شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

لاریجانی: ادعای ارتباط با ولایت امام زمان دکان سیاسی است

مهر

/ مکتب ایرانی ناسیونالیسم روستایی است
رئیس مجلس با بیان این که برخی از ولایت صحبت می‌کنند اما به ولایت فقیه توجهی ندارند، گفت: ادعای ارتباط با ولایت امام زمان دکان سیاسی است.
 
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی ، علی لاریجانی امروز دوشنبه ۱۶ اردیبهشت با حضور در جمع کارکنان حفاظت هواپیمایی سپاه گفت: این ایامی که به عنوان عقیدتی سپاه نامگذاری شده امیدوارم باعث بصیرت بیشتر برای شما عزیزانی که یک نیروی مسلح مکتبی هستید شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که شهید مطهری در روزهای آغازین انقلاب اسلامی با یک شعف خاصی به دنبال تشکیل سپاه پاسداران در شورای انقلاب بود تصریح کرد: شهید مطهری سپاه پاسداران را ارتش اسلامی یاد کردند که گستره فعالیت این نهاد فراتر از جغرافیای ایران است.

وی ادامه داد: سپاه پاسداران در بحبوحه جنگ با افرادی که به صورت موذیانه فتنه هایی خلق می‌کردند و مزاحمت‌هایی در هواپیما ایجاد می‌کردند وارد کار شد و این مشکل سیاسی که برای حیثیت جمهوری اسلامی خوب نبود را ریشه‌ای حل کرد و آبروداری کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: سپاه پاسداران در هر مقطعی حساس که وارد موضوعی شد نگذاشت بر پیکره انقلاب زخمی وارد شود و بر آن مرهم گذاشت که نمونه بارز آن تشکیل گشت ثارالله برای مقابله با آشوب‌طلبی‌هایی بود که منافقین انجام می‌دادند.

وی افزود: افرادی که در سپاه مشغول به انجام وظیفه هستند برای روزی به سپاه نیامدند بلکه هدف والایی دارند، در شرایط حساس سپاه پاسداران کارهای مهمی با اتکا به این نیروها انجام داده است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با اشاره به نزدیکی به سوم خرداد و آزادی خرمشهر و نقش سپاه در این امر مهم یادآور شد: حصر آبادان کار بی‌سابقه‌ای بود که ساده نبود و این بازمی‌گردد به شعار مکتبی سپاه پاسداران که یک ظرفیت ارزشمند برای ملت ایران است و از آرمان‌های انقلاب در ایران صیانت می‌کند.

لاریجانی افزود: اصالت مکتب اسلام به این است که ما از راهش به آن برسیم و راه آن روحانیت است. چپ‌زدگی و راست‌زدگی در مکتب انحراف است و گردگویی در این زمینه اشکال دارد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: گاهی در زمان اصلاحات در کشور حرف‌هایی راجع به ولایت فقیه زده می‌شد و در زمان انتخابات خبرگان بحث‌هایی را مطرح می‌کردند. گاهی می‌گفتند یا جمهوریت یا اسلامیت. در این سال‌ها هم گاهی از این حرف‌ها زده می‌شود، گاهی از ولایت صحبت می‌شود اما به ولایت فقیه توجه نمی‌شود؛ یعنی شما ارتباط با ولایت امام زمان (عج) دارید؟ آیا ما چنین چیزی در مکتب داریم؟ اینکه برخی می‌گویند با ولایت ارتباط داریم حرفی گزاف و دکان سیاسی است. اگر کسی بخواهد ولایت امام زمان (عج) را معنا کند تعبیرش مراجع، فقها و ولایت فقیه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از طرح موضوعاتی مثل مکتب ایرانی یادآور شد: اینکه در برخی مسائل گردگویی کنیم و معلوم نباشد راجع به چه چیزی حرف زده می‌شود از اشکالات است. حرف زدن از مکتب ایرانی یعنی چه؟ ایران یک جغرافیاست؛ در حالی که مکتب مربوط به فکر است نه جغرافیا. شاید هم مقصود این است که نوعی ناسیونالیسم بنا کنیم، اما آیا ما می‌توانیم از طریق ناسیونالیسم جریان الهام‌بخش انقلاب را تسری دهیم؟ این همان چیزی است که دیگران می‌خواهند و در واقع نوعی ناسیونالیسم روستایی است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه اعوجاجات در مکتب اسلام با جدا شدن از روحانیت آغاز می‌شود، تصریح کرد: اصالت اسلام همان راهی است که امام (ره) و شهید مطهری رفتند.

لاریجانی عزتمندی ایران در منطقه را به دلیل دفاع از فلسطین و دفاع از حق دانست و افزود: یکی از عواملی که در زمان شاه برای ملت کسر شان بود، این بود که شاه به اسرائیل کمک می‌کرد و این برای ما ذلت بود، اما امام (ره) شرایط را عوض کرد. برخی در همین سال‌ها فکر می‌کردند مساله فلسطین برای ایران هزینه دارد؛ در حالی که موضوع فلسطین توان ملی ما را بالا می‌برد و باعث شده امروز گرگ‌های بین‌المللی از ایران بترسند.

نماینده مردم قم در مجلس  با اشاره به هتک حرمت مقبره حجر بن عدی اظهار کرد: این اقدامات آنها و همچنین تهدید برای هتک حرمت به مقبره حضرت زینب (س) و حضرت علی (ع) به دلیل عصبانیت آنهاست. اگرچه حوادث این چند وقت اخیر در منطقه دردآور بود و انفجار قبر صحابه رسول الله و همچنین کشتار مسلمانان و اقدامات تروریستی برای ما ناگوار است اما صحنه دارد شفاف می‌شود. گروه‌های افراطی در منطقه پیش از این فیگور ضدآمریکایی می‌گرفتند و اگر در عراق کشتار می‌کردند می‌گفتند برای مبارزه با آمریکاست. امروز هم گروه النصره که با القاعده پیمان بسته دلیل هتک حرمت خود به حرم صحابه پیامبر (ص)‌را اینگونه عنوان می‌کند که رژیم سوریه رژیم مردمی نیست. سوال اینجاست که آیا رژیم‌های غیرمردمی سلطنتی منطقه که از آن پول می‌گیرید مردمی هستند؟

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه به بمباران هوایی سوریه از سوی رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: اسرائیل همان منطقه‌ای را بمباران کرد که این گروه‌ها در آنجا ضربه خورده بودند. آمریکایی‌ها هم با فضاحت اعلام می‌کنند باید به اینها کمک کنیم و به راه‌های جدیدی برای کمک به اینها می‌اندیشیدیم. کدام یک از کشورهای عربی حمله اسرائیل به سوریه را محکوم کردند؟ همین که آنها در مورد بمباران یک کشور اسلامی حرف نزنند صحنه را شفاف می‌کند و نشان می‌دهد جریانی در منطقه در حال شکل‌گیری است.

وی با بیان اینکه استراتژی جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر در مسائل لبنان، عراق، فلسطین و سوریه استراتژی درستی بوده، تصریح کرد: این موضوع مربوط به حیثیت رهبری است که همه امور به علاوه آن مساله هسته‌ای را به صورت دقیق و سنجیده هدایت می‌کنند. از همان ابتدا تحلیل جمهوری اسلامی این بود که توطئه‌ای در کار است که به مقاومت لطمه بزنند، اما خیلی‌ها این را قبول نداشتند و می‌گفتند که بهار عربی وزیدن گرفته است، اما اکنون فضا شفاف‌تر شده و می‌توان دقیق‌تر به همدستی اسرائیل و همگرایی آمریکا پی برد.

لاریجانی با اشاره به لزوم ریشه‌دار شدن دموکراسی در منطقه، تصریح کرد: ما هم قبول داریم که در سوریه باید اصلاحات صورت گیرد، اما این اصلاحات با سرنیزه امکان‌پذیر نیست. معتقدیم در بحرین هم مردم باید در سرنوشت خود دخالت کنند، اما با تانک‌ آوردن به آنجا مخالفیم. ما معتقدیم دموکراسی باید در منطقه با رای مردم ریشه‌دار شود، اما با سرنیزه و سلاح که نتیجه‌ای ندارد مخالف هستیم.

رییس قوه قانونگذاری با بیان اینکه توجه به آینده اسلام و وحدت مسلمین مورد تاکید امام (ره) و شهید مطهری بوده، ادامه داد: عده‌ای افراطی در این مسیر مزاحم هستند، اما ما باید با اعتدال حرکت کنیم و بدانیم بادهای سمی که می‌وزد و به اختلاف شیعه و سنی دامن می‌زند به زودی روشن خواهد شد و در این مسیر ما به آرامش و طمانینه نیاز داریم.

لاریجانی با اشاره به ارکان تداوم انقلاب در اندیشه شهید مطهری، تصریح کرد: شهید مطهری معنویت، آزادی، عدالت اجتماعی و استقلال را از ارکان تداوم انقلاب می‌دانستند و استقلال را استقلال سیاسی، اقتصادی و مکتبی عنوان می‌کردند و معتقد بودند اگر اقتصاد جامعه سالم نباشد اهداف هم محقق نمی‌شود؛ لذا تلاش داشتند نظام اقتصادی طراحی کنند. ایشان همچنین می‌گفتند اگر در مورد عدالت غفلت شود و یا اگر آزادی فکر نباشد انقلاب به خطر می‌افتد.

وی افزود: شهید مطهری همچنین در مورد استقلال سیاسی توجه داشتند که جامعه از نظر سیاسی زیر دست دیگران نباشد. در جمهوری اسلامی برخی از این مسیرها طی شد اما به برخی دیگر توجهی صورت نگرفت یا کم‌توجهی شد. متاسفانه در حوزه اقتصاد اشتباهات مهمی رخ داده در حالی که زنده بودن اقتصاد به این است که تولید در آن رشد و نمو داشته باشد. شهید مطهری هم می‌گویند که یک اقتصاد سالم به زنده بودن و پویایی آن و همچنین به ازیاد تولید و ثروت بستگی دارد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با تاکید بر لزوم توجه به تولید برای دستیابی به اقتصاد پرتحرک، گفت: اگر ما بخواهیم جامعه‌ای قوی داشته باشیم باید به سمت یک اقتصاد پرتحرک برویم؛ در حالی که متاسفانه در این زمینه به ویژه در سال‌های اخیر نقص داریم و اشتباهاتی صورت گرفته از جمله اینکه توجه لازم به تولید نشده و بسیاری از مشکلات امروز معلول این است.

لاریجانی افزایش نقدینگی و افزایش تورم را معلول بی‌توجهی به تولید عنوان و تصریح کرد: باید این اشکالات را پذیرفت و مسیر تولید را فراهم کرد. اینکه رهبری سال گذشته و امسال بر رونق تولید و فراهم کردن زمینه تولید تاکید کردند فکر دقیقی است و به حل مساله کمک می‌کند اما متاسفانه برخی این را نمی‌پذیرند.

نماینده مردم قم در مجلس افزود: شهید مطهری بر استقلال اقتصادی تاکید داشتند و اینکه تا جایی که می‌شود نیازهای کشور در داخل کشور تامین شود. امام (ره) و مقام معظم رهبری هم همواره خودکفایی را مورد توجه قرار داده‌اند زیرا وقتی کشوری می‌خواهد الهام‌بخش باشد و غربی‌ها و همچنین کشورهای مرتجع منطقه می‌خواهند جلوی او بایستند، نمی‌تواند گندم وارد کند یا اینکه بگوید زمین‌های کشاورزی برنج‌کاری را تبدیل به ویلا می‌کند.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استقلال اقتصادی به معنی تامین نیازهای اولیه مردم در داخل و بی‌نیازی به واردات است، گفت: در دولت‌های قبل رهبری تاکید داشتند که کشور در تولید گندم خودکفا شود اما بعضی به این موضوع ایراد می‌گرفتند و می‌گفتند اگر پسته بکاریم ارزش افزوده بیشتری دارد اما آنها محاسبه استراتژیک نمی‌کردند که در منظومه کار انقلاب اسلامی نباید نیازمند دیگران بود البته در دورانی به خاطر اصرار رهبری تولید گندم به ۱۲ میلیون تن رسید و خودکفا شدیم اما این روند مجددا سیر نزولی طی کرد.

لاریجانی ادامه داد: اینکه ما در مجلس اصرار داریم به نیازهای کشور اولویت داده شود برای این است که می‌بینیم امروز خیلی از کشورها جلوی ایران می‌ایستند و مجموعه‌ای از مسائل در مورد انقلاب مطرح است. ما مخالف همگرایی بین‌المللی نیستیم اما باید واقعیات را ببینیم تا منافع‌مان هم حفظ شود، ما نمی‌گوییم باید با همه قوانین بین‌المللی ستیز کرد.

وی با تاکید بر اینکه نقص کشور در خودکفایی اقتصادی برای تداوم انقلاب جبران شود، تصریح کرد: به گفته شهید مطهری، استقلال اقتصادی از شروط لازم در تداوم انقلاب است و قطعا باید اشکالات در این زمینه مرتفع شود.

رییس مجلس شورای اسلامی استقلال مکتبی را از دیگر شروط تداوم انقلاب در تفکر شهید مطهری عنوان کرد و گفت: به گفته شهید مطهری یکی از مشکلاتی که برای انقلاب ممکن است پیش بیاید رخنه فرصت‌طلبان و پس زدن انقلابیون توسط آنهاست. گاهی برخی چیزهای من‌درآوردی درست می‌کنند که استقلال مکتبی نیست، استقلال مکتبی همان راهی است که علمای ربانی ما تلاش می‌کنند در حوزه‌های علمیه، اسلام را حفظ کنند.

وی با تاکید بر اینکه هر کسی اسلام‌شناس نیست، گفت: درست است که اسلام یک دین عام است اما همه ما اسلام‌شناس نیستیم و اگر کسی بخواهد اسلام‌شناس شود باید ۲۰ تا ۳۰ سال در حوزه‌ها زحمت بکشد و ملا شود. نمی‌توان پابرهنه مسائل اسلامی نظر داد چرا که بسیاری از انحرافات اینگونه رخ داده و شهید مطهری هم خونش را برای جلوگیری از این انحرافات داده است.

نماینده مردم قم در مجلس شهید مطهری را شخصی همه‌جانبه توصیف کرد و گفت: آثار ایشان در حوزه‌های فلسفی، کلامی، فقهی، تاریخی، اجتماعی و سیاسی هم موید این امر است و این آثار مربوط به یک مقطع زمانی خاص نیست بلکه همواره تازگی دارد. همه‌جانبه بودن شخصیت ایشان البته به این برمی‌گردد که ایشان می‌فرمودند تفکر اسلامی، تفکر همه‌جانبه‌ای است.

رییس قوه قانونگذاری با اشاره به تاکید شهید مطهری بر اصالت همزمان فرد و جامعه، تصریح کرد: شهید مطهری اصالت جمعی در تفکر مارکسیست‌ها را برای کرامت انسانی مضر می‌دانستند و در کنار آن اصالت فردی در غرب را هم برای کمال انسان مفید نمی‌دانستند بلکه معتقد بودند تکامل انسان در یک جامعه سالم و مدینه فاضله امکان‌پذیر است و از سویی ایجاد جامعه سالم به انسان‌های وارسته نیازمند است. ایشان همچنین این نگاه را که باید به دین، فردی نگاه کرد یا جامعه محل دخول دین نیست را اشتباه استراتژیک می‌دانستند.

لاریجانی توجه به فطرت را از ریشه‌های فکری شهید مطهری عنوان کرد و گفت: ما کمتر متفکری داریم که به موضوع فطرت توجه تام داشته باشد. ایشان معتقد بودند انسان یک موجود تهی نیست بلکه دارای استعدادهایی است که می‌بایست پرورش یابد و برخی از آنها نیازمند یک اجتماع سالم است، ضمن اینکه یک جامعه سالم هم بدون انسان‌های وارسته شکل نمی‌گیرد در واقع ایشان هم به تکامل فردی و هم به تکامل اجتماعی اعتقاد داشتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی انضباط، عبادت خدا و توجه به رکن رکین خانواده را از مهم‌ترین ویژگی‌های شهید مطهری دانست و یادآور شد: یکی از آفت‌های زندگی اجتماعی، بی‌نظمی است که باعث می‌شود از پیشرفت افراد جلوگیری شود. شهید مطهری در زندگی خود در زمینه عبادی بسیار مقید بود و زمان خاصی را برای عبادت و شب زنده‌داری خود اختصاص می‌داد که این یکی از عوامل پیشرفت ایشان بود. گاهی افراد در مناسبات اجتماعی گرفتار غفلت می‌شوند در حالیکه شب زنده‌داری و عبادت عامل کنترلی است تا انسان هر حرفی نزند و هر رفتاری نکند.

وی افزود: شهید مطهری علیرغم مشغله‌های زیادشان به فرزندانشان توجه زیادی داشتند. یکی از آسیب‌های اجتماعی امروز این است که والدین کمتر به نیازهای روانی فرزندان توجه می‌کنند. شهید مطهری رابطه بسیار عاطفی و عاشقانه‌ای با همسرشان داشتند و با ایشان هم با اکرام برخورد می‌کردند. ایشان آنقدر در خانواده مورد قبول بود که شهادتشان خلاء جدی در خانواده ایجاد کرد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس یادآور شد: شهید مطهری در کتاب نظام حقوق زن هم برای حقوق زنان توجه ویژه‌ای قائل شدند و آسیب وضع موجود را متلک‌پرانی می‌دانستند. اینکه برخی به جای اسم خانم، به او اهل بیت (ع) یا خانواده می‌گویند. ایشان همیشه زنان را به اسم صدا می‌کردند نه به اسم شوهر یا پدر، همچنین برخی افراط‌ها را در این زمینه غلط می‌دانستند و می‌گفتند از نظر فقهی زنان می‌توانند مثل مردان تحصیل کنند و حتی به مقام افتا برسند، اما می‌بینید که در جامعه چه سلایق نادرستی نسبت به زنان وجود دارد. قطعا جامعه‌ای که نیمی از آن احساس حقارت کنند جامعه متعالی نیست.

منبع: مهر، 16 اردیبهشت 1392
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
مهر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.