شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ -  ۶ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

طبل جنگ
میلاد مختوم

میلاد مختوم

حدود یک ماه پس از افشای جنجالی طرح لو رفته رژیم آخوندی برای عملیات ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن توسط مقامات عالی رتبه دولت ایالات متحده و در حالی که فتیله اظهار نظر های مقامات امریکایی و بحث های تحلیل گران سیاسی در این مورد و پیامدهای احتمالی آن به طرز بسیار مرموزی پایین کشیده شده است، کوبیدن بر طبل جنگ از سوی طرف های درگیر، چه از طرف سران جنایتکار جمهوری اسلامی و چه از سوی سران دولت های غربی و دولت اسرائیل، با شدتی بیش از پیش از سر گرفته شده است. اگر چه بر طبل جنگ کوبیدن ها به این سبک می تواند در خدمت سرپوش گذاشتن بر سازش های پشت پرده و ادامه سیاست فاجعه آمیز مماشات با رژیم ضد بشری جمهوری اسلامی باشد، اما خطر یک جنگ خانمانسوز دیگر در این جهان پر آشوب را نباید دست کم گرفت.

 

بازار شایعات و گمانه زنی ها پس از اینکه ارتش اسرائیل در روز چهارشنبه یک موشک دور برد با امکان حمل کلاهک هسته ای را آزمایش کرد، رونق تازه ای گرفت. چند روز پیش تر از این مانور نظامی روزنامه اسرائیلی "یدیوت آخرونوت" نوشته بود که نخست وزیر نتانیاهو و وزیر دفاع اهود باراک در این مورد توافق نظر دارند که ارتش اسرائیل باید به زودی بر علیه تأسیسات اتمی ایران وارد عمل شود. بر اساس گزارش مجله آلمانی اشپیگل آنلاین وزارت دفاع اسرائیل در دوم نوامبر 2011 اعلام کرد که، در پایگاه نظامی در جنوب تل آویو یک سیستم موشکی با قابلیت های هسته ای را در چارچوب یک مانور نظامی با موفقیت آزمایش کرده است. هر چند وزارت دفاع اسرائیل اطلاعات بیشتری در این مورد منتشر نکرده است، اما اشپیگل آنلاین احتمال می دهد که موشک آزمایش شده از نوع "یریشو 3" است که توان حمل کلاهک های هسته ای را دارد و با برد حدود 7000 کیلومتر می تواند ایران را هدف قرار دهد. این مجله آلمانی همچنین از واکنش سریع رژیم آخوندی به این خبر گزارش داده و می نویسد که وزیر دفاع جمهوری اسلامی، پاسدار حسن فیروز آبادی، روی سایت اینترنتی سپاه پاسداران چنین نوشته است: "او این تهدیدها را جدی می گیرد، هر چند که انحرافی و نا محتمل باشند؛ اگر اسرائیل تلاشی در جهت حمله به ایران انجام دهد، تهران اسرائیل را تنبیه خواهد کرد." پاسدار فیروز آبادی همچنین تهدید به عملیات تلافی جویانه بر علیه امریکا، در صورت حمله اسرائیل به ایران، کرد.

 

علی اکبر صالحی، وزیر خارجه رژیم آخوندی که روز چهارشنبه برای شرکت در کنفرانس افغانستان در استانبول به سر می برد، در گفتگو با روزنامه حریت ترکیه در این مورد گفته است: "این چیز تازه ای نیست، هشت سال است که اسرائیل ما را تهدید می کند ... ما اعتماد به نفس بالایی داریم و می توانیم از کشورمان دفاع کنیم."

 

از سوی دیگر کمیسیون سیاست خارجی مجلس نمایندگان امریکا در روز چهارشنبه تحریم های شدیدتری را بر علیه رژیم آخوندی تصویب کرد. این تحریم ها بر علیه شرکت هایی هستند که با رژیم یا با بانک مرکزی آن معامله کنند. رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس نمایندگان امریکا گفت: "اقتصاد و درآمدهای نفتی ایران در خدمت رژیمی قرار دارند که حامی تروریسم است."

 

امروز روزنامه انگلیسی گاردین، از قول منابعی در وزارت دفاع انگلستان گزارش داد که بریتانیا در حال آماده سازی ارتش خود برای حمله نظامی به اهدافی در ایران است. آنها در حال جستجوی محل های مناسبی برای استقرار رزمناو ها و زیر دریایی های نیروی دریایی هستند تا بتوانند از آنجا موشک های تام هاوک را به سوی ایران شلیک کنند. به نظر می رسد دولت بریتانیا احتمال می دهد که امریکا طرح های هجوم به ایران را عملی سازد. تلاش های امریکا و اسرائیل برای ایجاد اختلال در برنامه اتمی رژیم ایران بوسیله کرم کامپیوتری استاکسنت موفقیت چندانی نداشتند و خسارات وارده به تأسیسات اتمی ایران ناچیز بوده و برطرف شده اند.

 

با توجه به همه شواهد موجود و علی رغم تمامی هیاهو ها و نفس کش طلبیدن های طرفین درگیر احتمال اینکه به زودی آتش جنگ بین امریکا و ایران شعله ور شود، بسیار پائین است، اما هیچ کس نمی تواند با قطعیت کامل این احتمال را نفی کند. احتمال حمله هوایی یا موشکی بر علیه تأسیسات اتمی جمهوری اسلامی بیشتر از احتمال یک جنگ تمام عیار است، تهاجمی که در مورد پیامدهای تخریبی آن تنها می توان تا حدی گمانه زنی کرد. در چنین شرایطی مسئولیت و وظیفه اپوزیسیون چیست؟ اگر در یک روز نامعلوم با چنین پدیده ای مواجه شدیم، چه واکنشی نشان خواهیم داد؟ کنش امروز ما برای جلوگیری از شعله ور شدن آتش جنگ، جنگی که اولین بازنده آن مردم ایران خواهند بود، و غافلگیر نشدن در آن روز نامعلوم چیست؟

 

از دید نگارنده تلاش جدی و بیش از پیش در جهت سرنگونی رژیم ضد بشری جمهوری اسلامی و یافتن چاره ای برای همبستگی مردم و نیروهای برانداز و ایجاد فرصت های جدید و به کارگیری ابزارهای تازه و کارآمد برای عملی کردن هر چه سریعتر امر سرنگونی تنها راه ممکن و مطمئن برای دور کردن سایه شوم جنگ از فراز میهن عزیزمان ایران است. از هر سوی که به شرایط موجود بنگریم، ضرورت سرنگونی این نظام قرون وسطایی بیشتر و بیشتر جلوه گر می شود، باید کاری کرد ...

 

میلاد مختوم

سوم نوامبر 2011

 
"یادداشت های روز"، ویژه سایت دیدگاه نوشته می شوند. در صورت تمایل به باز تکثیر متن، لطفا منبع را "یادداشت های روز سایت دیدگاه" قید کنید.

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
میلاد مختوم:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.