شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تمام نظامیان آمریکایی تا پایان سال از عراق خارج می شوند

فارس

پس از کنفرانس ویدئویی با "نوری المالکی"/


اوباما:

 خبرگزاری فارس: رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود پس از کنفرانس ویدئویی با نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که تمام نظامیان آمریکایی تا پایان سال جاری میلادی از عراق خارج می شوند.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، "باراک اوباما" رئیس‌جمهوری آمریکا دقایقی پیش پس از اتمام کنفرانس ویدئویی که با "نوری المالکی" نخست‌وزیر عراق داشت، تصمیم نهایی واشنگتن در خصوص عقب نشینی از عراق را اعلام کرد.
 
اوباما در این سخنرانی خود تأکید کرد: تمام نیروهای آمریکایی همانطور که وعده داده شده بود، تا پایان سال
۲۰۱۱
میلادی از عراق خارج خواهند شد.
 
رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: واشنگتن به تعهد خود برای خارج کردن تمام نظامیان آمریکایی از عراق تا پایان سال جاری میلادی متعهد است و همانطور که وعهده داده شده بود تمام نظامیان ما تا پایان سال به کشور باز می گردند.
 
وی افزود: و به این ترتیب پس از
۹ سال سرانجام جنگ آمریکا در عراق به پایان می رسد.

اوباما همچنین اعلام کرد: در حال حاضر هر دو کشور عراق و آمریکا وارد مرحله‌ای جدید می شود که این مرحله جدید شامل رابطه‌ای جدید میان ملت‌های حاکم و مشارکتی برابر بر اساس منافع و همچنین احترام متقابل خواهد شد.
 
رئیس‌جمهوری آمریکا ادامه داد: طی دو ماه آینده نیروهای ما در عراق، دهها هزار نفر از آنها در این کشور آماده سفری به مقصد آمریکا خواهند شد.
 
وی همچنین گفت: آخرین نظامیان آمریکایی در حالی از مرزهای عراق خارج خواهند شد که با افتخار به موفقیت‌های خود سرهایشان را بالا خواهند گرفت و به این نکته واقفند که مردم این کشور کاملا متحد در حمایت از آنها ایستاده‌اند. تلاش‌های نظامی آمریکا در عراق اینگونه به پایان خواهد رسید.
 
این در حالی است که در ماه‌های گذشته با وجود حضور نظامیان آمریکایی در عراق، حملات گروه‌های تروریستی در این کشور شدت بیشتری یافته بود و نظامیان آمریکایی در مهار این حملات ناکام بوده اند.
بسیاری از کارشناسان مسائل سیاسی بر این باورند که آمریکا برای تأمین منافع خود در این سال‌های گذشته همچنان در این کشور مانده بود و هیچ تمایلی نیز به خروج کامل از عراق ندارد و اعلام خبر عقب نشینی کامل نظامیان آمریکایی از عراق توسط اوباما، از روی اجبار صورت گرفته است و به طور حتم پس از این آمریکا به دنبال حیله ای جدید برای تأمین منافع خود در این کشور خواهد بود.

خبرگزاری آلمان در گزارشی که در این رابطه منتشر کرد، نوشت: ظاهرا گفت‌وگوها در خصوص اعطای مصونیت قضایی به نیروهایی که قرار شده است پس از ماه دسامبر در عراق بمانند با اعلام عدم تمایل عراق ناموفق بوده است؛ مصونیتی که شرط لازم واشنگتن برای نگه داشتن تعدادی از نیروهای خود پس از اتمام ضرب الاجل خروج کامل از عراق بود.
 
بنا بر این گزارش، آمریکا امیدوار بود تا بتواند تعداد
۵ هزار نفر از نیروهای خود را تحت عنوان مربیان نظامی پس از پایان سال ۲۰۱۱ میلادی و پایان ضرب الاجل خروج بر اساس توافقنامه بغداد-واشنگتن در عراق نگه دارد.
 
در حال حاضر
۵۰ هزار نفر از نیروهای آمریکایی در عراق هستند که انتظار می رود تا پایان سال جاری میلادی از عراق خارج شود. خروج نظامیان آمریکایی از عراق تا پایان سال جاری میلادی بر اساس توافقنامه امنیتی بغداد-واشنگتن صورت می گیرد که در سال ۲۰۰۸ میلادی به امضا رسیده بود.

منبع: فارس، 29 مهر 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.