شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

رفسنجانی: آنها که این کار را کردند نیازی به دشمن خارجی ندارند

بی بی سی

اکبر هاشمی رفسنجانی دو روز بعد از اعلام رد صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان، در جمع اعضای ستاد انتخاباتی خود گفته که قصد نامزدی نداشته اما به دلیل مراجعات فراوان، "به رغم آگاهی از مشکلات پیش رو و موانع موجود و تشدید حجم تهمت‌ها و تخریب‌ها، برای اینکه در نزد خدا حجتی داشته باشم و در نزد مردم و تاریخ آینده کشور احساس شرمندگی نکنم پس از ارسال پیام به خدمت رهبری خود را برای خدمت عرضه کردم، اکنون نیز در شرایط به وجود آمده، وجدانم راحت و آسوده است."
خبرگزاری‌های داخلی ایران متن کوتاه و یکسانی از سخنان آقای هاشمی رفسنجانی منتشر کرده اند که در آن آمده است "با توجه به شرایط موجود کشور، دولت آینده میراث دار سوء مدیریت‌های سال‌های اخیر و تحریم‌های ظالمانه، مشکلات و معضلات بسیاری در همه عرصه‌ها به‌ویژه اقتصادی و سیاسی خواهد بود و هرکس بتواند شانه خود را زیر بار سنگین مسئولیت‌ها و حل مشکلات داده و رسالت آن را قبول کند باید قدردان بود و به وی کمک کرد."
این خبر در حالی منتشر شده که در گزارش‌های دیگری که از این نشست منتشر شده، آقای هاشمی انتقادات تندی از وضعیت فعلی سیاسی و اقتصادی ایران مطرح کرده است.
گزارش این نشست را اول بار سایت جهش منتشر کرد که در آن، آقای رفسنجانی با شرح درخواست‌هایی که برای نامزدی وی مطرح شده بود گفت که "من خود می‌دانم نباید می‌آمدم و در جلسات خصوصی هم گفتم که اینها را از هرکس بهتر می‌شناسم."
بنابر این گزارش، آقای هاشمی رفسنجانی در توضیح لحظات بعد از ثبت نام گفته است که "پس از ثبت نام تا نیمه شب بیدار ماندم و به شرایط که ما در داخل و بیرون کشور داریم و این آدم‌هایی که بوق به دست دارند و البته تک تک آنها را با تفکرات و امیالشان می شناسم فکر کردم."
"من خودم با ماشین همه کشورهای اروپایی را گشتم و رانندگی کردم. از این کشور به آن کشور می خواستم بروم فقط پاسپورت را نشان می دادم. حالا به جایی رسیدیم که مردم امروز می ترسند زن خودشان را با خود به سفر خارجی ببرند چون بی اهانتی می شود.""
اکبر هاشمی رفسنجانی
اکبر هاشمی رفسنجانی در اولین اظهارات خود بعد از اعلام رد صلاحیتش گفته که "نمی‌خواهم وارد فضای اظهارات و تبلیغات آنها شوم اما نادانی، انسان را اذیت می کند. اینها نمی‌فهمند دارند چه می‌کنند؟ حتی اگر دشمنی و رقابت هم داشته باشند عقل می‌گوید که بگذارید بیاید و بعد رسوا کنید. می‌گذاشتید مردم با امید پای صندوق می‌آمدند و بعد از ۶ ماه متوجه می‌شدند که همه چیز دارد گرانتر می شود. نمی‌دانند کسی بود که خود را قربانی کند و سپس راه را برای دیگران باز کند. همانطور که پس از جنگ خیلی از نمایندگان به من می‌گفتند از مقام مطالبه به مقام پاسخگویی نقل مکان نکن اما به خدا توکل کردم." ظاهرا اشاره آقای رفسنجانی به کناره گیری از ریاست مجلس و ورود به انتخابات ریاست جمهوری در سال ١٣٦٨ است.
آقای هاشمی رفسنجانی در ادامه گفته است که "امید است که در شرایط موجود تصمیم جدی بگیرند و فرصتی دیگر (به) ما و مردم داده شود و خودم امیدوار هستم. از همه مردم هم می‌خواهم که امیدشان تبدیل به یاس نشود و آرامش خود را حفظ کنند. به هرحال ما چاره‌ای نداریم و آنها که این کار را کردند نیازی به دشمن خارجی ندارند چرا که مشکلات از درون در حال وقوع است."
دشواری اقتصادی و از دست رفتن افتخار ملی
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در عین حال به شرح وضعیت دشوار اقتصادی پرداخته و گفته است که با این مشکلات "هرکس که راضی به پذیرفتن مسوولیت باشد باید ابتدا قصدش را پرسید که با این بودجه بدون منابع چگونه می‌خواهد ۲۵ درصد حقوق کارمندان را افزایش دهد؟ دولتی که بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها و پیمانکاران بدهکار است را چگونه می خواهد اداره کند؟"
"با سناریو و راه های تخریبی از پیش تعیین شده نمی شد کشور را اداره کرد. با این وضع اگر کسی راضی باشد که مسوولیت بپذیرد باید خیلی از خود ایثار نشان دهد."
اکبر هاشمی رفسنجانی
آقای هاشمی رفسنجانی با اشاره به گزارش وزیر بازرگانی و رئیس کل بانک مرکزی در نشست مجمع تشخیص مصلحت، که از آن به عنوان یکی از "جلسات تلخ مجمع" یاد می‌کند، گفته است که "پولی نمانده و اگر هم باشد قابل انتقال به داخل نیست. پول‌های خارجی را خوشبینانه به چین دادیم و آنها با دریافت هزینه‌ای آن را به یوآن تبدیل کردند و بعد هم گفتند به جای پول کالا می‌دهیم و بعد از آن هم گفتند نه هر کالایی، بلکه آنچه خودمان تعیین می‌کنیم می‌دهیم. هند هم آمده نفت ما را با قیمتی خیلی ارزان می‌خرد اما حاضر نیست حتی روپیه بپردازد."
بعد از تحریم‌های گسترده اروپا و آمریکا، ایران هم در فروش نفت و هم در انتقال ارز حاصل از صادرات آن به داخل کشور با مشکلات جدی مواجه بوده و ناچار شده برای تامین کالاهای مورد نیاز، بخشی از کالاها را به صورت پایاپای با نفت معامله کند. براساس اظهارات آقای رفسنجانی، حتی در این زمینه نیز مشکلاتی عمده بروز کرده است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ذکر مثال دیگری، در مورد خسارات اقتصادی و انسانی موجود گفته است "ما کشاورزی کوچکی داریم. با سم‌های چینی محصولات پارسال و امسال را از دست دادیم حالا ببینید مردمی که داروی چینی می‌خورند چه می کشند."
آقای هاشمی رفسنجانی در ادامه سخنان خود، به مقایسه موقعیت جهانی ایران در حال حاضر در برابر دهه های گذشته پرداخته و گفته است "افتخاراتی که ایران چه قبل و چه بعد از انقلاب داشت کتمان شدنی نیست و ایران کشوری عزیز بود."
رئیس مجمع با اشاره به چند دهه پیش که بسیاری از کشورهای عمده جهان روادید سفر با ایران را لغو کرده بودند، گفته است که "من خودم با ماشین همه کشورهای اروپایی را گشتم و رانندگی کردم. از این کشور به آن کشور می‌خواستم بروم فقط پاسپورت را نشان می‌دادم. حالا به جایی رسیدیم که مردم امروز می‌ترسند زن خودشان را با خود به سفر خارجی ببرند چون بی‌اهانتی می‌شود."
به گفته آقای هاشمی رفسنجانی "با سناریو و راه‌های تخریبی از پیش تعیین شده نمی‌شد کشور را اداره کرد. با این وضع اگر کسی راضی باشد که مسوولیت بپذیرد باید خیلی از خود ایثار نشان دهد."
 

منبع: بی بی سی، 2 خرداد 1392
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.