شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تبیین جايگاه کنوني کشور، در غیبت اکبر

ایسنا

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار مسوولان تبيين كردند:
جايگاه کنوني کشور، دستاوردها و فرصت‌هاي بزرگ نظام اسلامي در منطقه و جهان

 

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي عصر يکشنبه در ديدار رؤساي قواي مجريه، مقننه و قضاييه، رييس مجلس خبرگان ،اعضاي هيأت وزيران، نمايندگان مجلس، مسئولان دستگاهها و سازمانهاي مختلف، ائمه جمعه و نمايندگان ولي فقيه در استانها و فرماندهان ارشد نيروهاي مسلح در سخنان بسيار مهمي با اشاره به شرايط بي سابقه منطقه و جهان، تحليل جامعي از شرايط کشور ارائه و تأکيد کردند: ارزيابي واقع بينانه از جايگاه نظام اسلامي بعد از گذشت 32 سال نشان مي دهد، کشور اکنون به دستاوردها و پيشرفتهاي بزرگ و غيرقابل تصوري رسيده که اميدبخش و زمينه ساز براي ادامه حرکت شتابان به سمت قله ها هستند و در کنار آنها نيز اولويتها و فهرستي از کارهاي انجام نگرفته وجود دارند که بايد با همدلي، وحدت، کار و تلاش شبانه روزي، ايستادگي بر اصول و ارزشها و با استفاده از اعتماد کم نظير مردم به نظام و اعتماد به نفس ملي بالا در ميان جوانان، از فرصت هاي موجود حداکثر استفاده را کرد و ايران اسلامي را به جايگاه شايسته خود در منطقه و جهان رساند.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، رهبر انقلاب اسلامي، نگاه واقع بينانه در هرگونه ارزيابي شرايط کشور را مهم دانستند و افزودند: براي رسيدن به يک نگاه صحيح و واقعي از وضعيت کشور بايد شرايط فعلي منطقه و جهان را نيز در نظر گرفت زيرا بيداري اسلامي کنوني در منطقه و بحران اقتصادي عجيبي که گريبانگير غرب شده و همچنين رشد جريانهاي افراطي در غرب، از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي تاکنون بي سابقه است.

حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: وجود چنين شرايط بي سابقه اي در منطقه و دنيا، فرصتهاي بزرگي را پيش روي نظام اسلامي قرار داده است که اگر ارزيابي واقع بينانه اي از شرايط کشور وجود نداشته باشد، ممکن است اين فرصت ها از دست بروند و يا حتي تبديل به تهديد شوند.

ايشان ارزيابي صحيح از شرايط کشور را مستلزم نگاه واقع بينانه و پرهيز از يکسونگري دانستند و افزودند: در بررسي شرايط کشور، بايد هم نقاط قوت و هم نقاط ضعف را ديد و از نگاه منفي و يا نگاه مثبت مطلق پرهيز کرد.

رهبر انقلاب اسلامي با اظهار گله مندي از نگاه منفي مطلق در ميان برخي مسئولان و نخبگان سياسي، نتيجه اجتماعي چنين نگرشي را نااميدي دانستند و خاطرنشان کردند: متأسفانه برخي مطبوعات نيز به دليل بعضي اغراض فقط تيتر منفي مي زنند که اين روش، کار غلطي است.

حضرت آيت الله خامنه اي تأکيد کردند: نگاه مثبت صرف نيز نادرست و موجب رضايت کاذب است.

ايشان نخبگان دانشگاهي و حوزوي و مسئولان را به مطالعه دقيق و بررسي کارشناسي فهرست نقاط قوت و ضعف فراخواندند و افزودند: نقاط مثبت، ظرفيتهاي کشور است و نقاط منفي، نشان دهنده اولويتها است که با در نظر گرفتن هر دو فهرست، مي توان مسير صحيح حرکت به سوي پيشرفت و تعالي را شناخت.

رهبر انقلاب اسلامي سپس به برخي نقاط قوت کشور در شرايط کنوني اشاره و تأکيد کردند: اين نقاط روشن و مثبت محصول يک حرکت مستمر و بهم پيوسته نظام جمهوري اسلامي ايران در طول 32 سال گذشته است که البته فراز و نشيب هايي هم داشته است.

حضرت آيت الله خامنه اي، توانايي غلبه بر تهديدها را نقطه قوت درجه اول نظام خواندند و افزودند: نظام اسلامي، از ابتداي پيروزي انقلاب تاکنون با تهديدهاي مختلف و پيچيده سياسي، امنيتي، نظامي و اقتصادي قدرتهاي جهاني مواجه بوده اما توانسته است با تکيه بر مردم و تواناييهاي خود بر همه آنها غلبه کند.

اعتماد ميان مردم و نظام، دومين نقطه قوت کشور بود که رهبر انقلاب اسلامي به آن اشاره و تأکيد کردند: اعتمادي که اکنون مردم ايران به نظام اسلامي دارند در کمتر نظامي در دنيا وجود دارد.

حضرت آيت الله خامنه اي، حضور بيش از هشتاد درصدي مردم در انتخابات دو سال قبل، و حضور گسترده و پرشور مردم در دو راهپيمايي سالانه روز قدس و 22 بهمن را نمونه هاي عيني اعتماد مردم به نظام دانستند و خاطرنشان کردند: امسال نيز با وجود هواي گرم، دنيا عظمت مردم ايران را در ماه رمضان و در روز قدس خواهد ديد.

ايشان افزودند: برخي موارد خاص نيز همچون حرکت عجيب مردم در نهم دي سال 88، نمونه ديگري از احساس دلبستگي عميق مردم به نظام اسلامي است.

رهبر انقلاب اسلامي با اظهار تأسف از برخي سخنان و مطالب به ظاهر مصلحت جويانه که مدعي از دست رفتن اعتماد مردم به نظام هستند، خاطرنشان کردند: مردم نظام اسلامي را دوست دارند و از آن دفاع مي کنند.

حضرت آيت الله خامنه اي، پيشرفت در شرايط تحريم را يکي ديگر از نقاط قوت کشور دانستند و افزودند: در سخت ترين تحريم ها و در شرايطي که دشمن از تحريم هاي فلج کننده سخن مي گويد، کشور در عرصه هاي مختلف از جمله علم و فناوري پيشرفت هاي شگرفي کرده است که دستاوردهاي هسته اي، فناوري زيستي، فناوري نانو، فناوري انرژيهاي نو، صنايع هوا – فضا، ساخت ابررايانه ها، سلولهاي بنيادي، شبيه سازيها، راديو داروها، و نانو داروهاي ضدسرطان، نمونه هايي از پيشرفت در فناوريهايي است که در بعضي از موارد آن فقط چند کشور معدود صاحب آنها هستند.

ايشان به پيشرفت در ايجاد زيرساخت ها و کارهاي عمراني نيز اشاره کردند و افزودند: پيشرفت در اعتماد به نفس ملي يکي ديگر از دستاوردهاي بزرگ کشور است، به گونه اي که اعتماد به نفس کنوني جوانان از اعتماد به نفس جوانان نسل اول و دوم انقلاب به مراتب بيشتر است.

ارتقاي جايگاه و اعتبار بين المللي ايران، يکي ديگر از نقاط مثبتي بود که رهبر انقلاب اسلامي به آن اشاره کردند و افزودند: نظام جمهوري اسلامي ايران امروز کشوري محترم، اثرگذار، و متنفذ و داراي عزت بين المللي است.

حضرت آيت الله خامنه اي اين عزت بين المللي را ناشي از پافشاري مردم و مسئولان براصول و ارزشها و شعارهاي اصلي انقلاب دانستند و تأکيد کردند: عزت و اعتبار جمهوري اسلامي ايران، امروز بيش از هر زمان ديگري است.

ايشان افزودند: در مقابل، نفرت از امريکا در منطقه و جهان، در حال افزايش است و امريکا اکنون بي اعتبارترين و منفورترين کشور در منطقه و دنياي اسلام است.

رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: البته مردم اروپا هم اگر از علت واقعي مشکلات خود که تسلط امريکا و رژيم صهيونيستي بر سياستهاي دولتهاي آنها است، آگاه شوند، قطعاً روند کاهش محبوبيت امريکا در اروپا هم بيشتر خواهد شد و اين اتفاق، در آينده نه چندان دور، خواهد افتاد.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به تلاش برخي افراد براي خدشه دار نشان دادن اعتبار بين المللي نظام جمهوري اسلامي افزودند: برخي مي خواهند بگويند چون نظام اسلامي بر مباني خود ايستادگي کرده، اعتبار بين المللي ايران تنزل يافته است، در حاليکه در برخي دورانها که متأسفانه مسئولان در مقابل غرب کوتاه مي آمدند، برخوردهاي آنها تندتر و توهين آميزتر بود.

ايشان خاطرنشان کردند: در دوره اي مسئولان کشور حتي مناقب مسئولان امريکايي را ذکر کردند اما رئيس جمهور سبک سر امريکا بلافاصله جمهوري اسلامي ايران را محور شرارت ناميد.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: در دوره اي ديگر، رابطه با يک دولت اروپايي به ظاهر خوب بود و آن دولت از ايران تجليل مي کرد اما همان دولت اروپايي، در جريان داستان رستوران ميکونوس، تشکيل دادگاه داد و کشورهاي اروپايي سفراي خود را از تهران فراخواندند و به خيال خود خواستند سيلي سختي بزنند اما از همين حسينيه پاسخ خود را با سيلي سخت تري دريافت کردند.

حضرت آيت الله خامنه اي تأکيد کردند: هرگاه نظام اسلامي در مقابل امريکا و اروپا کوتاه آمده است، آنها گستاخ تر شده اند و هر زمان که نظام بر شعارها و مباني انقلاب پافشاري کرده، عزت جمهوري اسلامي بيشتر شده است.

رهبر انقلاب اسلامي در ادامه، نااميدي دشمنان از منفعل کردن انقلاب اسلامي، ثبات کشور، الهام بخشي، الگوسازي، ضعيف شدن دشمنان، و تجربه متراکم قانونگذاري و اجرايي در کشور را از ديگر نقاط قوت نظام اسلامي برشمردند.

حضرت آيت الله خامنه اي بعد از تبيين نقاط قوت، به بيان نقاط ضعف کشور پرداختند و تأکيد کردند: اگر نقاط منفي ديده نشوند يقيناً ضربه خواهيم خورد.

ايشان افزودند: در زمينه هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي ضعف ها، غفلت ها و کوتاهي هايي وجود داشته که در بيشتر موارد ناشي از عمل نکردن به وظيفه بوده است.

رهبر انقلاب اسلامي با يادآوري شکست مسلمانان در جنگ احد و علل و عوامل آن، افزودند: سرگرم شدن به منازعات و مشاجرات سياسي، روي آوردن به رفاه طلبي و زندگي اشرافي، غفلت از روحيه جهادي و ايثار، غفلت از تهاجم فرهنگي دشمن، غفلت از در کمين بودن دشمن، غفلت از نفوذ دشمن در فضاي رسانه اي کشور، و کم توجهي نسبت به حفظ بيت المال از جمله نقاط ضعف هستند.

حضرت آيت الله خامنه اي رفتار قبيله اي در ميدان سياست و اقتصاد را يکي ديگر از نقاط ضعف برشمردند و خاطرنشان کردند: در رفتار قبيله اي، تأييد يا تخطئه اقدامات افراد، براساس ماهيت عمل آنها انجام نمي شود بلکه انتقاد و يا تعريف از افراد به نحوه وابستگي آنها به قبيله مورد نظر مرتبط است.

ايشان افزودند: اگرچه در عرصه اقتصادي اقدامات زيادي انجام شده اما هنوز مسئله اشتغال، تورم و فرهنگ کار حل نشده است.

رهبر انقلاب اسلامي فرهنگ عمومي مردم را يکي ديگر از زمينه هايي دانستند که بايد به آن توجه جدي تر شود.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: بايد فضائلي همچون صبر، شکر، ذکر، احسان، مروت نسبت به ديگران، ميل به خدمت و پرهيز از آزار و اذيت همنوعان، روزبروز در جامعه گسترش يابد.

ايشان مطرح نشدن صحيح مباني اعتقادي اسلام و انقلاب را يکي ديگر از نقاط ضعف برشمردند و در جمع بندي اين بحث تأکيد کردند: نقاط قوت، اميدها را افزايش مي دهند و نقاط ضعف، نشان دهنده اولويتها هستند بنابراين، در هر ارزيابي از شرايط کشور بايد نقاط مثبت و منفي با يکديگر ديده شوند.

حضرت آيت الله خامنه اي در ادامه به وضعيت منطقه نيز اشاره و تأکيد کردند: شرايطي که اکنون در منطقه حاکم است، کاملاً برخلاف تصور و محاسبات امريکا و صهيونيزم بين الملل پيش مي رود.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: قدرتهاي بين المللي قصد داشتند با تحريم اقتصادي، ايران را فلج کنند اما اکنون خداوند به گونه اي مقدر کرده است که بحران اقتصادي گريبان خودشان را به شدت گرفته است.

حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: آنها فتنه سال 88 را براي زمين زدن نظام جمهوري اسلامي، تقويت و يا تدارک کردند اما شرايط به گونه اي رقم خورد که اکنون نظامها و دولتهاي وابسته به امريکا در منطقه، يک به يک در حال زمين خوردن و يا متزلزل شدن هستند.

ايشان افزودند: امريکا و برخي قدرتهاي غربي براي محاصره ايران، به افغانستان و عراق حمله نظامي کردند اما اکنون در باتلاق اين دو کشور گرفتار شده و خود در محاصره قرار گرفته اند.

حضرت آيت الله خامنه اي، بيداري اسلامي در منطقه را نيز حادثه اي فوق العاده مهم دانستند و تأکيد کردند: ابعاد آنچه که اکنون در مصر، تونس و يمن، در جريان است، قابل محاسبه نيست و ابعاد عظيم آن در آينده مشخص خواهد شد.

ايشان افزودند: قرار دادن نامبارکِ مصر در قفس و دادگاهي کردن او، يک حادثه پر معنا، عجيب و عميق است که بايد تنگ شدن عرصه بر رژيم صهيونيستي را نيز به آن اضافه کرد.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به تلاش آمريکا و برخي قدرتها براي کنترل اوضاع کشورهاي منطقه، خاطر نشان کردند: اين تلاشها تاکنون به نتيجه نرسيده و به لطف خداوند به نتيجه هم نخواهد رسيد.

حضرت آيت الله خامنه اي با اظهار نگراني از اوضاع ليبي تأکيد کردند: سياست غرب در ليبي بسيار رذيلانه و موذيانه است زيرا آنها تلاش دارند با سوء استفاده از قيام مردم، علاوه بر تسلط بر منابع نفت اين کشور، حضور خود را در ليبي تثبيت کنند و بر منطقه شمال آفريقا بويژه مصر و تونس اِشراف داشته باشند.

ايشان در بخش ديگري از سخنان خود ماه مبارک رمضان و روزه داري را هديه اي الهي و زمينه اي براي رسيدن به تقوا دانستند و با اشاره به فرازهايي از دعاي مکارم الاخلاق حضرت امام سجاد عليه السلام افزودند: گسترش عدالت در ابعاد مختلف، فروخوردن خشم و حرکت در مسير منطق و استدلال، پرهيز از دامن زدن به اختلافات، تلاش براي جذب افراد بجاي دفع آنها، و بيان نقاط مثبت عملکرد افراد و اجتناب از اعلام عمومي نقاط منفي افراد، از جمله لوازم تقوا است.

در ابتداي اين ديدار آقاي احمدي نژاد رئيس جمهور گزارش مبسوطي از فعاليتهاي شش ساله دولت در بخشهاي عدالت گستري، ترويج مهرورزي و خدمتگزاري، و پيشرفت و آباداني کشور بيان کرد.

رئيس جمهور با تشکر از اقدامات دولتهاي گذشته، به همراهي نمايندگان مجلس و قوه قضاييه با دولت اشاره کرد و گفت: دولت در سخت ترين شرايط با حمايت مردم و رهبر معظم انقلاب به دستاوردهاي مهمي در بخشهاي مختلف رسيد به گونه اي که در شش سال اخير جهش چند برابري در فعاليتهاي عمراني کشور بوجود آمده است.

آقاي احمدي نژاد با اشاره به 91 سفر استاني هيأت دولت و اتخاذ بيش از بيست هزار تصميم استاني گفت: 98 درصد از مصوبات اولين دور از سفر استاني، 77 درصد از تصميمات سفر استاني دور دوم و 49 درصد از مصوبات سفر استاني مرحله سوم اجرايي شده است.

رئيس جمهور توجه ويژه به مناطق محروم را از جمله سياستهاي دولت برشمرد و با اشاره به اجراي سياستهاي کلي اصل 44 قانون اساسي گفت: مجموع واگذاريها از سال 70 تا 83 مجموعاً 2800 ميليارد تومان بود که از سال 84 تاکنون به 82 هزار ميليارد تومان افزايش يافته است.

رئيس جمهور گفت: در بخش سرمايه گذاري خارجي هم با وجود رشد منفي سرمايه گذاري در جهان، ايران در دو سال اخير رشد 124 درصدي داشته و در زمينه رشد سرمايه گذاري نيز در رتبه ششم جهان قرار گرفته است.

آقاي احمدي نژاد به اعطاي سهام عدالت به 39 ميليون نفر، اجراي قانون هدفمندي يارانه ها و نيز افزايش حقوق کارکنان، بازنشستگان و مستمري بگيران، اشاره کرد و گفت: به استناد آمار، فاصله طبقاتي براساس شاخص ضريب جيني کاهش يافته است.

رئيس جمهور، ترويج مهرورزي و همبستگي ملي و توسعه فرهنگ خدمتگزاري را از ديگر اهداف دولت برشمرد و با اشاره به سرعت حرکت علمي در کشور افزود : در سالهاي اخير آمار دانشجويان دو برابر شده، تحصيلات تکميلي توسعه يافته و مقالات علمي نيز از 12 هزار مقاله به بيش از 32 هزار مقاله افزايش يافته است.

آقاي احمدي نژاد به خدمات دولت در بخش بهداشت و درمان، صنعت، معدن و تجارت، و مخابرات نيز اشاره کرد و درخصوص بخش نفت و گاز گفت: خودکفايي در توليد بنزين، گازرساني به شهرها و نقاط محروم، توسعه فازهاي پارس جنوبي با اتکا به سرمايه و دانش بومي و کاهش مصرف بنزين از جمله دستاوردهاي اين بخش است.

وي تأسيس صندوق توسعه ملي را يکي از اقدامات مناسب برشمرد و گفت: اين صندوق اکنون 20 ميليارد دلار سرمايه دارد که تا پايان سال به 30 ميليارد دلار خواهد رسيد.

رئيس جمهور به افزايش اعتبارات حوزه فرهنگي هم اشاره کرد و گفت: برنامه هاي فرهنگي دولت مسجد محور است و بودجه حوزه دين از 96 ميليارد تومان در سال 83 به بيش از دو هزار ميليارد تومان در سال 90 افزايش يافته است.

رئيس جمهور در پايان تأکيد کرد: مسير آينده کشور، رسيدن به سند چشم انداز 1404 و تبديل شدن به قدرت اول منطقه اي و جايگاه شايسته بين المللي است که روند شتابان کنوني زمينه ساز رسيدن به اين جايگاه والا است.

در پايان اين ديدار نماز مغرب و عشاء به امامت حضرت آيت الله خامنه اي اقامه شد و سپس حاضران روزه خود را به همراه ايشان افطار کردند.

خبرهاي مرتبط:

 

·                     حضرت آيت‌الله خامنه‌اي:
نقاط منفي و مثبت با هم ديده شوند
توانايي غلبه بر تهديدها نقطه‌ قوت نظام است
ميل به رفتارهاي قبيله‌اي در ميدان سياست از نقاط ضعف ماست

منبع: ایسنا، 17 مرداد 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایسنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.