شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۳ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

«علی ناظر، مرز سرخ تو کجاست و چیست؟»

علی ناظر

از من پرسیده شده که «مرز سرخ تو کجاست و چیست؟»

 

برای پرداختن به این سوال ژرف باید مقدمه ای می‌گفتم و به تک تک واژه ها می‌پرداختم که مثلا «مرز» یعنی چه، و «سرخ» به چه معنایی است، اما دوستان نصیحتم می کنند که کوتاه بنویسم. بنابراین بدون مقدمه و پرداختن به جزئیات (مهم) به باورهای خود می پردازم.

 

·       رعایت کلیه مفاد بیانیه حقوق بشر از سوی هرکس و هر سازمان و هر فرد و دولت و کشوری.

·       سرنگونی تمامیت نظام جهل و جنایت برآمده از اندیشه خمینی.

·       تکرار می کنم، سرنگونی تمامیت رژیم جمهوری اسلامی.

·       الغای حکم اعدام حتی برای جانیان حاکم بر ایران.

·       کنار رفتن دولتی که در دوره‌ی آن زندانی را تحت شکنجه (روانی/فیزیکی) قرار دهد (استعفای رئیس دولت).

·       حذف همیشگی ترم «زندانی سیاسی» (می دانم که این خیلی ایدئالیستی است). در عالم واقع (و مبتنی بر قانون اساسی)، تعریف دقیق و روشن جرم سیاسی، یا فعالیت‌های غیر قانونی.

·       رعایت اصل «آزادی اندیشه، بیان و مطبوعات (رکن چهارم)» از سوی نهادهای سرنگونی طلب، بدون استثناء و بدون اما و اگر.

·       رعایت اصل نقد و انتقاد پذیری. تاریخ گواهی می دهد که نادیده گرفته شدن این اصل به استبداد انجامیده است.

·       «حق دفاع از خود»، که در مراحلی به دفاع قهرآمیز نیز منجر می شود.

·       دخالت نظامی بیگانه با هر دلیل و منطقی محکوم است.

·       بهره وری انقلابی از کلیه ابزار دیپلماتیک برای روشن کردن موضع سرنگونی طلبان، و پرهیز از معامله و مذاکره بر سر منافع ملت شریف با هر بهانه و دست آویزی.

·       تشکیل جبهه (وسیع) خلق برای تسریع سرنگونی رژیم کنونی حاکم بر ایران.

·       باور من بر آزادی، نان، کار، مسکن و عدالت اجتماعی استوار است.

·       در این مقطع، نمی توان "با خدا" را از "بی خدا"، باورمند به جامعه بی طبقه کارگری را از جامعه بی طبقه توحیدی، سلطنت طلب را از جمهوری خواه، سکولار را از مذهبی، و فارس را از کُرد و ترک و بلوچ و عرب و ترکمن تفکیک کرد.

·       مرز سرخ،این تفاوتها نیستند و نباید باشند، مرز التزام به سرنگونی برای رسیدن به  ایرانی آباد، آزاد و مستقل است.

·       بنابراین، هم پیمانی با رژیم جمهوری اسلامی، از جمله اصرار بر ادامه قانون اساسی کنونی، مخدوش کردن مرز، و به باز شدن کانال برای نفوذ دشمن می انجامد.

·       به «ولایت فقیه»، «رهبر عقیدتی»، «پیشوا» باور ندارم. این عناوین را دست و پا گیر و مانع پیشرفت ویژگیهای فردی در جامعه می دانم. میزان رأی مردم است.

·       موافق دین زدایی و جدایی دین از دولت، و مخالف دین ستیزی هستم.

·       آینده آباد و آزاد ایران تنها زمانی تضمین می شود که ملت ایران، با آگاهی از آنچه بر او گذشت، و آنچه پیش روی اوست، بدون دخالت نظامی بیگانه، در قیامی منسجم و سازمانیافته، تمامیت نظام فاشیسم مذهبی را سرنگون کند، تا نمایندگانش بتوانند در مجلس مؤسسان، قانون اساسی نوینی، مبتنی بر مفاد بیانیه حقوق بشر، تنظیم و به رأی مردم بگذارند.

 

در پایان، چه بسا ضروری باشد تا در یک رابطه‌ی متقابل و برابر، آنها که از من و یا دیگران می‌پرسند که "مرز سرخ" شان "کجاست"، خود نیز زحمت کشیده و جای خود را به طور شفاف حداقل نسبت به همه‌ی این مرزها و خطوطی که من برشمردم، در جزئیات روشن بفرمایند.

 

والسلام

 

علی ناظر

21 شهریور 1390

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 13 Sep 2011]  [ارسال‌کننده: جواد پوینده]  [  ]  
با سلام، من واقعا نمی فهمم که این خط و خطوط قرمز یعنی چی؟ آندره مالرو زمانی گفته که سیاست عبارت است از عمل سیاسی. سرنگونی طلبی مثل طلب یار نیست که زیر درخت بید بنشینی و آواز بخوانی. طالب سرنگونی بودن بدون عمل فعال برای سرنگون کردن رژیم نه افتخار هست، نه امتیاز و نه هیچ چیز دیگر. این خطوط قرمز جناب ناظر نکاتی هستند که یک حکومت دمکراتیک باید داشته باشد. اما صرف این اعتقادات نه رژیم را سرنگون میکند نه دمکراسی بر پا میکند.
تاریخ ایران پر هست از آدمهایی که حرف زیاد میزدند وی برای توجه بی عملیشان خودشان را در موضع "منتقد" قرار می دادند.
معیار سرنگونی طلبی نمی تواند انتقاد کردن یا انتقاد نکردن از مجاهدین باشد. معیار سرنگونی طلبی عمل فعال برای سرنگونی رژیم هست نه صرف داشتن نقاط و خطوط قرمز
  

[تاریخ ارسال: 13 Sep 2011]  [ارسال‌کننده: siamak]  [  ]  
با سلام وخسته نباشید وبا درودبه تمامی سرنگونی طلبان با هر فکرواندیشه.واقعا تلاشها ووقتگذاری شما برای روشنگری قابل ستایش است من شخصا به عنوان یک هوادار کوچک خانواده بزرگ مجاهدین کمترین مشکلی با دیدگاه ونظرات دیگر دوستان نداشته و ندارم و ازاینکه براحتی نظرات خود را در ارتباط با مجاهدین؛ رهبری عقیدتی واشرف بیان میکنید شخصا بینهایت احساس شرف و افتخار میکنم که همه ما به بلوغ سیاسی ومبارزاتی ودموکراسی راستین روزبروز نزدیکترمیشویم چشم ملاها کور! واگر قرار باشد همه یک فکر داشته باشند ونظرات و مشکلات وزاویه شان را بیان نکنند که همین رژیم هست ونیازی به سرنگونی نیست ومطمئن باشید در ایران فردا تنگ نظری وانحصار طلبی هیچ جایی ندارد از جانب هر کس و هر جریانی که باشد.به امید انروز که دور نیست   

[تاریخ ارسال: 13 Sep 2011]  [ارسال‌کننده: yousef sahand]  [  ]  

salam khasteh nabashed janabe nazer man hamesheh az khanandgan didgah bodeam va hastam va mavazeh shoma dar rabeteh ba moghavmat iraan va mojahedin moshkhas ast va hmayathay shoma az ashraf ghabel taghdir ast vali rafigh nazer moghaeseh kardan rahbar aghedaty ba velayat fagheh beinsafy ast!!!!!!!!!!!! albateh in nazar shomast joda az in kasani ke ham be nal mizanan va ham mikh bavar konid mardom digar az khasteh shodeand man be nobe khod az talash shoma dar rabeteh ba ashraf tashakor mikonam

علی ناظر: با سپاس از لطف شما. من مقایسه نکرده بودم.
از کاربران خواهش می کنم که با فونت فارسی بنویسند، که مجبور به حذف آن نشوم.
  

[تاریخ ارسال: 13 Sep 2011]  [ارسال‌کننده: جمال فراهانی]  [  ]  
آقای ناظر گرامی
از اينکه بعد از اين همه سال تلاش و کوشش صادقانه در جبهه خلق و انقلاب هنوز هم مجبور به گفتن "شهادتين" ميباشيد تا بعضی ها باورتان کنند، بسيار متاسفم.(البته نه برای شما).از فرصت استفاده کرده و چهل و هفتمين سالگرد تاسيس سازمان پر افتخار مجاهدين خلق را به همه "مرز سرخ دارها" تبريک ميگويم.
پيروز باشيد.
  

[تاریخ ارسال: 12 Sep 2011]  [ارسال‌کننده: شیرین پرهام]  [  ]  
آنها که به خود این اجازه را میدهند که از هر کسی که زبان به انتقاد باز میکند بپرسند : خط سرخت کجاست؟ یکبار تا بحال خط سرخ های خود را به وضوح توضیح نداده اند. تا جایی که یادم می آید در دوره خاتمی یکبار یک بیانیه ایرانیان از سوی مجاهدین بعنوان خط سرخ با رژیم اعلام شد که خیلیها امضا کردند. حالا اگر هر گروه و سازمانی یا فردی خط سرخ های دیگری را در نظر دارد باید آنرا بصورت شفاف اعلام کند تا بتوان روی آن نظر داد. نمیشود خط سرخ های مخفی داشت و دیگران را با آن محک زد. خط سرخ هیچگاه و به هیچ منظور انتقاد حتی بصورت شدید از مجاهدین و استراتژی و تاکتیک هایشان نبوده و نخواهد بود. از هر گروه و سازمانی همه می توانند انتقاد کنند و مواضع اعلام شده را زیر علامت سئوال ببرند. هیچ کس هم مسئول سوء استفاده رژیم نیست. رژیم از بدو حکومتش از همه حرفها و کارها سوء استقاده کرده است . اصلا کارش همین است. پس لطفا دهانها را با این فرضیه نبندیم. و بیشتر سعی کنیم به سئوالات پاسخ دهیم. با تشکر از آقای ناظر در بیان شفاف نظرگاه هایشان   

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.