شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ -  ۹ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

چيني‌ها درمتروي تهران شريكند

ایسنا

 
رويانيان: فاينانس 4خط مترو نهايي شد
1600
ميليارد ريال اوراق مشاركت مترو منتشر مي‌شود
بهر‌برداري از فاز اول مونوريل قم در سال 91


 


مديرعامل شركت مادر تخصصي حمل و نقل ريلي كشور با تاكيد بر اينكه 400 كيلومتر مترو در حال حاضر در 9 شهر كشور در حال ساخت است، از نهايي شدن فاينانس چهار خط متروي تهران خبر داد و گفت: بدين ترتيب عمليات اجرايي و تكميل خطوط چهار، پنج، شش و هفت متروي تهران بزودي آغاز مي‌شود.


به گزارش خبرنگار«شهري» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،محمد رويانيان، رييس ستاد حمل و نقل و مديريت مصرف سوخت كشور روز شنبه با تاكيد بر اينكه متاسفانه بحث مترو سياسي و از مسير خودش خارج شده است، گفت: اين امر موجب شده تا مردم به نتيجه دلخواه خود نرسند.


وي با تاكيد بر اينكه نبايد جو مترو سياسي شود، گفت: وقتي جو سياسي مي‌شود حرف راست و دروغ معلوم نمي‌شود و جاهايي كه حقوق مردم مطرح است نبايد مسايل را سياسي كنيم.


مديرعامل شركت مادر تخصصي حمل و نقل ريلي كشور با اشاره به سياست‌هاي كلي ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري گفت: بر اين اساس يك هزار و 390 كيلومتر قطار شهري با 56 خط شامل 32 خط مترو هفت خط مونوريل و 17 خط حومه‌اي در كشور احداث مي‌شود كه بر اين اساس در حال حاضر 400 كيلومتر مترو در 9 شهر كشور در حال ساخت بوده و 164 كيلومتر نيز در حال بهره‌برداري است كه بدين ترتيب طي پنج سال آينده 564 كيلومتر متروي فعال در 9 شهر ايران خواهيم داشت.


وي با اشاره به اينكه در شش سال گذشته سه هزار ميليارد تومان به متروهاي كشور دولت كمك كرده است، گفت: بر اساس قانون شهرداري‌ها موظف بودند 50 درصد مابقي سهم خود را بپردازند كه با اين احتساب اگر شهرداري‌ها پول مي‌دادند طي شش سال گذشته شش هزار ميليارد تومان اعتبار براي قطارشهري‌هاي كشور اختصاص مي‌يافت. اين در حالي است كه متاسفانه شهرداري‌ها كمتر از 30 درصد سهم خود را پرداخت كردند.


رويانيان با اشاره به اينكه عملكرد شهرداري تهران در پرداخت سهم خود در زمينه مترو بيش از ساير شهرها بوده است، گفت: شهرداري تهران در اين مدت حدود 40 درصد سهم خود را پرداخت كرده است اما مشكلي كه وجود داشته آن بوده كه شهرداري تهران در اين خصوص پول نقد پرداخت نكرده و اكثرا از تهاتر زمين يا امتيازات ديگر براي پرداخت سهم خود استفاده كرده است.


رييس ستاد حمل و نقل و مديريت مصرف سوخت كشور تعداد واگن‌هاي مترو در كشور را 770 واگن عنوان و اظهاراميدواري كرد كه با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته تا آخر سال به ركورد يكهزار واگن برسيم از سوي ديگر از ابتداي سال جاري تاكنون نيز بيش از 120 واگن به متروها اضافه شده است.


وي به ورود واگن به ناوگان قطارشهري كشور اشاره كرد و گفت: طي شش سال گذشته در بخش واگن 70 درصد نسبت به 15 سال قبل آن رشد داشتيم، از سويي ديگر اعتبارات اختصاص يافته نيز در اين مدت پنج برابر 15 سال قبل از آن بوده است.


رويانيان به برنامه‌هاي سال 90 اشاره كرد و گفت: عمليات ساخت 315 واگن تبريز، اصفهان و شيراز از هفته گذشته آغاز شده و LC اين قرارداد باز شده و پول آن نيز به چين رسيده كه اميدواريم در هفته آينده با حضور مسوولان و كارشناس ايراني عمليات ساخت اين واگنها آغاز شود.


مديرعامل شركت مادر تخصصي حمل و نقل ريلي كشور گفت: بر اساس اين قرارداد كنسرسيومي از شركت‌هاي داخلي و چيني ساخت اين واگنها را برعهده خواهند گرفت كه تا پايان قرارداد حدود 60 درصد واگن‌هاي مترو مذكور بومي‌سازي مي‌شود.


به گزارش ايسنا، وي از انتشار يك هزار و 600 ميليارد تومان اوراق مشاركت براي تقويت مترو در كشور خبر داد وگفت: انتشار اين اوراق مشاركت به زودي در تهران و شهرهاي ديگر آغاز مي‌شود.


رويانيان با اشاره به اينكه يك هزار و 60 ميليارد تومان بودجه عمومي توسط مجلس براي مترو‌هاي كشور امسال اختصاص يافته است، گفت: در عين حال يك هزار ميليارد تومان نيز بايد شهرداري‌ها در اين خصوص بگذارند كه سرجمع با احتساب اوراق مشاركت منتشر شده دولت و شهرداري‌ها امسال موظفند حداقل سه هزار و 600 ميليارد تومان براي متروها پول بدهند.


مديرعامل شركت مادر تخصصي حمل و نقل ريلي كشور از نهايي شدن فاينانس چهار خط مترو تهران خبر داد و گفت: بر اين اساس عمليات اجرايي و تكميل خطوط چهار، پنج، شش و هفت مترو تهران به زودي آغاز مي‌شود.


وي با تاكيد بر اينكه شهرداري تهران بدهي فراواني به بانك‌ها داشت كه فاينانس آن اجرايي نمي‌شد، افزود: خوشبختانه با هماهنگي صورت گرفته با شبكه بانكي بخشي از اين بدهي از طريق تهاتر زمين و بخشي نيز با تقسيط كردن برطرف شد؛ از سويي ديگر بخشي از جريمه‌ها نيز بخشيده شده كه اميدواريم بزودي فاينانس خطوط مترو تهران اجرايي شود.


به گفته رويانيان بدهي شهرداري تهران به بانك‌ها بيش از سه هزار ميليارد تومان بود كه 800 ميليارد تومان آن فاينانس بود.


مديرعامل شركت مادر تخصصي حمل و نقل ريلي كشور از نهايي شدن فاينانس خطوط قطار شهري اهواز و كرج خبر داد و گفت: از سوي ديگر خط مترو فرودگاه امام خميني(ره) نيز مقرر شد به صورت متمركز در اختيار شهرداري تهران قرار گيرد و عمليات اجرايي آن ظرف دوسال به اتمام رسيده و خط يك مترو پس از رسيدن به حرم امام خميني(ره) به شهر جديد پرند متصل شود.


رويانيان با اشاره به حمايت رييس‌جمهوري و تاكيد ايشان در خصوص اجرايي شدن هر چه سريعتر مترو فرودگاه امام خميني(ره) گفت: رييس‌جمهوري تاكيد داشتند كه عمليات اجرايي اين طرح به صورت متمركز صورت گرفته و در اختيار مترو تهران قرار گيرد.


وي به مونوريل قم اشاره و تصريح كرد: از دولت خواسته‌ايم كه اعتبار قطارشهري قم را امسال صد درصد اختصاص دهد از سوي ديگر نيز 20 ميليارد تومان كمك مضاعف به قطار شهري قم شود كه بر اين اساس فاز اول مونوريل قم تا حرم مطهر، يعني مسير به طول شش كيلومتر از 16 كيلومتر قطارشهري قم ظرف يك سال آينده به بهره‌برداري برسد.


مديرعامل شركت مادر تخصصي حمل و نقل ريلي كشور به اعتبارات پرداختي دولت و شهردار‌ي‌ها به قطارشهري‌هاي كشور طي شش سال گذشته اشاره كرد و گفت: در حالي كه دولت به مترو تهران در شش سال گذشته 9 هزار و 829 ميليارد ريال اعتبار پرداخت كرده است، سهم پرداختي شهرداري تهران در اين مدت 7 هزار و 683 ميليارد ريال بوده است. از سوي ديگر دولت به قطارشهري اصفهان 3 هزار و 678 ميليارد ريال پرداخت كرده و شهرداري اصفهان نيز 922 ميليارد ريال در اين مدت پول داده است. همچنين در مشهد دولت 4 هزار و 206 ميليارد ريال طي شش سال گذشته براي مترو كمك كرده و شهرداري نيز يك هزار و 89 ميليارد ريال پول پرداخت كرده است.


به گزارش ايسنا، رويانيان با تاكيد بر اينكه امسال هماهنگي بسيار خوبي توسط شركت مادر تخصصي حمل و نقل ريلي كشور با مترو تهران صورت گرفته است، افزود: حتي كار به سطحي رسيده كه شخص وزير اقتصاد ملزم شده كه مشكلات بانكي مترو تهران را حل كند.


مديرعامل شركت مادر تخصصي حمل و نقل ريلي كشور در پاسخ به سوالي در خصوص فعال‌سازي واگن‌سازي‌ها در كشور گفت: ساخت120 واگن مترو كرج و 120 واگن مترو شيراز به شركت ايريكو زنجان واگذار شده از سوي ديگر ساخت 120 واگن اهواز نيز به واگن‌سازي پارس داده شده است و تنها مترو تهران است كه واگن‌هاي خود را از چين وارد مي‌كند.


وي با تاكيد بر اينكه تمامي 700 واگن مترو تهران از چين آمده است، گفت: چيني‌ها در مترو تهران شريكند و دوشركت سي آر اس و نورينكو چين با سهم 49 درصد و مترو تهران 51 درصد در مترو پايتخت شريك‌اند اما تاكيد كرده‌ايم كه شهرداري تهران نيز بايد به سمت بومي‌سازي واگن‌هاي مترو حركت كند.


رويانيان با اشاره به اينكه خط يك متروهاي تبريز، اصفهان وشيراز تا پايان امسال به اتمام مي‌رسد، گفت: برنامه‌ريزي‌هايي صورت گرفته كه پس از اتمام اين خطوط واگن‌هاي آنها نيز تامين شود تا به سرنوشت مترو مشهد دچار نشوند.


مديرعامل شركت مادر تخصصي حمل و نقل ريلي كشور با تاكيد بر اينكه 562 خط مترو در دنيا با بيش از 10 هزار كيلومتر در 178 شهر و 54 كشور دنيا فعاليت مي‌كنند گفت: انگليس 148 سال،‌ فرانسه 111 سال، ژاپن 84 سال، چين 42 سال، هند 27 سال، تركيه 15 سال و ايران 12 سال بهره‌برداري از مترو را آغاز كرده‌اند كه ايران در آسيا از نظر طول خط عليرغم 12 سال از زمان آغاز بهره‌برداري پس از ژاپن، چين و هندوستان در مقام چهارم قرار دارد و تركيه در رتبه پنجم است. همچنين پيشرفت مترو به طور متوسط بر اساس سال بهره‌برداري، در ايران سالانه به طور متوسط 7 كيلومتر، تركيه 8/4 كيلومتر، ژاپن 10 كيلومتر، فرانسه 4/3 كيلومتر و انگليس 2/3 كيلومتر است.


 

منبع: ایسنا، 15 مرداد 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایسنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.