شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

شوی تلویزیونی رضایی، جلیلی، غرضی

فارس

گزارش اولین برنامه‌ تلویزیونی نامزدها

همه آنچه ۳ داوطلب ریاست جمهوری در تلویزیون گفتند

در نخستین شب پخش برنامه‌های تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری یازدهم، رضایی،جلیلی و غرضی در سه شبکه مختلف سیمای جمهوری اسلامی به تبیین دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود پرداختند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محسن رضایی اولین نامزدی بود که دیدگاه‌ها و برنامه‌هایش را در رسانه ملی تشریح کرد و در برنامه «با دوربین» شبکه یک سیما، تأکید کرد: کشور ما از مقتدرترین کشورهای منطقه است و موشک‌های ما از چندهزار کیلومتر عبور می‌کند.

* رضایی: 5 ‌میلیون کار خانگی ایجاد می‌کنم/ با سیاه‌نمایی مخالفم

محسن رضایی با بیان اینکه نیازی به معرفی خود نمی‌بینم، اظهار داشت: در این برنامه می‌خواهم از دغدغه‌ها و مشکلات جامعه و امیدها و شوق‌های ملت ایران صحبت کنم.

وی افزود: بنده در حوادث بسیاری شرکت کرده‌ام و در یک ماه گذشته به 250 شهرستان و 40 دانشگاه رفته‌ام و با بسیاری از طبقات مختلف مردم صحبت کردم اما یک حادثه تکان‌دهنده اخیراً برایم پیش آمد.

رضایی ادامه داد: آن حادثه صحبت‌های پدر سه شهید بود که حرفی زد و مرا تکان داد. او به من گفت آقای رضایی بنده 5 فرزند دارم که هر 5 نفر آنها بیکارند و حدود 600 هزار تومان از بنیاد شهید حقوق می‌گیرم و به آنها می‌دهم و تا کنون 10 میلیون تومان خرج کرده‌ام و سه نفر آنها لیسانس و دو فرزند دیگرم فوق لیسانس هستند.

کاندیدای یازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری تأکید کرد: آیا بازید زندگی مردم ما به اینگونه باشد و در فقر و گرانی و بیکاری به سر ببرند، حتماً این وضعیت شایسته ملت بزرگ ما نیست و باید آن را تغییر دهیم. البته تنها این مورد نبود و افراد مختلفی از روستائیان و کشاورزان با من صحبت کردند.

وی ادامه داد: وجود فقر و بیکاری و گرانی با تحریم‌های اقتصادی خوب نیست. فشار بر زندگی مردم بالاست.

رضایی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر فساد، رشوه و تبعیض در اداره کشور از حد معمول خود تجاوز کرده است البته این موضوعات در همه کشورها وجود دارد اما در ایران تشدید شده است. مسائلی در اداره کشور ورود کرده که کارآمدی لازم را از دستگاه‌ها گرفته است.

وی افزود: از سوی دیگر ما شاهد سقوط ارزش پول ملی هستیم. پول ملی از نوامیس و نمادهای هویت یک کشور است. پول ملی ما در حال سقوط است و می‌خواهند آن را ساقط کنند.

کاندیدای یازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: هم با سیاه‌نمایی و هم با کسانی که مردم را خواب می‌کنند و می‌گویند هیچ مشکلی در کشور نیست، مخالفم. این نگاه‌ها به کشور ما ضربه می‌زند.

رضایی با اشاره به توان ایران در حوزه‌های دفاعی و امنیتی تأکید کرد: کشور ما از مقتدرترین کشورهای منطقه است و موشک‌های ما از چندهزار کیلومتر عبور می‌کند اما در گوشت مرغ مانده‌ایم. ما باید به جای سیاه‌نمایی واقع‌نمایی داشته باشیم.

رضایی با بیان اینکه باید به اقتصاد و زندگی مردم توجه کنیم، گفت: باید زندگی، اقتصاد، فرهنگ و معماری که مربوط به تمدن کشور را درست کنیم.

وی با انتقاد از سیاه‌نمایی و ندیدن مشکلات کشور اظهار داشت: ملتی که به خواب برود از توانایی‌هایش استفاده نمی‌کند و بنده کسانی که دغدغه‌ها و نگرانی‌ها را تبدیل به یأس می‌کنند قبول ندارم. من واقع‌بینی را انتخاب کرده‌ام.

کاندیدای یازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه چند اشکال اساسی در اداره کشور داریم، گفت: این اشکالات باید حل شود و در این صورت جهشی بزرگی خواهیم داشت.

وی افزود: اشکال اول این است که سفره دولت و مردم از هم جدا شده است. دولت نفت را می‌فروشد و یا به کارکنانش می‌دهد و یا اتوبان و سد می‌سازد و مردم هم کشاورزی می‌کنند و زندگیشان را می‌چرخانند این دو سفره باید یکی شود.

رضایی خاطرنشان کرد: مردم باید به اداره کشور برگردند و اقتصاد و فرهنگ باید به دست مردم بیافتد. دولت باید نقش اصلی خود را ایفاء کند.

وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: دوران سعی و خطا در کشورمان تمام شده است، نمی‌توان دولت دیگری بیاید و سعی و خطا انجام دهد اینجا آزمایشگاه نیست، اینجا مقتدرترین کشور منطقه است.

رضایی با بیان اینکه نمی‌توانیم هندوانه‌های بازنشده را بعد از خرید باز کنیم، گفت: بنده اخطار می‌کنم به همه فعالان سیاسی، مردم و دوست‌داران انقلاب که به دوران سعی و خطا پایان بدهیم. نظام، مقام معظم رهبری و مردم دیگر تحمل شعار دادن و سعی و خطا را ندارند.

کاندیدای یازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: توصیه می‌کنم همه دست به دست هم دهند و به جای همه با من باشند همه با هم باشند و وحدت کلمه اول انقلاب را ایجاد کنند. مطمئناً وقتی مقام معظم رهبری باشد مشکلی پیش نمی‌آید.

رضایی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: قریب 20 سال است که این دغدغه‌ها در فرزندان امام و سربازان رهبری موجب تحرک ما شده است و با هر سه دولت همکاری کردیم و در مجمع تشخیص مصلحت نظام، چشم‌انداز کشور را روشن کردیم و خدمت مقام معظم رهبری ارائه کردیم و ایشان نیز آن را اصلاح کردند.

وی افزود: این موضوعات به دولت‌های گذشته ابلاغ شد اما دستاوردهای کمی داشت که اگر به آنها عمل می‌شد باید خیلی جلوتر می‌بودیم.

رضایی با اشاره به گلایه‌های مردم از وضع اقتصاد و بیکاری گفت: جوانی به من گفت که عزتم شکسته می‌شود و مادرانی که با تمام وجود رهبری و نظام را قبول داشتند نگران آینده فرزندانشان بودند. اینها انگیزه حضور ما را در انتخابات ایجاد کرد.

کاندیدای یازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به اینکه برای چندمین بار ثبت‌نام کرده است، گفت: اگر هشدارهایی که داده بودیم عمل می‌شد نیازی نبود ما به صحنه بیاییم البته به اخطارهایی که الآن هم می‌دهیم توجه نمی‌شود. به این دلیل خودم را در معرض انتخاب مردم قرار دادم.

رضایی با بیان اینکه دولت باید درست شود اظهار داشت: اینکه تیمی بیاید و تیمی برود کار درست نمی‌شود هر سه دولت که آمد و رفت با وجود اینکه در خیلی از مباحث از جمله اقتصاد با هم اختلاف نظر داشتند اما نکات مشترکی هم داشتند در هر سه دولت رشد اقتصاد 4درصد بود و شاهد گرانی و تورم بودیم.

وی با بیان اینکه وضع موجود برآورد همه دولت‌ها و مجلس‌هایی بوده که آمدند و رفتند، گفت: بایستی در مسئله دولت یک تغییر اساسی دهیم که من آن را نوسازی دولت نامیدم که این نوسازی هم در رفتار، ساختار، کارکرد و مدیریت دولت است.

رضایی با بیان اینکه رفتار دولت با مردم خوب نیست، اظهار داشت: ساختار دولت به گونه‌ای است که تمام امور کشور از تهران اداره می‌شود و این از زمان رضاشاه صورت گرفته است از طرف دیگر دولت نباید خودش را رقیب مردم بداند.

وی ادامه داد: مدیریت در هر کشور چند سطح دارد که یکی سطح اجرایی است. ما باید اختیارات وسیعی به شهرداری‌ها و شوراهای روستاها بدهیم و ما حتماً اختیارات محلی را به شوراهای شهرها واگذار می‌کنیم.

کاندیدای یازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: سطح دیگر مدیریت کشور سطح عملیاتی است که در کشور ما وجود ندارد و به دلیل این است که ایالت‌های اقتصادی نداریم. شهرهای ما در اقتصاد بی صاحب هستند البته در بعد امنیت، انتخابات، تظاهرات و موضوعات سیاسی، صاحب دارند.

وی افزود: بنده در شهرستان آقاجاری خانواده‌ای را دیدم در خانه‌ای کمتر از 40 متر زندگی می‌کردند در حالیکه این شهرستان بر روی ثروت عظیم نفت خوابیده است که اگر ایالت‌های اقتصادی را درست کنیم شاهد چنین موضوعاتی نخواهیم بود.

رضایی با اشاره مدیریت راهبردی کشور گفت: در یکی از همین دوره‌ها که اصلاً خطر تحریم وجود نداشت، درهای نطنز را بستند و در شرایطی که کشور تهدید می شد، گفتند «ایران تهدید نمی شود» و تحریم‌ها را جدی نگرفتند. این چه تشخیصی است که در اداره کشور می دهیم؟ یکجا باید با تمام قدرت جلو برویم که نمی‌رویم و یکجا باید مراقبت کرده و ماجراجویی نکنیم که رعایت نمی شود. این ربطی به ساختن اتوبان و سد ندارد.

وی ادامه داد: دولت مرکزی باید مدیریت راهبردی و مسائل بین‌المللی و تعاملات کشور را برعهده بگیرد و کارهای اجرایی را به استان‌ها بسپاریم این می‌شود نوسازی در دولت.

رضایی همچنین گفت: یکی از برنامه‌های ما نوسازی در دولت است که این بیشتر از بحث مدیریت است؛ ما در این مسیر ساختار و عملکرد و رفتار را درست می‌کنیم.

وی افزود: فرهنگ هم باید متحول شود؛ اگر فرهنگ متحول نشود ما نمی‌توانیم با هم زندگی کنیم. مگر این زندگی کردن می‌شود که سران کشور نتوانند با هم تعامل داشته باشند؟ فرهنگ زندگی را باید در سیاست درست کنیم تا به طبقات پایین جامعه برسد.

رضایی ادامه داد: وقتی دولتمردان ما همدیگر را تضعیف می‌کنند و نمی‌توانند در کنار هم باشند چه انتظاری داریم که کف خیابان اگر دو ماشین تصادف کرد از اتومبیل پیاده نشوند و به قصد کشت همدیگر را کتک نزنند.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه باید اخلاق را به سیاست برگردانیم، اظهار داشت: باید مشورت پذیری و تواضع را به سیاست برگردانیم و انشاالله در دولتی که من تشکیل می‌دهم تعامل پذیری و گفتگو و مشورت کردن را به طور جدی در همه ارکان دولت برقرار می‌کنم.

وی گفت: مسئله بعدی که من به دنبال آن هستم موضوع برنامه‌های اقتصادی است که البته بسیار مفصل است و من فقط اشاراتی به آن خواهم داشت.

رضایی اضافه کرد: اولین مسئله تحول در کشاورزی ایران است؛ امنیت غذایی ما باید طوری باشد که هر خانواده‌ای تا 5 سال آینده را که فکر می‌کند از نان و گوشتش مطمئن باشد و زمانی این کار انجام می‌گیرد که کشاورزی برنامه ریزی درستی داشته باشد.

وی با بیان اینکه ما یارانه سبز به مردم می‌دهیم، ادامه داد: تمامی کشاورزانی که بخواهند از حالت سنتی به حالت پیشرفته درآیند و مکانیزه شوند و باعث رونق کشاورزی شوند و اصلاح بذر، خاک و دام انجام دهند ما به این افراد یارانه‌ می‌دهیم و اسم این را هم یارانه سبز گذاشتیم.

رضایی تاکید کرد: ما به بیمه کشاورزان، تامین اجتماعی، زارعی می‌رسیم؛ توجه به کشاورزی از خروج مقدار زیادی ارز از کشور جلوگیری می‌کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مسئله بعدی مسئله کسب و کارهای خانگی است؛ من برای 5 میلیون خانوار کسب و کارهایی را تعریف کردم؛ از بانوان گرفته و دانشجویانی که تازه فارغ التحصیل شدند در داخل خانه‌هایشان کارگاه‌هایی در اختیارشان می‌گذاریم تا وسایل کامپیوتری، تلویزیون و برخی وسائل دیگر که در سنگاپور، کره ، تایوان و چین ساخته می‌شود را همین جا بسازند.

وی ادامه داد: ال سی دی‌هایی که ما می‌گیریم و به آن نگاه می‌کنیم از خانه‌های تایوانی‌ها درست شده، چطور بانوان و مردان ما و دانشجویان ما نمی‌توانند در همان محل خودشان حداقل با روزی 4، 5 ساعت کار کردن درآمد قابل توجهی داشته باشد.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: ما بانکی را تحت عنوان بانک مردم درست می‌کنیم که به مردم وام می‌دهد و سود آن را دولت می‌پردازد و اشکالی در زندگی مردم به وجود نمی‌آید.

وی اضافه کرد: مرحله دوم یارانه‌ها که 65 هزار تومان است وارد تولید و سرمایه گذاری می‌کنیم و این کار را به دست خود مردم انجام می‌دهیم.

رضایی با بیان اینکه برنامه‌ای که ما داریم باعث ایجادتورم نمی‌شود و باعث رونق صنعت می‌شود افزود: برنامه‌های مذکور باعث اشتغال همان خانواده‌هایی می‌شود که امروز یارانه می‌گیرند ولی بیکار هستند و در واقع ما به یک تیر دو نشان خواهیم زد.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: مسئله بعدی که ما پیگیری می‌کنیم نوسازی صنایع ایران است؛ طوفان کالاهای چینی که وارد ایران شده آسیب بسیار جدی زده است؛ ما کسب و کارها را ان قدر حمایت می‌کنیم تا تقویت شود، هر کسب وکاری که ظرف سه سال بتواند دستگاه‌هایش را نوسازی کند، من هیچ مالیاتی از آنها نمی‌گیرم تا ایران بتواند در بازارهای بین المللی در حد اعلا رقابت کند. چرا که اگر کالاهای ما رقابت پذیر نباشد نمی‌توانیم در سطح دنیا پیشرفت کنیم.

وی با بیان اینکه ما به مسئله صنعت و رقابتی کردن آن توجه ویژه داریم اضافه کرد: اقتصاد ما یک ستون بیشتر ندارد؛ شما یک ساختمان 77 طبقه را در نظر بگیرید، به جای اینکه ده ستون زیر این ساختمان باشد تنها یک ستون زیر آن است.

رضایی ادامه داد: اگر یک ادم قلدری مثل آمریکا پیدا شود واین ساختمان را تکان دهد تمام اسباب و اثاثیه مردم کف اتاق می‌ریزد بر همین اساس ما اقتصاد ایران را 10 ستونه می‌کنیم.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما از کشاورزی، صنعت، توریسم و سایر موارد استفاده می‌کنیم؛ بنده در نظر دارم تا 10 شهرک کشاورزی، سه شهرک سلامت در کشور ایجاد کنم و همچنین شهرهای توریستی را در ایران به وجود می‌آورم تا ما تنها متکی به نفت نباشیم.

رضایی گفت: در مسئله معادن هم بنده حتما ایران را از این حالت خام فروشی بیرون می‌آورم؛ معدن ایران باید تبدیل به تولید فرآورده‌های قابل صدور و با درآمد خیلی بالا باشد.

دبیر مصلحت تشخیص مصلحت نظام در خصوص برنامه‌هایش در زمینه سیاست خارجی گفت: سیاست خارجی را باید از افراط و تفریط بیرون آوریم؛ آمریکایی‌ها در مذاکرات هسته‌ای وقت‌کشی می‌کنند؛ نه می‌گویند که ما می‌خواهیم جمهوری اسلامی را براندازی کنیم و نه وارد یک برخورد شفاف می‌شوند لذا نیات خود را پشت یک سری الفاظ پنهان کردند.

رضایی افزود: ما آمریکایی‌ها را سر دو راهی قرار می‌دهیم؛ اگر می‌خواهند با جمهوری اسلامی کار کنند طرح و پیشنهاد خود را ارائه دهند و باید بگویند که باید برای شرایط ایران چه پاسخی دارند؛ این مسائل شفاف نیست و آمریکایی‌ها باید تعهد دهند که اگر زمانی مذاکرات با شکست مواجه شد حق حمله به ایران را ندارد.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: اگر امریکایی‌ها بخواهند وارد فاز براندازی جمهوری اسلامی شوند و یا برعکس آن عمل کنند به صراحت باید برنامه‌هایشان را بگویند.

وی افزود: آمریکایی‌ها ما تحریم کردند و از سوی دیگر زمان را هم از ما می‌گیرند بر همین اساس ما باید در این روند تغییر ایجاد کنیم لذا من مذاکرات را جدی می گیرم و یک تیم کارشناس بسیار قوی متشکل از قوی‌ترین دیپلمات‌های ایران را در این رابطه با کار می‌گیرم و انشاالله مسئله هسته‌ای کشور را حل می‌کنیم.

رضایی تصریح کرد: من استراتژی قیچی را استفاده می‌کنم و این مانع را از بین می‌برم و بر همین مسیر جلو می‌رویم.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: من به ایستادگی معتقدم و به همین دلیل است که من با یک دست ایستادگی و با دست دیگر پیشروی می‌کنم؛ من در سیاست ایستادگی و در اقتصاد و فرهنگ پیشروی می‌کنم چرا که غیر از این امکان ندارد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: کسانی که می‌خواهند هویت انقلاب را برای پیشروی بفروشند یک قتلگاه خطرناک است؛ ما نه به کوچه بن بست می‌رویم و نه به قتلگاه بلکه مسیر قدرت ملت ایران را در سیاست خارجی ادامه می‌دهیم.

وی ادامه داد: به اعتقاد من آنقدر اهرم‌های بزرگی در داخل و خارج داریم که می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم؛ من اولین کاری که می‌کنم این است که اتحادیه آسیای جنوب غربی را بین سران کشورهای منطقه درست می‌کنم و همه را دعوت می‌کنم در ایران تا این اتحادیه درست شود چرا که در اروپا، اسیا و بسیاری از نقاط دنیا یک اتحادیه برای صلح و امنیت و همکاری‌های اقتصادی به وجود امده است.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خطاب به ملت ایران اظهار داشت: من با شما عهد می‌بندم که حق شما را برگردانم؛ حق بانوان، کشاورزان، کارگران، جوانان، معلمان، بازنشستگان و سایر اقشار را به فضل الهی به آنها بر می‌گردانم.

رضایی گفت: نمی‌توانم که از شوقی که این روزها در دلم افتاده برای شما صحبت نکنم؛ نمی‌دانم چه سری است که شروع تبلیغات انتخابات امسال با سه خرداد مصادف شده و این موضوع را ولادت حضرت علی متقارن شده است.

وی افزود: آزاد سازی خرمشهر یک حماسه بزرگ بود و رهبر انقلاب هم امسال را سال حماسه نامگذاری کرده است و این دو موضوع روی هم افتادند و از سوی دیگر ما عملیات آزاد سازی خرمشهر را با رمز یا علی ابی الطالب انجام دادیم و امروز بعد از گذشت 31 سال آن فتح بزرگ با میلاد حضرت علی مصادف شده؛ آیا در این حکمتی نیست و این نشان نمی‌دهد که ما باید به آینده امیدوار باشیم.

* جلیلی: مسئول باید برای مردم گوش شنوا داشته باشد/ دلیل ثبت‌نام در دقیقه 90

سعید جلیلی نیز به عنوان دومین کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما حضور یافت و گفت: یکی از بحث‌های گفتمان اندیشه دینی و آموزه‌های مهم دینی اینست که کسی که در مقام مسئولیت قرار می‌گیرد گوش شنوا برای مردم داشته باشد.

او در اولین برنامه تلویزیونی خود، در پاسخ به این سؤال که چرا در دقیقه 90 وارد عرصه انتخابات شدید، اظهار داشت: به هر حال عرصه ریاست‌جمهوری عرصه مهمی است و وظیفه سنگینی بر عهده رئیس‌جمهور است.

نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم با تأکید بر اینکه کسانی که وارد این عرصه می‌شوند باید شناخت کافی از وضعیت کشور داشته باشند، تصریح کرد: باید دید این افراد چه ظرفیتی دارند که وارد این عرصه شده‌اند و به دلیل اینکه یک عرصه رقابت است باید دید چه افراد دیگری حضور دارند و با یک نگاه تکلیف‌مدارانه وارد شد.

وی افزود: اگر افراد دیگر قوی‌تر و جدی‌تر بودند و این وظیفه را به شکل بهتری می‌توانند انجام دهند این وظیفه ساقط می‌شود در غیر این صورت تکلیف قطعی است.

جلیلی با بیان اینکه فردی که وارد این عرصه می‌شود باید با قدرت حضور پیدا کند، افزود: شناخت من از کشور با توجه به حوزه کاری که در آن هستم موجب شد برای خود این تکلیف را قطعی بدانم.

این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم در پاسخ به سؤالی درباره برنامه‌های اقتصادی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین کار ویژه‌های رئیس‌جمهور پرداختن به موضوع اقتصاد است و از مهمترین انتظارات و سؤالات مردم این است که در حوزه اقتصاد چه اتفاقی رخ بدهد. در واقع منتخب مردم پس از حماسه سیاسی روز انتخابات باید از فردا وارد ایجاد حماسه اقتصادی شود.

وی اضافه کرد: در عرصه اقتصادی ظرفیت‌های خوبی به لحاظ بررسی‌ها و قوانین داریم و اسناد بالادستی نیز فراوان است.

جلیلی بر همین اساس به سند چشم‌انداز 20 ساله، سیاست‌های نظام و برنامه 5ساله اشاره و تصریح کرد: قوانین مجلس نیز مثل هدفمندی بسیار مهم هستند، اصل 44 و بودجه سالانه نیز از ظرفیت‌های عمومی است که خود این موارد یک فرصت برای ایجاد حماسه اقتصادی به شمار می‌رود.

این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم با تأکید بر اینکه یک مجموعه کار کارشناسی انجام و مسیر قانونی طی شده است، افزود: کسی که در این عرصه وارد می‌شود باید این موضوع را مطرح کند که چگونه می‌خواهد اجرا نماید چرا که در بحث اقتصادی برنامه‌ها و سیاست‌های کلی وجود دارد اما متأسفانه بعضاً اجرا نشده است.

وی با تأکید بر اینکه کسی که در این عرصه می‌آید باید برنامه اجرایی خود را مطرح کند، یادآور شد: باید به بحث تورم، اشتغال و هدفمندی یارانه‌ها که موضوع اساسی است پرداخته شود و سؤال اینجاست که چگونه انجام دهیم.

جلیلی با تأکید بر اینکه حوزه اقتصاد حوزه فرصت‌ها و تهدیدهاست، گفت: برخی تهدیدها در حوزه اقتصادی از بیرون به کشور متوجه شد و برخی هم داخلی هستند.

وی ادامه داد: باید بتوان این تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد، گفت: باید برای آنها برنامه‌ریزی صورت گیرد.

جلیلی با بیان اینکه یکی از بحث‌هایی که سال‌ها در کشور مطرح بوده است قطع وابستگی به نفت است، افزود: قرار بود در پایان برنامه چهارم این امر محقق شود و اگر خوب اجرا می‌شد شاید برخی موارد در عرصه تحریم در موضوعاتی مثل نفت عملاً منتفی بود.

این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم با گفت: تصور نمی‌کنم هیچ یک از کاندیداها در صدد منکر شدن این موضوعات باشند؛ باید آنچه قانون شده و سند بالادستی است امروز به خوبی اجرا شود و در مرحله آسیب‌شناسی نیز آسیب‌های آن را برطرف کرد.

وی با تأکید بر اینکه یکی از بحث‌های اساسی در برنامه دولت باید سامان دادن در ساختار اجرایی در حوزه اقتصادی باشد، گفت: یکی از خدمت‌ها این است که ساختار اجرایی، اداری ما در حوزه اقتصاد با ظرفیت‌ها و شرایط امروز چه به لحاظ تهدید و چه فرصت متناسب شود.

جلیلی با بیان اینکه برخی توطئه‌ها از سوی دشمن وجود دارد، ‌افزود: ساختار ما باید یک ساختار قوی باشد تا پاسخگوی آن شود و تمام ظرفیت‌ها و فرصت‌های کشور را به خوبی مدیریت و هدایت کرد.

این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم بر همین اساس یکی از ظرفیت‌های خوب کشور را در عرصه اقتصادی فرصت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری دانست و گفت:‌آحاد جامعه که می‌خواهند در عرصه اقتصاد فعالیت کنند باید ساختار اجرایی، اداری آنها را به جلو ببرد نه اینکه برعکس باشد چرا که در حوزه اقتصاد مردم بیشتر نگران این مسئله هستند که اگر ظرفیتی به کار ببرند این ساختار مانع آنها باشد و در واقع نباید اینگونه شود.

جلیلی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ‌حدود 10 سال پیش یکی از وزرا در تلویزیون علت واردات بنزین را اینگونه عنوان کرد که صرفه اقتصادی نداریم که همین موضوع یک مجرا و بستر برای تحریم بنزین شد اما با ظرفیت‌هایی که ایجاد شد به گونه‌ای عمل کردیم که نه تنها بنزین را برای خود در کشور مهیا کردیم بلکه صادرات هم داشتیم.

جلیلی در ادامه با بیان اینکه ما ظرفیت‌های خوبی در تولید داخلی داریم و ساختار اجرایی اقتصاد باید اصلاح شود تا راه تولید نیز باز شود ادامه داد: یکی از ضرورت‌های اقتصاد این است که باید ساختار اجرایی، اداری ما در این حوزه متناسب با شرایط باشد به گونه‌ای که بتواند پاسخگوی تهدیدات باشد.

نامزد انتخابات یازدهم با طرح این پرسش که آیا مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌هاست یا مسائل داخلی، تصریح کرد: ممکن است به خاطر برخی تحریم‌ها به اقتصاد کشور شوک وارد شده باشد اما اگر بتوان آنها را مدیریت کرد به گونه‌ای که تبدیل به فرصت شود برای این بحث‌ها برنامه‌ای صحیح داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه نباید زمان را از دست داد و باید با نگاه جامع تدابیری را بیاندیشیم خاطرنشان کرد: یک راهبرد صحیح در عرصه اقتصاد، اقتصاد مقاومتی است.

وی با بیان اینکه ما سال گذشته با همه فشارها حدود 52 میلیارد دلار واردات داشتیم در حالی که صادرات غیر نفتی ما حدود 41میلیارد دلار بود، افزود: در واقع می‌بینیم که تنها 11میلیارد دلار اختلاف وجود داشت که مجبور به استفاده از فروش نفت شدیم. از این رو یکی از این عرصه‌های فشار حوزه نفت است که ما باید اقتصاد بدون نفت را رقم بزنیم.

جلیلی ادامه داد: بحث دیگر فشارهایی است که در عرصه صادرات علم و فناوری وارد می‌شود در حالی که ما نیروهای تحصیل کرده و متخصصی داریم که اگر پای کار بیایند می‌تواند به تولیدات دانش‌بنیان معطوف شود.

نامزد انتخابات یازدهم به لزوم فعال شدن ظرفیت ترانزیت و استفاده حداکثری از ظرفیت آن برای ایجاد فرصت اشتغال و درآمد اشاره کرد.

وی در خصوص بحث عدالت خاطرنشان کرد: عدالت و پیشرفت با هم مرتبط هستند و طبق فرمایش امام علی(ع) در عدالت است که پیشرفت شکل می‌گیرد. از این رو باید به این مسئله باور داشت.

جلیلی به لزوم فراهم شدن فرصت‌های برابر برای آحاد جامعه اشاره کرد و گفت: اگر آحاد جامعه احساس تبعیض نکنند حتماً پیشرفت به دنبال آن می‌آید.

نامزد انتخابات یازدهم بر همین اساس با تصریح بر اینکه عدالت را می‌توان در سه حوزه اقتصاد مورد توجه قرار داد، خاطرنشان کرد: مرحله اول مرحله تخصیص منابع است که باید بر مبنای عدالت باشد؛ مرحله دوم عدالت در عرصه تولید و مرحله سوم عدالت در عرصه مصرف است.

وی با بیان اینکه زمانی دولت خودش انحصاراتی داشت که باعث می‌شد فرصت‌های اقتصاد به خوبی توزیع نشود، یادآور شد: البته در حال حاضر وضع بهتر شده است اما در بخش خصوصی نیز برخی انحصاراتی وجود دارد که بر خلاف عدالت است.

جلیلی به لزوم اجرای عدالت در عرصه فرهنگ اشاره کرد و تصریح کرد: عدالت رسانه‌ای نیز موضوعی است که باید به آن توجه شود چرا که در عرصه رسانه سهم شهرستان‌ها و استانها بسیار اندک است. بنابراین ما به یک عدالت ساختاری نیازمندیم.

نامزد انتخابات یازدهم با اشاره به پرونده سه هزار میلیاردی و بحث‌هایی که در یک سال گذشته به دلیل فشارهای اقتصادی منجر شد، ادامه داد: اگر در سازوکار اقتصادی بتوان با سازوکار خود آن عرصه کار را پیش برد از بسیاری مفاسد جلوگیری خواهد شد.

وی بر همین اساس با تأکید بر اینکه در موضوع فساد سه هزار میلیاردی اول خود دولت باید مدعی باشد قبل از اینکه یک نهاد نظارتی مدعی شود خاطرنشان کرد: حتی خود بانک مرکزی و بانک‌های عامل باید در این زمینه مدعی باشند.

جلیلی با اشاره به 70هزار میلیارد تومان معوقات بانکی ادامه داد: این 70هزار میلیارد تومان رقم قابل توجهی است.

وی با بیان اینکه یکی از بحث‌های اساسی که ما در دبیرخانه دنبال می‌کردیم این بود که این 70هزار میلیاردی که امروز از آن بحث می‌کنیم حدود 11.4میلیارد تومان آن دست 6 نفر است،‌ افزود: اگر بخواهیم این رقم را کوچکتر کنیم باید گفت که آن شش نفر اول نزدیک 3700میلیارد در اختیارشان بود. چیزی که برابر یارانه‌ای است که در سال در یک ماه به 70میلیون نفر داده می‌شود و از سوی دیگر این 6 نفر در کار تولیدی هم نیستند و آن وقت می‌گوییم که نقدینگی زیاد شده است.

جلیلی با اشاره به ایجاد سامانه‌ها و مراکز اطلاعات اقتصادی به جلساتی در دبیرخانه شورای امنیت و کلید خوردن این مسائل اشاره کرد و گفت: پورتال ارزی و سامانه سنا برای صرافی‌ها و پورتال تجاری و سامانه اقتصادی از مسائلی بود که کلید خورد و بخشی از آنها به نتیجه رسیده است.

نامزد انتخابات یازدهم با تأکید بر اینکه تقاطع این سامانه‌ها مانع از ایجاد فساد می‌شود، اضافه کرد: اگر این مسائل ایجاد شده بود مفاسدی از جنس 3هزار میلیارد بروز نمی‌کرد و می‌توان با این سازوکار جلوی مفاسد را گرفت.

وی در پاسخ به سؤال مجری برنامه که از جلیلی در خصوص اظهارات اخیرش در زمینه گفتمان اسلام ناب پرسید، پاسخ داد: اندیشه دینی موجب حیات می‌شود و انقلاب اسلامی نیز برگرفته از این تفکر است؛ ایمان یک باور نیست بلکه یک تجربه نیز هست و ما هرچه به این ایمان نزدیک‌تر شده‌ایم موفقیت‌های بسیاری به دست آوردیم.

جلیلی بر همین اساس به عرصه اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: روز گذشته سالگرد فتح خرمشهر بود؛ با وجود اینکه تمام دنیا در مقابل ایران ایستاد اما ایران وارد دفاع شد و حتی یک وجب از خاک خود را هم از دست نداد و در واقع این گفتمان اسلام ناب بود که توانست این پیروزی را برای ما به ارمغان آورد و امروز بعد از 25 سال دیگر کسی نمی‌تواند نگاه طمع به ایران داشته باشد.

جلیلی تأکید کرد: بر اینکه این گفتمان می‌تواند در حوزه فرهنگ، اقتصاد و سیاست‌خارجی نیز برای ما ظرفیت ایجاد کند.

نامزد انتخابات یازدهم در پاسخ به سؤال مجری که از وی پرسید رابطه دولت شما با آمریکا در کشورهای منطقه چگونه خواهد بود، اظهار داشت:‌سیاست خارجی در هر کشوری به مثابه یک پارادایم است که اصول، اهداف و منافعی دارد که در این چارچوب قرار می‌گیرد.

وی افزود: بر اساس نقاط مشترک سیاست‌ خارجی کشورها می‌تواند زمینه تفاهم و نقاط افتراق نیز می‌تواند موجب تهدید باشد و تقابل ایجاد کند لذا از مهمترین ظرفیت‌های ما گفتمان اسلام ناب است که برای کشورمان تولید اقتدار و عزت داشته است.

جلیلی ادامه داد: ‌این که گفته می‌شود در موضوع حل مشکل سوریه باید ایران در ژنو 2 شرکت کند نشان‌دهنده این است که آنها می‌دانند اگر ایران نباشد این موضوع حل نمی‌شود.

وی تصریح کرد: عرصه سیاست خارجی عرصه رویارویی اراده‌هاست و کسی نمی‌تواند در بسیاری از موضوعات بین‌المللی و منطقه‌ای ظرفیت‌های ایران را انکار کند.

این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم در عین حال به حضور ایران در مقابل 6 کشور اشاره کرد و گفت: این شش کشور در مقابل ایران عقب‌نشینی می‌کنند و این ناشی از همان گفتمان انقلاب اسلامی است.

وی با تأکید بر اینکه مزیت نسبی سیاست خارجی ما در این است که در برابر چند قدرت استعمارگر بایستد یادآور شد: آنها می‌خواهند انحصاراتشان حفظ شود و ما می‌خواهیم آنها را بشکنیم چرا که در این صورت می‌توانیم در علم و مسئله هسته‌ای پیشرفت کنیم.

جلیلی با تأکید بر اینکه ما در سیاست خارجه فرصت‌ها و ظرفیت‌های بسیاری داریم افزود: ما با 120 کشور جهان که جنبش عدم تعهدها را تشکیل می‌دهند نقاط مشترک زیادی داریم که همین مسئله فرصت‌های زیادی را برای ما ایجاد می‌کند.

این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم در پاسخ به این سؤال که آیا شما نفت‌ها را می‌پذیرید و به مخالفان خود گوش خواهید داد،‌گفت: یکی از بحث‌های گفتمان اندیشه دینی و آموزه‌های مهم دینی این است که کسی که در مقام مسئولیت قرار می‌گیرد گوش شنوا برای مردم داشته باشد.

وی اضافه کرد: از این منظر به مردمی که نه تنها رأی دادند و پشتیبانی کردند بلکه بیشترین فداکاری را در این عرصه داشته‌اند باید دید که چه می‌خواهند و این در واقع گفتمان دینی است و باید در بین کارگزاران نظام اسلامی به عنوان یک وظیفه جاری و ساری باشد.

جلیلی در عین حال به نظام و دولت پاسخگو اشاره کرد و یادآور شد: باید در این مسئله شاخص وجود داشته باشد.

این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم افزود: باید نخبگان را در بحث‌های کلان کشور مشارکت داد و اینگونه نیست که یک دولت ادعا کند در همه عرصه متخصص است.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه قانونگرایی را تا کجا ادامه می‌دهید و آیا از روی نزدیکان خود رد می‌شوید، گفت: این یک بحث بدیهی است چرا که قانون باید فصل‌الخطاب باشد.

جلیلی بر همین اساس به مقام ولایت فقیه به عنوان فصل‌الخطاب اشاره کرد و گفت: بعد از آن خود قوانین است که تعریف شده و طبیعی است که باید آنها را انجام داد و نباید برای برخی گارانتی ضمانی باشد و همه باید مساوی باشند.

* غرضی: شعارم 1+55 است/ اولویتم مبارزه با تورم است

سیدمحمد غرضی دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری با حضور در شبکه جام جم، در آغاز نخستین برنامه انتخاباتی خود در رسانه ملی با اشاره به نوسانات دلار از زمان قاجاریه تا زمان دولت نهم و کاهش مداوم ارزش ریال گفت: تورم و رشد بی رویه آن باعث کاهش قدرت سیاسی و اقتصادی کشور می‌شود و ملت ایران طی صد سال گذشته این تورم را تحمل کرده است.

وی افزود: من عرض می کنم که شعار من 1+55 است یعنی از بین 75 میلیون نفر 55 میلیون نفر حق رای خواهند داشت.

غرضی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه پاسخ سوالات ایرانیان مقیم کشور را در خصوص مسائل مختلف به صورت روشی خواهد داد، گفت: می‌گویند که از کاندیدا برنامه می‌خواهند در حالی که برنامه تنها وجه فیزیکی کار است و تمام برنامه‌ها را می‌توان در یک کلمه خلاصه کرد.

وی افزود: تمام تلاش من این است که در قالب بحث مبارزه با تورم به سوالات شما پاسخ دهم چرا که خروجی دولت باید تورم ومیزان اشتغال باشد.

غرضی ادامه داد: من کشور را با اقتصادش خیلی خوب می‌شناسم، وقتی جنگ شروع شد من وزیر نفت بودم.

وی افزود: با کمک مردم امروز شاهدیم که سراسر کشور گاز دارد در حالی که در دوره های قبل این طور نبود، من از مردم کمک گرفتم و این کار را انجام دادم بدون اینکه کوچکترین فشاری به مردم و دولت بیاید.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت:هدف من از کاندیدا شدن این است که رای مردم را بگیرم و دولت ضد تورم تشکیل دهم و خدمات را در زیر مجموعه این دولت ضد تورم انجام دهم؛ من می‌خواهم قدرت سیاسی امروز کشور را که مورد تهاجم دشمن قرار گرفته تقویت کنم.

وی گفت: سیاست و اقتصاد به صورت مطلق معنا نمی‌دهد؛ سیاست باید این باشد که مردم مجهز باشند، تا هم تعادل سیاسی داخلی و هم خارجی شکل بگیرد.

غرضی ادامه داد: سیاست خارجی چیزی استعداد مردمی که در ان کشور زندگی میکنند نیست.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: من از ملت می‌خواهم که به من رای ندهند بلکه به روش رای دهند، و به صد سال گذشته که در ان سوختیم توجه نکنند و به 100 و 200 سال آینده توجه کنند.

غرضی در ادامه سخنان خود در پاسخ به سؤالی درباره اینکه برنامه‌های شما در مورد حضور زنان در عرصه‌های اجتماعی چیست، گفت: حضور زنان، جوانان و احزاب در عرصه سیاسی تنها نتیجه این است که جامعه اقتصادی و اداری کشور دارای انسجام لازم باشد. اینکه 4 نفر از زنان در مجلس بنشینند و یا هر شرکتی موظف شود که زنان را به عضویت هیئت مدیره خود در بیاورد به هیچ عنوان پایدار نیست.

وی افزود: طی 100 سال گذشته دولت‌های گوناگونی آمده‌اند و این حرف را زده‌اند اما به دلیل اینکه انسان‌هایی که وارد کار شده‌اند دارای پشتوانه قویی نبوده‌اند به سرعت حذف شده‌اند.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد:‌ اگر ما یک اقتصاد کارآمد داشته باشیم امکان حضور همه اشخاص در عرصه سیاسی و اجتماعی کشور فراهم می‌شود.

غرضی در پاسخ به این سؤال که برنامه شما در خصوص پیشرفت برنامه هسته‌ای کشور چیست، گفت: ما ملتی هستیم که عضو سازمان ملل هستیم و بر اساس قوانین سازمان ملل می‌توانیم از انرژی هسته‌ای بهره‌مند شویم.

وی افزود:‌ اما آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به نام اینکه ممکن است ما در آینده بمب هسته‌ای بسازیم به دنبال وارد کردن فشار بر ما هستند.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها با این فشارها به ما می‌گویند که شما باید به بمب هسته‌ای دست پیدا کنید تا همانند کره شمالی شوید اما بر اساس اصول مدنی و شرعی ما چنین کاری جایز نیست.

غرضی در ادامه تصریح کرد: در زمانی که عراق شهرهای ما را بمباران می‌کرد ما شهرهای این کشور را مورد هدف قرار نمی‌دادیم چرا که نظام ما یک نظام صرف نیست بلکه یک فرهنگ است.

وی افزود: من در اینجا به آمریکایی‌ها می‌گویم که ما به هیچ عنوان در مقابل شما تسلیم نمی‌شویم ما با شما تعامل می‌کنیم اما مذاکره نمی‌کنیم.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: ملت ما در بیست و دوم بهمن‌ماه جواب آمریکایی‌ها را درباره کودتای آنها در 28 مرداد داد. ما با آمریکایی‌ها مذاکره نمی‌کنیم بلکه تعامل می‌کنیم و آن هم یک تعامل قدرتمند همانگونه که در سوریه در حال انجام این کار هستیم.

غرضی در پاسخ به این سؤال که تلاش شما برای بالا بردن عزت ایرانیان در سایر کشورهای دنیا چیست، گفت: عزت ما عزت ایرانیان داخل از کشور و خارج از آن فرق نمی‌کند هر دو عزیز هستند اما زمانی ایرانی عزیز است که پولی که در جیب آن باشد عزیز باشد.

وی افزود: زمانی یک ایرانی عزیز است که زمانی که به سایر کشورهای دنیا سفر می‌کند برای کارگری سفر نکند.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌‌جمهوری ادامه داد: من عرض می‌کنم که امروز کره، قطعات یدکی و گندم همه از خارج وارد می‌شود که این ضد تولید ملی و ضد اقتدار است.

غرضی گفت: امروز می‌گویند که در بورس شاخص کل از 20هزار واحد گذشته است و این در حالی است که این افزایش ارزش تنها ناشی از تورم دلار و بالا رفتن ارزش دلاری تجهیزات این شرکت است.

وی گفت:‌ اولین کاری که دولت آینده باید انجام دهد این است که جلوی رشد تورم را بگیرد؛ دولت وقتی بیش از درآمد هزینه کند تورم ایجاد می‌شود و اگر دولت بیش از دستاوردهایش هزینه نکند تورمی نخواهیم داشت.

غرضی اظهار داشت: تورم مانند ماشینی است که در سرازیری قرار گرفته و ما باید سرعتش را کم کنیم و حتی باید آن را عقب عقب هم هدایت کنیم.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: اگر مردم به دولتی رأی دادند که تورم را متوقف نکرد مسئولش خود مردم هستند و اگر ملت 55 میلیون رأی به دولت ضد تورم داد می‌توانیم تورم را متوقف کنیم.

غرضی در مورد مسائل فرهنگی گفت: فرهنگ محصول اجتماعی جامعه است و جامعه هم خودش فرهنگ خودش را تبیین می‌کند و ملت ایران هم از سال‌ها پیش خودش فرهنگش را ساخته است براین اساس من نگران اینکه برخی‌ها بخواهند فرهنگ‌های ضددینی را به ما تحمیل کنند، نیستم.

وی در ادامه اظهار داشت: من از مفهوم دموکراسی این را تشخیص می‌دهم که انعکاس خواسته‌های مردم است؛ البته مردم‌سالاری از دموکراسی کلمه مناسب‌تری است.

غرضی افزود: سیاست خارجی هم عبارت است از استعداد مجموعه ملت در تعامل با دنیا؛‌ما کشوری هستیم که به هیچکس جنگ نداشته و نداریم اما کسانی که برای منافع ما نقشه می‌کشند مقابل‌شان می‌ایستیم.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه ما با آمریکایی‌ها کار نداریم بلکه آنها با ما کار دارند، افزود: دولت طرفدار خارجی در ایران عمر سیاسی بسیار کمی خواهد داشت.

اخبارمرتبط :

 ○ فیلم/ رضایی: این چه زندگی است که سران قوای کشور نمی‌توانند با هم تعامل کنند 

92/03/04 - 20:40

 ○ جلیلی، ولایتی و عارف امشب در تلویزیون/ برنامه‌های رادیویی از فردا 

92/03/05 - 00:01

 ○ جدول پخش برنامه‌های تبلیغاتی نامزدهای ریاست جمهوری از صداوسیما 

92/03/03 - 17:48

 

منبع: فارس، 5 خرداد 1392
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.