شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اخطار سازمان بازرسي، جنگ برای انتصاب و تعلیق فوتبال !

 

گروه ورزش - سازمان بازرسی کل کشور با ارسال نامه‌ای به وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال نتایج انتخابات پانزدهم اسفند فدراسیون فوتبال را غیرقانونی دانست و در این زمينه خطاب به وزیر ورزش و جوانان نوشت: «حضور علی کفاشیان به عنوان بازنشسته در انتخابات غیرقانونی بوده و در انتخابات تخلف صورت گرفته است

به گزارش رجانیوز، اعلام نظر سازمان بازرسی در خصوص نتیجه انتخابات فدراسیون فوتبال برای فوتبالی‌ها خبر ویژه‌ای نبود، چون پیش از برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال نيز سازمان بازرسی کل کشور با ارسال دو نامه رسمی از غیرقانونی بودن شرکت علی کفاشیان و عزیزالله محمدی در جریان این انتخابات خبر داده بود ولی مسوولان فدراسیون فوتبال با تاکید بر استدلال‌های خود حضور این دو کاندیدا را در جریان انتخابات فدراسیون فوتبال بلامانع دانستند و با وجود مخالفت سازمان بازرسی کل کشور، روز گذشته (دوشنبه)‌انتخابات پرحاشیه ترین فدراسیون ورزشی کشور را برگزار کردند.

در عين حال، شب قبل از برگزاري انتخابات (يكشنبه شب)، هیئت رئیسه پیشین فدراسیون فوتبال پس از دریافت نامه فوری از سوی مدیران دستگاه ورزش برای آخرین بار در دوره مدیریتی خود قبل از برگزاری انتخابات فوتبال تشکیل جلسه دادند تا موضوع مورد نظر سازمان بازرسی کل کشور را به صورت دقیق ارزیابی کنند. در این نشست فوق العاده، مشاوران فدراسیون به اعضای هیات رئیسه پیشنهاد دادند كه با استناد به مفاد قید شده در آئین نامه خدمات کشوری، قانونی بودن حضور کفاشیان و عزیزمحمدی را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کنند.

آنها در کنار این مساله به اهمیت حضور ناظر ویژه کنفدراسیون فوتبال آسیا هم اشاره و تاکید کردند كه با وجود شائبه دخالت دولت در انتخابات فدراسیون فوتبال، ممکن است تاخیر ناگهانی انتخابات فوتبال تبعات سنگینی برای فوتبال كشور داشته باشد و بار دیگر کلیه فعالیت‌های فوتبال ایران به حالت تعلیق دربیاید.

مشاوران فدراسیون تاکید کردند كه اگر فوتبال ایران به هر دلیل تعلیق شود، بدون تردید ایران از رقابت‌های انتخابی جام جهانی حذف خواهد شد و به صورت خودكار، بحرین جایگزین ایران می‌شود تا خللی به برگزاری مسابقان انتخابی جام جهانی 2014 وارد نشود و از طرف ديگر، سه نماینده ایران در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا نیز از گردونه مسابقات خارج خواهند شد.

پس از اطلاع اعضای هیئت رئیسه از این ماجرا و تاکید سه عضو  برجسته هیات رئیسه، کفاشیان نامه مذکور را به دفتر وزیر ورزش و جوانان ارسال کرد تا آنها اجازه برگزاری انتخابات را صادر کنند.

پس از ارسال این نامه، رئیس فدراسیون فوتبال در برابر شماری از خبرنگاران قرار گرفت و تاکید کرد كه انتخابات طبق زمان بندی اعلام شده بدون تأخير برگزار خواهد شد، چون اگر این اتفاق روی بدهد، ممکن است تبعات خطرناکی در انتظار فوتبال ایران باشد، به همین دلیل انتخابات را در موعد مقرر برگزار خواهیم کرد.

با وجود تأکید ویژه کفاشیان در خصوص برگزاری به موقع انتخابات، صبح روز دوشنبه پیش از آغاز انتخابات، شایعات زيادي در مورد احتمال کناره‌گیری قریب الوقوع وی از جمع کاندیداها منتشر شد اما کفاشیان به‌رغم تمام این مسائل در انتخابات شرکت کرد و موفق شد كه در دور دوم انتخابات رئیس فدراسیون فوتبال از قریب پیشی بگیرد و به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال انتخاب شود.

انتخاب کفاشیان به عنوان رئیس جدید فدراسیون فوتبال موجب شد كه سايه شایعه تعلیق از روي فوتبال ايران كنار برود اما وزیر ورزش و جوانان پس از پایان مراسم انتخابات در سخنانی ضمن تبریک به رئیس فدراسیون فوتبال اعلام کرد كه ما در خصوص اعتراض سازمان بازرسی کل کشور موضع گیری نخواهیم کرد و از برگزاری انتخابات حمایت کردیم، اما اگر مشکلی وجود داشته باشد باید شخص آقاي کفاشیان در خصوص رفع آن اقدام کند.

در عين حال، در ساعات پایانی دوشنبه شب، خبرگزاری فارس از احتمال تائید نشدن انتخابات فدراسیون فوتبال به‌دليل ايراد قانوني سازمان بازرسی کل کشور خبر داد. انتشار این خبر در ساعات شامگاهي موجب شد كه چندان مورد توجه قرار نگيرد اما صبح سه‌شنبه خبر ارسال سومین نامه سازمان بازرسی کل کشور به فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان به تیتر نخست محافل خبری ورزشي تبدیل شد.

سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر غیرقانونی بودن نتایج انتخابات فدراسیون فوتبال اعلام کرد: «حضور علی کفاشیان به عنوان بازنشسته در انتخابات غیرقانونی بوده و در انتخابات تخلف صورت گرفته است.» پس از انتشار نامه سوم سازمان بازرسی کل کشور، واکنش‌های متفاوتی به این مساله صورت گرفت که در اين ميان، موضع‌گیری معاون حقوقی وزارت ورزش و جوانان در نوع خود جالب توجه بود. سید احمد رسولی‌نژاد  که با مهر گفت و گو مي‌كرد، گفت: «اگر سازمان بازرسی کل کشور از کفاشیان به قوه قضاییه شکایت کند و پرونده انتخابات را به آنجا ارجاع کند، کار عاقلانه این است که کفاشیان استعفا دهد تا انتخابات تجدید شود. ورود سازمان بازرسی کل کشور در این خصوص کاملاً قانونی است و دخالت این سازمان به معنای ورود دولت نیست و مستقل از دولت است

با اين حال، کفاشیان در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان لیگ برتر در مصاحبه با خبرنگاران گفت: «طرح اين مسايل براي فوتبال ايران بسيار خطرناك است. باور كنيد اين موضع را با تمامي اطلاعات و تجربياتي كه دارم بيان مي‌كنم كه خيلي براي فوتبال ما بد و خطرناك است. ببينيد در حضور وزير ورزش كشور و نماينده دولت بنده در انتخابات فدراسيون از سوي مجمع راي آوردم. 76 نفر عضو اين مجمع هستند كه با راي‌گيري از آنها رييس آينده فدراسيون مشخص شد. حال اگر ابهام و مساله خاصي درباره برخي قوانين وجود دارد، من كه هستم، بيايند صحبت كنيم و دلايل قانوني و اساسنامه‌اي را بيان كنيم تا هر ابهامي هست، به آن پاسخ داده شود؛ نه آن كه اعمال نظر نهادهاي دولتي درباره فدراسيون كه يك نهاد غيردولتي است و نيز انتخابات آن در رسانه‌ها مطرح شود

اما این پایان کار نبود چون معاون ورزشی وزارت ورزش و جوانان با تائید دریافت سومین نامه سازمان بازرسی کل کشور، گفت: «ما پیگیر این موضوع هستیم. در هر صورت مجمع انتخابی فدراسیون فوتبال برگزار شده و کفاشیان هم رئیس فدراسیون است. این نامه دو بار پیش از این آمده بود و به کفاشیان و وزیر ارجاع داده شده و صحبت‌هایی در این خصوص انجام داده بودیم. شب گذشته نامه سوم آمده كه باید آن را بررسی و سپس تصمیم‌گیری کنیم

سید حمید سجادی در مورد اینکه فدراسیون فوتبال زیر نظر فیفا فعالیت می‌کند و آیا امکان باطل شدن انتخابات فدراسیون فوتبال وجود دارد یا خیر،‌ عنوان کرد: «نمی‌دانم. ما باید این موضوع را بررسی و سپس تصمیم‌گیری کنیم

بالا گرفتن تنش میان فدراسیون فوتبال و ادامه تهدید سازمان بازرسی کل کشور فضای پرابهامی را در فوتبال ایران به وجود مي‌آورد و به همین دلیل نگرانی‌هاي در بین اهالی فوتبال دیده می‌شود، چرا که بر اساس اخبار موثق، دخالت احتمالی در سرنوشت مدیریت فوتبال، از سوی فیفا پذیرفته نیست و مي‌تواند فوتبال ایران را برای دومین بار با تعليق مواجه كند.

در عين حال، سؤال کلیدی اینجاست كه چرا مسئولان وزارت ورزش و جوانان برای حل مشکل به‌وجود آمده و پایان دادن به اختلاف‌ها، به این پرونده ورود نمی‌کنند تا مشکل قانونی که سازمان بازرسی از آن سخن می‌گوید، رفع و رجوع شود.

براساس قانون، در صورتی که هیئت دولت مجوز ادامه فعالیت کفاشیان را صادر کند، هیچ منعی برای فعالیت وی وجود ندارد مگر آن که دولت تمايلي به اين كار نداشته باشد که در اين‌صورت يا كفاشيان بايد استعفا دهد تا بار ديگر انتخابات برگزار شود یا گزينه‌ي تعلیق فوتبال ایران از کلیه مسابقات بین المللی، انتخاب شود. فوتبال ايران در سال 2006 طعم تلخ تعلیق را تجربه کرده است.

http://rajanews.com/detail.asp?id=119141

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.