شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۶ تير ۱۴۰۱ - ۲۷ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

رفسنجاني: ‌همبستگي ملي تنها از عهده شخص آيت‌الله خامنه‌اي برمي‌آيد

فارس

خبرگزاري فارس: رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: با حسن‌ نيتي كه در مقام معظم رهبري سراغ دارم، ان‌شاءالله فضاي كشور به‌سوي وحدت، همبستگي و تأليف قلوب پيش خواهد رفت؛ چرا كه اين كار تنها از عهده ايشان برمي‌آيد.


به گزارش خبرگزاري فارس، آيت‌الله اكبر هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار اعضاي انجمن فرهنگ و سياست دانشگاه شيراز، دوران دانشگاه و دانشجويي را فرصت سؤال و پرسش دانشجويان خواند و تأكيد كرد: دانشجو تا پرسش و شك نكند، به يقين نخواهد رسيد.

وي تصريح كرد: متأسفانه برخي جريان‌هاي افراطي در حوزه و دانشگاه، فضايي را به وجود آورده‌اند كه جسارت پرسش و سؤال از دانشجويان و طلاب سلب شده و اين امر نشاط علمي و سياسي را در جامعه تضعيف مي‌كند.

* هيچ‌گاه سكوت نكرده‌ام اما بناي دعوا و تشديد اختلاف‌ ندارم

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با يادآوري گشايش سياسي و رسانه‌اي پس از جنگ تحميلي، بسته‌شدن فضاي پرسش و انتقاد را به نفع كشور ندانست و گفت: بايد اجازه داد به ‌خصوص در مقطع كنوني جوانان، دانشجويان و آحاد مردم پرسش‌هاي خود را مطرح و پاسخ‌هاي مناسب و منطقي دريافت كنند، چرا‌‌كه اگر اين سؤالات از سوي ما پاسخ مناسب دريافت نكند، جواب خود را از منابعي دريافت خواهند كرد كه احتمال انحراف نيز در آن وجود دارد.

هاشمي رفسنجاني در ادامه جلسه، در پاسخ به پرسش دانشجويي مبني بر طولاني شدن سكوت وي نسبت به تحولات كشور، اظهار داشت: بنده هيچ‌گاه به‌ خصوص در تحولات و حوادث اخير كشور سكوت نكرده و همواره حرفم را زده و مي‌زنم اما بناي دعوا و تشديد اختلاف ندارم، چرا‌كه تشنج، اختلاف و درگيري را به خصوص در مقطع كنوني كه از همه سو تهديد مي‌شويم و نياز مبرم به وحدت داريم، مضر به حال نظام و كشور مي‌دانم.

وي در پاسخ به سؤال ديگري، ارتباط خود با مقام معظم رهبري را بسيار خوب و همدلانه توصيف كرد و گفت: اين به معناي اين نيست كه در مواردي هم اختلاف سليقه‌اي وجود ندارد اما همواره سعي كرده‌ام مسائل را تا حدّ توان با رايزني و گفت‌و‌گو با ايشان و تأثيرگذاران نظام حل كنم و بر فضاي التهاب و درگيري نيفزايم و البته در نهايت تابع نظر ايشان هستم.

* «بني‌صدر» مجلس را در رأس امور نمي‌دانست

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در پاسخ به پرسش يكي از دانشجويان مبني بر اينكه چه شرايطي منجر به رأي عدم كفايت سياسي مجلس به بني‌صدر شد، مهم‌ترين دليل اين امر را ايستادگي وي مقابل قانون و رهنمودهاي حضرت امام(ره) دانست و خاطرنشان كرد: بني‌صدر علي‌رغم تأكيدات حضرت امام(ره)، مجلس را در رأس امور نمي‌دانست و اختيارات فوق قانون طلب مي‌كرد؛ به‌گونه‌اي كه در اواخر رياست جمهوري او، گاهي قوانين براي اجرا توسط رئيس مجلس ابلاغ مي‌شد.

* بديلي براي شخص آيت‌الله خامنه‌اي به‌عنوان ولي فقيه نمي‌شناسم

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در پاسخ به پرسشي درباره راه‌هاي خروج كشور از وضع سياسي كنوني، انزواي جريان‌هاي افراطي و تندرو و به حاشيه راندن آنان را گام نخست ايجاد تغيير و تحولات مثبت در جامعه خواند و تأكيد كرد: در وضعيت كنوني بديلي براي نظام جمهوري اسلامي مبتني بر ولايت فقيه و نيز شخص آيت‌الله خامنه‌اي به عنوان ولي فقيه در كشور نمي‌شناسم.

وي تصريح كرد: معتقدم اعتماد متقابل ميان مردم، فعالان سياسي و رسانه‌اي با نظام كارگشا و حلال مشكلات خواهد بود و در گام‌هاي بعدي برگزاري انتخابات آزاد مجلس و رياست جمهوري با حضور واقعي تمامي جناح‌ها و گروه‌هاي دلسوز و معتقد به نظام و قانون اساسي مي‌تواند به خروج از اوضاع كنوني كمك كند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام اصلاح سيستم اداره كشور و قوانين معيوب را گام‌هاي ميان‌مدت و بلندمدت براي افزايش كارآمدي نظام و توسعه سياسي و اقتصادي كشور دانست و تأكيد كرد: با حسن‌ نيتي كه در مقام معظم رهبري سراغ دارم، ان‌شاءالله فضاي كشور به سوي وحدت، همبستگي و تأليف قلوب پيش خواهد رفت، چرا‌كه اين كار تنها از عهده ايشان برمي‌آيد.

در ابتداي اين جلسه، حامد خوبياري دبير انجمن فرهنگ و سياست دانشگاه شيراز با ارائه گزارشي از نحوه شكل‌گيري اين انجمن و فعاليت‌هاي آن طي ساليان اخير، به موانع پيشِ‌روي تشكّل‌ها و دانشجويان طي چند سال گذشته پرداخت و گفت: امنيتي كردن فضاي سياسي دانشگاه نه تنها كمكي به حل مشكلات كشور نخواهد كرد بلكه نخبگان را از ابراز نظرات و چاره‌جويي براي برون‌رفت از بحران‌ها مأيوس خواهد كرد.

همچنين چند تن از حاضران به نمايندگي از جمع حاضر، با طرح سؤالاتي پيرامون تحولات كشور پس از انقلاب اسلامي و نيز حوادث پس از انتخابات رياست جمهوري خواستار پاسخگويي آيت‌الله هاشمي رفسنجاني و ارائه راهكار از جانب وي براي برون‌رفت از وضع حاضر شدند.

منبع: فارس، 21 تیر 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.