شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

یحیی‌زاده: دلسوزان می گویند فوتبال را تعطیل کنید و از نو بسازید

هر چقدر جلوتر می رویم نتایج بدتری در فوتبال می گیریم

یحیی‌زاده: دلسوزان می گویند فوتبال را تعطیل کنید و از نو بسازید

خبرگزاری  فارس: یک نماینده مجلس در واکنش به اظهارات عزیز محمدی گفت: دلسوزان  فوتبال هم می گویند برای ساختن این ورزش از پایه، می توان چند سال آن را  تعطیل کرد .سیدجلال  یحیی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در مورد اظهارات  عزیز محمدی رئیس سازمان لیگ مبنی بر احتمال تعطیلی لیگ برتر در نیم فصل دوم  به دلیل مشکلات مالی گفت: با وجود قانون مجلس در برنامه پنج‌ساله پنجم  همچنان راه برای کمک به باشگاه‌ها به صورت قانونی و بدون جنجال سازی وجود  دارد. هزینه نهادهای دولتی فقط در مورد باشگاه‌های حرفه‌ای ممنوع شده آن هم  در مورد هزینه‌های جاری و اگر باشگا‌ه‌ها بخواهند زیرساخت‌های خود را درست  کنند و ورزشگاه بسازند، دولت مکلف است به این باشگاه‌ها کمک بلاعوض کند.
وی ادامه داد: مورد دیگر اینکه دولت می‌تواند در ورزش قهرمانی هزینه کند و  مشکلی در این زمینه وجود ندارد. باشگاه‌های ما نیز باید به درآمدزایی و  خودکفایی برسند و قانون دست دولت را برای کمک به این مسئله  باز گذاشته  است. در سراسر جهان عرف است که باشگاه‌ها درآمدزا هستند و در کشور ما نیز  باشگاه‌ها می‌توانند با جذب اسپانسر، دریافت حق پخش و ... درآمدزایی کنند . فقط چند مورد درآمدزایی در باشگاه‌های جهان قمار محسوب می‌شوند که آن چند  مورد محدود با دین و شرع ما منافات دارد. در بقیه موارد باشگاه‌ها  می‌توانند درآمدزایی داشته باشند و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.
یحیی‌زاده تاکید کرد: به جای استفاه از چنین ادبیاتی که البته از سر دلسوزی  هم مطرح شده است، دلسوزان بهتر است برای درآمدزایی و خودکفایی باشگاه‌ها  برنامه‌ریزی کنند ضمن اینکه راه قانونی برای کمک به باشگاه‌ها وجود دارد و  مشکلی در این زمینه نیست.
نماینده مردم تفت و میبد با اشاره به ناکامی‌های فوتبال عنوان کرد: ناگفته  نماند برخی اهالی فوتبال در این سال‌ها از نتایج این رشته آنقدر ناامید  بودند که می‌گفتند فوتبال را باید چند سالی تعطیل کرد تا آن را از پایه  ساخت. اگر عزیز محمدی از این جهت چنین صحبتی کرده،‌ صحبت مناسبی است زیرا  کشتی ما در جهان مطرح است و در همین سال که دو کشتی ‌گیر فرنگی ما با قرعه  دو کشتی گیر از اسرائیل روبه‌رو شدند و مسابقه ندادند، باز هم این  تیم توانست مقام سوم را کسب کند. کشتی آزاد ما هم توانست نایب قهرمان جهان  شود. تیم والیبال هم با شایستگی قهرمان آسیا شد.
وی افزود: با توجه به این نتایج بهتر است بیشتر به ورزش‌های مدال‌آور و  افتخارآفرین توجه شود و وقت و انرژی اهالی ورزش، رسانه‌ها، بی‌‌مورد خرج  فوتبال نشود. هر چه جلوتر می‌رویم در فوتبال نتایج بدتری می‌گیریم.
این نماینده مجلس در ادامه گفت‌وگو با فارس تصریح کرد: اکنون شاهد  شکست‌هایی هستیم که مرتبط با ضعف مدیریتی است و به مسائل فنی و مستطیل سبز  ارتباطی ندارد. حذف تیم  امید از رقابت‌های مقدماتی المپیک و همچنین حذف  سپاهان از لیگ قهرمانان آسیا شکست‌هایی بوده که به طور مستقیم به ضعف  مدیریتی مربوط می‌شود. بنابراین خیلی از اهالی ورزش معتقدند بهتر است به  سمت رشته‌هایی غیر از فوتبال برویم؛ همانند رشته‌های رزمی‌،‌ مدال‌آور و  افتخارآفرین که به دلیل توجه بیش از اندازه به فوتبال مغفول مانده‌اند . پرداختن به چنین ورزش‌هایی خیلی بهتر از این است که باز هم صدها میلیارد  تومان پول به فوتبال تزریق شود بدون آنکه نتیجه‌ای داشته باشد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در مورد اینکه اکنون باشگاه‌های ما  حتی نمی‌توانند هزینه‌های جاری خود را تامین کنندو با این وضعیت ایجاد  زیرساخت‌ها جای خود دارد، اظهار داشت: 5 سال پیش در مجلس هفتم به  احمدی‌نژاد پیشنهاد دادیم که الگوی کشورهایی مثل ترکیه را در فوتبال و  باشگاه‌های ایران اجرایی کند، وام‌های بلندمدت پرداخت شود و هر باشگاهی که  به دولت برنامه اجرایی  و عملیاتی  ارائه کرد. به باشگاه چنین وام‌هایی داده شود تا باشگاه طبق برنامه‌ای که  خودش ارائه می‌دهد پس از خودکفایی و درآمدزایی اقساط را پرداخت کند اما  نسبت به این مسئله بی‌توجهی شد.
یحیی‌زاده اضافه کرد: هم اکنون برای درآمدزایی و کمک به باشگاه‌ها راه‌های  قانونی وجود دارد اما متاسفانه برخی از باشگاه‌های ما عادت کرده‌اند مثل  پرنده‌ای که فقط از منقار مادرش غذا می‌گیرد، اینگونه ارتزاق شوند و به هیچ  وجه از نظر اداری، مالی و مدیریتی به بلوغ و رشد نرسیده‌اند. این  باشگاه‌ها همچنان در دوران کودکی و طفولیت خود به سر می‌برند و این برای  ورزش و باشگاه‌های ما ناپسند است. باید در این مورد فکر اساسی کرد. در  قانون راه کمک وجود دارد البته برخلاف آن چیزی که اکنون در باشگاه‌ها اتفاق  می‌افتد.

وی در مورد اینکه با تعطیلی فوتبال ظاهرا موافق است، به فارس گفت: اگر قرار  است فوتبال ما تعطیل شود، باید طبق موازین بین‌المللی و فیفا این کار را  کنیم. مانند آنچه ژاپنی‌ها 10-15 سال پیش آغاز کردند و اکنون نیز موفق  شدند. من نمی‌گویم فوتبال را به حال خود رها کنیم بلکه می‌گویم با شرایط  گلخانه‌ای که امروز اداره می‌شود، موافق نیستم و فوتبال باید از این شرایط  خارج شود.

این نماینده مجلس در مورد اینکه تهدید عزیز محمدی را در مورد تعطیلی فوتبال  چقدر جدی می‌داند، گفت: او فردی دلسوز و متعهد است و می‌خواسته با بیان  این جملات مسئولان را از خواب بیدار کند. بیان این جملات با این نوع تهدید و  هشدار برای توجه و بیداری مسئولان بوده است.

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.