شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۵ تير ۱۴۰۱ - ۲۶ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

زیباری: اخراج منافقین از خاک عراق«قطعی» است

فارس

تکمیلی/در پاسخ به‌ سوال خبرنگار خبرگزاری فارس

خبرگزاری فارس: وزیر امور خارجه‌ عراق حضور گروهک منافقین در خاک این کشور را غیر قانونی دانست و اعلام کرد: عناصر سازمان مجاهدین خلق در پایان سال 2011 میلادی از خاک عراق اخراج می شوند.

"هوشیار زیباری" وزیر امور خارجه‌ عراق در کنفرانس خبری مشترک با "علی اکبر صالحی" همتای ایرانی خود در پاسخ به‌ سوال خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد ، درباره‌ آینده‌ گروهک منافقین در خاک عراق ، اخراج این گروه‌ تروریستی در پایان سال 2011 میلادی را قطعی دانست.

وی اظهار داشت: قانون اساسی عراق اجازه‌ حضور این گروه‌ در خاک کشور را نمی دهد و طبق توافقات انجام شده‌ اعضای سازمان مجاهدین خلق پس از پایان سال 2011 میلادی از خاک عراق اخراج خواهند شد و باید به‌ کشور دیگری که‌ هنوز معلوم نیست منتقل شوند.

زیباری خاطرنشان کرد: با سازمان ملل و چندین نهاد حقوق بشری در این باره‌ صحبت کرده‌ایم و از آنها خواسته‌ایم برای اعضای مجاهدین خلق که‌ هم اکنون در اردوگاه‌ اشرف هستند ، کشور دیگری انتخاب کنند.

وزیر امور خارجه‌ عراق در ادامه‌ افزود: همچنین از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواسته‌ایم ، برای اعضای این سازمان عفو عمومی صادر کند تا بتوانند به‌ ایران بازگردند.

رئیس دستگاه‌ دیپلماسی عراق با اشاره‌ به‌ توافقات صورت گرفته‌ در جلسه‌ آقای صالحی با مقامات عراقی ، تصریح کرد: ایران قول داده‌ ، سهمیه‌ آب مورز نیاز عراق از رودهای بین المللی را تامین کند؛ امیدواریم این اقدام مقامات جمهوری اسلامی ایران نمونه‌ای برای دیگر کشورهای همسایه‌ باشد.

زیباری همچنین از صدور 500 میگاوات برق از ایران به‌ عراق در روزهای آینده‌ خبر داد و گفت: در چند روز آینده‌ از طریق خطوط کرخه‌ و عماره‌ ، 500 مگاوات برق به‌ عراق ارسال خواهد کرد.

وی افزود: حجم کنونی برق ارسالی ایران به‌ عراق ، 700 مگاوات است و انشاءلله‌ در آینده‌ به‌ 1300 مگاوات خواهد رسید.

"علی اکبر صالحی" وزیر امور خارجه‌ کشورمان نیز ضمن قدردانی از استقبال گرم مقامات عراقی ، ابراز امیدواری کرد عراق در آینده‌ای نزدیک موقعیت ویژه‌ خود در جایگاه‌ بین المللی را باز یابد و بتواند نمونه‌ خوبی از دمکراسی و اتحاد به‌ افکار عمومی جهان تقدیم کند.

رئیس دستگاه‌ دیپلماسی کشورمان در پاسخ به‌ سوال یک خبرنگار شبکه‌ عراقی درباره‌ مشکلات مرزی و چاههای نفتی میان دو کشور ، گفت: با پیگیری ها و گفت‌وگوهای انجام شده‌ این مشکلات حل شده‌ و کمیته‌های مشترکی در این زمینه‌ تشکیل شده‌اند.

"علی اکبر صالحی" وزیر امور خارجه‌ کشورمان در جریان یک سفر دو روز به‌ عراق سفر کرد و با بسیاری از مقامات بلند‌پایه‌ این کشور از جمله‌ "جلال طالبانی" رئیس جمهور و "نوری المالکی" نخست وزیر دیدار و گفت‌وگو کرد.

منبع: فارس، 9 آبان 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.