شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

محمدي :کشتی ایران بازیچه آقایان سیاسی باز شده است، از هیچ احدی هم نمی ترسم!

 

 

گفت‌وگوي رجانیوز با سرمربي سابق تيم ملي كشتي آزاد مطرح شد/

کشتی ایران و تیم ملی کشتی آزاد بازیچه آقایان سیاسی باز شده است، از هیچ احدی هم نمی ترسم!

واكنش محمدي به تغييرات گسترده تيم كشتي ايران در آستانه المپيك 2012

گروه ورزش - پس از برکناری محمدرضا یزدانی خرم و محمد علی صنعت‌کاران از مدیریت فدراسیون  کشتی، بسیاری از اهالی این رشته بر این عقیده بودند که سرپرست و نایب رئیس موقت فدراسیون کشتی تغییرات خود را پایان خواهند داد تا دوباره آرامش بر جامعه کشتی حاکم شود اما این انتظار برآورده نشد؛ با ورود مرد خانه نشین کشتی که سال‌ها از این حوزه دور بود بسیاری از کارشناسان در پیش بینی‌های خود مدعی شدند تغییرات همچنان ادامه خواهد داشت.

به گزارش رجانیوز، با ورود رسول خادم بهعنوان مدیریت فنی تیم‌های ملی پیش بینی کارشناسان تحقق یافت، به گونه‌ای که رسول خادم در نخستین تصمیم خبرساز خود سرمربی موفق تیم ملی کشتی آزاد را از کار برکنار کرد و به غلامرضا محمدی پیشنهاد داد تا از این پس در کنار وی در تیم ملی فعالیت کند؛ چون رسول خادم از این پس مسوولیت فنی کشتی آزاد را برعهد خواهد داشت. برخورد غیرمنتظره خادم با سرمربی تیم ملی کشتی آزاد ایران سبب شد غلامرضا محمدی هم بعد از یزدانی خرم و صنعت کاران از کشتی جدا شود تا همچنان این رشته مدال آور در المپیک 2012 دستخوش حواشی متعدد قرار گیرد.

غلامرضا محمدی که هنوز هم باورش نمی‌شود، به این شکل از کار برکنار شده است در گفت‌وگو با رجانیوز به مسائلی که منجر به برکناری وی شد، اشاره کرد و ناگفته‌های جدیدی را در گفت‌وگو با خبرنگار ما مطرح ساخت که در ادامه متن کامل گفت‏وگوي وی را مرور خواهیم کرد:

امروز خیلی‌ها از غلامرضا محمدی به عنوان رضا مهماندوست کشتی نام می‌برند، البته با این تفاوت که مهماندوست خودش از ادامه کار انصراف داد اما غلامرضا محمدی را ناگهان برکنار کردند، انتظار چنین برخوردی را داشتید؟

هر آمدنی رفتنی دارد؛ بالاخره هیچ پست و سمتی ماندگار نیست، در حوزه ورزش نیز این قاعده وجود دارد که همانگونه که روزی می‌آیی روزی هم باید بروی، اما مهم این است که با انسان‌ها چگونه برخورد شود، من خودم ماندم که چرا دوستان محترم ما به این شکل با من رفتار کردند، باور کنید هنوز متعجبم مگر می‌شود به یک باره این گونه همه چیز عوض شود، باور کنید این برنامه به قدری ماهرانه تنظیم شده بود که بازیگردان‌های سیاست از بیرون همه چیز را طراحی کرده بودند تا این گونه کشتی را در اختیار خود در بیاورند، البته مهم نیست آقایان چه تصوری داشته باشند مهم این است که مردم ما خود می فهمند که این بازی‌ها نشات گرفته از كجاست؟ برای من مردم مهم هستند که از دیروز تا به حال هر کجا مرا می‌بینند می‌پرسند چرا این گونه شد؟

روند نگران کننده‌ای در فدراسیون کشتی در حال شکل گیری‌ است، مسوولان فعلی فدراسیون کشتی اعلام کردند این تغییرات کاملا طبیعی است و در جهت موفقیت کشتی ایران در بازی‌های المپیک صورت گرفته است؟

امیدوارم این گونه باشد اما چرا واقعیت را از مردم پنهان می‌کنیم، این حق طبیعی مردم است که بدانند در پشت پرده چه اتفاقاتی روی می‌دهد، من انتظار این را ندارم که به من خسته نباشید بگویند، برای من گل بیاورند، من می‌گویم انسان‌ها دارای شخصیت هستند به همین خاطر نباید با رفتارمان با شخصیت و آبروی آنها بازی کنیم. خیلی‌ها به من ‌می‌گویند حرف نزن اما باید حرف بزنیم تا مردم بفمند در این ورزش چه می گذرد؛ اگر من امروز حرف نزنم، در حق مردم ظلم کرده‌ام، ورزشی که با پول بیت المال اداره می شود چرا باید اسیر باند و باندبازی شود. من امروز حرف می زنم تا فردا پیش وجدانم شرمنده نباشم.

اصل ماجرا به کجا برمی‌گردد، چرا رسول خادم پس از سال‌ها دوری از دنیای کشتی ناگهان به عنوان مدیرفنی به مجموعه تیم‌های ملی کشتی اضافه شد و پس از ورود به حوزه مدیریت مسوولیت کشتی آزاد را برعهده گرفت و به شما پیشنهاد همکاری داد تا در کنار او به عنوان مربی فعالیت کنید،چه عاملی باعث شد این گونه اتفاقات رقم بخورد.

من با آقای رسول خادم هم تیمی بودم، برای ایشان هم احترام زیادی قائل بودم اما امروز ورود خادم به کشتی را به نفع این رشته نمی دانم، چون معتقدم که ایشان به هیچ وجه از اتفاقات درونی کشتی خبر ندارد، ایشان سال 2003 هم با همین عنوان به کشتی آمد، اما پس از برخی اتفاقات و نتایج به دست آمده از ادامه فعالیت انصراف داد و کنار رفت. من هم که در آن مقطع به عنوان سرمربی بودم به خاطر ایشان از ادامه فعالیت به عنوان سرمربی تیم ملی انصراف دادم، در حالی که به عنوان جوان ترین مربی تیم ملی در آن مقطع معرفی شدم اما به خاطر احترام به آقای خادم از کار کنار رفتم، ایشان از آن مقطع به بعد به کلی از دنیای کشتی فاصله گرفت، 9 سال زمان کمی نیست که بخواهیم آن را مخفی کنیم، واقعیت این است که آقای خادم اصلا در فضای کشتی نبوده، دائم درگیر مسائل شورای شهر و مدیریت در این عرصه بوده است.

باید بپذیریم که این آمدن با یک برنامه، هدف و امیال پشت پرده صورت گرفته است و گرنه کسی که تا دیروز به خبرنگاران می گوید از من درباره کشتی سوال نکنید، در فضای کشتی نیستم، مگر ممکن است به یک باره به عنوان همه کاره کشتی وارد میدان شود، ای کاش آقای خادم این احساس دین را بعد از المپیک پکن می‌کرد و وارد گود می‌شد، چرا وقتی کشتی ایران بعد از المپیک پکن تار و مار شد، آن وقت خبری از ایشان نبود، من هر کاری انجام دادم، وظیفه‌ام را به کشتی ادا کردم اما بحث من این است که چرا امروز که قرار است تیم من حاصل زحمات خود را در المپیک ببیند، سر و کله آقایان پیدا می شود، این آمدن، کاملاً هدفمند و طراحی شده و یقین دارم مردم این موضوع را به خوبی درک می کنند.

به نظر می‌رسد از پشت پرده حضور خادم و تغییرات به وجود آمده کاملا آگاه هستید؟ همین عامل موجب شده که اینگونه اظهارنظر کنید؟

وقتی می‌گویم این کار برنامه ریزی شده بود، شما شک نکنید که بدون دلیل و مدرک حرف نمی زنم، از تمام کارشناسان داخلی و خارجی بپرسید امروز تیم کشتی آزاد قابلیت کسب چند مدال خوشرنگ در بازی‌های المپیک را دارد، پس چه زمانی بهتر از حالا که این افتخار نصیب بازی‌ها سیاسی شود، امروز باید غلام محمدی قربانی می شد تا بازی انتخاباتی و سیاسی بازی‌های آقایان به نتیجه برسد، اما این را به شما می گویم خادم در این کشتی ماندگار نیست، آقای خادم در این 9 سال خوب قاعده سیاسی بازی را آموخته است از این رو کشتی را بهترین فرصت برای استفاده دیده است.

کشتی ایران و تیم ملی کشتی آزاد بازیچه آقایان سیاسی باز شده است، از هیچ احدی هم نمی ترسم و حرف دلم را می زنم، هیچ ادعایی هم ندارم، خودم را به همه ثابت کرده‌ام، هر وقت کشتی به من نیاز داشته، مانند سرباز وظیفه شناس در خدمت تیم ملی بودم، چون خدمت به تیم ملی کشورم را یک افتخار می دانم اما حاضر نیستم جایی باشم که به شعور و شخصیتم توهین شود، این نوع رفتار نه تنها توهین به غلامرضا محمدی است بلکه زیر سوال بردن شعور مردم کشتی دوست ایران است. مردم ما به خوبی فرق خوب و بد را تشخیص می دهند.

در جایی گفته بودید که اولین نفری که بعد از کناره‌گیری با شما تماس گرفت، رضا مهماندوست سرمربی سابق تیم ملی تکواندو ایران بود، فکر می کنید پروسه کنار زدن مربیان جوان و مستعد تا چه زمانی ادامه دارد؟

تا وقتی سیاسی بازی در ورزش ایران وجود داشته باشد، این رویه ادامه خواهد داشت. من آدم سیاسی نیستم و سیاسی بازی را هم بلد نیستم، اما قطعاً اگر این رویه ادامه داشته باشد، ورزش ما در هیچ میدانی صاحب موفقیت نخواهد بود، اگر امروز رسول خادم وارد کشتی شده، به خاطر مسائل ورزشی نیست، بلکه به خاطر این است که او یک آدم سیاسی شده، امروز مربیان جوان ورزش ایران گردن زده می شوند.

دیروز رضا مهماندوست بود، امروز من، فردا نوبت به کوروش باقری هم خواهد رسید و پس از آن به سراغ محمد بنا خواهند رفت. امیال سیاسی و هدف گذاری جریان‌های سیاسی این است که تمام افتخارات زیر نظر مردان سیاسی رقم بخورد تا در آستانه انتخابات برخی افراد استفاده ابزاری کنند.

عده‌ای معتقدند از همان روزی که محمدرضا یزدانی خرم از کار برکنار شد، برنامه کنار گذاشتن شما طراحی شده بود، فکر نمی‌کنید اگر همان زمانی که رئیس فدراسیون برکنار شد، از ادامه مسوولیت انصراف می‌دادید، چنین رفتاری با شما صورت نمی‌گرفت؟

آنهایی که مرا می‌شناسند اخلاق خاص مرا مي‌دانند که همیشه به نیکی از مدیریت یزدانی خرم یاد کردم و هیچ گاه به مدیریت ایشان خدشه وارد نکردم، اما اگر من با ایشان از فدراسیون بیرون نیامدم، به این خاطر بود که زحمات سه ساله ما از بین می رفت؛ زحماتی که خود آقای یزدانی خرم هم در آن نقش داشت، وابستگی عاطفی من با بچه‌ های تیم ملی مانع از جدایی من شد، اگرچه اكنون هم مطمئنم که این تیم در آینده به خوبی خواهد درخشید.

به آینده تیم ملی در بازی‌های المپیک بسیار امیدوارید، اما اگر این موفقیت روی ندهد، ممکن است مسوولان فعلی فدراسیون کشتی مدعی شوند، شما هم در این ناکامی‌ها نقش داشتید؟

امیداورم که چنین اتفاقی رخ ندهد، چون یقین دارم بچه های کشتی آزاد لیاقت های بالايي دارند اما اگر چنین شود باید یقه آنهایی را گرفت كه چنین نسخه‌ای را برای کشتی پیچیدند. تا این لحظه این حرف را نزده بودم اما این جمله را خطاب به آقایاني که این وضعیت را برای کشتی ایران فراهم آوردند، می گویم که تاریخ درباره شما قضاوت خواهد کرد. شما مانند بسیاری از آنها که آمدند و روزی رفتند از کشتی می روید اما مهم این لست که چه وضعیتی به نام شما در تاریخ ثبت شود. مردم بهترین قاضی هستند، به همین دلیل قضاوت درباره عملکرد این افراد را به مردم بهترین قاضیان می سپارم، اما آن دسته از آقایانی که این گونه با شخصیت و آبروی من بازی کردند را به خدا واگذار می کنم، مطمئنا آن بالا یکی هست که حق مرا از دوستان بگیرند.

http://rajanews.com/detail.asp?id=113630

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.