شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ -  ۶ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

توکلی در صحن علنی مجلس: به داد مردم برسید، بیشتر از این تحمل گرانی ندارند

بی بی سی

احمد توکلی، از نمایندگان اصولگرای مجلس ایران از آنچه که وضعیت آشفته بازار مواد غذایی خوانده انتقاد کرده و گفته به دلیل تغییر قیمت ارز، کالاهای اساسی مثل گوشت ۶۰ درصد و روغن هم ۳۵ درصد گران شده است.


آقای توکلی در جلسه علنی چهارشنبه چهارم اردیبهشت (بیست و چهارم آوریل)، گفته وضعیت مواد غذایی "دیگر هرج و مرج بازار ماشین نیست که زندگی روزمره مردم را داغان نکند. مردم گوشت نخورند، حبوبات نخورند؛ اشکنه هم نخورند که یک قاشق روغن می خواهد."


آقای توکلی گفت که محمود احمدی نژاد در حالی از پرداخت یارانه ۲۵۰ هزار تومانی صحبت می کند که این کار را با ۹ برابر کردن قیمت سوخت، آب و برق انجام می دهد.


او در صحن علنی مجلس خطاب به مقام های ایرانی و نمایندگان مجلس گفت "من استدعا می کنم به داد مردم برسید مردم بیشتر از این تحمل گرانی را ندارند."


"این دیگر هرج و مرج بازار ماشین نیست که زندگی روزمره مردم را داغان نکند. مردم گوشت نخورند، حبوبات نخورند؛ اشکنه هم نخورند که یک قاشق روغن می خواهد"


احمد توکلی


دولت ایران به تازگی اعلام کرده که با حذف ارز مرجع دارو، گوشت، برنج، شکر و برخی تجهیزات پزشکی توسط دولت ایران، از این پس تنها برای واردات گندم، جو، ذرت و سویا ارز ۱۲۲۶ تومانی اختصاص داده خواهد شد.


نرخ ارز مبادله ای در ایران، حدود دو برابر نرخ ارز مرجع است و به این ترتیب، واردات کالاهایی مانند دارو و گوشت با ارز مبادله ای، ممکن است به افزایش قیمت این کالاها بینجامد.


پیش از این مصطفی پورمحمدی٬ رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفته بود که اگر گرانی‌هایی که در ایران است در اروپا بود٬ مردم این قاره٬ شهر‌ها را به هم می‌ریختند و به آشوب می‌کشیدند.


برخی از مقام های عالی رتبه سیاسی، اقتصادی و نظامی ایران طی ماه های اخیر درباره وضعیت بحرانی در اقتصاد ایران هشدار داده اند.


تشدید تحریم های بین المللی و مشخصا تحریم نفت ایران باعث کاهش شدید درآمدهای ارزی و دشوار شدن انتقال پول به این کشور شده است.


به تازگی احمد قلعه بانی، رئیس شرکت ملی نفت ایران گفته ایران در ازای بخشی از نفت خامی که به مشتریانش می‌دهد، کالا وارد می‌کند و "امکان تهاتر نفت خام با دارو و غذا" فراهم شده است.


مقام های دولتی عمدتا تحریم ها را عامل شرایط موجود می دانند اما منتقدان دولت آقای احمدی نژاد تاکید دارند که بخشی از مشکلات اقتصادی به دلیل "سوء مدیریت" دولت پیش آمده است.

منبع: بی بی سی، 4 اردیبهشت 1392
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.