شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ -  ۳ اوت ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دولت، پوست می اندازد ؟

خبر آن لاین

دولت به خصوص دکتر احمدی نژاد اگرچه همواره در بین اصولگرایان ، منتقدانی داشته است ولی حجم اصلی ریزش هواداران اصولگرا از ماجرای برکناری ناکام وزیر اطلاعات اتفاق افتاد.


رئیس جمهوری اگرچه در طی این چند ماهه «سکوت الهام بخش» را استراتژی خود اعلام کرده است ولی کیست که نداند یک سیاستمدار  عملگرا هیچوقت بازی را تمام نشده نمی داند و دست های خود را بالا نمی برد . احمدی نژاد نیز جز این نیست و دیر یا زود موج جدید را شروع می کند .  به نظر می رسد پس از عید فطر ، دولت و بویژه تیم آقای احمدی نژاد تحرکاتی داشته باشد . در این راستا موارد زیر قابل توجهند:


 


1- این امری پنهانی نیست که هر دولتی تمایل به مجلسی همراه دارد . بعضی دولت ها این تمایل را در قالب  مداخله غیر مستقیم به فعلیت نیز می رسانند ،‌ حتی بعضی دولت ها قانون ستیزی را به اوج رسانده و به مداخله مستقیم نیز آلوده می شوند . اما در هر صورت ، نفس تمایل یک واقعیت انکار ناپذیر است و همین تمایل ، انتخابات اسفندماه را برای دولتی ها مهم می نمایاند . به رغم برخی تحلیل ها که تیم احمدی نژاد را تمام شده می پندارد انتخابات آتی  ، نقطه عطف حیات مجدد این تیم خواهد بود و لذا چنین شب قدری  را از دست نمی دهند .


2- رئیس جمهوری می تواند آقایان مشایی و رحیمی را ظاهرا برکنار سازد و آنان را از ویترین دولت دور نماید تا به این طریق بهانه ریزش کنندگان اخیر ستانده شود و آنان که اتفاقا ظاهر بین تر هم هستند مجددا به زیر چتر او برگردند . بدیهی است که این چهره های نزدیک کاملا حذف نمی شوند بلکه محوریت لایه پنهانی را عهده دار می شوند و کار تشکیلاتی غیر دولتی تیم را  اداره می کنند : کادرسازی ، طراحی ها و برنامه ریزی های آینده و بستن لیست های انتخاباتی .


3-    مطابق  اعلام رسمی فاز دوم  ، یارانه ها بزودی کلید خواهد خورد که پیش بینی می شود  از آذرماه با 35 درصد افزایش به 60 هزار تومان بالغ شود . این همان نقطه کانونی توجه دولت عدالت محور است که معمولا از محاسبات رقبای سیاسی اش پنهان می ماند . احمدی نژاد بی نیاز از جبهه های سیاسی ، توده های مردم و بلکه مردم فقیر را نشانه گرفته است و تجربه نشان داده که پشتیبانی آنان را نیز دارد .


4- قرار است پس از ماه مبارک رمضان مجددا سفرهای استانی دولت با سبک و سیاق گذشته شروع شود . می دانیم این مدل دقیقا بعد از خانه نشینی 11 روزه رئیس جمهور منسوخ شده بود . گفته می شد یکی از دلایل ، نگرانی از عدم استقبال پرشور مردمی بود زیرا احمدی نژاد حمایت حزب الهی ها و قدرت بسیج را از دست داده بود . دلیل دیگر‌،‌ وجود شعار های به اصطلاح خودجوش در لعن وطعن چهره هایی از دولت بود که حالا بر چسب جریان انحرافی نیز به آنان زده بودند .


فکرش را بکنید اگر دولت به ظاهر پوست بیندازد و بهانه از بریدگان اخیر دولت گرفته شود و یارانه ها نیز افزایش یابد و احمدی نژاد مجددا" موتور خود را  روشن کند ترکیب مجلس بعدی چه خواهد شد ؟


19/219


مطالب مرتبط


·                     اظهارات نماینده اصلاحطلب مجلس درباره تلاش جریان انحرافی و دولت برای دخالت در انتخابات مجلس نهم


·                     انتقاد تازه احمدی‌نژاد از برخی اقدامات مجلس


·                     علیاکبر گرجی: دولتها اجازه دخالت مستقیم در امر تدوین و تغییر مجالس را ندارند

منبع: خبرآنلاین، 7 شهریور 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
خبر آن لاین:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.