شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۷ تير ۱۴۰۱ - ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

شركت‌هاي نفتي آمريكا و اروپا به ليبي سرازير شده‌اند!

ایسنا

مهمان‌پرست در گفت‌وگو با ايسنا:
وزارت خارجه با جديت پيگير سرنوشت امام موسي صدر است


سخنگوي دستگاه ديپلماسي كشورمان از حضور مقامات مرتبط با انرژي روسيه در مراسم راه‌اندازي نيروگاه بوشهر خبر داد.


رامين مهمان‌پرست ـ سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان ـ در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي خارجي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، خاطرنشان كرد: كار عمليات نيروگاه بوشهر به لحاظ فني به اتمام رسيده است و از مدتي قبل مراحل تست‌هاي مقدماتي پيش راه‌اندازي در حال انجام بود و خبر اتصال آن به شبكه برق به قدرت 60 مگاوات را در روزهاي گذشته مردم ما دريافت كردند.


مقامات مرتبط با انرژي روسيه در مراسم راه‌اندازي نيروگاه بوشهر حضور مي‌يابند


او افزود: مقاماتي از روسيه در بخش‌هاي مربوط به انرژي و انرژي هسته‌يي براي مراسم راه‌اندازي نيروگاه بوشهر حضور مي‌يابند. البته مراسم اصلي آن كه مربوط به اتصال اين نيروگاه و توليدات آن به شبكه سراسري با ظرفيت كامل است بر اساس اعلام مسوولان اواخر آبان يا اوايل آذرماه خواهد بود.


اجازه ندهيم اخبار متناقض احساسات مردم درباره امام موسي صدر را تحت تاثير قرار دهد


سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان هم‌چنين در مورد آخرين اخبار از پيگيري‌ها درباره سرنوشت امام موسي صدر گفت: پيگيري‌ها با جديت از سوي وزارت خارجه انجام مي‌شود. مشكلي كه قبل از اين وجود داشت مربوط به اوضاع ناامن و بي‌ثبات داخلي ليبي بود كه دليل درگيري‌هايي كه بخش‌هاي مختلف ميان مردم و نيروهاي هوادار معمر قذافي در جريان بود و از سوي ديگر حملاتي كه ناتو انجام مي‌داد اجازه بررسي آخرين وضعيت امام موسي صدر و همراهان ايشان را نمي‌داد. با مستقر شدن انقلابيون در ليبي اميدواريم هر چه سريع‌تر ثبات در ليبي ايجاد شود و با استقرار يك نهاد مردمي براي اداره اين كشور امكان پيگيري موضوعات مختلفي از جمله مساله بسيار مهم وضعيت امام موسي صدر در دستور كار قرار گيرد و ما بتوانيم هر چه زودتر اخباري را كه بيانگر آخرين وضعيت ايشان باشد را به اطلاع مردم كشورمان و مسلمانان جهان كه مشتاقانه پيگير اين مساله هستند اعلام كنيم.


مهمان‌پرست در ادامه در مورد انتشار اخباري مبني بر زنده بودن يعقوب بدرالدين خبرنگار همراه امام موسي صدر خاطرنشان كرد: اخبار مختلف و متناقضي در مورد اين مساله منتشر شده است؛ بايد تلاش كرد تا اخبار دقيق در اين‌باره به دست آورد و با انتشار اخبار دقيق اجازه ندهيم اخبار متناقض احساسات و افكار مردم را تحت تاثير قرار دهد.


دستيار ويژه وزير امور خارجه تاكيد كرد: يكي از كارهاي بسيار مهم و اولويت‌دار ما در ليبي پيگيري وضعيت امام موسي صدر است.


او در مورد حضور نيروهاي خارجي در ليبي و اقدامات نظامي آن‌ها گفت: يكي از موضوعاتي كه همواره راجع به تحولات در كشورهاي مختلف به ويژه تحولات كه ناشي از بيداري مردمي و اسلامي در منطقه خاورميانه و شمال آفريقا مورد تاكيد ما بوده است، موثر نبودن و مناسب نبودن دخالت كشورهاي خارجي در وضعيت بحران داخل اين كشورهاست. حضور نيروهاي خارجي يا مساله را پيچيده‌تر مي‌كند يا اهداف اصلي آن‌ها را از اين دخالت به شدت با ترديد مواجه مي‌كند.


شركت‌هاي نفتي آمريكا و اروپا به ليبي سرازير شده‌اند


مهمان‌پرست گفت: در ليبي هم نيروهاي آمريكايي و پس از آن نيروهاي ناتو عمليات نظامي را در داخل اين كشور انجام دادند. تعداد زيادي از مردم بي‌گناه جان خود را از دست دادند و صدمه‌هاي جدي ديدند و در حالي كه قذافي از صحنه ليبي پنهان شده و انقلابيون توانسته‌اند تسلط‌شان را در پايتخت قطعي كنند و در حالي كه نهادهاي مردمي براي اداره كشور به وجود نيامده شاهد سرازير شدن شركت‌هاي نفتي آمريكا و اروپا به ليبي هستيم. اين نشان مي‌دهد كه آن‌ها تامين منافع شركت‌هاي خود را در زمينه انرژي را به وضعيت ثباتي كه بايد در اين كشور ايجاد شود و شكل نهادهاي جديد جايگزين مشخص شده باشد ترجيح مي‌دهند.


وي تاكيد كرد: ما به هيچ وجه نسبت به حضور و دخالت نيروهاي خارجي در تحولات داخلي كشورهاي مختلف منطقه خوش‌بين نيستيم.


انقلابيون ليبي تلاش كنند حركتشان به استقلال كشورشان بيانجامد


سخنگوي دستگاه ديپلماسي كشورمان ادامه داد: انقلابيون اگر مي‌خواهند نتيجه تلاش‌ها و همتي كه مردم در تغيير سيستم حكومتي خود داشته را شاهد باشند بايد در عمل رويه‌اي را دنبال كنند تا منجر به استقلال واقعي اين كشور، قطع بستگي‌ها و تشكيل نهادهاي مردمي و حضور مشاركت همه قشرهاي مختلف مردم در اداره كشور خودشان باشد. اگر قرار باشد مجددا كشورهاي خارجي بخواهند دخالت كنند، حضور داشته باشند و يا نظرات خود را تحميل كنند آن استقلالي كه مورد نظر مردم است محقق نمي‌شود.


برخلاف ساير كشورها سفارت‌خانه‌مان را در ليبي تعطيل نكرديم


او افزود: در طول حركت مردمي در ليبي و تلاشي كه مردم داشتند تا بر اين كشور تسلط پيدا كنند و درگيري‌ها ادامه داشت، ما در سياست خارجي چند موضوع را دنبال مي‌كرديم. سفارت ما به صورت ثابت در شديدترين وضعيت بحراني در ليبي فعاليت خود را ادامه مي‌داد تا از آخرين وضعيت آن‌جا مطلع باشد و تحولات را رصد مي‌كرد. اين در حالي بود كه بسياري از كشورها سفارت‌خانه‌هايشان تعطيل بود و اطلاع دقيقي از وضعيت داخلي ليبي نداشتند.


مهمان‌پرست ادامه داد: در عين حال براي اين كه اعتراض خود را به دولت ليبي به خاطر سركوبي كه نسبت به تظاهرات مردم انجام مي‌داد نشان دهيم سفيرمان را خواستيم. او ليبي را ترك كرد و سفارت ما در پايين‌ترين سطح سياسي كار خود را ادامه مي‌داد. ما در ليبي حضور داشتيم و در جريان تحولات بوديم و هم به خاطر اعتراض به سيستم حاكم بر ليبي و سركوب و كشتار مردم سطح سفارت را در پايين‌ترين سطح ممكن نگه داشته بوديم. در عين حال ارتباطات و تماس‌هاي مختلفي با نمايندگان انقلابيون برقرار بود و موضوعات مختلف را در اين نشست‌ها و مذاكرات با آن‌ها در ميان مي‌گذاشتيم.


سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان خاطرنشان كرد: معتقديم همه كشورهاي منطقه بايد با هم همكاري نزديك‌تر داشته باشند؛ با كمك يكديگر بايد صلح، ثبات و امنيت را در منطقه حاكم كنند و با توجه به خصوصيات مشتركي كه ميان مردم منطقه وجود دارد و ظرفيت‌هاي فراواني كه ميان كشورها هست بايد زمينه رشد و توسعه كشورها را فراهم كنيم و با مدل‌هاي مختلف همكاري اين توسعه با سرعت بيش‌تري دنبال شود.


براي بازسازي ليبي آماده‌ايم


وي با بيان اين كه ما ليبي را جزء كشورهايي مي‌دانيم كه از روابط قديمي و دوستانه با كشور ما برخوردار بوده است، تصريح كرد: مي‌دانيم كه در بمباران‌هايي كه كشورهاي عضو ناتو در ليبي انجام دادند لطمات زيادي به زيرساخت‌هاي اقتصادي اين كشور وارد شد. براي بازسازي اين كشور و پروژه‌هاي عمراني و همكاري‌هاي مختلف در بخش‌هاي اقتصادي، انرژي و موضوعات ديگري مانند مسائل بهداشتي، درماني و استاني ليبي ما كاملا آمادگي همكاري داريم. در طول اين مدت هم كمك‌هاي انساني به ويژه در زمينه مسائل پزشكي و دارويي براي مردمي كه در اين حوادث آسيب ديده بودند ارسال مي‌شد و ما اين مساله را همواره به عنوان يك موضوع اصلي در دست پيگيري داشتيم اما اميدواريم هر چه سريع‌تر با ايجاد آرامش كامل در ليبي زمينه تشكيل يك دولت مردمي با مشاركت همه اقشار به وجود آيد و براي شروع فعاليت دولت مردمي و پيگيري پروژه‌ها و كارهاي مهمي كه بايد براي رفاه و سعادت مردم در آن‌جا انجام دهند آمادگي كامل براي همكاري داريم.

منبع: ایسنا، 19 شهریور 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایسنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.