شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱ -  ۲ ژوئیه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

با خودمان جدی باشیم

علی ناظر

هموطنی با نام «فرامرز» در ستون نظرهای دیدگاه، در ارتباط با مطلب «چند خبر و چند نکته» پیامی برای من گذاشته اند که در زیر می آید. خیلی وقت است که دیگر به نظرهایی که با اسم کوچک و یا مستعار ثبت می شود پاسخ نمی دهم. اینبار فکر کردم سوال مهم است و باید هرچند کوتاه، پاسخ بگویم.

 

ایشان نوشته اند:

ارسال‌کننده: فرامرز   کد نظر: 13860      تاریخ ارسال: 11 Sep 2011

با سلام
اقای علی ناظر
شور بختانه من مطلب شما در مورد انتخاب مسئول مجاهدین را در سایت وزارت اطلاعات ,ایران دیدبان خواندم,و شما هیچ واکنشی نشان ندادید.
سوال من از شما,ایا نباید واکنشی نشان بدهید؟
تا مسیر مبارزه روشنتر شود.
ایا فقط مجاهین باید پاسخگوی اعمالشان باشنذ.
برای من به عنوان یک فرد در جبهه خلق ]خیلی گزنده بود که مطلب شما را در ان سایت بد نام بخوانم.اگر دوست داشتید ,چند خط نظرتان را بگوییذ تا جبهه خلق هر چه روشنتر پیش برود
با تشکر

 

 

و اما پاسخ کوتاه من:

جناب فرامرز عزیز

سایت وزارت اطلاعات می خواهد ماهی بگیرد، و مثلا مطلبی از دگراندیشی بگیرد، آن را چماق کند و بر سر (عمدتا) مجاهدین بکوبد. این کار همیشگی وزارت اطلاعات بوده، هست و حتما خواهد بود.

چارهء پیش روی من، که می خواهم دگراندیش بمانم و دگراندیش بنویسم، این است که مطلبی کنکاشگرانه و یا انتقادی ننویسم تا دشمن مطالبم را علیه رفیقم بکار نبرد. چاره دیگر این است که به همین روش ادامه داده و پشیزی برای اینگونه ترفندهای رژیم قائل نشوم. من این راه دوم را انتخاب کرده ام. چرا که نمی خواهم این ترفند رژیم مرا به «خود سانسوری» وابدارد.

یادآور می شوم که من اولین نفر و مدیر سایت بودم – حتی پیش از مسئولین و اعضای شورا – که علیه نامه 37 نفر نوشتم. اولین نفر بودم که در باره نامه کدیور و یا فلان سبز سیدی نوشتم، و شاید به جرأت بتوانم بنویسم که یکی از معدود مدیران سایتها بودم که از همان روز و لحظه اول، در چاله «جنبش سبز» نیفتادم، از همان یکی دو روز اول هشدارانه نوشتم و چوبش را هم خوردم. حتی سایتهای مجاهدین و همبستگی ملی هم از قول برخی از مسئولین شورا می گفتند که «مساله ما» قرار دادن موسوی در برابر خامنه ای است (نقل به مضمون)، که من در همین رابطه هم چند خطی نوشتم. خلاصه اینکه سایت وزارت اطلاعات در قبال این قبیل موضعگیری ها مرا «مزدور» می خواند، و شما هموطن گرامی گویی در آن روزها یا به سایت وزارت اطلاعات سر نمی زدید، و یا برایتان اهمیتی نداشت وقتی می دیدید که همین اراذل مرا «مزدور» (مجاهدین) می خواندند. شاید هم فکر می کردید که حمایت من از مجاهدین وظیفه من است و پرداختن به آن لازم نیست. جهت اطلاع و تأئید بگویم که حمایت از حقوق مجاهدین (نه خود مجاهدین)، نه تنها وظیفه من، بلکه وظیفه همه سرنگونی طلبان است، چرا که دفاع از حق و عدالت وظیفه انسان است.

 

به اصل مطلب باز گردم. مشکل من خیلی وقت است که دیگر نه ترفندهای رذیلانه وزارت اطلاعاتی که می خواهند مرا به «خودسانسوری» بکشانند، است؛ و نه تن دادن به خطر «گزیده» شدن هموطن محترمی چون «فرامرز». فرامرز تا بحال باید مرا شناخته باشد و از موضع من آگاه باشد.

 

حال اجازه می خواهم که از «فرامرز» بپرسم، که تنها مشکل شما همین است که سایت منحوس وزارت اطلاعات مطلب مرا پخش کرده است؟ آیا با خود محتوای نوشته من مشکل ندارید؟ اگر دارید، آن را در میان بگذارید و مسائل مطرح شده در آن نوشتار را باز کنید. چکار دارید که وزارت اطلاعات چه غلطی می کند؟

 

هموطن عزیز، در پایان به چند نکته اشاره می کنم.

یا ما معتقدیم که رژیم در حال سرنگون شدن است، یا نیستیم. اگر نیستیم که خیلی کلاهمان پس معرکه است و واقعا مساله داریم و مشکل را باید در جای دیگر جستجو کنیم. اما اگر معتقدیم که این رژیم و این وزارت اطلاعات رفتنی است، آیا غلط است اگر نیم نگاهی هم به آینده داشته باشیم؟ آیا غلط است اگر  فکر کنیم، و روشن و شفاف بیان کنیم که چه می خواهیم، و چه نمی خواهیم بر سر ما بیاید؟

عناصر وابسته به سایتهای وزارت اطلاعات، چون خودمحور و خودبین هستند، از کنکاش هراس دارند. آنها جیره خوار ارتجاع و جهانخواران هستند. می ترسند که ما سرنگونی طلبان هم به سرنگونی بیندیشیم، هم به بعد از سرنگونی، و هم به دلیل برای سرنگونی.

دوم اینکه، یا معتقدیم که کنش و واکنش ها در درون مجاهدین تأثیر در خارج خود دارد یا ندارد. اگر معتقد به این امر نیستیم، پس معتقدیم که مجاهدین «مطرح» نیستند و بود و نبودشان مهم نیست. من چنین نمی اندیشم.

ولی اگر معتقدیم که این کنش و واکنشها در جهان بیرون از مجاهدین هم تأثیر می گذارد، باید در باره این کنش و واکنش ها سوال کنیم و پاسخ بطلبیم - نه از سر خصومت، بلکه تنها به این خاطر که آینده مان، برایمان مهم است. همین.

به جبهه خلق اشاره کرده اید. منظور شما از جبهه خلق چیست؟ آیا منظورتان «پدیده ای معصوم» است، که در آن همه اعضای جبهه کج نمی نشینند، کج نمی نویسند، کج رفتار نمی کنند، استراتژی شان کج نیست، راهکار و راهبردشان کج نیست؟ برای من چنین پدیده معصومی وجود ندارد. راحت تر بنویسم، برای من «معصوم» وجود ندارد. ده ها و صدها برابر از من که اشتباه کرده و می کنم و خواهم کرد، مجاهدین کرده اند، می کنند و خواهند کرد، چرا که هزاران برابر من دست در آتش دارند. هم من کم و کاست دارم و هم مجاهدین و فدایی و راه کارگری و سلطنت طلب. بنابراین، این شکل از «جبهه خلق» را بگذاریم کنار، که فریب است. ولی اگر منظور شما از جبهه خلق آنست که در این جبهه اندیشه ورزان و سازمانهای مختلف گرد یک برنامه مشخص برای سرنگونی جمهوری اسلامی جمع شده اند؟ اگر منظور شما این است، و اگر قبول دارید که «علی ناظر» هم در جبهه خلق هست، پس باید بپذیریم که اعضای این جبهه وسیع، می توانند سوالات خود را علنا و آشکارا با دیگر اعضای این جبهه در میان بگذارند. اگر با این هم موافق هستید، باید پرسید که کدام ارجحیت دارد، شفاف گویی و شفاف نویسی که شاید مورد سوء استفاده رژیم قرار بگیرد، یا خودسانسوری؟ اگر خودسانسوری، آیا بجا نیست اگر بپرسم که بنابراین اعضای جبهه خلق چگونه می توانند با یکدیگر برخورد آراء داشته باشند؟  اما اگر با جبهه خلق موافقید، و با برخورد آراء هم موافقید، باید برای همیشه به شیوه های کهنه و رنگ باخته وزارت اطلاعات پشت کنید. ما کارهای مهمتر داریم تا به این پدیده«نخ نما» بنگریم.

شایان یادآوری اینکه، مجاهدین، و شورای ملی مقاومت از روزی که طرح جبهه همبستگی ملی را پیشنهاد کرده اند، تا به همین امروز هنوز گام مثبتی در عملی کردن این طرح برنداشته اند. حتی سایت همبستگی ملی هم تمام آراء و برداشت ها را منتشر نمی کند. آیا زمان آن نرسیده که «طرحی نو» در اندازیم و مثلا «جبهه (وسیع) خلق» را تعریف کرده و از آقای رجوی و دیگران که  دست در آتش دارند بخواهیم کمی با این مقوله «جدی» برخورد کنند؟

همانطور که ملاحظه فرمودید، این حقیر که نه ته پیاز و نه سر پیاز (بلکه فقط یک دگر اندیش) هستم، خود را موظف به پاسخگویی دانسته و در حد وقت و توانم به شما به و جبهه خلق پاسخ دادم.

 

شاد باشید

علی ناظر

20 شهریور 1390

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 12 Sep 2011]  [ارسال‌کننده: عصمت]  [  ]  
شایان یادآوری اینکه، مجاهدین، و شورای ملی مقاومت از روزی که طرح جبهه همبستگی ملی را پیشنهاد کرده اند، تا به همین امروز هنوز گام مثبتی در عملی کردن این طرح برنداشته اند. حتی سایت همبستگی ملی هم تمام آراء و برداشت ها را منتشر نمی کند. آیا زمان آن نرسیده که «طرحی نو» در اندازیم و مثلا «جبهه (وسیع) خلق» را تعریف کرده و از آقای رجوی و دیگران که دست در آتش دارند بخواهیم کمی با این مقوله «جدی» برخورد کنند؟
این سئوال تعداد بیشماری از هموطنان میباشد درود
  

[تاریخ ارسال: 12 Sep 2011]  [ارسال‌کننده: Hadi Shahab]  [  ]  
البته که علی ناظر در این رابطه نظر خود را بروشنی بیان کرده.

اما شاید بد نباشد که اینجا به یک نکته اشاره کنم. دوستان گرامی این فرهنگ ولایت فقیهی است که از هر گونه انتقادی خود را مبرا میداند و از آن بیزار است.
دقیقا همین فرهنگ ضد انتقادی ولایت فقیهی است که سر نگونی این نظام را مدون میکند و راه هر گونه اصلاحات را از آغاز این حکومت بر او بسته است.
دوستان گرامی سرنگون طلب انقلابی، راه پویندگی ، پیشتازی و مردمی فقط و فقط با انتقاد از خود و دوستانمان قابل رهروی میباشد. ما اگر امروز از خود به اینگونه متشکر باشیم روی چه حسابی این میتوانیم یکدفه از فردای سربگونی این نظام انتقاد پذیر باشیم؟
راستی اگر قدرت نیروهای انقلابی در انتقاد و انتقاد از خود آنهم ازنوع روراست نیست پس در چیست؟

سرنگون باد جهوری کثیف اسلامی

هادی شهاب
  

[تاریخ ارسال: 12 Sep 2011]  [ارسال‌کننده: جواد پوینده]  [  ]  
جناب ناظر، من مدتی قبل مطلب کوتاهی در پژواک ایران نوشتم و شما را به بهنود بودن متهم کردم. هنوز هم بر همین عقیده هستم. شما انصافا نگاهی به مطالب مندرج در دیدگاه بینداز و قضاوت کن که چه مقدار از آنها کمکی یا راهنمائی به نسل جوان ایران در ایران میکنه. این سایت دیدگاه چیزی بیشتر از یک تابلو اعلانات نیست که هر کسی هر چیزی رو روش میچسبونه. این هم که رژیم مقاله شما رو چاپ کرده با سفسطه از بین نمیره. شما اگر سرنگونی طلب هستی نمی خواد با مجاهدین همکاری کنی. همین ده تا یا بیست تایی که پژوهشگر هستین و تحلیل میکنین با هم وحدت کنید ماهی یک روز برین یک تظاهرات 20 نفره جلو سفارت رژیم. مشکل این هست که شما همه تحلیل گران ارشد باهم دیگه هم راه نمیاید.   

[تاریخ ارسال: 11 Sep 2011]  [ارسال‌کننده: فرامرز]  [  ]  
با سلام
تشکر از پاسخ شما
اقای ناظر شما به عنوان یکانسان حق دارید هر طور که فکر میکننیذ مبارزه خود را پیش ببرید و هر گز خود را سانسور نکنید.من خواهان سانسور شما نیستم .جهه خلق مسیری است که به سمت سرنگونی تمامیت رژیم میرود.هر کس با هر توان وتفکر و اندیشه ای.
خیلی ساده بگویم
من وارد مقولات پیچیده نشدم فقط احساس کردم وقتی شما مطلبی یا نظری را مینویسید( که حقتان است که این کار بکونید)و مورد سو استفاده رژیم جنایتکار قرار میگیرد ,به نظرم برای اینکه جلوی این سوئ استفاده گرفته شود بد نیست چند کلمه ای در افشای سواستفاده ؤژیم نوشته شود تا جبهه خلق مستحکم تر شودامید وارم که نگوئئد اینها ارزش ندارند.مطمعا باشید اگر چنین شود رژیم ضربه ای مضاعف میخورد.
باتشکر
  

[تاریخ ارسال: 11 Sep 2011]  [ارسال‌کننده: احمد معترض]  [  ]  
آقای ناظر,
اشکالی که به شماوارد است, همین ,, منم منم,, کردن ها است.البته و صد البته باید به تمامی جریانات سیاسی و سرنگون طلب, به زعم من جمهوری خواه , انتقاد نمود و آنها را زیر ذره بین قرارداد, از جمله همین مجاهدین که زمین و زمان برایشان و علیه اشان مقاله و مطلب و پند و نصحیت تجویز میکنند.اما بقول استاد ,, هادی خرسندی,, نباید مطالب را با هم قاطی کرد.انتقادی که بوی ,, تیشه زدن و زیرآب,, زدن بدهد, دیگر انتقاد نیست, بلکه بخواهیم و نخواهیم, در خط ,, حاج آقا مصلحی ,, قرار میگیرد. این طبیعت و سرشت این دوره از مبارزه است و صد البته زمانیکه رژیم ,, مرزها,, را مخدوش ببیند, از آن سوء استفاده هم خواهد کرد. نه دوستی ,, خاله خرسه ,, بکنید و نه ,, آب به آسیاب ,, اطلاعات رژیم بریزید. آنطور بنویسید که ,, رژیم و اطلاعات منفورش ,, نتواند سوء استفاده و در بوق و کرنا کند. حال به خودتان بر میگردد. این سایت مال خودتان است و هرآنچه که دل تنگتان میخواهد بنویسید, قلم فرسائی کنید , کم کنید و یا زیاد کنید, اما انتظار نداشته باشید تا کاربران برایتان کف بزنند و احسند و مرحبت تحویل دهند. صف خلق و نیروهای مترقی فقط و فقط با حفظ پرنسیب های مبارزاتی و مرز بندی دقیق و اصولی با ولایت فقیه مستحکم و پیروز میشودو نه با جار و جنجال....
موفق باشید
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.