شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

حماسه سياسي با حضور اصلاح‌طلبان رقم مي‌خورد

مردمسالاری

منتقدان نظام نبايد رد صلاحيت شوند


 نماينده مردم تهران گفت: اين دوره انتخابات رياست جمهوري دوره‌ کم تجربه‌ها نيست؛ بلکه افراد استخوان‌دار بايد وارد عرصه شوند.


به گزارش ايسنا، علي مطهري در دانشکده علوم حديث دانشگاه قرآن و حديث گفت: معتقد به تز شهيد مطهري هستم که ايشان معتقد بودند استقلال روحانيون با پست‌هاي اجرايي دولتي خدشه‌دار مي‌شود، ولي در عين حال بر اين باور بودند که اشکالي ندارد روحانيون در شرايط اضطرار در اين پست قرار بگيرند اکنون نيز شرايط کشور، شرايط اضطرار و بحران است؛ بنابراين معتقدم در چنين شرايطي تنها کسي که مي‌تواند به وضع موجود سر و سامان دهد آقاي هاشمي است.


وي افزود: البته ايشان خوب است که بيايند و چهار سالي به اوضاع کشور سر و سامان دهند و وقتي شرايط عادي شد، بروند.


مطهري تاکيد کرد: اين دوره انتخابات رياست جمهوري دوره‌ کم تجربه‌ها نيست؛ بلکه افراد استخوان‌دار بايد وارد عرصه شوند و‌ آقاي هاشمي توان گردآوري گروه‌هاي سياسي مختلف را دارد. هم چنين ايشان توان برقراري اعتدال را نيز داراست؛ نفوذ ايشان در برخي کشورهاي عربي موجب بهبود وضع ايران در جهان عرب مي‌شود؛ علاوه بر آن شناخت دنيا از ايشان قطعا روي روابط ايران و جهان تاثير مثبت خواهد گذاشت.


وي با اشاره به ديدارش با آيت‌الله هاشمي رفسنجاني گفت: به ايشان پيشنهاد دادم که فقط براي يک دوره چهارساله بيايند و بعد از سروسامان دادن به امور کشور بروند، اما اگر عده‌اي تصور مي‌کنند که ايشان قدرت‌طلب‌ است، اشتباه مي‌کنند کسي که دو بار رييس جمهور کشور بوده بعيد است قدرت طلب باشد بسياري از تخريب‌ها عليه ايشان غلط است و نظرسنجي‌ها حکايت از پايگاه اجتماعي قوي ايشان دارد.


وي در پاسخ به سوالي درباره هزينه احتمال رد صلاحيت خاتمي براي نظام گفت: رد صلاحيت آقاي خاتمي براي نظام قدري هزينه خواهد داشت چرا که ايشان چهره داخلي و بين‌المللي شناخته شده‌اي دارد و اساسا اين کار مناسب نظام نيست.


نماينده مردم تهران در عين حال در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر هزينه تاييد صلاحيت خاتمي براي شوراي نگهبان گفت: گاهي فردي به صرف منتقد بودن رد صلاحيت مي‌شود ولي يک وقت به دليل افکار غير اسلامي رد صلاحيت مي‌شود و رد صلاحيت آقاي خاتمي رد صلاحيت يک منتقد به نظام است و اکثريت مردم ايشان را فتنه‌گر و برانداز نمي‌دانند؛ ايشان به مسائل اتفاق افتاده پس از انتخابات سال 88 اعتراض کردند؛ بنابراين منتقد نظام هستند ولي افرادي هستند که گروه‌شان افکار غيراسلامي را ترويج مي‌دهد بنابراين در صورت تاييد صلاحيت چنين افرادي شوراي نگهبان زير سوال مي‌رود.


وي در واکنش به اين پرسش که رد صلاحيت احتمالي مشايي چه واکنش‌هاي احتمالي‌اي را از سوي احمدي‌نژاد در پي خواهد داشت گفت: پاسخ اين پرسش را از خود ايشان بايد پرسيد، اما علامت‌ها و نشانه‌ها حکايت از آن دارد که ايشان ساکت نمي‌ماند. آقاي احمدي‌نژاد به مشايي اعتقاد دارد و شايد از ايشان کراماتي ديده است که اين طور از ايشان دفاع مي‌کند.


وي در پاسخ به اين پرسش که آيا ورود خاتمي به انتخابات براي شما نفعي دارد که درخواست حضور ايشان را داريد؟ گفت: معتقدم تحقق حماسه سياسي با حضور اصلاح‌طلبان رقم خواهد خورد و کانديداي حداکثري اين جريان آقاي خاتمي است؛ به همين دليل گفته‌ام که ايشان بهتر است به برخي مسائل توجه نکنند و با شرکت در انتخابات سعه‌صدر نظام را محک بزنند.


مطهري در واکنش به پرسش يکي از دانشجويان که از وي پرسيد آيا گسترش بي‌حجابي ريشه در دوره خاتمي ندارد؟ گفت آنچه «اوج بدحجابي و بي‌حجابي» خوانده مي‌شود مربوط به دوران فعلي است و وضعيت فعلي اصلا قابل قياس با دوران خاتمي نيست. شما به خيابان‌ها برويد و علامت و چراغ‌سبزها به افراد فرصت‌طلب را ببينيد و آن‌گاه با دوران آقاي خاتمي مقايسه کنيد.


وي خطاب به دانشجويان حاضر در اين نشست با بيان اين‌که نبايد تنها برخي روزنامه‌ها و سايت‌ها را بخوانند تاکيد کرد: قدري فکر خود را باز کنيد.


وي در پاسخ به اين پرسش که چرا از کساني که مقابل رهبري ايستادند دفاع مي‌کنيد؟ گفت: رهبري در خطبه‌هاي نماز جمعه خردادماه گفتند اردوکشي انتخابات برگزار نشود؛ اصلاح‌طلبان نيز تلاش کردند 30 خرداد راهپيمايي برگزار نشود، ولي شور و هيجان انتخابات اوضاع را از کنترل آنان خارج کرد؛ پس نمي‌توان گفت اصلاح‌طلبان مقابل رهبري ايستادند.


وي در پاسخ به پرسشي که در آن ادعا شد دولت از امکاناتش براي تبليغات انتخاباتي استفاده مي‌کند، اين اقدام را در صورت انجام آن تخلف دانست و مدعي شد: برنامه استاديوم آزادي که موجب خراب شدن چمن اين استاديوم بود نيز تخلف بود؛ بر اساس تحقيقاتم مشخص شد هزينه برگزاري برنامه استاديوم آزادي 50 ميليارد تومان بود سفرهاي استاني نيز مشخص است که با هدف تبليغات انتخاباتي انجام مي‌شود اينکه او پرچم ايران را پس از سخنراني‌اش به دست مشايي مي‌دهد به معناي اين است که پس از خودش مشايي کشور را بايد اداره کند سفرهاي پي در پي اين روزهاي وزرا به استان‌هاي مختلف نيز تخلف است و مجلس بايد وارد شود.


مطهري در پاسخ به اين پرسش که شما اصلاح‌طلبيد يا اصولگرا گفت: به معناي اصطلاحي نه اصلاح‌طلبم نه اصولگرا نمي‌دانم چي هستم لااقل شما بگوييد در مواضع فرهنگي اصولگرا و در مسائل آزادي و دموکراسي اصلاح‌طلب هستم.


مطهري در پاسخ به پرسش دانشجوي ديگري که از وي درباره دفاع از نوري‌زاده پرسيده بود، پاسخ داد: در موضع برخورد پليس فتا با وبلاگ‌نويسان اساسا معتقد به برخوردهاي خشن نيستم و اين نيرو نبايد با ستار بهشتي به آن نحو برخورد مي‌کرد؛ حرفم اين بود نبايد از بيان سخنان مخالفان ترسيد. بنده نوري‌زاده را به عنوان مثال بيان کردم که يک نويسنده وبلاگ نويس است و به راحتي مي‌تواند نظراتش را بيان کند و کسي هم با او کاري ندارد بنابراين از وي دفاع نکردم.


مطهري در پاسخ به اين پرسش که چرا کروبي و موسوي را پاک مي‌دانيد؟ گفت: نگفتم که موسوي و کروبي پاکند؛ آنان نبايد مردم را به خيابان‌ها مي‌کشانند؛ اين آقايان از اين جهت خطا کارند.


وي در بخش ديگري از سخنانش در دانشکده علوم و حديث گفت: شهيد مطهري در کتاب آينده انقلاب اسلامي ايران درباره آزادي تفکر و عقيده و تفاوت اين دو به تفصيل سخن گفتند در کتاب عشق انسان به انسان موضوع غير اختياري است و نمي‌توان کسي را مجبور به دوست داشتن يا نداشتن ديگري کرد در حوزه دين و ايمان نيز به چنين موضوعي اعتقاد دارند؛ پذيرش اصول دين در اسلام تقليدي نيست بلکه با عقل و قلب بايد پذيرفته شود. امور اجباربردار نظير راستگويي و امانت‌داري به دليل اجبار به کمال مطلوب نمي‌رسند، اسلام مي‌خواهد ما راستگو باشيم نه اين‌که راست بگويم از منظر اخلاق نبايد صرفا راست بگويم بلکه صداقت بايد ملکه وجودمان شده باشد تا آثار روحي و رواني در ما هويدا شود. رشد فکري نيز اجباربردار نيست.


فرزند شهيد مطهري با بيان اين‌که «شهيد مطهري در سال 1348 درباره انتخابات مثال جالبي زد» گفت: ايشان معتقد است دوره انتخابات براي افراد جامعه زمينه رشد را به وجود مي‌آورد البته نوع نگاه به انتخابات بسيار مهم است تعبير تهديد انتخابات را نمي‌پسندم بلکه معتقدم برگزاري هر انتخابات آسيب‌هايي در پي دارد. اين آسيب‌ها منشاء مشکلات براي کشور شده است، يکي از آسيب‌هاي انتخابات رياست جمهوري وارد کردن ولايت فقيه به انتخابات است. برخي که به ولايت فقيه التزام هم دارند، تلاش مي‌کنند بيش از حد انتظار ايشان را در انتخاب مردم دخيل کنند. رهبري صراحتا مي‌گويند نظري درباره فردي ندارد ولي اين افراد اصرار مي‌کنند که نظرشان روي فلان فرد است به همين دليل اين مساله منشا مشکل مي‌شود؛ بنابراين توصيه مي‌کنند نبايد سراغ فردي ديگر رفت و مردم متدين نيز فکر مي‌کنند بايد به همين شخص راي دهند.


نماينده مردم تهران بر دخالت نکردن نهادهاي حکومتي در انتخابات هم تاکيد کرد و در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به بررسي صلاحيت کانديدها افزود: بايد در بررسي صلاحيت‌ها هم سهل‌گيري و هم سخت‌گيري شود نسبت به منتقدان نظام سهل‌گيري شود اشکالي ندارد که منتقدان نظراتي غير از نظرات ولايت فقيه داشته باشند ايشان فرمودند (رهبري) مرز التزام به ولايت فقيه، احکام حکومتي است. وي تاکيد کرد: منتقدان نظام نبايد رد صلاحيت شوند. اين نماينده مجلس در بخش ديگري از سخنانش حضور حداکثري مردم در انتخابات رياست جمهوري را موجب تعديل رفتارهاي خصمانه غرب عليه جمهوري اسلامي ايران دانست و افزود: اگر در انتخابات خردادماه مشارکت افراد بالا باشد قطعا در رفتار غربي‌ها،‌تحريم‌هاي اقتصادي و تهديدهاي نظامي تاثير خواهد گذاشت غرب همواره در پي ايجاد آشفتگي‌هاي داخلي و بعد اشغال کشورهاست به طور مثال در اثر تحريم‌ها عراق را تضعيف کردند و همزمان برخي مقامات اين کشور را خريدند نتيجه آن شد، وقتي نيروهاي آمريکايي به عراق وارد شدند کسي را براي مقاومت نديدند. آنان براي ايران نيز چنين الگوي را دنبال مي‌کنند ولي کارشان آسان نيست. اگر 70 درصد مردم در انتخابات شرکت کنند پيام روشني به غرب داده مي‌شود و قطعا بر وضع اقتصادي کشور نيز تاثير مثبت خواهد گذاشت.


 

منبع: مردمسالاری، 10 اردیبهشت 1392
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
مردمسالاری:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.