شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

همایون بهزادی سرطلائی فوتبال ایران:فوتبال ما شتر، گاو، پلنگ است!

 

 

همایون بهزادی سرطلائی فوتبال ایران :فوتبال ما شتر، گاو، پلنگ است

مشكلات  اخلاقي اخير رخ داده در فوتبال ايران بهانه‌اي براي برگزاري نشست  هم‌انديشي اخلاق در فوتبال بود كه روز يك شنبه در مشهد مقدس برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان  ايران (ايسنا)، نشست هم انديشي فدراسيون فوتبال روز شنبه در يك شنبه برگزار  شد و كارشناسان، مسئولان، كارشناسان و افراد صاحب نظر در اين زمينه به  بيان نقطه نظرات خود پرداختند. گزيده‌ي جلسه‌ي روزي يك شنبه در ادامه آمده  است.

علي كفاشيان در مراسم هم انديشي  «اخلاق در فوتبال » در پاسخ به اين سوال كه به نظر شما به غير از شيث رضايي  و محمد نصرتي چه عواملي در همه گير شدن اين اتفاق دخيل بودند، گفت: به  نظرم مقصر اصلي رسانه‌اي بود كه اشاعه منكر كرد. شايد اگر آن اتفاق  رسانه‌اي نمي شد با چنين مساله‌اي به اين شدت برخورد نمي كرديم و مي‌شد در  فضاي منطقي درباره رخ دادن چنين اتفاق زشتي صحبت كرد؛ اما متاسفانه با  رسانه‌اي شدن اين موضوع بحث بين‌المللي شد و به رسانه‌هاي خارجي كشيد. به  نظرم اگر قرار است مجازاتي براي اين دو بازيكن در نظر گرفته شود، بايد براي  آن رسانه هم مجازاتي در نظر گرفته شود تا ديگر چنين اتفاقاتي رخ ندهد . كشورهاي زيادي هستند كه دوست دارند سياه نمايي كنند و با غرض ورزي بدي‌هاي  معدودي را كه در ايران رخ مي‌دهد را نشان مي‌دهند و مي‌خواهند اين طور  القاء كنند كه اين ايران است.

كفاشيان در پاسخ به اين سوال كه  برنامه‌تان براي انتخابات آتي فدراسيون فوتبال چيست؟ گفت: با توجه به اين  كه به تجربه چهارساله در فوتبال رسيده‌ام، اگر مجمع فدراسيون فوتبال به من  راي دهند، برنامه‌هايم را اعلام مي‌كنم اگر اعضاي مجمع به من راي ندهند،  اين تجربيات را به فرد بعدي منتقل خواهم كرد.

وي با بيان اين كه قطعا در  انتخابات بعدي نامزد خواهد شد، گفت: بايد ابتدا شرايط مجمع مشخص شود و اين  كه آيا اعضاي مجمع به من راي مي‌دهند يا خير؛ اما قطعا در انتخابات نامزد  مي شوم.

كفاشيان در پاسخ به اين سوال كه  وزير ورزش و جوانان اعلام كرده كه انتخابات در دي و بدون تاخير برگزار  خواهد شد، گفت: در نظر داريم كه با توجه به اصلاحات اساسنامه شرايط را براي  برگزاري بدون تاخير در انتخابات فراهم كنيم. اين هفته اساسنامه اصلاح شده  را به كميته اصلاح اساسنامه ارسال خواهيم كرد تا اگر تصويب كردند، مجمع فوق  العاده‌ را برگزار كنيم، اما به هر حال ممكن است كه با توجه به موارد  اصلاحي كه در نظر داريم مدت كوتاهي در انتخابات فدراسيون فوتبال تاخيري به  وجود بيايد.

وي در پاسخ به سوال خبرنگار ايسنا  كه پرسيده بود كه با توجه به نظر سازمان بازرسي كل كشور افراد بازنشسته  نمي‌توانند در انتخابات شركت كنند ، پس با اين وضعيت شرايط شما چه مي‌شود،  گفت: در اساسنامه فدراسيون فوتبال آمده كه اين فدراسيون نهاد غير دولتي است  و به همين خاطر محدوديتي براي مديران بازنشسته در فدراسيون وجود ندارد.

وي درباره تبريكش به فرانچسكو  توتي و انتقاد برخي رسانه‌ها كه چرا رييس فدراسيون فوتبال به علي كريمي  تبريك نگفته است، گفت: با توجه به اين كه با فدراسيون فوتبال ايتاليا  توافقنامه امضا كرده‌ايم ، از ما خواسته شد كه به توتي تبريك گفتيم؛ اما من  براي علي كريمي هم بر روي موبايلش پيغام تبريك گذاشتم.

رييس فدراسيون فوتبال درباره  وضعيت تيم ملي پس از تساوي برابر بحرين، گفت: خوشبختانه تيم ملي روند خيلي  خوبي را در پيش گرفته است و به شكل مد نظر رسيده است؛ اما بر اساس آنچه كه  كارلوس كي‌روش توقع دارد، تيم ملي بايد خيلي خيلي بهتر از اين باشد. به نظر  او بايد 30 تا 40 درصد بر روي توان ملي اضافه شود. ما در ديدار برابر  بحرين هم بيشتر صاحب توپ بوديم؛ اما به هر حال اين بازي با مساوي تمام شد.

كفاشيان درباره احضار كاردار  سفارت بحرين به سفارت خارجه ايران به دليل بدرفتاري‌هاي صورت گرفته با  ايراني‌ها در ديدار جمعه گذشته، گفت: متاسفانه بحريني ها با وجود اين كه  تاييديه ويزاي فرودگاهي در اختيار خبرنگاران و عكاسان و همچنين حاميان تيم  ملي وجود داشت، از ورود آن‌ها به داخل اين كشور جلوگيري كردند و حتي مشكلات  ديگري هم به وجود آمد. وقتي براي فردي كارت پرواز صادر مي‌شود اين بدان  معنا است كه آن فرد ويزاي معتبري دارد. من حتي براي حل اين مشكل با رييس  فدراسيون فوتبال بحرين تماس گرفتم كه او جواب ما را نداد. البته شايد درگير  كاري بودند.

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا با  توجه به احضار كاردار سفارت بحرين قصد شكايت به فيفا را نداريد، گفت: هنوز  گزارش سرپرست تيم ملي را دريافت نكرده ام؛ اما آن طور كه اطلاع دادند،  رفتار بحريني ها با تيم ملي خوب بوده است، اگر در گزارش سرپرست تيم ملي  مساله خاصي مطرح نشود، شكايت نخواهيم كرد؛ اما به دليل رفتار بحريني ها با  خبرنگاران و عكاسان ايراني به اين مساله اعتراض كرده‌ايم و حقمان هم محفوظ  است.

كفاشيان درباره دليلش در تاخير در  صدور راي شيث رضايي و محمد نصرتي، گفت: در نخستين روزها فشارها براي صدور  حكم زياد بود و طوري عنوان مي‌شد كه بايد اين دو بازيكن را محاكمه كنيم و  آن‌ها را بكشيم، اما من به خاطر اين كه حقي از اين ورزشكاران از بين نرود و  همچنين به خاطر درخواست بازيكنان تيم ملي از كميته انضباطي خواستم با فكر  قضاوت بهتري داشته باشند.

كفاشيان در پاسخ به اين سوال كه  هنوز كميته انضباطي حكمش را صادر نكرده، مدير برنامه‌هاي شيث رضايي از  شكايت احتمالي به فيفا و استخدام دو وكيل صحبت به ميان آورده، گفت: اگر  كميته انضباطي راي بدهد به فيفا اين مساله مربوط نمي‌شود، آن‌ها مي‌توانند  اگر اعتراضي هم دارند به كميته استيناف ارائه دهند، هنوز راي مشخص نشده  نمي‌توانند اعتراضي داشته باشند. بايد بگويم وقتي حكم كميته انضباطي انشاء  نشده است اين به معناي صدور راي نيست.

رييس فدراسيون فوتبال درباره  آخرين وضعيت تيم اميد پس از شكايت ايران به فيفا، گفت: تعجب مي‌كنم كه  چگونه با توجه به اعتراض ما و حتي تماس من با دبير كل فيفا و طرح اين موضوع  و چند موضوع ديگر چرا راي صادر نمي‌شود. ما اعتراض كرده‌ايم كه چرا هر وقت  قرار است راي عليه ايران صادر شود، سريع اتفاق مي‌افتد، اما اين بار چنين  تعللي صورت مي‌گيرد. پس از تماسم با دبير كل فيفا دوباره نامه‌اي را به  فدراسيون فوتبال ارسال كرديم، اما هنوز خبري از راي نشده است. اما وكيل‌مان  در آنجا پيگير موضوع است.

رييس فدراسيون فوتبال از سفر خود  به همراه ساكت، فتح‌الله‌زاده ، رحيمي، نبي ، عزيز محمدي و ... به مالزي  خبر داد و گفت: اواخر هفته آينده ما براي حضور در كميته هاي مختلف  كنفدراسيون فوتبال آسيا به مالزي سفر خواهيم كرد كه موضوعات مورد بحث در  كميته مسابقات، ميزان سهميه كشور ما در رقابت‌هاي ليگ قهرمانان آسيا است كه  مشخص شود آيا چهار سهميه‌مان را حفظ خواهيم كرد يا خير.

***

همايون بهزادي با اشاره به فرهنگ  غني ايران، گفت: ما توسط پدراني تربيت شده ايم كه وقتي به خيابان مي‌رفتند و  همديگر را مي‌ديدند به احترام هم كلاه‌شان را از روي سر بر مي‌داشتند و  روح تهاجمي نداشتند، اما نمي دانم چرا ما اين طور شده ايم . من آدم منفي  بافي نيستم ولي مي خواهم به فرهنگ و تاريخ ايران اشاره كنم.

بهزادي به خاطره اي از بازي  آرارات و شاهين در زمان مرحوم دهداري اشاره كرد و گفت: در آن بازي تور  كناري دروازه‌ پاره بود، من ضربه‌اي را از زاويه بسته به سمت دروازه‌ زدم و  آن توپ از آن قسمت پاره تور وارد دروازه‌ آرارات شد و داور آن را گل اعلام  كرد. محروم دهداري من را صدا كرد و پرسيد كه آيا آن توپ گل شده كه من گفتم  خير. دهداري به سمت داور رفت و گفت كه توپ ما گل نشده است. همچنين در يكي  از بازي‌ها هنگامي كه بازيكن ما به توپ بيرون رفته ضربه‌اي زد، دكتر اكرامي  آن بازيكن را صدا زد و به او گفت كه چرا حريفت را تحقير مي‌كني، تو بايد  توپ را برداري و به حريفت بدهي.

بهزادي ادامه داد: ما اين طور  بزرگ شديم. ما با دمپايي سر تمرين نمي‌رفتيم. لباس منظم و مرتب مي‌پوشيديم،  چون معلم بالاي سرمان بود. من اكنون مدرسه فوتبال دارم. به جاي اين كه به  بازيكنان مسايل فني را ياد دهم، بايد وقتم را صرف اين كار كنم كه به  بازيكنان بگويم پيراهن‌تان را داخل شورت‌تان كنيد و جوراب‌تان را بالا  بكشيد. فوتبال ما حرفه‌اي نيست ، عذر مي خواهم اين را مي گويم ، اما فوتبال  ما شتر، گاو، پلنگ است. اميدوارم كه به گذشته برگرديم. من مقامي دولتي  نيستم، اما به عنوان يك عضو كوچك فوتبال مي گويم يك بازيكن ايراني برابري  مي‌كند با 10 بازيكن عربي.

***

مجيد جلالي سرمربي تيم فولاد  خوزستان كه به عنوان يكي از مدعوين در اين نشست حاضر بود، گفت: ما در  برخورد با مشكلات اغلب لايه‌هاي پنهان را فراموش مي‌كنيم. مثلا وقتي يك  تيمي مي‌بازد، سريع به سراغ تعويض يك مربي مي رويم . در زمينه‌هاي ملي هم  اين مساله ديده مي‌شود. من از برگزار كنندگان اين جلسه تشكر مي‌كنم. اما  قطعا تنها اين هم انديشي نمي‌تواند كافي باشد. به همايش هاي بيشتري نياز  داريم.

وي افزود: به لحاظ محتوايي ما در  فرهنگ وضعيت خوبي داريم. منظورم از مسايل محتوايي باورها و ارزش‌هايي است  كه از آن لحاظ غني هستيم. ممكن است سوال كنيد پس مشكل ما چيست؟ كه به نظر  من ما در عملكرد مشكل داريم. از نظر ساختار وضعيت متوسطي داريم. چون ما  برنامه‌اي نداريم، عملكردمان بد جلوه كرده است.

وي با اشاره به مباني اصلي، گفت : شايد بزرگترين مشكل ما عدم وجود ساختار لازم و كارآمد در فرهنگ سازي خاص در  ورزش است. مي دانيم كه براي ساختار سازي بايد روندي را طي كنيم. ابتدا  بايد رفتاري را انجام دهيم و بعد آن را تكرار كنيم تا آن رفتار به عادت  تبديل شود و پس از آن توسط جامعه پذيرفته شود و به سنت و در نهايت به نماد  فرهنگي تبديل شود. اين روند زمان بري است كه بايد براي آن برنامه داشته  باشيم.

جلالي افزود: دومين مشكل ما تفاوت  در گفتار و رفتارمان است. ما ديده‌ايم كه چه مربيان، چه بازيكنان و چه  مديران به خوبي صحبت مي‌كنند، اما وقتي موقع عمل فرا مي‌رسد، رفتارها با  گفتارهايمان مغايرت دارد و اين تضاد و تعارض به وجود مي آورد.

وي سومين مشكل را توجه نكردن به  ريشه‌ها و دلايل عنوان كرد و گفت: وقتي رفتار خاصي صورت مي‌گيرد تنبيه  شديدي در نظر مي‌گيريم اين در شرايطي است كه به لايه هاي پنهان توجه نمي  كنيم. پس از آن مي‌بينيم كه رفتارها بدتر مي‌شوند. نتيجه‌ گرا بودن صرف هم  يكي ديگر از مشكلات ما است، همه خواهان پيشرفت هستند. وقتي يك نفر مي‌بيند  فلان فرد با راه هاي غير اخلاقي پيشرفت مي‌كند براي اين كه به پيشرفت برسد،  آن رفتارها را الگو قرار مي‌دهد كه اين مطلوب هيچ كس نيست. شايد خود اين  فرد هم چنين رفتاري مطلوبش نباشد. بنابراين خيلي وقت‌ها ما رتبه‌هايي را به  افرادي مي‌دهيم كه القاهاي بدي به جامعه داده مي‌شود. مثلا همه جا مي  گوييم مربي بايد اين رفتار را داشته باشد، اما موقعي كه جام جهاني مي‌شود،  مي رويم از آمريكا مربي مي آوريم كه مسايل زيادي در باره اش مطرح مي‌شود . او فردي را با خودش به ايران مي‌آورد و به جامعه مي گويد همسرش است.

جلالي ادامه داد: در جلسه‌اي، يك  مربي جوان از من پرسيد راه پيشرفت چيست؟ من اصولي و تئوريك راه‌هاي پيشرفت  را به او گفتم و او در انتها به من گفت "آقاي جلالي شما ظاهرا اينجا  نيستيد"، چون آن‌هايي كه پيشرفت كرده‌اند هيچ كدام، اين راه‌ها را  نرفته‌اند.

سرمربي فولاد در ادامه تدوين نظام  ارزشيابي در ورزش ، تبديل باورها به ارزش فرهنگي به صورت تخصصي در ورزش،  معرفي الگوهاي خاص ورزشي بر اساس شيوه‌هاي تدوين شده، انطباق ارزش هاي  طراحي شده با واقعيت‌هاي پذيرفته شده در جامعه و تغيير ديدگاه تربيتي از  تنبيه صرف به تشويق و تنبيه با اولويت تشويق، را پنج راهكارش براي نهادينه  كردن اخلاق در ورزش نام برد.

وي افزود: مي خواهم اين طور عنوان  كنم كه پتانسيل موجود در فوتبال ايران مانند باراني است كه از آسمان  مي‌آيد. باران هر چه بيشتر بيايد تبديل به سيل مي‌شود، اگر براي سيل برنامه  نداشته باشيم ، عامل ويراني مي‌شود، اما اگر برنامه‌اي داشته باشيم پشت سد  قرار مي‌گيرد و عامل آباداني مي‌شود.

وي در پايان به جمله ‌اي از يك  دانشمند اشاره كرد و گفت: از دانشمندي پرسيدند اگر قصد داشته باشي انسان  خوب را معرفي كني چه مي‌گويي؟ گفت به آن كه اخلاقش خوب باشد نمره يك مي  دهم، اگر آن فرد ثروت داشته باشد، يك صفر جلوي آن يك مي‌گذارم. اگر بتواند  نتيجه‌ بگيرد، يك صفر ديگر به آن اضافه مي‌كنم و اگر بتواند ارتباط خوبي  برقرار كند يك صفر ديگر اضافه مي‌كنم، اما در آخر اگر اخلاق نداشته باشد،  آن يك را بر مي‌دارم و ديگر هيچ از او باقي نمي‌ماند.

***. حجت السلام حسن ناصري پور در  اولين هم انديشي «اخلاق در فوتبال» در مشهد، گفت: در علم مديريت گفته  مي‌شود كه مديريت يك فرآيند است و فرآيند آن رضايت مشتري است كه تمام  نهادهاي بين‌المللي به ويژه فيفا نيز با همين نگاه كار خود را مديريت  مي‌كند و ما در كشور خود رضايت مشتري را به عنوان رضايت خلق نام مي‌بريم.

وي افزود: در سازمان‌ها و  ساختارهاي مديريتي نياز به تعيين اهداف و استراتژي داريم كه اين هم انديشي  براي تعيين همين استراتژي برگزار مي‌شود. وي تصريح كرد: اگر مي‌خواهيم در  فوتبال به موفقيت برسيم، چاره‌اي نداريم به جز وضع قانوني به نام قانون  اخلاق حرفه‌اي.همان طور كه پزشكان و حتي قضات نيز قانون اخلاق حرفه‌اي  دارند و قبل از شروع به كار بايد سوگند ياد كنند كه به اخلاق حرفه‌اي متعهد  خواهند بود.

وي افزود: در فوتبال هم بايد  قانون اخلاق حرفه‌اي گنجانده شود، اگر امروز بازيكني 300 يا 400 ميليون  تومان براي يك سال حقوق مي‌گيرد، بايد خود را ملزم به رعايت اخلاق بداند و  اگر اخلاق را رعايت نكرد بايد جريمه شود. امروز منشور اخلاقي اثري بسيار  منفي‌تر از اثر مثبتش دارد و نتوانسته است به حاكم شدن اخلاق در فوتبال كمك  كند و بايد به جاي منشور قانون اخلاق حرفه‌اي وضع كنيم و آن را در  قراردادهاي بازيكنان ، مربيان و مديران عامل بگنجانيم و با هر كس كه خطا  كرد برخورد كنيم.

حجت السلام ناصري پور بهترين  راهكار براي بهبود وضعيت اخلاقي فوتبال وضع قانون است، خاطر نشان كرد: اگر  بر فرض خداداد عزيزي نماز مي خواند و سرپرست تيمي او را مسخره مي‌كند، بايد  با اين حركات برخورد كرد و بايد كساني كه خود را ملزم به اخلاق مي‌دانند و  آن را رعايت مي‌كنند را تشويق كنيم. وقتي لغزشي رخ مي‌دهد، اين لغزش و خطا  به يكباره بروز نمي‌كند، بلكه عقبه‌اي دارد و بايد به فكر حل كردن ريشه آن  بود و تنها راه‌ حل كردن آن مشكلات وضع قوانين حرفه‌اي اخلاقي است.

***

ملا محمد معاون فرهنگي فدراسيون  فوتبال هم با اشاره به برگزاري اين هم انديشي ، گفت: زماني كه قصد اعلام  عمومي برگزاري اين هم انديشي را داشتيم، تعدادي از دوستان گفتند كه ما پس  از آن اتفاقي كه در زمين فوتبال افتاد، قصد داريم با برگزاري اين هم انديشي  انفعالي با موضوع برخورد كنيم؛ اما من در پاسخ به آن‌ها گفتم خداوند از  نيات ما آگاه است، من چند ماه پيش پيشنهاد اين هم انديشي را به رييس  فدراسيون فوتبال دادم.

وي افزود: واقعيت اين است كه اساس  كار در فدراسيون فوتبال با مديريت كفاشيان تا به امروز اخلاق مداري بوده  است. وقتي كه با دوستان اين موضوع را مطرح كردم، آن‌ها به شدت استقبال  كردند، حتي با تعدادي از بازيكنان با اخلاقي كه امروز در اين همايش حضور  دارند، وقتي درباره برگزاري اين هم انديشي مشورت كردم ، آن‌ها هم گفتند كه  ايده‌هايي براي طرح دارند و اين نشان مي‌دهد كه با وجود يكسان بودن  دغدغه‌ها تاكنون فرصتي براي طرح موضوعات به وجود نيامده بود.

***

مهدي تاج نايب رييس فدراسيون  فوتبال هم با اشاره به پيچيدگي‌هاي فوتبال گفت: اين پديده با هيچ پديده‌اي  قابل مقايسه نيست. بسياري از خانواده‌ها اوقاتشان را در منزل با تماشاي  فوتبال مي‌گذرانند و اين نشان دهنده بزرگي اين رشته پر مخاطب است و طبيعي  است كه اين پديده‌اي با چنين وسعتي بعضا چنين حاشيه‌هاي بزرگي داشته باشد . بايد بپذيريم كه فوتبال پاك است؛ اما اگر حاشيه اي به وجود مي‌آيد آيا بدان  معني است كه بايد فوتبال را تعطيل كنيم و يا بگويم كه اين مساله به كل  فوتبال تعميم داده مي‌شود.

تاج با اشاره به نقش فدراسيون  فوتبال، گفت: فدراسيون وظيفه دارد به موقع و با جديت با مسايل حاشيه‌اي  برخورد كند. نكته دوم اين است كه فدراسيون بايد امكانات خوبي را هم براي  تماشاگران و هم براي بازيكنان فراهم كند، تا زمينه عصباني شدن آن‌ها به  وجود نيايد.

نايب رييس فدراسيون فوتبال به نقش  رسانه‌ها اشاره كرد و گفت: بعضي مواقع نشان ندادن برخي اتفاقات يك اصل  است. رسانه‌هاي ما بايد منعكس كننده خوبي ها باشند. در فوتبال ايران  بازيكنان با اخلاق بسياري وجود دارند كه بايد آن‌ها را نشان داد. يك روز  تلويزيون فوتبال را به خانه‌هاي مردم برد؛ اما باورم اين است كه امروز  فوتبال تلويزيون را به خانه‌هاي مردم برده است. ما بايد ذائقه مردم را  تغيير دهيم.

تاج افزود: خودمان آمده ايم به  مربيان و بازيكنان پر حاشيه ارزش داده‌ايم و بيشتر با آن‌ها مصاحبه  كرده‌ايم و بايد اين ذائقه‌ها را تغيير دهيم. اگر تا ديروز خانواده‌ها  فرزند بد را تنبيه مي‌كردند، اما امروز فرزندان خوب‌شان را تشويق مي‌كنند  تا اين گونه به صورت غير مستقيم فرزند بد تنبيه شود. رسانه‌ها بايد اين وجه  قضيه را جدي بگيرند. يك وظيفه ديگر را هم مردم بر عهده دارند و آن هم اين  است كه بايد به بازيكنان و مربيان با اخلاق احترام بگذارند.

***

محمود صلاحي استاندار خراسان رضوي  در اين همايش با بيان اين كه اخلاق يكي از مهم‌ترين شئونات زندگي انسان ها  است، تصريح كرد: انسان يعني اخلاق و اخلاق شناسنامه انسان است. همه انسان  ها با اخلاق شناخته مي‌شوند.

وي ادامه داد: تعداد زيادي از  پهلوانان و نامداران ورزش كشور در گذشته و حال تنها با اخلاق‌شان شناخته  مي‌شوند، چه آن‌ها كه ديگر در بين ما نيستند و چه آن‌ها كه هنوز هم زنده  هستند و بايد آن‌ها را گرامي بداريم.

استاندار خراسان رضوي صحنه ورزش  را بزرگترين صحنه اجتماع جوانان دانست و خاطر نشان كرد: صحنه ورزش صحنه بد  اخلاقي نيست، امروزه تعدادي زيادي از جوانان كشور ما به ورزش علاقه دارند و  محبوب‌ترين رشته ورزشي نيز فوتبال است كه علاقمندان زيادي را به سمت خود  جلب كرده است. به همين دليل بروز بداخلاقي در اين ورزش تبعات ناخوشايندي  خواهد داشت و تاثير فراواني بر روي هزاران نفر خواهد داشت.

وي افزود: تمامي افراد حاضر در  فوتبال به خصوص مسئولان فدراسيون ، باشگاه‌ها، بازيكنان و همه وظيفه سنگيني  دارند تا بداخلاقي در ورزش رخ ندهد.

صلاحي، خاطر نشان كرد: كشور ايران  جوان ترين كشور دنيا است و اين جواني سرمايه بسيار بزرگي براي كشورمان  محسوب مي‌شود. بسياري از كشورها از پيري جمعيت رنج مي‌برند و برخي به  واردات كودك روي آورده اند، اما 70 درصد جمعيت ايران زير 30 سال سن دارند  كه اين سرمايه عظيم علاقه زيادي نيز به ورزش دارد و پس از شادي و عزاي امام  حسين (ع) هيچ اجتماعي بيشتر از ورزش نمي‌تواند جوانان را جمع كند و ما  بايد از اين اجتماع بزرگ بيشترين بهره را ببريم.

استاندار خراسان رضوي در ادامه با  تشكر از اقدامات علي كفاشيان رييس فدراسيون فوتبال در بحث اخلاق، تصريح  كرد: كفاشيان فدراسيون با اخلاقي دارد و با اخلاق، فدراسيونش را اداره  مي‌كند، گاهي ديده ام در نشريات از او انتقاد مي‌كنند كه در مصاحبه‌هايش  مي‌خندد، اما اين عيب نيست، بلكه يك حسن بزرگ است و بايد به خاطر خندان  بودنش تشويقش كرد.

وي افزود: ممكن است اشكالاتي در  كل باشد. اشكال در همه جا وجود دارد، اما نبايد تنها با ديد انتقادي به  عملكرد فدراسيون نگاه كرد و بايد نقاط مثبت را هم ديد.

***

آرش كوشا در اولين هم‌انديشي  اخلاق در فوتبال در مشهد عنوان كرد: در مباني و مفاهيم فوتبال نياز به  تغيير نگرش داريم، هنوز جامعه ما فوتبال را به عنوان يك بازي مي‌شناسد و  انسان‌هايي را كه در آن نقش دارند، بازيگر مي‌نامد كه اين يك اشتباه بزرگ  است و بايد ساختار بينشي جديدي براي فوتبال در نظر بگيريم. فوتبال امروز به  عنوان يك ابزار در اختيار اهداف جامعه است و بايد در مورد مفاهيم آن تامل  كنيم. فوتبال ديگر امروز در جهان يك بازي نيست و كاركردي جهاني دارد و  معتقدم در آينده نزديك جهانيان فوتبال را در حوزه هنر طراحي خواهند كرد.

مديرعامل باشگاه سايپا خاطرنشان  كرد: در اين ورزش انسان آنچه را در طول زمان كسب كرده با خلاقانه‌ترين شيوه  ممكن به ظهور مي‌رساند و نمايش مي‌دهد و ضرورت دارد انسان‌هايي توليد كنيم  كه بتوانند شاخصه‌هاي يك انسان نمادين را داشته باشند، اين كار مشكل است  اما دست‌يافتني نيست . فوتباليست‌ها سرمايه‌هاي جامعه هستند و داراي مرجعيت  اجتماعي مي‌باشند كه بسياري از آن‌ها نخبگان جامعه نيز هستند.

كوشا با اشاره به بحث اخلاق در  فوتبال خاطرنشان كرد: همين كه امروز نخستين هم‌انديشي در خصوص اخلاق برگزار  مي‌شود اشكال كار ماست و اين مطالبه وجود دارد كه اين كار استمرار بيشتري  ‌يابد، زيرا ضروري است که به آداب و ادبيات مرسوم در فوتبال پرداخته شود و  بازنگري‌هاي در آن صورت گيرد. ما بايد فرآيندها را در مديريت فوتبال و  توليد بازيكن بازنگري كنيم و ملزومات و نيازهاي آييني و فرهنگي جامعه را در  فوتبال بگنجانيم و درست است كه متولي آن فدراسيون فوتبال است اما در اين  راه همه بايد مشاركت داشته باشيم.

مديرعامل باشگاه سايپا خاطرنشان  كرد: فدراسيون فوتبال بايد يك برنامه جامع براي بحث اخلاق طراحي كند،  فدراسيون فوتبال سازنده بازيكن نيست اما ماموريت دارد كه در راستاي منافع  ملي به فوتبال جهت‌دهي كند و لازم است منابع و امكانات لازم براي توليد  بازيكن را فراهم كند. بايد از امروز به فكر توليد بازيكناني باشيم كه  مي‌خواهند براي به اهتزاز در آوردن پرچم كشور در عرصه‌هاي بين‌المللي تلاش  كنند؛ بازيكناني كه امروز در اندونزي هستند چطور تا امروز تربيت شده‌اند؟  رسالت ما توليد انسان‌هايي منطبق بر فرهنگ خودمان است.

مديرعامل باشگاه سايپا تاكيد كرد : نكته‌اي كه بر آن اصرار دارم ديدن زيبايي‌هاست، من تاكنون در چند حوزه  مسووليت داشته‌ام و امروز سوگند مي‌خورم كه هيچ حوزه‌اي لذت بخش‌تر از  حوزه‌اي كه اكنون در آن هستم وجود ندارد، لذت‌بخش از آن جهت است كه  مي‌بينيم توفيق دارم براي تربيت نونهالاني برنامه‌ريزي كنم كه مي‌خواهند به  عنوان طراز يك انسان ملي براي كشورشان مجاهدت كنند. اين نونهالان كه امروز  ما برايشان بايد برنامه‌ريزي كنيم، مي‌توانند در آينده ميليون‌ها نفر را  به وجد بياورند و شور و نشاط ايجاد كنند و اين رسالت ماست و بايد در اين  راه تلاش كنيم. هيچ پديده‌اي اجتماعي ديگري مشخصات فوتبال را ندارد و  نمي‌تواند در اجتماع به اندازه فوتبال تاثيرگذار باشد و بايد همه ما بدون  توجه به حاشيه‌ها بتوانيم به ماموريت اصلي خود كه توليد انسان‌هايي در طراز  اصلي انسانيت است، گام برداريم.

***

وحيد هاشميان امروز در اولين  هم‌انديشي اخلاق در فوتبال در مشهد گفت: اين روزها تا صحبت از بازيكنان  حرفه‌اي مي‌شود، همه سريع به پول و قراردادهاي آن‌ها توجه مي‌كنند و مدعي  مي‌شوند كه بازيكنان در قبال پولي كه مي‌گيرند تلاش كافي انجام نمي‌دهند . در سراسر دنيا به غير از كشور كره شمالي بازيكنان فوتبال جزو قشر پردرآمد  جامعه هستند و قراردادهاي خوبي دارند.

وي ادامه داد: در حالي كه ما مدام  از بازيكنان ياد مي‌گيريم كه چرا خواسته ما را برآورده نمي‌كنند اما هيچ  درسي به آن‌ها نداده‌ايم كه بخواهيم از آن‌ها امتحان بگيريم. برخلاف  كشورهاي پيشرفته ما داريم از پايين به بالا انتقاد مي‌كنيم؛ به اين نحو كه  ابتدا از بازيكن انتقاد مي‌كنيم سپس از مربي و در نهايت از باشگاه‌ها، در  حالي كه اين روند برعكس است و بازيكنان را بايد از رده‌هاي پايين آموزش داد  و بعد از آن‌ها توقع داشت.

وي افزود: بايد در مدارس فوتبال  زندگي حرفه‌اي را به بازيكنان ياد داد و اين بازيكنان بايد سلسله ‌مراتبي  را طي كنند تا به مراحل بالا برسند؛ بايد به آن‌ها ياد بدهيم در قبال  قرارداد و پولي كه مي‌گيرند يك سري تعهداتي دارند. بايد به آن‌ها ياد بدهيم  كه به تماشاچيان، تيم حريف و جامعه احترام بگذارند؛ بايد به آن‌ها نحوه  پيشرفت كردن را آموزش داد. بايد ياد بگيرند كه در ساعت آزادشان چه طور  زندگي كنند، چقدر بايد استراحت كنند و چقدر بايد بر روي كار و تاكتيكشان  تمركز داشته باشند، بايد به بازيكنان نحوه برخورد با مطبوعات را ياد داد و  بايد به آن‌ها بياموزيم كه به رسانه‌ها احترام بگذارند.

وي ادامه داد: در ايران بازيكنان  تنها به واسطه تجربه خودشان اين مسائل را ياد مي‌گيرند اما بعدا مي‌بينيم  بازيكنان بزرگ ما پس از اتمام دوران بازيگري‌شان و در سن 45 سالگي اعلام  مي‌كنند تازه فهميده‌اند كه چه طور بايد كار مي‌كرديم و چه اشتباهاتي  داشتيم. سيستم آموزشي ما دچار مشكل است و بايد اين سيستم را اصلاح كنيم.

وي همچنين در خصوص برگزاري  هم‌انديشي اخلاق در فوتبال تصريح كرد: اين همايش خوب است به اين شرط كه  نياييم در اينجا خاطراتمان را تعريف كنيم و تنها كساني صحبت كنند كه برنامه  و صحبت دارند و بايد نظرات تمامي كارشناسان جمع‌آوري و كاربردي شود.

بازيكن تيم فوتبال تيم پيروزي  تهران نداشتن پرونده و كارنامه براي بازيكنان را يكي از مشكلات بزرگ فوتبال  ايران دانست و تصريح كرد: در ايران هيچ بازيكني پرونده و كارنامه بازيگري  ندارد، ما نمي‌دانيم بازيكني كه اكنون در تيم ملي ما بازي مي‌كند در گذشته  در باشگاهش و يا در رده پايه چه نقاط ضعف و قوتي داشته است و از نظر اخلاقي  چطور بوده است. ما مي‌توانيم در مسابقات پايه كارت‌هاي بازيكنان را در  پرونده‌شان نگهداري كنيم و مشخص كنيم چه تعداد از اين كارها اخلاقي بوده  است و چه تعداد فني.

هاشميان افزود: بايد براي  بازيكنان فوتبال پرونده فني، پزشكي و اخلاقي درست كنيم. ما بايد تيم‌هاي  پايه را مجبور كنيم تا از روان‌شناس استفاده كنند و براي بازيكنانشان  پرونده روان‌شناسي تشكيل دهند تا امروز كه كيروش، سرمربي تيم ملي ما شد،  بداند هر بازيكن در رده‌هاي مختلف سني در گذشته چه استعدادها و توانايي‌ها و  يا چه نقاط ضعفي داشته است .

http://www.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1890434&Lang=P

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.