شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

ترجیح رهبر بر برادر

بی بی سی

گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۴۹ روز تا انتخابات
داوود احمدی‌نژاد: ولایت را فنای جانبداری از برادرم نمی‌کنم
 
داوود احمدی‌نژاد، رئیس سابق دفتر بازرسی رئیس جمهور و برادر محمود احمدی نژاد کلیک گفته است که با جانبداری از برادرش "دنیا و آخرت خود را فنا" نمی‌کند و "ولایت را به او ترجیح" می‌دهد.
او در جلسه ای با عنوان "گذر از فتنه و انحراف در انتخابات ۹۲" که در رشت برگزار می شد گفت که ارتباطی با محمود احمدی نژاد، برادرش ندارد.
"فتته" اصطلاحی است که عده ای از اصولگرایان برای بعضی از چهره های اصلاح طلب به کار می برند که به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ اعتراض کردند و "انحراف" به بعضی از نزدیکان به دولت محمود احمدی نژاد اشاره دارد.
داوود احمدی نژاد گفت: "احمدی‌نژاد در سه نامه‌ای که تاکنون برای بنده نوشته، مرا بی‌دین خوانده و این امر حجت را برایم تمام کرده است."
"با جانبداری از احمدی‌نژاد دنیا و آخرت خود را فنا نمی‌کنم و ولایت را به او ترجیح می‌دهم."
داوود احمدی نژاد گفت که حامیان رئیس جمهور ایران به دنبال ورود به انتخابات نیستند زیرا به گفته او "اگر اینگونه بود قبل از فرا رسیدن انتخابات کشور را رها نمی‌کردند و اقتصاد را به نابودی نمی‌کشاندند".
او همچنین احتمال ورود اسفندیار رحیم مشایی را رد کرد و گفت که آقای رحیم مشایی "ثبات هویتی ندارد و به دنبال ورود به انتخابات ریاست جمهوری نیست زیرا می‌داند در انتخابات رای نمی‌آورد".
پسر هاشمی رفسنجانی: نامزدی پدرم در انتخابات دروغ محض است
یاسر هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی خبر اعلام تصمیم پدرش برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را "دروغ محض" خواند.
او خبر ورود اکبر هاشمی رفسنجانی به انتخابات و آماده کردن اقلام تبلیغاتی را تکذیب کرد.
کلیک به گزارش خبرگزاری فارس یاسر هاشمی، کوچکترین فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی به عنوان مشاور حسن روحانی همراه با علی یونسی، وزیر پیشین اطلاعات به تبریز سفر کرده تا در خصوص مسائل انتخاباتی با گروه‌های مختلف در استان آذربایجان‌شرقی گفت و گو کنند.
او همچنین احتمال نامزدی محسن هاشمی، فرزند دیگر آقای هاشمی را انتخابات ریاست جمهوری رد کرد و گفت: "برادرم فقط در انتخابات شوراها شرکت کرده و قصد ورود به مقوله ریاست جمهوری را ندارد."
او همچنین گفت که دادگاه مهدی هاشمی، برادر دیگرش "قطعا تاثیری" در انتخابات نخواهد داشت.
به نوشته فارس مهدی حسینی، نماینده مردم تبریز در دوره ششم مجلس، مسئول ستاد حسن روحانی در آذربایجان شرقی بوده و این دیدارها و جلسات را برگزار کرده است.
باهنر: خاتمی از سران فتنه نیست
محمد باهنر: ما خاتمی را از سران فتنه نمی دانیم اما دونفر دیگر را سران فتنه می دانیم
محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس و یکی از کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری کلیک گفته است که محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران را از "سران فتنه" نمی داند.
آقای باهنر در جمعی از دانشجویان در یاسوج گفت: "ما خاتمی را از سران فتنه نمی دانیم اما دونفر دیگر را سران فتنه می دانیم."
ظاهرا اشاره آقای باهنر به میرحسین موسوی و مهدی کروبی است که در حال حاضر در حصر خانگی به سر می برند.
مجری برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران کیست؟
هیات اجرایی مرکزی انتخابات چیست؟ چه وظایفی دارد و دولت در چه کاری تاخیر دارد که به اعتراض مجلس منجر شده است؟
او درباره این دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ گفت: "آن دونفر دیگر خیلی ظلم کردند و اگر توبه کنند شاید خدا آنها را ببخشد."
آقای باهنر گفت که آقای خاتمی می توانست مواضع شفاف تری در انتخابات ۸۸ داشته باشد و افزود: "ما معتقدیم تمام اصلاح طلبان حامی فتنه نبوده و نیستند."
بسیاری از اصولگرایان رخدادها و اعتراضات خیابانی پس از انتخابات دوره پیش را "فتنه" و رهبران اصلاح طلب را "سران فتنه" نامیده اند.
آقای باهنر پیشتر گفته بود اگر محمد خاتمی برای انتخابات نامزد شود، "جدی‌ترین" رقیب او خواهد بود.
محمدرضا باهنر به همراه محمدحسن ابوترابی فرد (نایب رئیس مجلس)، مصطفی پورمحمدی (رئیس سازمان بازرسی کل کشور)‌٬ منوچهر متکی (وزیر پیشین خارجه) و یحیی آل اسحاق (وزیر پیشین بازرگانی) اعضای یک ائتلاف پنج نفره از اصولگرایان را تشکیل می دهند.
این تشکل در کنار ائتلاف ۱+۲ (محمد باقر قالیباف٬ علی اکبر ولایتی و غلامعلی حداد عادل) از گروه های اصلی اصولگرایان است که فعالیت خود را برای حضور در انتخابات آغاز کرده است
تدوین آیین‌نامه جدید شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت نامزدها
عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفته است که این شورا به منظور "بررسی دقیق صلاحیت کاندیداها" آیین نامه ای جدیدی تدوین می کند.
او گفته است که در این آیین نامه ملاک جدیدی نسبت به گذشته در نظر گرفته نشده و بیشتر یک آیین نامه اجرایی است.
به گفته آقای کدخدایی این آیین نامه به اعضای شورای نگهبان کمک می کند تا بتوانند در بررسی صلاحیت کاندیداها در این دوره از انتخابات دقیق تر عمل کنند.
صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری پس از ثبت نام باید توسط شورای نگهبان بررسی شود.
 

منبع: بی بی سی، 6 اردیبهشت 1392
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.