شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

انتقاد آیت‌الله مکارم شیرازی از ریخت‌ و پاش‌های مالی در ورزش ایران

 

انتقاد آیت‌الله مکارم شیرازی از ریخت‌ و پاش‌های مالی در ورزش ایران     

حضرت آیت الله مکارم شیرازی، از  صرف هزینه های میلیاردی به منظور کسب مدال از مسابقات جهانی انتقاد کرد و  نظام ارزش گذاری جوامع را مورد نکوهش قرار داد و خواستار تغییر نگرش در این  خصوص شد.

به گزارش رجانیوز، حضرت آیت الله ناصر  مکارم شیرازی از مراجع تقلید، در هفدهمین روز از ماه مبارک رمضان در جلسه  تفسیر قرآن کریم که بعد از نماز جماعت ظهر و عصر در شبستان امام خمینی(ره ) حرم کریمه اهل بیت(ع) برگزار شد، با انتقاد از نظام ارزش گذاری در جوامع  کنونی تصریح کرد: در جوامع مادی معیار شخصیت و جایگاه انسان ها یا داشتن  مقام های مادی یا داشتن ثروت کلان است.

وی افزود: اگر فردی عالمی برجسته و یا انسانی وارسته و با ایمان باشد اما  در جهت آنها کار نکند، این مساله را ارزش تلقی نمی کنند و می گویند ارزش و  جایگاه انسان به مال و ثروت است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی بیان داشت: اخیرا ما نیز به تقلید از غربی ها  بعضی از امور را به آن اضافه کرده ایم، به عنوان مثال فلان کس بازیگر خوبی  است یا فلان شخص ورزشکار خوبی است و اینها را ارزش تلقی می کنیم.

این مرجع تقلید با بیان اینکه ما هرگز نمی گوییم ورزش بد است بلکه بسیار هم  خوب است و سلامتی انسان بدون ورزش تامین نمی شود، تصریح کرد: علاوه بر نقش  ورزش در سلامتی، ورزش می تواند یک سرگرمی سالم برای جامعه و جوانان باشد  اما اینکه بخواهیم میلیاردها تومان خرج و در مسابقات مختلف بین المللی شرکت  کنیم که یک مدال طلا بیاوریم و یا نیاوریم این یک فرهنگ غربی است.

وی افزود: در اسلام ورزش و مسابقات از جمله اسب سواری، تیراندازی و امثال اینها وجود دارد و روی آن تاکید بسیار هم شده است، پیامبر گرامی اسلام نیز  به این مساله توجه داشتند، اما شجاع و قوی ترین مردم را کسانی می دانستند  که بتوانند بر هواهای نفسانی خویش غلبه کنند.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با بیان اینکه انبیای الهی سعی داشتند فرهنگ  حاکم بر جوامع را عوض کنند، اظهار داشت: در نظام ارزش گذاری دوره جاهلیت،  محصول جامعه افرادی مثل ابوجهل بودند، اما در نظام ارزش گذاری حضرت  پیامبر(ص) افرادی همچون سلمان، ابوذر و مقدادها و عماریاسرها برتر بودند و  افرادی همچون ابوجهل ها و ابوسفیان ها به حاشیه رانده شدند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: پیامبر(ص) برای دستیابی به این مهم و  از بین بردن فرهنگ جاهلیت چندین کار انجام داد، نخست زندگی ساده داشت،  برای خود جایگاه خاصی قائل نبود و حتی به کودکان نیز سلام می کرد، در مرحله  بعد به افراد با ایمان بسیار اهمیت می داد و مؤذن خود را برده ای سیاه  پوست اما با ایمان قرار داد.

وی یادآور شد: گام سوم پیامبر(ص) این بود که تاکید کرد ثروتمند و فقیر و  پیر و جوان در کنار هم در صف نماز بایستند، گام بعدی حضرت محمد(ص) برای  شکستن فرهنگ جاهلیت توجه دادن مردم به زیارت خانه خدا بود که در مکانی صعب  العبور و بی آب و علف قرار گرفته است.

این مفسر قرآن کریم با بیان اینکه انقلاب اسلامی نیز نظام ارزش گذاری حاکم  بر ایران را عوض کرد، افزود: ما هم قبل از انقلاب یک نظام ارزش گذاری  داشتیم که بعد از انقلاب عوض شد و در حال حاضر خانواده های شهدا، جانبازان،  بسیجیان و جان برکفان ارزش دارند.

وی تصریح کرد: نکند دوباره برگردیم به فرهنگ طاغوتی و ارزش را در کاخ ها،  مال و ثروت فراوان و اتومبیل های گرانقیمت بدانیم، چراکه برای تغییر این  نظام ارزشی زحمات بسیاری کشیده شده است.

به گزارش رسا، مفسر قرآن کریم در پایان با اشاره به در پیش بودن لیالی قدر،  این شب ها را فرصتی مناسب برای راز و نیاز با ذات اقدس اله دانست و افزود : امیدواریم همه از فرصت شب های قدر به نحو احسن استفاده کرده و برای جوانان  و مسلمانان جهان دعا کنیم.

http://rajanews.com/detail.asp?id=99430

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.