شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

قدر مشترك يك ضد گفتمان (يادداشت روز)

کیهان

آرايش سياسي غبارآلود فعلي و دورنماي انتخاباتي كه 50 روز ديگر برگزار مي شود، موضوع اين نوشتار است. اكنون نوعي از ديالوگ در قواره بازار مسگران راه افتاده و طيفي از سياستگران چنان فضا را شلوغ كرده اند كه گمان مي برند با اين غلبه هياهو، دل از مردم هم برده اند. انتخابات البته همچنان كه مجال پرورش و ارتقاي «فرهنگ عمومي» است مي تواند بهانه اي براي آسيب به فرهنگ و شعور عمومي نيز باشد؛ به ويژه آن كه تمام دشمنان خارجي و داخلي ملت ايران از همين شعور عمومي ضربه خورده اند.
1- آيا از معركه گيري آلودگان به رذايل سياسي نبايد نگران بود؟ حتما. اين نگراني هميشگي اصحاب فضايل بوده كه سفلگان و بي مايگان معركه بگيرند. در عين حال خداوند به مومنان به شكل مشروط، اميد و اطمينان داده است. پروردگار متعال در آيات 100 و 105 سوره مائده مي فرمايد «قل لايستوي الخبيث و الطّيب و لو اعجبك كثره الخبيث... يا ايها الذين امنوا عليكم انفسكم لايضرّكم من ضلّ اذا اهتديتم... اي پيامبر بگو خبيث و طيب- پاك و ناپاك- برابر نيستند حتي اگر زيادي خبيث تو را شگفت زده كند، پس اي صاحبان خرد تقوا پيشه كنيد باشد كه رستگار شويد... اي كساني كه ايمان آورده ايد بر شما باد مراقبت خويش، كه از گمراهي گمراهان زياني به شما نمي رسد اگر هدايت يافته باشيد».
33 سال پيش در حالي كه بني صدر و دفتر او خيانت هاي خود را آغاز كرده بودند، ارتش آمريكا هواپيماها و هلي كوپتر ها و كماندوهاي خود را براي انجام يك كودتاي برق آسا در صحراي طبس پياده كرد. ظاهراً تمام محاسبات و هماهنگي ها انجام گرفته بود تا ضربه آخر را با يورش به نقاط مهم تهران وارد كنند. آن شب- پنجم ارديبهشت 1359- خيلي ها خواب بودند اما طوفان شن مأموريت الهي را به ظرافت تمام انجام داد و طومار نقشه پيچيده دشمن را درهم پيچيد. اين ثمره تقواي يك ملت الهي بود و به دفعات از همين درخت پاك، ميوه شيرين پيروزي حاصل شد در حالي كه دشمنان خارجي و داخلي نقشه چيده و نسخه شبيخون و خيانت پيچيده بودند.
بايد پاك و از سر تقوا به سراغ هر امر سياسي و از جمله انتخابات رفت، كه اگر چنين بود كثرت كج رفتاري ها و بي تقوايي هاي برخي بازيگران نمي تواند ما را مضطرب سازد. هنر اصلي دلسوزان كشور و انقلاب در همين انتخابات پيش رو ، برقرار داشتن شعله فروزان «تقواي جمعي و ملي» است؛ آنگاه شك نبايد كرد در وعده الهي كه «لايضركم من ضل اذا اهتديتم».
2- تا «سنخيت» نباشد محال است دو موجود مخالف با يكديگر اتحاد و ائتلاف و الفت پيدا كنند. سنخيت مسئله تضاد ها را حل و چرايي همسويي طيف هاي به ظاهر معارض قبلي را بازگو مي كند. قاعده همين است كه «كبوتر با كبوتر باز با باز- كند هم جنس با هم جنس پرواز» اما اگر در عالم سياست ديديد كلاغ و لك لك با هم جمع شده اند، هر چند در حيرت و شگفتي بمانيد، ترديد نكنيد كه ماجرايي در ميان است. به تعبير حكيم والامقام در دفتر دوم مثنوي معنوي؛
آن حكيمي گفت ديدم هم تكي
در عجب ماندم بجستم حالشان
چون شدم نزديك، من حيران و دنگ
در بيابان زاغ را با لك لكي
تا چه قدر مشترك يابم نشان
خود بديدم هر دوان بودند لنگ
مولوي در ادامه همين بيان حكيمانه به نجواي گل با جعل (سرگين غلطان) مي پردازد و مي فرمايد:
با زبان معنوي گل با جعل
گر گريزاني ز گلشن بي گمان
غيرت من بر سر تو «دور باش»
ور بياميزي تو با من اي دني اين همي گويد كه اي گنده بغل
هست آن نفرت كمال گلستان
مي زند كاي خس از اينجا دور باش
اين گمان آيد كه از كان مني...
اين، حكايت همه آنهاست كه با آرمان هاي پاك انقلاب از ابتدا نساختند يا در ميانه راه به سوي اردوگاه دشمنان انقلاب اسلامي غلتيدند و سرگين غلطاني كردند. «ولايحزنك الذين يسارعون في الكفر ... (اي پيامبر) آنها كه به سوي كفر شتاب مي گيرند، تو را محزون نسازد، آنان هرگز هيچ زياني به خدا نمي رسانند. خداوند اراده كرده كه بهره اي براي آنها در آخرت قرار ندهد». (آيه 617 سوره آل عمران)
3- گفتمان ها و خرده گفتمان هايي در آرايش سياسي موجود و انتخابات پيش رو ديده مي شود. از خرده گفتمان ها كه به تنوع در اين فضا دامن زده فعلا صرف نظر مي كنيم اما يكي از گفتمان هاي اصلي همان گفتمان اصيل «جمهوري اسلامي» در برابر همه گردن كلفت ها و گردن كلفتي هاست. جبهه اصلي مقابل اين گفتمان، جبهه استكبار است كه جمهوريت و اسلاميت را يكجا در ايران پيش از انقلاب به مسلخ برده بود. در كنار اين گردن كشان جهاني، برخي گردن كشي ها و گردن كلفتي ها نيز در فضاي سياسي تاريخ پس از انقلاب ديده شده كه كم يا زياد در خدمت صاف كردن جاده دشمن خارجي قرار گرفته يا دست كم اسباب غفلت از دشمن اصلي را فراهم كرده است. اين صاحبان نفوذ هر چند كه داراي سلايق سياسي متفاوت - و بعضا مخالف هم- بوده اند اما در قدر مشترك خودكامگي، گرو گرفتن مسئوليت و قدرت و انتخابات، و بازي خيانت با منافع ملي و مصالح عمومي سنخيت پيدا كرده اند.
چه كسي باور مي كرد برخي تندروهاي دو طيف چپ و راست با هم در سال هاي 57 و 67 به ائتلاف پنهان رسيده باشند در حالي كه ظاهرا طي 61-51 سال قبل از آن سايه هم را با تير مي زدند؟ جريان روزنامه سلام و نشريه بيان و دفترتحكيم وحدت و طيفي از سران مجمع روحانيون و سازمان مجاهدين انقلاب واقعا معارض دولت سازندگي (به ويژه دولت اول) و رئيس آن كه جامعه روحانيتي و اصطلاحا راستي محسوب مي شد، بودند و بعضا اختلافات را تا حد پدركشتگي رساندند. آنها دو سال بعد از دوم خرداد 67 نيز تسويه حساب و عقده گشايي سختي با آقاي هاشمي رفسنجاني كردند و همين امروز برخي از اعضاي اين طيف كه صريح تر حرف مي زنند يا در خارج از كشور حضور دارند، همچنان با تندي و تلخي از هاشمي ياد مي كنند. اما اين همه مانع از آن نشد كه دوطيف با هم در سال 67 ائتلاف نكنند. آقاي حسين مرعشي سخنگوي حزب كارگزاران سازندگي 61 سال پس از ماجرا، تازه در بهمن سال گذشته از اين اتفاق رازگشايي كرد و در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت كه «ما از آقاي هاشمي استفسار كرديم كه تكليف چيست و او 6 ماه قبل از انتخابات خرداد 67 به ما گفت برويد سراغ حمايت از خاتمي». آن زمان در واقع مرزبندي ناقص چپ-راست از حيز انتفاع ساقط شده بود اما هنوز افكارعمومي فكر مي كرد جريان متبوع آقاي خاتمي، منتقد دولت سازندگي و جريان متبوع آقاي ناطق نوري ادامه سياست هاي دولت است. جامعه تشنه عدالت و پاكدستي دولتمردان با همين تلقي به خاتمي رأي داد كه در پوسترهاي تبليغاتي او نوشته شده بود «سلام بر 3 سيد فاطمي-خميني و خامنه اي، خاتمي»!
61 سال بعد از شعبده بازي خرداد 67، به نظر مي رسد تردستي مشابهي البته با برخي تغييرات و به روزآوري شگردها در حال نمايش در منظر افكارعمومي است. تا نشان سمّ اسبت گم كنند- تركمانا نعل را وارونه زن!
4- سنخيت «گردن كشي در برابر قانون و قدرت اندوزي نامشروع و مستي نعمت و تشكيل باند براي تداول و تداوم منصب» در دو طيف فتنه گر و حلقه انحراف، تحليل گران را به اين باور نزديك مي كند كه اين گروه ها در حال زد و بند و ائتلاف پنهان با يكديگر هستند. نگوييم كه سه نفر رئيس اين طيف ها و حلقه ها در گذشته با هم چه قدر گلاويز شدند و از جمله دو نفر اصلي طرفين، از شدت كينه چگونه هيزم كش آتش افروزي دشمن در فتنه و التهاب سال 88 شدند. آن دشمني ها مي تواند سر جاي خود باشد اما يك كينه بزرگ تر با اركان قانون اساسي كه مزاحم خودكامگي همين سياست بازان شده، فعلا آنها را همسو و هم جنس و هم داستان كند. ضمن اينكه نفرات بعدي دو طرف نه تنها با يكديگر كينه ندارند بلكه بعضا پالوده نيز مي خورند و در نشريات يكديگر ضمن مصاحبه، هم پوشاني مي كنند و براي يكديگر آتش تهيه و تأمين عمليات مي ريزند. فعلا روزنامه ها و سايت هاي دو طرف مشغول ريختن آتش تهيه با مضامين «انتخابات آزاد»، «نمي گذارند و نگذاشتند كار كنيم»، «مي خواهند تقلب كنند»، «نمي گذارند چالش با آمريكا را حل كنيم وگرنه مشكلات كشور به راحتي حل مي شد» و... هستند. اما اين همه داستان نيست. شما از خود بپرسيد طي 4-3 سال گذشته مثلا از ليدر حلقه انحرافي يا فرد اصلي حامي وي چندبار موضع گيري عليه فتنه گران و سران آنها شنيده ايد؟ ليدر حلقه كه دراين باره جزو ساكتين كامل است هر چند كه مثلا احساس مسئوليت كرد از دوستي با مردم اسرائيل يا پايان دوره اسلامگرايي سخن بگويد. متقابلا بارها در رسانه هاي فتنه گران و ضدانقلاب ديده شد كه درباره برخي كجروي ها و قانون شكني هاي حامي اصلي حلقه انحراف، هورا و مرحبا گفتند، هر چند كه سرزنش مواضع انقلابي گذشته او همچنان سر جاي خود باقي است.
5- اين نوشته در مقدمات خود مي ماند و موضوع آن بايد در فرصت ديگري بسط داده شود. به اجمال بايد گفت هر چند مهره چينان دو طيف فتنه گر و منحرف با چراغ خاموش و موتور روشن حركت مي كنند اما نهايتا تا يكي دو هفته آينده مجبورند از تاريكي بيرون بيايند و آنگاه معلوم شود كه اين صحنه نيز صحنه ائتلاف همه گروه هاي نفاق در جنگ احزاب است. لابد بي هياهو و شلوغي و مزاحمت و هزينه نخواهند بود. اين هم بخشي از پروژه ديرپاي جنگ نيابتي دشمن است كه ايران جديد و مقتدر، درگير فرسايش باشد. پس نيروي رسانه اي و تبليغاتي دشمن نيز پشت سر آنان قرار مي گيرد. غوغا و جنجال خاصيت اين جبهه ائتلافي پر از دروغ و نفاق است اما بايد به بركت تقواي جمعي در برابر گردن كشان قد علم كرد. اينجا آخر خط قانون شكني و رسم بد گروكشي است. ما سخت تر از اين موج ها را در سال هاي 87، 28 (انتخابات مجلس هفتم) و 88 از سر گذرانديم. اكنون جبهه اصلي مقابل مردم، همين جريان سركشي در برابر قانون است. بايد موج «نه» به آنان را به عنوان گفتمان اصلي جمهوري اسلامي احيا نمود و گردنشان را به بركت مردم نجيب و صبور و بصيري كه حماسه نهم دي 88 را رقم زدند، نرم كرد. اين شرط انتخاب رئيس جمهور با تراز «حسن سابقه و امانت و تقواست».
محمد ايماني

منبع: کیهان، 5 اردیبهشت 1392
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
کیهان:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.