخي آلودگان به چرب و شيرين دنيا و گرفتارشدگان در تعصب هاي كور گروهي و جناحي انتظار حق گويي و واقع بيني نمي‌رود، اما، از كساني كه نيت خير دارند و از آلودگي به دورند، انتظار مي رود ساده‌انديشي را كنار بگذارند و چشم‌ها از غبار بشويند و راه را گم نكنند.

بايد ابعاد، ريشه‌ها و زمينه هاي رشد فتنه براي همگان تبيين شود تا با بصيرت‌افزايي، شاهد بيمه ملي حوادث سخت و پيچيده در كشور باشيم. ضرورت اين روشنگري در دانشگاه و براي نسل‌هايي كه قرار است آينده كشور را بسازند دوچندان است و چه بسا كه اگر اين حوادث مهم و تلخ به كتب درسي نيز راه يابد اطمينان بيشتري براي عدم تكرار تاريخ پديد خواهد آمد. فراموش نشود كه بيش از حفاظت از مرزهاي عقيدتي، سياسي و فرهنگي كشور وظيفه نخبگان، دانشجويان، استادان و فضلاي حوزه و دانشگاه است كه خيلي وابسطه به كانون‌هاي ثروت و قدرت نيستند.

نكته ديگري كه در اين ميان نبايد به بوته فراموشي سپرده شود، محاكمه جدي سران و گردانندگان فتنه است، آنها همچنان مستقيم و غير مستقيم حرف‌هاي دشمن‌شادكن مي زنند و حاضر به توبه و عذرخواهي از ملت ايران نيستند. آنها با اينكه مسؤول مستقيم مرگ ده‌ها ايراني درسال 88 و همچنين زيان‌هاي هنگفت اقتصادي و سياسي به كشور در سال گذشته هستند، اما همچنان با پررويي، ژست طلبكارانه مي‌گيرند و از واردكردن هر ضربه‌اي بر پيكره نظام دريغ نمي‌كنند.

هر چند امروز به خود سران فتنه نيز ثابت شده است كه برخورد نكردن نظام اسلامي با آنان از سر ضعف نيست، اما درخواست ميليون‌ها ايراني براي محاكمه و مجازات فتنه گران -كه به طرق مختلف تا كنون از جمله در 9 دي و 22 بهمن فرياد زده شده- اجرايي نشده است و ملت ايران همچنان در انتظار مجازات عاملان اصلي و داخلي فتنه و اغتشاشات 88 هستند.

نبايد فراموش كرد كه كت و شلواري بودن، پز روشنفكري داشتن و فرار رو به جلو دليلي براي ناديده گرفتن فتنه گري‌ها و اغتشاشات و كودتاي مخملي آنان نيست و اگر امروز اين اراذل سياسي و خوارج نظام اسلامي محاكمه و مجازات نشوند، نه تنها درس عبرتي براي اصحاب ريز و درشت فتنه نخواهد بود بلكه هيچ تضميني نيز براي تكرارنشدن حوادث تلخ گذشته وجود نخواهد داشت.

يادداشت از محسن زيرك

 

 

منبع: فارس، 20 تیر 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.